Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
В результаті зносу металевої труби, яка проходить з 1го по 9 поверхи, відбувся прорив води. Водопостачання тимчасово припинено. Враховуючи знос труби її ремонт є недоцільним/неможливим. Єдиний правильний варіант це проведення реконструкції шляхом заміни на пластикову трубу через усі поверхи. Інші співвласники не згодні з заміною труби по різним причинам, але вимагають відновлення водопостачання. В який спосіб вирішити дану ситуацію: зробити тимчасовий ремонт і чекати чергового прориву, чи звернутись до суду на основі ст. 15 ЗУ про ОСББ щодо відповідальності за протидію реконструкції?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Максиме!
Сенс звертатись до суду на підставі статті 15 ЗУ "Про ОСББ" є в тому випадку, якщо в управляючої компанії ОСББ або управителя є бюджет на такий ремонт стояка водопосточання. Бо, якщо немає, то прийдеться на загальних зборах ОСББ приймати рішення про збільшення бюджету на експлуатацію будинку, зокрема на заміну стояка.
В цьому випадку треба бути переконаним, що наявних голосів співвласників на загальних зборах вистачить для прийняття такого рішення.
В іншому випадку звернення до суду буде безсенсовним, оскільки його рішення зобов'яже ОСББ до реконструкції системи водопостачання, а бюджету для того не буде.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
В судовому порядку зобов‘язати власників квартир надати доступ у квартиру для проведення робіт з ремонту стояка в кращому випадку Ви зможете протягом 3 місяців. В гіршому випадку - Вам можуть відмовити у задоволенні позову.
Навряд чи, хтось із власників буде задоволений таким порядком речей.
Тому, найбільш доцільним розвитком подій буде тимчасовий ремонт труби з подальшим обговоренням даного питання з власниками квартир.
Причини,чому мешканці квартир не пускають ремонтні бригади, різні. Власника приміщення, в якому потрібно провести ремонт загальнобудинкових комунікацій, зазвичай хвилює питання, хто заплатить за пошкодження підлог / стін, в яких ці комунікації прокладені. Адже найчастіше, щоб дістатися до труб, необхідно розкривати ці частини приміщення. Якщо ремонтні роботи, в тому числі капітального характеру, неможливо провести без пошкодження майна власника приміщення, то витрати на демонтаж і монтаж конструкцій повинні бути включені у вартість такого поточного ремонту або в проектну документацію на капремонт.
Інша ситуація, якщо при проектуванні і будівництві будинку доступ до загальнобудинкових інженерних систем був обладнаний всередині приміщень власників, а жителі зробили ремонт, змонтували вбудовані меблі, і такий доступ став неможливий. Водопровідні стояки і вводи холодної та гарячої води в квартири та інші приміщення, а також запірну арматуру, вимірювальні прилади, регулятори слід розміщувати в комунікаційних шахтах з влаштуванням спеціальних технічних шаф, що забезпечують вільний доступ до них. Якщо керуюча або підрядна організація виявила, що доступ до загальних комунікацій в квартирі власниками перекритий, то вона має право вимагати, щоб власники демонтували зведені конструкції і відкрили інженерні системи. Зробити це власник повинен за свій рахунок , оскільки в його обов’язки входить дотримання норм і вимог законодавства до змісту житлового приміщення і загального майна, прав та законних інтересів інших осіб, які проживають в будинку. Закриваючи при ремонті доступ до загальних інженерних систем будинку, власник бере на себе всі ризики, в тому числі фінансові, які можуть виникнути в разі, якщо буде потрібно оглянути або відремонтувати дане обладнання.
З повагою, Дерій В.О.!
Всього доброго!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пане МАКСИМ!
З великими труднощами управлінські організації зіштовхуються, якщо необхідно виконати поточний ремонт інженерних систем у будинку, які розташовані в приміщенні власників або наймачів. У такому випадку потрібно не просто доступ до інженерних систем, а доступ до квартири, який може надати тільки сам власник. Іноді такий доступ керуючій компанії / ЖЕКу / надавачу ЖКП / ОСББ доводиться отримувати через суд.
Перш за все, рекомендував би перевести спілкування з тими, хто "проти" у офіційне русло... тобто направити їм офіційне повідомлення з доказами отримання (можливо з описом вкладення і повідомленням про вручення) щодо існуючої ситуації, можливі ризики, законодавчу сторону питання та обов"язково ПОПЕРЕДЖЕННЯ про те, що у разі пориву і нанесення збитків іншим особам, вони нестимуть солідарну майнову відповідальність. Крім того, у разі переведення питання в судове русло, вони будуть вимушені нести витрати на повернення сплаченого Вами судового збору, витрат на правову допомогу та ін.
ВІдповідно до статті 382 ЦК України квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.
Власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
Положеннями статті 383 ЦК України визначено, що власник житлового будинку, квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
За змістом частини першої та другої статті 17, частини першої та другої статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний забезпечити доступ до мережі, арматури, засобів обліку, розподільчих систем представників виконавця/виробника за наявності в них відповідного посвідчення:
1) для ліквідації аварій - цілодобово;
2) для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних та профілактичних оглядів, зняття контрольних показників засобів обліку тощо - згідно з істотними умовами договору.
Згідно пунктів 7, 8 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний допускати у приміщення, будинки і споруди представників виконавця/виробника для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних і профілактичних оглядів та перевірки показників засобів обліку; дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець має право доступу в приміщення, будинки і споруди для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань засобів обліку.
У разі порушення мешканцями відповідних вимог, експлуатуюча комунікаційні мережі та трубопроводи організація має право захистити своє право в судовому порядку. Саме ця організація... Нажаль існує судова практика, яка відмовляє у доступі до квартири за судовим рішенням за позовами інших зацікавлених у вирішенні ситуації мешканців багатоквартирних будинків.
В такій ситуації компанія складає Акт про відмову в доступі. Потім справа передається безпосередньо в суд. Особливо це важливо в ситуації, коли комунікації вимагають термінового, часом аварійного ремонту. В такому випадку всю відповідальність за можливі наслідки аварій несе власник приміщення, що не пустив в квартиру представників керуючої компанії або підрядника. Якщо в період, поки компанія через суд домагається доступу до квартири для проведення аварійних або відновлювальних робіт, трапиться прорив труби або інша аварія, то всю заподіяну шкоду буде відшкодовувати власник приміщення / квартири, куди не змогли потрапити ремонтні бригади (стаття 1166 Глави 82 ЦК України). Збиток та іншу шкоду при цьому стягуються з власників через суд.
Відповідно до ст. 22 ЦК України збитками є
1) втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода) .
ОТЖЕ, для зняття з себе відповідальності за нанесену шкоду та збитки майну власників квартир у багатоквартирному будинку - слід вжити вичерпних заходів, які будуть підтверджені належними та допустимими доказами. Зокрема направлені листи на адресу "перешкоджаючих ремонту власників" - з доказами направлення та вручення / не вручення; акти про недопуск, підписані не лише посадовими особами та працівниками ОСББ або зацікавленими особами, а й у якості свідків - фізичними особами, які не мають прямої зацікавленості; фіксацію стану мереж на фото-/відео, акти / листи / комісійні акти ремонтно-експлуатаційних організацій - надавачів послуг... висновки кваліфікованих експертів про стан труб та загрозу пориву тощо.
В іншому випадку високі ризики того, що збитки за аварію повісять на саме ОСББ, якщо воно здійснює функції з управління будинком та експлуатації внутрішньобудинкових мереж самостійно та безпосередньо.
Нажаль судове рішення не є панацеєю і може також не допомогти... адже, як правило, суди уникають резолютивних формулювань - "НАДАТИ ДОСТУП". Переважно воно звучить як "Зобов"язати ВІдповідача надати доступ". Але, в Україні відсутні адекватні інструменти примусити людину виконати судове рішення окрім як через "ледачу" та, як правило, нездатну ні на що державну виконавчу службу, в якій працюють дуже часто особи, що вчились на юридичному на 2-3 і набули навичок лише - виконувати накази керівника без думок і запитань, а також брати хабарі й "заносити на гору". Та й в сухому залишку особливо нічого боржнику за судовим рішення, бідному як "церковна миша", але амбітна та з уявленнями про "гідності свої" та безмежність власних прав (без обтяження обов"язками перед суспільством та людьми) - в умовах України не зробиш.
ОСЬ наприклад Рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 18 серпня 2021 року по справі № 335/7149/20
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99346361
залишене в силі постановою Запорізького апеляційного суду від 01 червня 2022 року
https://reyestr.court.gov.ua/Review/104724849
Принаймні відповідальність з себе Ви таким судовим рішенням знімете точно.
Доречі, оскільки ремонт труби є процесом, що потребує одночасних дій щодо усієї мережі, то можна подати один позов одразу до всіх відповідачів, що значно заощадить кошти на оплату судового збору від юридичної особи (ОСББ).
Маю надію, що зміг допомогти з питанням, на яке була надана відповідь.
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Максиме!
Як на мій погляд, зараз більш доцільно провести тимчасовий ремонт стояка, але в подальшому питання винести на обговорення загальних зборів співвласників. Що означає вони відмовляються від заміни? Нехай тоді проживають без водопостачання взагалі.
Суди - це явно надовго, як мінімум, на декілька місяців часу, якого Ви зараз не маєте. Тому однозначно раджу на даному етапі провести тимчасовий ремонт стояка.
Або піти іншим шляхом. Враховуючи, що заміна стояка передбачає ремонт в кожній квартирі, (в когось збивають плитку, комусь знімають унітаз тощо) - залишити це питання на індивідуальне вирішення кожному окремо взятому співласнику.
З приводу оплати зазначу, що на практиці ОСББ оплачує вартість всіх потрібних матеріалів, а співвласники - вартість будівельних та інших робіт.
Так чи інакше, ці всі моменти потрібно обговорити на загальних зборах ОСББ.
Всього доброго. Успіхів! З повагою!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Співласники мають нести спільну відповідальність за функціонування мереж будинку , а ОСББ має укласти договір з підрядною організацією на проведення ремонту чи заміну внутрішньо -будинкових мереж інакше водопостачання не з явиться ще довго. Тому або проводити тимчасовий ремонт , отримувати дозвіл водоканалу на пуск води у мережу, або збирати збори ОСББ та шукати порозуміння серед співласників з залученням фахівців департаменту ЖКГ міста.
Якщо це не дасть результатів , затвердити на зборах питання тимчасового ремонту і звертатися до суду , де зобов язати примусово провести заміну мереж , або іншим способом , який не порушуватиме права мешканців та у законній площині.
Якщо вони не згодні це безвідповідальність , осіб , щодо спільного майна та порушення прав інших співласників.
Тому тимчасовий ремонт і скликання зборів для обговорення питання, або ОСББ У особі голови звертається до суду з позовом до всіх незгодних і зобов язує примусово провести ремонт , щоб уникнути подальших проблем.
Далее в зависимости от обстоятельств и сложившейся ситуации возможно урегулирование вопроса возмещения убытков в добровольном порядке, либо подготовка материалов для обращения в суд с соответствующим иском.
Внутрышньобудинкові системи та мережі має ремонтувати та утримувати управляюча компанія це передбачено
---
НАКАЗОМ МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Відповідний порядок було затверджено наказом міністерства від 15 серпня 2018 року № 219.
Порядок поширюється на управителів або інших осіб, уповноважених співвласниками багатоквартирного будинку на виконання робіт з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, а також виконавців комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення у разі укладення з ними споживачами індивідуальних договорів про надання такої послуги з використанням та обслуговуванням внутрішньобудинкових мереж.
Обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води багатоквартирного будинку здійснюється виконавцем і включає комплекс робіт з технічного обслуговування та проведення поточного ремонту внутрішньобудинкових систем від зовнішньої поверхні стіни будинку до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення протягом усього періоду їх експлуатації.
Обслуговування систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води в межах житлового (нежитлового) приміщення від точки приєднання здійснюється його власником (співвласниками). Виконавець має забезпечити функціонування та підтримку в робочому стані елементів внутрішньобудинкових систем відповідно до заданих параметрів і режимів роботи.
Вам необхідно вимагати заміни крану на трубопроводі за межами квартири за рахунок управителя і крапка у акті не можна зазначти , що порив спричинило Ваше домоволодіння , якщо таке буде зазначено представниками управителя треба буде зазначити у акті , що з висновками ви не згодні та залучити приватну компанію з сантехнічних робіт та скласти висновок експерта з підписом експерта та директора та печаткою та подати до керуючої компанії у подальшому треба оскаржити висновки керуючої компанії у суді , де вимагати зобов язати замінти елементи мереж за рахунок управителя.
---
1) складайте акт події із сантехніком і майстром від жеку. Треба, аби в акті було записано подібне: прорив через неякісні матеріали/ підвищений тиск у системі водопостачання. Тобто об'єктивні причини, що від вас не залежать. Якщо не напишуть таких причин, то в теорії ви можете бути винним через неправильну експлуатацію;
2) не договір важливий, а тех паспорт і документи від комунальщиків - тех умови. Треба, аби ви з'ясували, на вашому "балансі", на вашій межі ця труба.
Якщо ні, винні всі співласники і управляюча компанія. Якщо так - ви. Якщо прорив стався не через ваші дії та недбалість - ви не несете відповідальності. Так, ви власним коштом ремонтуєте трубу, якщо вона ваша.
Важлива деталь, жек на себе ніколи не напише акт, що винен саме він. Труби не викидайте, проведіть фіксацію відео фото на місці прориву. Можливо доведеться робити експертизу характеру пошкодження і захищатись в суді.
якщо вам інкримінують вину через користування бойлером і відбувся прорив спільних систем, доказами вашої вини буде саме висновок експерта. Сантехнік не має права писати в акті, що це через ваш бойлер. У такому разі вносіть зауваження в акт, проводьте відеофіксацію і фотофіксацію пошкоджень.
Якщо вам не дають зробити зауваження в акт, викликайте приватних сантехніків і пишіть з ними свою версію. Також акт нехай підпишуть свідки на вашу користь
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон України " Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2866-14#Text):
"Стаття 15. Обов’язки співвласника
Співвласник зобов’язаний:...
забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення;...
Стаття 18. Обов'язки об'єднання
Об'єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов'язане:...
забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам;..".
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%...):
" Стаття 30. Повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку...
б) делеговані повноваження:...
2) здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності,...
3) здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів;.."
Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19#Text):
" Стаття 16. Загальні вимоги до надання житлово-комунальних послуг...
3.. Захист прав споживачів житлово-комунальних послуг здійснюється уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів."
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 391. Захист права власності від порушень, не пов'язаних із позбавленням володіння
1. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.".
---
Доброго дня, пане Максиме! По-перше, незрозуміло посилання на ст.15 Закону про ОСББ, якую передбачено обов'язки співвласника, тоді як належною має бути ст.18 Закону про зобов'язання ОСББ забезпечувати технічний стан спільного майна. По-друге, вважаю за належне та правомірне звернення співвласників ОСББ до голови місцевого виконкому із колективною заявою (під реєстрацію її вручення на своєму примірнику) про проведення обстеження стояка та вжиття заходів до ОСББ щодо проведення капітального ремонту стояка заміною металевих труб водопровідної мережі на пластикові. По-третєЖ, співвласники мають право на позов до ОСББ в порядку ст.18 Закону про ОСББ та ст.391 ЦК про усунення перешкод у здійсненні права користування своїми помешканнями (квартирами), а саме, зобов'яти ОСББ провести капітальний ремонт шляхом заміни металевих труб на пластикові.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня. питання не просте, тому я би вам радив почати з тимчасового ремонту. після чого подайте заяву до голови ОСББ про розгляд питання про заміну труб з металевих на пластикові.
також надаю вам алгоритм дій у разі затоплення квартири.
Як діяти у випадку затоплення квартири: покроковий алгоритм дійЗалиття квартири, зазвичай, відбувається неочікувано, а також потребує злагоджених дій та прийняття оперативних рішень. Аби в майбутньому відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, яка завдана внаслідок залиття квартири, необхідно:
- по-перше, зафіксувати факт залиття квартири;
- по-друге, підтвердити фактичний розмір посенесених збитків;
- по-третє, визначитись із розміром моральної шкоди, завданої внаслідок залиття квартири;
- по-четверте, скористатись своїм правом на досудове врегулювання спору;
- по-п'яте, звернутись до суду у випадку, якщо винуватець не йде на поступки щодо відшкодування шкоди.
Як зафіксувати факт залиття квартири?Важливо пам'ятати, що у разі залиття квартири важливе значення має належне фіксування такого залиття. Оскільки, якщо винуватець залиття квартири відмовиться добровільно відшкодовувати завдану шкоду, то у разі звернення до суду необхідно буде мати належні та допустимі докази факту залиття.
Відповідно до п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що затверджені Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій" у разі залиття, аварії квартир складається відповідний акт, форма якого передбачена додатком № 4.
Відповідний акт складається комісією балансоутримувача багатоквартирного будинку, в якому знаходиться квартира, яку було залито.
Ст. 24 Житлового кодексу України передбачає, що експлуатацією державного і громадського житлового фонду, в якому проживають більшість громадян нашої країни, що займаються житлово-експлуатаційні організації. Також це може бути голова ОСББ/компанії-управителя і запросити фахівця для складання акта. Звернення-заявку варто подати письмово і зберігати другий примірник із відміткою про отримання.
Згідно Додатку № 4 та роз'яснення Міністерства з питань житлово-комунального господарства України щодо ремонту квартири після залиття (лист від 29.12.2009 р. N 12/20-11-1975) в акті повинні бути відображені:
- дата складання акту (число, місяць, рік);
- прізвища, ініціали та займані посади членів комісії;
- прізвище, ім'я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди;
- адреса квартири, поверх, форма власності;
- прізвище, ім'я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття;
- адреса квартири, поверх, форма власності;
- характер залиття та його причини;
- завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість);
- висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.
Важливо! Акт залиття квартири, який не містить вищезазначених реквізитів, не може бути належним і допустимим доказом заподіяння майнової шкоди (постанова КЦС ВС по справі №2-1974/11 від 21.02.2018 року, постанова КЦС ВС по справі №465/2120/14-ц від 10.05.2018 року)Якщо власник житла, який спричинив залиття, відмовляється від підписання акту, це не може вплинути на його правильність та юридичну значимість (постанова КЦС ВС по справі №753/20314/15-ц від 12.11.2018 року).
Також, рекомендуємо, окрім акту, мати фото чи відеоматеріали пошкоджень, завданих внаслідок залиття.
Як встановити та підтвердити розмір матеріальної шкоди внаслідок залиття?Якщо акт про залиття складено належним чином та в ньому відображено всю передбачену законодавством інформацію, то належним доказом розміру матеріальної шкоди може слугувати кошторис складений відповідною будівельною організацією, яка здійснила ремонтно-відновлювальні роботи у вашому помешканні.
Проте, більш надійним доказом буде висновок експертного дослідження, проведений відповідною експертною установою або атестованим експертом.
Згідно п. 1.3. розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (далі – Інструкція) відповідно до чинного законодавства за дорученням, зокрема, осіб, які самостійно захищають свої інтереси, та їх представників, виконуються експертні дослідження, що потребують спеціальних знань та використання методів криміналістики і судової експертизи. Результати експертних досліджень викладаються в письмових висновках експертних досліджень згідно з чинним законодавством України.
Відповідно до абз 2 п. 1.8. розділу 1 Інструкції підставою для проведення експертного дослідження є письмова заява (лист) замовника (юридичної або фізичної особи) з обов'язковим зазначенням його реквізитів, з переліком питань, які підлягають розв'язанню, а також об'єктів, що надаються.
Підпунктом 5.1. п. 5 розділу 2 Інструкції передбачено, що до основних завдань будівельно-технічної експертизи відноситься визначення вартості будівельних робіт, пов’язаних з переобладнанням, усуненням наслідків залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу тощо.
Підпунктом 5.1.1. п. 5 розділу 2 Інструкції встановлено орієнтовний перелік вирішуваних питань будівельно-технічною експертизою, зокрема:
Таким чином, для встановлення розміру матеріальної шкоди, завданої залиттям помешкання, а також причин такого залиття, необхідно звернутись до відповідної експертної установи або експерта з проханням провести будівельно-технічне експертне дослідження за результатами якої вирішити вищенаведені запитання.
Відшкодування майнової шкодиТак, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року № 6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» шкода заподіяна особі і майну громадянина, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.
Наведене свідчить про те, що цивільне законодавство в деліктних зобов'язаннях передбачає презумпцію вини; якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.
Відшкодування моральної шкодиВідповідно до ст. 23 ЦКУ особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна.
Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Як визначається розмір грошового відшкодування моральної шкоди?Залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення, суд визначає розмір моральної шкоди. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Аналіз судової практикиМоральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Досудове врегулюванняОтже, якщо у вас є акт фіксації пошкодження вашого майна в результаті затоплення квартири, то Ви можете звертатися до сусідів щодо відшкодування шкоди у грошовому еквіваленті або наданні послуг щодо ремонтних робіт. Файл:Зразок Позовної заяви про відшкодування шкоди завданої залиттям квартири.odt
Судове врегулюванняУ разі відмови винуватця залиття у добровільному порядку відшкодувати шкоду заподіяну вашому майну, необхідно звертатись з позовною заявою до суду.
До кого може бути пред'явлений позов?- власник житла, якщо затоплення квартири відбулось внаслідок несправності внутрішньоквартирних мереж тепло- або водозабезпечення, чому кореспондує стаття 322 Цивільного кодексу України (постанова КЦС ВС по справі №344/3303/16-ц від 03.10.2018 року);
- користувач житлового приміщення (винаймач), чому кореспондують статті 819, 1166 Цивільного кодексу України, пункт 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №572 від 8.10.1992 року (постанова КЦС ВС по справі №750/10171/16-ц від 10.10.2018 року);
- компанія-забудовник, що збудувала житло, в спорудження якого людина інвестувала свої кошти, однак з різних причин не сплатила повний розмір грошового внеску та, відповідно, не оформила право власності на житло (постанова КЦС ВС по справі №553/4365/16-ц від 15.03.2018 року);
- балансоутримувач багатоквартирного будинку, в якому сталося залиття квартири, чому коресподують статті 1, 20, 21, 24 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (постанова КЦС ВС по справі №487/2120/16 від 14.11.2018 року);
- виконавець послуг з утримання внутрішньобудинкових мереж тепло- або водопостачання (постанова КЦС ВС по справі №639/101/17 від 07.02.2019 року, постанова КЦС ВС по справі №638/9832/15-ц від 28.03.2018 року).
Перелік необхідних документів- документи, що підтверджують право власності або володіння квартирою (наприклад, витяг із Єдиного державного реєстру речових прав на нерухому майно та їхніх обтяжень, договір оренди (найму) приміщення тощо);
- акт про затоплення квартири, який оформлений відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій;
- документи, які підтверджують вартість збитків, завданих внаслідок залиття квартири (наприклад, кошторисний розрахунок вартості об’єкта будівництва щодо ремонтно-відновлювальної роботи квартири, проведеної архітектором, повноваження якої підтверджуються сертифікатом архітектора, що зареєстрований у реєстрі сертифікованих архітекторів; висновок судової будівельно-технічної експертизи; звіт, складений особою, що має сертифікат суб’єкта оцінної діяльності; звіт про визначення вартості відновлювальних ремонтно-будівельних робіт; висновок про оцінку майна;
- рахунок та квитанція про сплату послуг з підготовки висновку про розмір шкоди, завданої затопленням, акт прийняття виконаних робіт з підготовки такого висновку;
- квитанція про сплату судового збору, якщо ви не належите до категорії осіб які звільнені від сплати судового збору (згідно ЗУ "Про судовий збір").
ПідсудністьЗа загальним правилом позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну фізичних або юридичних осіб, можуть пред’являтися також за місцем заподіяння шкоди.
ВартістьЗа подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Онлайн-оплата судового збору за посиланням: https://court.gov.ua/affairs/sudytax/.
Юрист, м. Покровськ, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Відповідно до ст.18 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" ОСББ зобов'язане забезпечувати технічний стан спільного майна, до якого в тому числі відносяться стояки. Вважаю за належне та правомірне звернення співвласників ОСББ до голови місцевого виконкому із колективною заявою (під реєстрацію її вручення на своєму примірнику) про проведення обстеження стояка та вжиття заходів до ОСББ щодо проведення капітального ремонту стояка заміною металевих труб водопровідної мережі на пластикові. Крім того, співвласники мають право на позов до ОСББ в порядку ст.391 ЦК України про усунення перешкод у здійсненні права користування своїми помешканнями (квартирами), а саме, зобов'яти ОСББ провести капітальний ремонт шляхом заміни металевих труб на пластикові. Вимоги до позовної заяви наведені в ст.175 ЦПК України.
Усі справи позовного провадження в порядку цивільного судочинства розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами.
Позивач має можливість надіслати до суду позовну заяву через портал "Електронний суд" з використанням кваліфікованого електронного підпису.Успіхів!