Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
891 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я одружилась у 2018 році з людиною з іншої країни і дуже скоро зрозуміла, що це була помилка. Потім почалася війна і я вихала за кордон. Тут я зустріла іншого чоловіка, українця, з яким хочу укласти шлюб, але для того мені треба розлучитися. Що робити?
Дякую за відповдь! Зі мною краще зв'язуватись по телеграму.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Іванна!
Оскільки Ви не визначили у своєму питанні кілька важливих моментів (наприклад - чи є у Вас спільні діти? або чи ви обидва згідні з таким важливим в житті рішенням як розлучення), постараюсь передбачити у відповіді всі можливі варіанти розлучення з іноземцем.
Однак, якщо один з подружжя є громадянином іншої держави чи особою без громадянства, при припиненні шлюбу слід керуватися не тільки сімейним та цивільно- процесуальним законодавством України, але й міжнародним приватним правом.
Право на шлюб визначається особистим законом кожної з осіб, які подали заяву про укладення шлюбу.
Згідно ст. 63 Закону України «Про міжнародне приватне право» припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу визначаються правом, яке діє на цей час щодо правових наслідків шлюбу.
- спільним особистим законом подружжя (у міжнародному праві особистим законом особи вважається право держави, громадянином якої вона є, якщо обидва із подружжя українці, то застосовується українське законодавство);
- правом держави, у якій подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання у цій державі (якщо спільний особистий закон подружжя відсутній, тобто обидва із подружжя є громадянами різних держав, то можна застосовувати правило останнього спільного місця проживання, якщо вони проживають в третій країні на законних підставах);
- правом, з яким обидва з подружжя мають найбільш тісний зв'язок іншим чином (застосовується у разі відсутності у подружжя останнього спільного місця проживання).
Відповідно, іноземці та громадяни України, які уклали шлюб з іноземцем можуть розірвати шлюб на території України та за законодавством України.
Перш за все, для того, аби вибрати право держави, яке буде застосовуватись у конкретному випадку, слід звернути увагу на те, на території якої держави був зареєстрований шлюб.
У разі укладення шлюбу з іноземцем в Україні, при розлученні будуть застосовуються норми Сімейного кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України.
Якщо на момент розлучення, обидва подружжя проживають в Україні, навіть якщо один з них є іноземним громадянином, то процедура розлучення буде аналогічною процедурі розлучення з громадянами України.
1) органах РАЦС;
2) в судовому порядку.
Порядок розірвання шлюбу державним органом реєстрації актів цивільного стану врегульовано статтями 106 та 107 Сімейного кодексу України.
Так подружжя, яке не має дітей, має право подати до державного органу реєстрації актів цивільного стану, за місцем проживання (прописки) одного з них, заяву встановленої форми про розірвання шлюбу. При собі слід мати свідоцтво про укладення шлюбу, паспорт або посвідку на проживання в Україні.
Заява подається в РАЦС разом з усіма необхідними документами, після чого призначається дата реєстрації розлучення з іноземцем. Для того щоб не приїжджати на розірвання шлюбу, можна висловити свою згоду на проведення процедури без участі одного з подружжя (цей документ проходить такий же процес посвідчення, як і заява на розлучення). За таких обставин, розлучення відбувається без присутності чоловіка або жінки.
У цьому випадку реєстрація розірвання шлюбу і видача подружжю відповідного свідоцтва про розірвання шлюбу провадиться після закінчення одного місяця з дня подачі подружжям заяви.
Отже, подружжю, яке подало заяву про розірвання шлюбу, необхідно пам'ятати, що навіть якщо вони не з'являться для реєстрації розірвання шлюбу, постанову про розірвання шлюбу буде винесено, а з моменту винесення постанови шлюб вважається припиненим.
Процедура розлучення у РАЦСі є мало витратною і загальна сума платежу, як правило, не перевищує розміру адміністративного збору. Відповідно до Декрету Кабміну «Про державне мито», у разі реєстрації розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має дітей, сплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Однак, в ціну шлюборозлучного процесу можуть включатися додаткові платні послуги РАЦСу (Постанова КМУ № 1168 від 22.12.2010 року)
http://dracs.minjust.gov.ua/
Цим обіймається Державне підприємство Міністерства Юстиції України «Інформаційний Центр». Якщо у Вас будуть проблеми з реєстрацією, то у вище наведеному посиланні є інструкція
Шлюб може бути розірвано за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 109 Сімейного кодексу України та за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.
Відповідно до норм ст. 109 Сімейного кодексу України, подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
За приписами Цивільного процесуального кодексу України, справи про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей розглядаються у порядку окремого провадження. Що це означає? Особливостями судової процедури в порядку окремого провадження є те, що, суд не з'ясовує причини розлучення, не вживає заходів щодо примирення подружжя, але при цьому суд повинен перевірити відповідність умов Договору інтересам дитини, а також пересвідчитись, що умови Договору не порушують засади рівності прав батьків дитини.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.
У випадку якщо чоловік або дружина проти розлучення, для розлучення без згоди дружини (чоловіка) слід керуватися положення частини 1 статті 110 Сімейного кодексу, якою передбачена можливість розірвання шлюбних відносин з ініціативи одного з подружжя. Для цього необхідно звернутися до суду з позовною заявою про розлучення. Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем проживання відповідача, крім випадків, які передбачені в ст. ст. 28, 29 Цивільного процесуального кодексу України.
- позовна заява про розлучення (два примірники);
- оригінал свідоцтва про шлюб;
- копія свідоцтва про народження дитини;
- копія паспорту позивача;
- квитанція про оплату судового збору;
- всі наявні докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Судовий збір за подання заяви про розірвання шлюб складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили (стаття 115 Сімейного кодексу України).
Що робити у разі розлучення, між громадянином України та іноземцем, що проживає в іншій країні або місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме? Адже, позовна заява про розірвання шлюбу за загальним правилом подається за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача.
1. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
2. Відповідно до ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України, якщо Відповідач на момент розірвання шлюбу проживає за межами України, позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
3. Позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред'являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи). Позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред'являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні.
- розлучення громадянина України з іноземним громадянином (іноземцем), якщо обидва проживають в іншій країні;
- розлучення громадян України, обидва з яких проживають за кордоном (в одній або в різних країнах). Згідно ст. 29 Цивільного процесуального кодексу України: «Підсудність справ за участю громадян України, якщо обидві сторони проживають за її межами, а також справ про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України, визначається суддею Верховного Суду, визначеним у порядку, передбаченому статтею 33 цього Кодексу, одноособово»;
- розлучення іноземних громадян, які проживають в Україні.
Розлучення в Україні може бути привабливим для іноземців з фінансової точки зору. Оскільки, по-перше: рішення про розірвання шлюбу можна отримати окремо від рішення інших питань: опіка над дітьми, аліменти та поділ майна подружжя. По-друге: в Україні процес розлучення зазвичай відбувається скоріше та простіше, ніж в багатьох інших країнах. Так, згідно ст. 24 Сімейного кодексу України, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається. Стаття 112 Сімейного кодексу України закріпляє, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення, отже не потрібно доводити якихось особливих причин для розлучення (наприклад, як то подружня зрада чи невиконання зобов'язань за шлюбним контрактом), а достатньо бажання одного з подружжя розлучитися.
Якщо Ви знаходитесь за кордоном, і Ваше розлучення з іноземцем потребує розгляду його в суді, то я радив би Вам заручитись правовою підтримкою спеціаліста в галузі сімейного права. Це дозволить Вам:
ПО-ПЕРШЕ - не повертатись в Україну, бо судова справа в такому випадку може бути розглянута без Вас, а лише за участі Вашого представника;
ПО-ДРУГЕ – збереже Вам час та витрати, які будуть значно більшими в будь якому іншому випадку.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Іванно!
Я одружилась у 2018 році з людиною з іншої країни і дуже скоро зрозуміла, що це була помилка. Потім почалася війна і я вихала за кордон. Тут я зустріла іншого чоловіка, українця, з яким хочу укласти шлюб, але для того мені треба розлучитися. Що робити?
Якщо шлюб було укладено в Україні та ви маєте українське свідоцтво про шлюб, Ви можете розлучитись тільки через український суд. При цьому Ваша присутність зовсім необов'язкова.
Розлучити Вас можливо через Електронний суд або через адвоката, який вестиме Вашу справу фактично "під ключ".
Те, що Вам невідомо його місцезнаходження, не грає жодної ролі. Але Вам потрібно подати позов до того суду, який територіально відноситься до суду останнього відомого Вам місця проживання чоловіка.
Успіхів. Всього доброго!
Юрист, м. Одеса, 6 років досвіду
Доброго дня, Іванно !Чи можливо уточнити у Вас, чи маєте ви спільних дітей, де укладався шлюб, чи дає Ваш чоловік згоду на розлучення і де зараз він знаходиться ?Я можу надати Вам узагальнюючу консультацію з цього приводу, для більш точної консультації потрібна вищезазначена інформація. Можете зв'язатися зі мною у Телеграм @Iryna_lawyer8.
За законодавством України шлюб із іноземцем можна розірвати в органах державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) або ж у судовому порядку.
Порядок розірвання шлюбу державним органом реєстрації актів цивільного стану регулюють статті 106 та 107 Сімейного кодексу України. Вони передбачають, що розірвання шлюбу може бути здійснено таким способом у випадку спільної згоди обох із подружжя та за відсутності спільних дітей.
Так, подружжя має право подати до державного органу реєстрації актів цивільного стану, за місцем проживання (реєстрації) одного з них, відповідну заяву про розірвання шлюбу. Її подають до органів ДРАЦС разом із усіма необхідними документами (документи, що посвідчують особу, свідоцтво про шлюб, посвідка проживання та ін.).
У разі, якщо один із подружжя через поважні причини не може подати заяву до органів ДРАЦС (ч. 1 ст. 106 Сімейного кодексу України), другий з подружжя може зробити це від його імені. Для цього людині, яка не може бути присутньою при поданні заяви на розлучення, потрібно самостійно заповнити свою частину заяви, завірити її у нотаріуса та передати іншому з подружжя. А у випадку, якщо один із подружжя не перебуває в Україні, документ пересилають тому з подружжя, хто є громадянином (підданим) іншої держави, який перекладає його мовою тієї країни, представником якої він є і заповнює свою частину. Далі заяву завіряє нотаріус і при необхідності її легалізують. Отримавши назад документ, українська сторона повинна здійснити його переклад і завірити у нотаріуса.
Реєстрацію розірвання шлюбу і видачу подружжю свідоцтва про розірвання шлюбу здійснюють органи ДРАЦС після закінчення одного місяця з дня подачі заяви подружжям.
Розірвання шлюбу з іноземцем у судовому порядку здійснюється в разі, коли у подружжя є спільні неповнолітні діти або відсутня згода на розірвання шлюбу одного з подружжя.
При розірванні шлюбу в судовому порядку варто з’ясувати чи наявний між Україною та державою, громадянином якої є один із подружжя, договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах та врахувати його особливості.
Так, до прикладу, відповідний договір між Україною і Республікою Польща не передбачає розірвання шлюбу між громадянами Польщі українськими судами, незважаючи на проживання подружжя на території України. Відтак, із позовом про розірвання шлюбу потрібно звертатися тільки до судових установ Польщі.
За ст.109 Сімейного кодексу України, подружжя, яке має дітей, може подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
Суд розглядає справи про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей у порядку окремого провадження та постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
У випадку, якщо один із подружжя проти розлучення, то частина 1 статті 110 Сімейного кодексу, передбачає можливість розірвання шлюбу з ініціативи одного з подружжя. Для цього одному з подружжя, який бажає розлучитися, необхідно звернутися до суду з позовною заявою про розлучення.
Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем проживання відповідача. Однак у випадку, якщо відповідач на момент розірвання шлюбу проживає за межами України, позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або, якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача або, якщо за домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
Документ, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом – це рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили (стаття 115 Сімейного кодексу України).Гарного дня!З повагою,
Юрист Герасименко Ірина.
Юрист, м. Одеса, 11 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня. У вашому випадку розірвання шлюбу в судовому порядку. Це можна зробити дистанційно через електронний суд або за допомогою Адвоката. Звертайтесь, допоможу.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, пані Іванно! Жодної проблеми в цьому за новим процесуальним законодавством вже немає.
Часто процедура розірвання шлюбу пов’язана з низкою труднощів, а розірвання шлюбу з іноземцем має ще й ряд індивідуальних особливостей. Розлучення в даному випадку можливе як на території України, так і на території іншої держави. Оформлення розлучення буде відбуватися за нормами законодавства тієї країни, на території якої він буде відбуватися.
За чинним законодавством України іноземці та особи без громадянства користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Таким чином, припинення шлюбних відносин з іноземцем здійснюється на тих же підставах, що і розлучення між громадянами України
Розлучитися з іноземцем через суд можливо в двох випадках:
Документи для розірвання шлюбу:
Зазначений перелік не є вичерпним і може змінюватися, в залежності від обставин справи.
Якщо документи видані іншою країною, необхідно їх перекласти та легалізувати – Апостиль або Консульська легалізація.
За загальним правилом позови подаються за зареєстрованим місцем проживання / перебування ВІдповідача.
На підставі ст.28 ЦПК України, у процесі розлучення з іноземцем можливе застосування альтернативної підсудності. Так, позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, якщо:
Позивач повинен подати документи, що підтверджують неможливість виїзду в суд за місцем проживання відповідача. При розлученні з іноземцем, який не має в Україні постійного місця проживання, позов може пред’являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим місцем його проживання чи перебування в Україні. В даному випадку це може бути Ваша адреса, так як ви перебували в зареєстрованому шлюбі.
Звісно є більш складний варіант - визнання особи безвісно вітсутньо. (Глава 4 Розділу IV ЦПК України), але це краще робити якщо є спільне майно чи майно зниклого...
Тож в принципі, при грамотному оформленні документів - жодних проблем у розлученні з особою, в т.ч. іноземцем, місцезнаходження якого не відоме, немає.
В сучасних умовах неприбуття до суду чи необізнаність про судовий розгляд - це проблема відповідача.
Суд тепер з легкістю приймає заочне рішення, яке набирає законної сили протягом 30 днів з дня його проголошення або складення у повному обсязі. Від факту отримання / неотримання усіма сторонами наразі набрання рішенням законної сили не залежить.
Маю надію, що моя відповідь допоможе Вам у вирішенні Вашого питання.
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Київ, 8 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго)))Насправді нічого важкого немає, для розлучення Вам треба укласти договір з адвокатом, в подальшому він подасть позов і залежно від завантаженості суда в термін від 2-6 місяців отримаєте рішення суду, яке в подальшому треба подати в ЗАГС для внесення відомостей в Реєстр актів цивільного стану, і Ви розлучені.Маю практичний досвід у вирішенні даної категорії справ - звертайтесь.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Добрый день!
По Вашему вопросу сообщаю следующее:
Наразі можливо подати заяву через систему електронного судочинства, також завантажте в систему ваші заяви скан- копії , щоб справу розглянули без участі сторін , або направте представника за довіреністю чи після відкриття провадження подайте заяву про участь у засіданні у режимі відео -конференції з використанням власних засобів техніки та контакти для листування бажано з електронними поштами.
Також вкажіть ,б що заперечень не маєте
https://id.court.gov.ua
з 24 лютого триває режим воєнного стану,згідно Указу Президента № 64/2022 , тому всі процесуальні строки призупинені , після завершення воєнного стану , строки будуть поновлені та суд викличе вас.
Якщо активні бойові дії триватимуть надалі, то судові засідання перенесуть на той час , коли воєнний стан скасує Президент України окремим указом.
Вы имеете право подать исковое заявление о расторжении брака.
иск подается с указанием последнего известного места проживания ответчика.
Документы:паспорт, ИНН, оригинал свидетельства о браке, копия свидетельства о рождении ребенка, справка ЖЕК( ЦНАП) о составе семьи с кем и где проживает ребенок, исковое заявление и квитанция об уплате судебного сбора - 840 грн . 40 коп. Размер судебного сбора и реквизиты есть на сайте суда.. В ВАШЕМ ГОРОДЕ При рассмотрении дела Вам могут предоставить ( по заявлению супруги) срок на примирение, максимальный 6 месяцев.
Нотариальное согласие мужа с нотариальным переводом на украинский язык, значительно ускорит процедуру.
Вы можете уполномочить родственника или другое лицо для подачи документов в суд выписав нотариальную доверенность на него с правом подачи и представительства интересов Ваших и правом подписи документов и заявлений.
Або є окремий сервіс з розлучень тут https://www.rozluchennya.com
С уважением,
Константин Гончаренко