Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Як розвестись у Словаччині? І чи вигідніше розводитись в Україні? Чи умови поділу майні залежать від країни в які розводитись ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Софія!
Якщо шлюб було укладено в Україні та ви маєте українське свідоцтво про шлюб, Ви можете розлучитись тільки через український суд. При цьому Ваша присутність зовсім необов'язкова.
Розлучити Вас можливо через Електронний суд або через адвоката, який вестиме Вашу справу фактично "під ключ".
Що стосується поділа майна, то знову ж таки, майно, яке знаходиться на території України, Ви можете поділити виключно за українським законодавством. Є 2 варіанти поділу майна:
1. Через нотаріуса (якщо наявна згода обох з подружжя щодо поділу).
2. Через суд.
Успіхів. Всього доброго!
Адвокат, м. Миколаїв, 28 років досвіду
Доброго дня. Розірвати шлюб Ви можете дистанційно в Україні через підсистему Електронний суд самостійно чи уклавши договір з адвокатом, який все зробить за Вас (також дистанційно) Поділ майна не залежить від розірвання шлюбу, Ви можете навіть будучі у шлюбі подати на розподіл майна. Але якщо Ви розірвете шлюб в Україні в судовому порядку в органи РАЦС Вам не потрібно буде ходити, так як суд сам повідомляє про розірвання шлюбу і рішення суду буде Вашим документом про розірвання шлюбу.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Софія!
Спочатку хочу проінформувати Вас про загальний порядок розірвання шлюбу за законодавством України.
Розірвання шлюбу офіційно оформляється в спеціалізованих державних структурах. Щоб не створювати собі додаткових труднощів, варто сформувати чітке уявлення про те, що являє собою процедура розлучення. Це допоможе уникнути зайвого нервування, зберегти почуття власної гідності, захистити особисті інтереси. І права дітей, якщо розлучається пара із загальним неповнолітнім потомством.
Варіанти подачі заяви на розлучення передбачені статею 11 Сімейного кодексу:
подружжя, що не мають в цьому шлюбі дітей, спільно подають до органу реєстрації актів цивільного стану;
подає один з подружжя, якщо другий з поважних причин не може бути присутнім при цьому. Таку заяву повинен засвідчити нотаріус. Або знадобиться надати прирівняний до нотаріально посвідченою заявою документ;
суду надається подружжям, які мають дітей, спільну заяву разом з попередньо складеним аліментних договором;
позовну заяву розірвати шлюб подає один з подружжя;
позовну заяву подає опікун чоловіка, якого визнали недієздатним.
Через РАЦС розводять бездітні пари, через суд - ті, що спільно нажили неповнолітніх дітей.
Захищаючи інтереси сім'ї, дитинства та материнства, процедура розлучення передбачає:
Відвести місячний термін на роздуми в РАЦСі або більш тривалий (до півроку) - в суді. Можливо, що заява була спонтанна або подружжя помирилися і вирішили продовжити і далі жити разом. Тоді вони відкличуть заяву.
Що позов не буде прийнятий судом, якщо дружина носить дитину або йому ще виповнилося і року. Виняток з цього правила - доведене батьківство іншої особи.
Процедура розлучення через РАЦС.
Подружжя не нажили спільних дітей, спільно прийшли до рішення не продовжувати підтримувати відносини, значить, можуть швидше розлучитися через РАГС. Звернутися бажано особисто або записатися по телефону. Або подати спільну заяву онлайн через сайт Мін'юсту. Його повинні підтверджувати ЕЦП (електронно-цифрові підписи) подружжя.
Крім заяви процедура розлучення вимагає обов'язкового набору документів в складі:
шлюбного свідоцтва;
паспортів подружжя;
квитанцію, що підтверджує сплату держмита.
Процедура розлучення в Україні не зобов'язує йти в РАГС, коли чоловік і жінка - заявники передумали розривати відносини. Якщо після закінчення місяця ніхто не прийде за свідченням, що засвідчує розірвання шлюбу, то це буде означати, що заявники передумали розлучатися.
Процедура розлучення через суд.
Розривати подружні стосунки в суді доводиться, якщо:
пара має спільних неповнолітніх дітей;
одним з подружжя виражається незгоду розлучатися. Або він не може прибути в РАГС.
Процедура розлучення через суд має невелику перевагу - можна відправити документи поштою. Необхідно надання:
позовної заяви;
шлюбного свідоцтва;
при наявності спільних неповнолітніх дітей - їх свідоцтв про народження;
квитанції, яка підтверджує, що сплачено судовий збір.
Процедура розлучення в Україні через суд більш тривала. Це пов'язано з необхідністю:
захистити права, інтереси дітей;
вирішити суперечки, що виникають із-за наявності загального майна.
Тому до звернення в суд подружжю знадобиться підписання аліментного договору. Допомога юриста тут виявиться до речі і дозволить швидше пройти процедуру розірвання шлюбу.
Є ще таке поняття, як розлучення через суд за спільною заявою подружжя. Процедура при цьому спрощена, і все відбувається буквально за 1 місяць.
У випадку, коли, і чоловік, і дружина розуміють, що їх сімейні стосунки себе вичерпали але ніхто з подружжя не хоче бути ініціатором припинення шлюбу, можливий варіант розлучення через суд за спільним рішенням. Таке рішення дозволить захистити сторони від майбутніх непорозумінь, які можуть виникнути після припинення шлюбу.
Однак разом зі спільною заявою до суду слід подати інші документи, а саме:
договір щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини;
нотаріально завірений договір щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини про розмір аліментів на дитину.
Обидва договори можна об’єднати в один, прописавши всі необхідні пункти – законодавство це не забороняє. Договір обов’язково має бути нотаріально засвідчений.
Порядок розгляду справи про розлучення за спільним рішенням подружжя.
Судова справа, у випадку, коли подружня пара подає спільну заяву про розлучення разом з угодою про виховання та утримання дитини, розглядається в порядку окремого провадження.
Розглядаючи справу суд перевіряє зміст договору, та, якщо його умови не порушують прав дитини – виносить рішення про розлучення. Таке рішення виноситься судом не раніше, чим через 30 днів після подання заяви.
Справи окремого провадження, згідно з законодавством, розглядаються за участю заявника та усіх зацікавлених осіб. Суд зобов’язаний пояснити учасникам процесу їх права та обов’язки. Для захисту інтересів дитини суд має право залучити до процесу орган опіки та піклування, в якості зацікавленої особи.
Договір про утримання та виховання дитини – зміст та умови.
Договір про здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини, який подається разом з заявою про розлучення, має бути складений відповідно до вимог Сімейного кодексу України, інакше суд може відмовити в прийнятті заяви до розгляду в порядку окремого провадження.
В договорі обов’язково має бути вказано:
з ким із батьків буде жити дитина після розлучення
яку участь братиме у забезпеченні умов її життя, той з батьків, який буде проживати окремо;
умови здійснення права на виховання дитини того з подружжя, який проживатиме окремо;
аліменти на дитину у твердій грошовій сумі або у частці від доходу.
Спільна заява на розлучення – як подати
Заява про розірвання шлюбу за спільним рішенням подружжя подається у суд за зареєстрованим місцем проживання чоловіка або дружини.
Позовна заява про розірвання шлюбу за спільним рішенням подружжя має містити наступну інформацію:
найменування суду, в який подається позов;
персональні дані позивачів або їхніх представників (якщо заява подається через представників), а саме: прізвище, ім’я, по батькові, адреса проживання або перебування, номера телефонів, якщо такі відомі;
інформацію про дату та час реєстрації шлюбу, наявність дітей, рішення про розірвання шлюбу (причини та мотиви рішення вказувати не обов’язково).
Перелік документів, що додаються до заяви:
оригінал свідоцтво про шлюб;
копія свідоцтва про народження;
копія паспорту та ідентифікаційного коду заявників;
довідка про склад сім’ї з місця прописки заявників;
копія нотаріально-засвідченого договору про участь у вихованні та утриманні спільної дитини;
доказ сплати судового збору у вигляді квитанції;
копія заяви та всіх прикріплених до неї документів для зацікавленої особи.
Все залежить від того, де було укладено шлюб між Вами та Вашим чоловіком. Якщо шлюб було укладено в Україні, то Ви можете розірвати його без Вашої присутності. Це можливо зробити самостійно через систему "Електроний суд", або підписавши угоду з адвокатом, який буде представляти Ваші інтереси у суді.
Щодо поділу майна, якщо воно знаходиться на території України, то це питання складніше, але його теж може вирішити Ваш законний представник в суді або адвокат без Вашої присутності. Рекомендую подавати спочатку позов про розлучення, а вже потім - про розподіл майна. Оскільки одночасний розгляд цих двох питань може затягнути справу на 6-7 місяців і більше.
Ще краще домовитись про це мирно, уклавши договір у нотаріуса.
З повагою, адвокат Айвазян!
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Добрий день!
Якщо шлюб укладено в Україні, то розлучатись потрібно так само в Україні. Те саме і стосується нерухомого майна: якщо нерухомість розташована в Україні, то її поділ потрібно проводити в Україні.
Подати позов до суду про розлучення та поділ майна подружжя Ви можете або через систему "Електронний суд" онлайн, або це може зробити адвокат самостійно.
Ваша особиста участь у таких справах за умови участі в ній адвоката не обов'язкова.
Якщо ви не орієнтуєтесь у вимогах судового процесуального законодавства, щоб процес пройшов без зайвих зупинок та заминок краще звернутись до адвоката.
Ваш юрист,
Євгеній Промський
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
РОЗЛУЧИТИСЯ В СЛОВАЧЧИНІ НЕМОЖЛИВО, ЯКЩО БРАК ЗАРЕЄСТРОКАНИЙ В УКРАЇНІ, А У ПОДРУЖЖЯ Є ДІТИ ТА Є ПИТАННЯ ПРО ПОДІЛ МАЙНА.
Згідно з чинним законодавством України, розлучення на території країни можна оформити:
У процесі розгляду справи через орган державної влади порушуватиметься питання щодо поділу спільно нажитого майна між подружжям, за умови, якщо під час узаконення спілки не було підписано шлюбний контракт. Також у суді розглядаються питання опікунства, якщо у пари є неповнолітня дитина та питання про виплату аліментів за фактом вибору опікуна.
До суду має право звернутися один із подружжя, у разі, якщо другий з якоїсь причини не виявляє бажання розлучатися. Згідно з сімейним кодексом України, якщо у шлюбі виникають конфлікти і одна із сторін має претензії до свого партнера – розлучення можливе без участі іншої сторони.
Розлучення в Україні, якщо ОСОБА перебуває за кордоном можливе лише в судовому порядку. В такому випадку розлучення для особи яка перебуває за кордоном можливе в режимі відеоконференції.
Розлучення для осіб, що перебувають за кордоном в режимі відеоконференції, що первинно було запроваджено вітчизняним судочинством ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції» від 04.07.2012 № 5041-VI.
Станом на сьогодні у режимі відеоконференції можуть бути розглянуті справи як на всіх стадіях цивільного процесу, так і усіх видів проваджень, за винятком випадків розгляду справ про розлучення подружжя у закритому судовому засіданні.
Участь чоловіка що перебуває за кордоном у судовому засіданні під час розгляду справи про розлучення, здійснюється в режимі відеоконференції та забезпечується Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою.
Якщо подружжя перебуває за кордоном, то в такому разі вони мають право брати участь у судовому засіданні при розлученні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі про розлучення.
Для розгляду справи про розлучення, коли один із подружжя, чоловік або дружина перебуває за кордоном повинні подати до суду заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання.
Вирішення цього питання оформлюється ухвалою, проте суд також може постановити ухвалу, що чоловік або дружина братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом.
Як відомо, розлучення без присутності одного із подружжя, коли чоловік або дружина перебуває за кордоном, можливе за допомогою сімейного адвоката, що розуміється у сімейних спорах та має значний досвід.
Такий спосіб розлучення обирає подружжя, що перебуває за кордоном та не бажає вдаватися в деталі справи.
Відповідно, на підставі ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокат представляє інтереси одного із подружжя на підставі договору про надання правової допомоги, якщо чоловік перебуває за кордоном, та не має змоги брати участь у судовому засіданні. Такий договір складається дистанційно без присутності клієнта.
За загальним правилом, особа, що перебуває за кордоном, має змогу подати позов про розлучення в суд за зареєстрованим місцем проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Як бачимо, визначення територіальної підсудності відповідної справи за участю фізичної особи, якщо чоловік перебуває за кордоном, залежить від двох юридичних категорій:
Місце проживання фізичної особи, є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» також відзначається, що місцем проживання є житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Відповідно, незалежно від того, де перебуває відповідач (чоловік), на території України чи за кордоном, позов про розлучення подається до районного суду за місцем його проживання (реєстрації).
Для врегулювання правового конфлікту щодо розлучення, коли чоловік та дружина – громадяни України перебувають за кордоном, є можливість звернутися і до юрисдикційних органів держави свого перебування, проте у ситуації, коли вони вважають за потрібне вдатися до українського правосуддя, слід звернутися до Верховного Суду України, суддя якого одноособово визначить підсудність справи про розлучення.
У свою чергу, визначення уповноваженого судді Верховного Суду України здійснюватиметься Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації поданої сторонами заяви.
Для розірвання шлюбу вам знадобиться підписати заяву, яка буде оформлена відповідно до вимог судової інстанції. Як альтернативний варіант, у вас є можливість надати повноваження вашому адвокату, який заповнить документи за вас, якщо немає можливості виїхати зі Словаччини. У документі має бути зазначено:
Обов'язковим пунктом є оплата державного мита: квитанція про успішно проведену транзакцію має бути передана до суду разом із основним пакетом документів на розгляд.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
1. Через консульство. В такому разі необхідно подати спільну заяву про розірвання шлюбу консулу. Головні умови – відсутність неповнолітніх дітей та наявність у одного із подружжя постійного проживання в Словаччиніі (повинен бути штамп в закордонному паспорті)
2. Через електронний суд. Необхідно подати позовну заяву до суду онлайн https://id.court.gov.ua/
Слідкувати за ходом справи можна в електронному реєстрі судових справ за своїм прізвищем, ім’ям та по-батькові. Всі додаткові заяви, такі як заява про розгляд без Вашої участі та без участі відповідача - також можна надсилати через електронний суд. Займає увесь розгляд справи від 2 до 6 місяців. Після винесення рішення Ви отримаєте оповіщення через електронний суд і саме рішення УкрПоштою на адресу Вашого проживання.
3. Через адвоката. Ви з ним укладаєте угоду і він представляє Ваші інтереси без Вашої присутності.
1. Через органи ДРАЦС (головні умови - відсутність неповнолітніх дітей та взаємна згода на розірвання шлюбу)
2. Через суд (якщо Ви маєте неповнолітніх дітей або Ваш чоловік заперечує проти розірвання шлюбу)
Щодо поділу нерухомого майна встановлюється виключна підсудність та застосовується право тієї держави, на території якої знаходиться відповідне майно. Відтак, справа про поділ нерухомого майна на території України має розглядатися виключно українським судом.
Ви також можете поділити спільно нажите майно мирним шляхом ( в позасудовому порядку) - за допомогою договору про поділ майна подружжя. Причому цей договір можна укласти як під час перебування у шлюбі, так і після його розірвання.
Такий договір має багато переваг порівняно з поділом майна у суді.
Ну і ще одна перевага договору: його майже не можливо визнати нечинним. Адже укладаючи договір, ви добровільно погоджується на його умови. І в майбутньому у разі виникнення будь-яких майнових претензій договір захистить вас.
Договір про поділ майна подружжя має бути посвідчений нотаріусом. Це обов’язково, якщо предметом договору є нерухоме майно подружжя. В інших випадках це не обов’язково, але на практиці краще посвідчувати у нотаріуса всі договори, щоб не виникало сумнівних питань.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Всього доброго!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Наразі можливо подати заяву через систему електронного судочинства, також завантажте в систему ваші заяви скан- копії , щоб справу розглянули без участі сторін , або направте представника за довіреністю чи після відкриття провадження подайте заяву про участь у засіданні у режимі відео -конференції з використанням власних засобів техніки та контакти для листування бажано з електронними поштами.
Також вкажіть ,б що заперечень не маєте, якщо є заперечення чи діти , розлучення буде виключно через суди України, про припинення шлюбу , поділ майна, можна заявити у одному провадженні , або у різних окремо , також про визначення способу участі у житті дитини того хто з батьків проживає окремо та аліменти та визначення місця проживання дитини - це окремі позови.
https://id.court.gov.ua
з 24 лютого триває режим воєнного стану,згідно Указу Президента № 64/2022 , тому всі процесуальні строки призупинені , після завершення воєнного стану , строки будуть поновлені та суд викличе вас.
Якщо активні бойові дії триватимуть надалі, то судові засідання перенесуть на той час , коли воєнний стан скасує Президент України окремим указом.
---
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VI (далі - Закон), актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов’язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб’єктом цивільних прав та обов’язків.
Відповідно до Закону державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.
На період воєнного стану в Україні згідно Указу Президента № 64/2022 «Про введення воєнного стану» та його продовження до 15.11.23 включно (, громадяни мають можливість, не відвідуючи відповідні відділи, подавати документи з питань державної реєстрації шлюбу / розірвання шлюбу, а також отримувати консультації з цих та інших питань онлайн. Для цього слід скористатися вебпорталомhttps://dracs.minjust.gov.ua
В заяві вкажіть відділ ДРАЦС у якому Вам зручно буде забрати свідоцтво про розірвання шлюбу, адже його необхідно забрати особисто , або Ваша дружина може зробити це та передати його Вам поштою або інший Ваш родич за нотаріальною довіреністю від Вашого імені.
Або є окремий сервіс з розлучень тут https://www.rozluchennya.com
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, пані Софія! Якщо є питання поділу майна, то Україна не визнає рішення іноземного суду щодо власності в Україні. Тож поділ майна в будь-якому випадку доведеться здійснювати в Україні.
Взагалі не рекомендував би в один позов зводити і розлучення, і поділ майна.
Відповідно до статті 72 Сімейного кодексу України, до вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки. Позовна давність обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності. Але враховуйте, що спеціальні строки позовної давності на час війни не зупиняються, бо законодавець про це не подумав.
Тепер щодо розлучення.
Існує можливість позасудового розлучення через Консульство України в Словаччині.. Але для цього потрібна згода і чоловіка, і дружини.
В судовому порядку дійсно Ви можете звернутися і до суду в Словаччині і він відповідно до вимог міжнародного приватного права здійснить процедуру розлучення. В Словаччині судовий збір за подачу заяви про розірвання шлюбу становив у цьому році 66 євро (33 євро) при поданні заяви в електронному вигляді. Однак, законодавство про міжнародне приватне право в Словаччині, як і в Україні, може містити вимоги щодо врахування сімейного права країни осіб, що розлучаються... а для цього Суд Словаччини звернеться до компетентних органів щодо надання роз"яснень регулювання питання законодавством України... а це час і додаткові витрати.
Крім того, рішення іноземного суду необхідно буде легалізовувати в Україні, адже Україна може і не визнати Ваше розлучення за межами України... тож для України Ви ще довгий час можете бути у шлюбі, що породжує ряд проблем, особливо щодо майна в Україні.
Тож в Україні Вам як громадянам України розлучитися буде набагато простіше.
1. Особисто шляхом подання позовної заяви через Електронний кабінет системи "Електронний суд". Для цього потрібно мати електронний цифровий підпис або обліковий запис у додатку "ДІЯ" https://id.court.gov.ua/
Відразу кажу, вітчизняні суди, особливо міста Харкова, не дуже люблять електронний суд і всіляко чинять опір цьому, отримуючи позови в електронному вигляді. Але й із судами Харкова можна працювати. Якщо мати допомогу грамотного юриста.
Крім того, слід пам'ятати, що копія позовної заяви у разі подання через "Електронний суд" має бути надіслана попередньо Відповідачеві (чоловіку), а докази відправки - додаються до Позовної заяви. Але і це не проблема і вирішується.
2. Через адвоката (адвокати за гроші зазвичай не соромляться представляти інтереси клієнта через ордер... дистанційно, без підписання договору про правову допомогу або підробивши підпис клієнта / розписавшись замість нього). Небезпечно. Гарантій у Вас немає, т.к. договір Ви за фактом не підписуєте і адвокат завжди може взяти гроші і нічого не зробити... Власне, юрист теж може так зробити, тому тут як пощастить.
3. Роздрукувати позов та надіслати поштою від Вашого імені позовну заяву може будь-який Ваш знайомий/родич, який перебуває в Україні або юрист, який допомагає зі складанням позову та документів. Часто це набагато дешевше за послуги адвокатів, а іноді навіть якісніше, тому що адвокати, на жаль, бувають різні. Тут як пощастить.
Є ще багато більш "збочених" та довгих варіантів та способів (довіреності через консульство, відправлення позову поштою зі Словаччини в Україну), але три ключові я написав Вам.
До позовної заяви належно складеної форми додаються, як правило.
1) Копія свідоцтва про шлюб.
2) Копії свідоцтв про народження дітей.
3) Копія Вашого паспорта (не обов'язково, але буває, що це знімає у суддів підозру, що позов поданий не Відповідачем від Вашого імені, а Вами та у Ваших інтересах.. якщо Позов надіслано поштою).
4) Квитанцію про оплату судового збору (станом на 2023 рік - 1073,60 грн., якщо немає пільг зі сплати). Судовий збір можна зараз сплатити онлайн, а квитанцію – роздрукувати на принтері та додати до позову. Судовий збір бажано оплачувати особисто власною карткою, а не третьою особою.
5) Копії позовної заяви та документів, які до неї додаються для Відповідача.
6) Підтвердження відправлення позову Відповідачу (якщо позов подано через "Електронний суд", при поданні позову старим способом - копію надсилає суд після відкриття провадження, разом з Ухвалою).
Як правило, позов подається до суду за місцем реєстрації місця проживання Відповідача (ч. 1 ст. 27 ЦПК України). Якщо у Вас є на утриманні діти, позов про розірвання шлюбу може бути поданий за альтернативною підсудністю – до суду за місцем реєстрації Вашого місця проживання (прописки), що передбачено ч. 2 ст. 28 ЦПК України.
Крім того, часто "старі судді" або "некомпетентні судді", які не стежать за актуальною практикою правозастосування Верховного Суду, люблять цитувати Постанову Пленуму Верховного Суду України 15-річної давності про те, що до позову потрібно додавати оригінал свідоцтва про шлюб, який підшивається у справа.
На підставі ненадання оригіналу свідоцтва, позов залишають без руху та надають термін для усунення помилок.
Трохи більше місяця тому клієнтка із цього сайту вже зверталася з питанням як розлучитися, коли позивач та відповідач перебувають у Польщі. Орджонікідзевський районний суд м. Харкова вимагав оригінал свідоцтва про шлюб для цього. Про це кейсі писав вище.
Так ось, вимога оригіналу свідоцтва про шлюб для розлучення - є дотриманням не закону, а традиції, що вкорінилася в судах... і базується на застосуванні норм процесуального права в редакції 20-річної давності. Поступово з колегами намагаємося змінювати таку практику та просвічувати суддів та колег із радянськими дипломами юристів, які теж працюють "по-старому".
Залишення позовної заяви без руху на підставі НЕнадання оригіналу свідоцтва про шлюб є порушенням принципу верховенства права, права на справедливий суд і суперечити завданням цивільного судочинства — такого висновку дійшов Верховний Суд. (Постанова КЦС НД від 19.10.2022 року у справі № 526/442/22).
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Згідно ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Якщо ж об"єднати вимоги про розірвання шлюбу та про поділ майна подружжя, то справу дійсно можуть розглядати спільно, але суд може тривати і кілька років... Тож вирішувати усі за і проти Вам.
Щиро бажаю Вам здійснити задумане з мінімальними фінансовими витратами!
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте, Софія!
Поцесс развода зависит от наличия обоюдного желания сторон, наличия/отсутствия детей.
Расторгнуть брак возможно:
Через ЗАГС разводят бездетных супругов (п. 1 ст. 106 СКУ). Наличие между ними имущественных претензий при этом во внимание не принимается (п.3. ст. 106).
Если обе стороны согласны, то подаётся обоюдное заявление в ЗАГС и рассматривается в течении 30 дней.
Если признано, что второй супруг без вести отсутствует или недееспособен, тогда развод происходит в течении 1 дня.
В остальных случаях правила развода в Украине предписывают расторгать брак через суд.
Если нет согласия или есть дети, тогда вопрос решается путём подачи иска в суд о разводе, что может длиться от месяца до рассмотрения дела судом.
Если супруги не предоставили суду удостоверенные нотариусом договоры о содержании детей, размере алиментов, как того требуют нормы пп. 2,3 ст. 109 СКУ, то рассмотрение дела о расторжении брака затянется. Судья изучит обстоятельства, примет во внимание решения, исходящие от органа опеки. Отметим, что правила развода в Украине-2022 в большей степени стали учитывать, что родители наделены равными правами в отношении детей.
Развод можно провести онлайн:
https://guide.diia.gov.ua/view/derzhavna-reiestrat...
Вы имеете право на подачу иска в суд о разводе, не смотря на военное положение в Украине, тем более если это вызвано интересами ребенка.
В Семейном кодексе Украины предусмотрены следующие основания для того, чтобы состоялся развод через суд.
-Наличие у супругов общих детей, которым еще не исполнилось 18 лет.
-Отсутствие согласия супруга на расторжение семейного союза.
Кроме того, расторжение брака через суд требуется в тех случаях, когда одна из сторон не возражает против развода, но уклоняется от выполнения соответствующей процедуры в органах ДРАЦС.
Чтобы сделать развод через суд, необходимо обращаться:в районный (городской) суд, если одновременно подается требование осуществить раздел общего имущества супругов;в районный (городской) суд, если есть спор о детях (о лишении родительских прав одного из родителей, об определении их места жительства, взыскании алиментов и т.п.).
Также важно определить, в какой именно суд необходимо обращаться.
В большинстве случаев подавать иск следует в суд по месту жительства ответчика.
По месту своего проживания можно подавать иски только тем истцам, у которых есть несовершеннолетние дети, или тем, кто болен и физически не может, например, ехать в другой район или город.
Если место жительства ответчика истцу неизвестно, подавать заявление нужно по последнему известному его местожительству.
Документы для расторжения брака в суде:
Главным документом, который подается для развода в суде, является исковое заявление, которое должно быть составлено в трех экземплярах (для истца, для ответчика и непосредственно для судебного органа).
Среди прочих для развода через суд нужно подготовить такие документы, как:-оригинал свидетельства о браке;-копию паспорта и кода налогоплательщика истца;-копию свидетельства рождения ребенка (детей);-документ, подтверждающий оплату судебного сбора.
Всего доброго!
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
тільки в украіні ваша участь не обов"язкова в суді!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, подавати до суду треба в тій самій країні де було оформлено шлюб.
Статтею 69 Сімейного кодексу Українизакріплено право чоловіка та дружини на поділ майна, яке належить їм на праві спільної сумісної власності, і такий поділ можливо здійснити без розірвання шлюбу. Поділ може здійснюватись за взаємною згодою шляхом укладення договору про поділ майна подружжя або в судовому порядку.
ЯКЕ МАЙНО ДІЛИТЬСЯ МІЖ ПОДРУЖЖЯМ, А ЯКЕ МОЖНА ЗАЛИШИТИ У СВОЇЙ ВЛАСНОСТІ?Власність у сім’ї може бути спільною сумісною власністю подружжя та особистою приватною власністю кожного з подружжя. Спільна сумісна власність подружжя – майно, яке набуте подружжям за час шлюбу (або під час спільного проживання однією сім’єю), крім речей індивідуального користування.
Частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними, шлюбним договором або не збільшено судом.
Суди дуже рідко відходять від цього принципу збільшення частки, так як потрібно мати реальні докази того, що чоловік або дружина взагалі не працювали та не намагались працювати під час шлюбу, зловживали спиртними напоями, вчиняли сварки або вчиняли правочини щодо спірного майна без згоди іншого подружжя.
Майно, яке є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя ділиться між ними в натурі. При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя.
ЯКЕ МАЙНО Є ОСОБИСТОЮ ВЛАСНІСТЮ?Відповідно до статті 57 Сімейного кодексу України, не підлягає поділу майно, що є особистою приватною власністю дружини чи чоловіка.
До такого майна належить:• майно набуте дружиною чи чоловіком до шлюбу;• майно, набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;• майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали чоловіку чи дружині особисто;• житло, набуте чоловіком чи дружиною за час шлюбу внаслідок його приватизації в порядку передбаченому законом;• земельна ділянка, набута за час шлюбу внаслідок приватизації або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України;• речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;• премії та нагороди, одержані за особисті заслуги;• кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка належала дружині чи чоловіку, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди;• страхові суми, одержані за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, які були особистою приватною власністю дружини чи чоловіка.
У зв’язку з викладеним вище, у разі придбання майна хоча й у період шлюбу, але за особисті кошти одного з подружжя, це майно не може вважатися об’єктом спільної сумісної власності подружжя, а є особистою приватною власністю того з подружжя, за особисті кошти якого воно придбане.
ЯК ПОДІЛИТИ МАЙНО ПОДРУЖЖЯ, ЯКЕ ПЕРЕБУВАЄ У «ЦИВІЛЬНОМУ ШЛЮБІ»?У законодавстві України визначення такого поняття як «цивільний шлюб» немає, такий шлюб визначається як «фактичний» або «фактичні шлюбні відносини».
Можна виділити такі ознаки «фактичного шлюбу»:• спільне проживання чоловіка та жінки на одній житловій площі;• ведення спільного господарства;• відсутність у органах РАЦСу реєстрації таких відносин.
Відповідно до статті 74 Сімейного кодексу України, якщо чоловік та жінка проживають однією сім’єю, але не перебувають в шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не передбачене письмовим договором укладеним між ними.
Майно, придбане подружжям у цивільному шлюбі за спільні кошти, зазвичай оформлюється на когось одного з подружжя, що відіграє дуже важливу роль.
Майно, оформлене на одного з учасників вільних відносин, є виключно його майном, оскільки факт проживання сім’єю не встановлений і все майно є приватною власністю особи, яка є набувачем майна. Інша сторона позбавлена права на це майно, якщо в судовому порядку не доведе, що воно є спільною власністю.
Звернення до суду про поділ спільного майна «цивільного подружжя» здійснюється в порядку подання позовної заяви до суду та має певні особливості:– необхідність довести суду факт проживання однією сім’єю;– довести суду, що майно, набуте в період цивільного шлюбу є спільною сумісною власністю;– переконати суд у необхідності поділу майна у відповідності до вимог чинного законодавства, що регулюють спільну сумісну власність подружжя.
Тому, при поданні позову про поділ спільного майна «цивільного подружжя» обов’язково необхідно ставити ще одну вимогу про встановлення факту проживання однією сім’єю.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіБільше детально про розірвання шлюбу, зразок позовної заяви.
Розірвання шлюбу онлайнЗгідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 № 669-р «Про реалізацію пілотного проєкту у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» та з метою оптимізації процесу надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану у відділах державної реєстрації актів цивільного стану запроваджено проєкт «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» щодо подання заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет.
Пунктами 1, 2 Порядку розгляду відділами державної реєстрації актів цивільного стану поданих через мережу Інтернет, визначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану розглядають, зокрема, заяви фізичних осіб про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Кодексу, поданих через мережу Інтернет з використанням вебпорталу «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» (далі – Вебпортал) або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг з накладенням електронних підписів, що базуються на кваліфікованих сертифікатах електронного підпису, а також звернення щодо формування таких заяв, поданих через мережу Інтернет, з використанням Вебпорталу.
Згідно з Порядком роботи вебпорталу «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану», технічним адміністратором Вебпорталу є державне підприємство «Національні інформаційні системи» (далі – ДП «НАІС»).
У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, ДП «НАІС» з 24 лютого 2022 тимчасово призупинило роботу Вебпорталу з метою недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією, що міститься в ньому.
Розірвання шлюбу в судовому порядкуУ випадку, коли подружжя має неповнолітніх дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, шлюб може бути розірваний лише у судовому порядку.
Справи про розірвання шлюбу розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами в порядку окремого або позовного провадження.
Позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Якщо шлюб розривається через суд, свідоцтво про розірвання шлюбу не видається. Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили (ст.115 СК України).
Важливо! Залишення позовної заяви без руху з підстав ненадання оригіналу свідоцтва про шлюб є порушенням принципу верховенства права, права на справедливий суд та суперечить завданням цивільного судочинства (Постанова Верховного суду у справі № 526/442/22 від 19 жовтня 2022 року).
Розірвання шлюбу у порядку окремого провадженняУ порядку окремого провадження розглядаються справи про розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі. Справа про розірвання шлюбу за заявою особи, засудженої до позбавлення волі, може бути розглянута судом за участю представника такої особи.
При розірванні шлюбу за спільною заявою подружжя обов'язковою є наявність згоди між дружиною та чоловіком щодо розірвання шлюбу. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Особливостями судової процедури в порядку окремого провадження є те, що, суд не з’ясовує причини розлучення, не вживає заходів щодо примирення подружжя, але при цьому суд повинен перевірити відповідність умов Договору інтересам дитини, а також пересвідчитись, що умови Договору не порушують засади рівності прав батьків дитини.
Враховуючи вимоги положень цивільного та сімейного законодавства, можна стверджувати, що у Заяві про розірвання шлюбу має бути зазначено дату і місце реєстрації шлюбу, мотиви розірвання шлюбу та наявність від такого шлюбу неповнолітніх дітей. Також варто зазначити, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання Заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати Заяву про розірвання шлюбу (частина четверта статті 109 СК України).
Договори, які подружжя подає під час розгляду справи про розірвання шлюбу1) Разом зі спільною заявою в порядку окремого провадження подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те:
2) Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений та передбачати:
- способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину тим з них, хто проживає окремо від дитини;
- порядок, умови та форми (грошова і (або) натуральна) надання утримання одним з батьків.
ВартістьЗа подання заяви про розірвання шлюбу в порядку окремого провадження особа повинна сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 1 січня 2023 року - 536,80 грн) (підпункт 4 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір") крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.
Реквізити для сплати судового збору, формування квитанції або онлайн сплати судового збору на сайті "Судова влада"
Строк розглядуСуд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.
Розірвання шлюбу в порядку позовного провадженняУ порядку позовного провадження судами загальної юрисдикції (за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача або за домовленістю за місцем проживання/перебування позивача/відповідача) розглядаються справи про розірвання шлюбу у випадках, коли один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу або ухиляється від подання спільної заяви подружжя до органу реєстрації актів цивільного стану чи суду.
Провадження у справі відкривається судом на підставі позовної заяви (зразок), поданої одним з подружжя у встановленому порядку. В даній позовній заяві має бути зазначено дату і місце реєстрації шлюбу, мотиви його розірвання та наявність від такого шлюбу неповнолітніх дітей.
Позови про розірвання шлюбу може підписувати та подавати і представник (постанова Верховного Суду/КЦС від 09.07.2021 у справі № 607/10879/20 )
Слід зазначити, що діти, які досягли чотирнадцяти років, мають право самостійно обирати своє місце проживання після розірвання шлюбу батька та матері.
ВартістьЗа подання позовної заяви про розірвання шлюбу в порядку позовного провадження особа повинна сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб ( на 1 січня 2023 року - 1073,60 грн) (підпункт 3 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір") крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.
Строк для примиренняУ справі про розірвання шлюбу суд може зупинити розгляд справи і призначити подружжю строк для примирення, який не може перевищувати шести місяців (частина сьома статті 240 Цивільного процесуального кодексу України).
Вжиття судом заходів щодо примирення подружжя застосовується у випадку відсутності згоди одного з них на розірвання шлюбу за ініціативою однієї зі сторін або суду у формі відкладення розгляду справи слуханням та надання сторонам строку на примирення (пункт десятий Постанови Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя").Якщо після закінчення призначеного судом строку примирення подружжя не відбулося і хоча б один з них наполягає на припиненні шлюбу, суд вирішує справу по суті.
У разі розірвання шлюбу в судовому порядку рішення суду, яке набрало законної сили, надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення.
Розірвання шлюбу за правилами спрощеного позовного провадженняВідповідно до частини четвертої статті 274 Цивільного процесуального кодексу України розірвання шлюбу в судовому порядку може здійснюватися за правилами спрощеного позовного провадження. Для того, щоб розірвання шлюбу здійснювалося за правилами спрощеного позовного провадження, потрібно подати клопотання у письмовій формі одночасно із поданням позовної заяви, або таке клопотання може міститися у позовній заяві (ч.1 ст. 276 Цивільного процесуального кодексу України).
Зміна спрощеного провадження на загальне позовне провадженняСуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. За наслідками розгляду клопотання про розірвання шлюбу за правилами спрощеного позовного провадження, суд може його задовольнити і одночасно надати відповідачу строк для подання заяви із запереченням щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження. Якщо відповідач вчасно подасть обґрунтовані заперечення і суд знайде підстави для їх задоволення, то порядок розгляду справи може бути змінений на загальний ( стаття 277 Цивільного процесуального кодексу України).
СтрокВідповідно до статті 275 Цивільного процесуального кодексу України, справи в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються судом протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явленоПозов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений будь-ким з подружжя у випадках:
Винятки:
1) позов може бути подано у разі, коли один з подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини (право на розірвання шлюбу за таких обставин не пов'язується з винесенням судом обвинувального вироку);
2) позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини може бути подано, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою у встановленому порядку шляхом подання заяви про визнання батьківства;
3) чоловік або дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.