Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня! Благодійний фонд хоче придбати авто, який алгоритм дій БФ щоб оформити його на себе, а потім передити на військову частину ? Автомобіль буде куплено закордоном.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Євгенія!
Для потреб ЗСУ авто потрібно ввозити як гуманітарну допомогу. Це регулюється Законом України №1192-XIV «Про гуманітарну допомогу» і Постановою КМУ № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану».
Підставою для цього може бути лист від громадської або благодійної організації, адресований керівникам Обласної військової адміністрації та Державної митної служби в області, через яку ввозитимуть авто. До організації, своєю чергою, повинна звернутися військова частина з офіційним листом-запитом про потребу в транспортному засобі. І лише після цього починають відбуватися всі процеси, пов’язані з купівлею, доставкою та передачею авто.
Першим етапом після пошуку необхідного авто, буде його купівля та оплата.
Є два способи оплати авто за кордоном готівкою та банківським переказом.
Перший — простіший, проте має кілька недоліків: існує обмеження на ввезення готівки на територію Євросоюзу (не більше як 10 тисяч євро на особу), а також в такому випадку важко підтвердити факт оплати та прозвітувати перед донорами.
Другий метод також має як плюси, так і мінуси. Наприклад, якщо авто оплачує фізособа, є обмеження по сумі переказу. Якщо ж платником є юрособа, то це потребує великої кількості документів, підписаних контрактів із продавцями, на які всі продавці погоджуються. З плюсів — це можливість можна купити валюту по офіційному курсу Нацбанку, а також придбати авто без сплати ПДВ — а це можливість зекономити на понад 20% від вартості машини.
Після оплати автомобіля ви отримаєте від продавця договір купівлі-продажу або рахунок, а також реєстраційні документи на автомобіль.
Після оформлення експорту на європейській стороні контрольно-пропускного пункту потрібно задекларувати автомобіль в Україні. Це відбувається по спрощеній процедурі безпосередньо на контрольно-пропускному пункті.
Водію, який перетинатиме кордон на автомобілі чи перевозитиме його, необхідно заповнити декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою. Це можна зробити онлайн в особистому кабінеті на сайті Державної митної служби або спеціально створеному сервісі Державної системи гуманітарної допомоги.
Після заповнення форми ви отримаєте спеціальний код. Цей унікальний електронний ідентифікатор необхідно надати працівнику української митниці вже на КПП. Також необхідно надати усі документи (листи та звернення), щоб підтвердити мету ввезення та ідентифікувати отримувача гуманітарної допомоги.
Копію спрощеної митної декларації слід надіслати в банк, який здійснював переказ коштів за кордон, для підтвердження ввезення оплаченого товару. В іншому випадку можуть бути проблеми під час державного фінансового контролю діяльності підприємства чи організації.
Після перетину кордону автомобіль має отримати українські номерні знаки. Для автомобілів, ввезених як гуманітарна допомога, передбачена процедура тимчасової реєстрації. У разі, якщо авто ввезене громадською організацією чи благодійним фондом, саме вони повинні звернутися із заявою до будь-якого Сервісного центру МВС. Чинне законодавство дає можливість зареєструвати такий автомобіль лише тимчасово.
Якщо громадська організація чи благодійний фонд реєструють на себе автомобіль вперше, в Сервісному центрі додатково попросять надати статутні документи, а також відомості про керівництво.
При передачі транспортного засобу слід обов’язково скласти Акт прийняття-передання між громадською організацією та військовою частиною. Цей документ разом із тимчасовим свідоцтвом про реєстрацію буде підставою для користування автомобілем військовою частиною, а також підтвердженням того, що гуманітарна допомога використовується за призначенням.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Автомобілі, які передають військовим частинам, при перетині кордону вважають гуманітарною допомогою. Тому до них застосовують спрощену процедуру оформлення та звільняють від сплати будь-яких платежів.
При транспортуванні автомобіля потрібно мати із собою гарантійний лист (додаток до постанови КМУ №174). Він має бути від імені військової частини, яка є кінцевим користувачем. З таким листом буде менше запитань – працівники митної і прикордонної служб точно знатимуть, що авто везуть за призначенням.
Для перетину кордону необхідно підготувати спеціальну декларацію (додаток до постанови від 1 березня 2022 року №174 для вивезення гуманітарної допомоги з території ЄС та отримати ID-номер).
Подати декларацію на ввезення гуманітарної допомоги можливо двома шляхами:
Після заповнення декларації,створеної з чистого листа або шляхом копіювання раніше поданої, необхідно натиснути на кнопку «Подати декларацію» внизу форми. У випадку наявності помилок заповнення декларації їх список буде візуалізовано, а подання декларації не буде можливим до їх виправлення.
При відсутності помилок декларація буде прийнята в інформаційну систему Держмитслужби з присвоєнням їй унікального електронного ідентифікатора (УЕІ) декларації, який являє собою невелике ціле число, що починається на 00, наприклад, 00555. Саме цей ідентифікатор необхідно буде повідомити на митниці. Крім того, декларант має можливість видрукувати подану декларацію, але це не є обов`язковим – у разі відсутності роздруківки в перевізника вона буде видрукувана працівником митної служби.
Завершення митного оформлення засвідчується відповідним працівником шляхом проставляння особистої номерної печатки на роздруківці електронної декларації (так само, як це відбувається у випадку паперової декларації).
Якщо плануєте доставляти машину своїм ходом, необхідно потурбуватися про наявність тимчасових номерних знаків і страхування. Для цього необхідно звернутися до сервісного центру МВС. Якщо ж автомобіль перевозитиме автовоз, цього робити не потрібно.
Якщо автомобіль ввезли на благодійний фонд, військова частина, для якої його пригнали, має надіслати лист-прохання до організації про передачу транспортного засобу. А водій, який пригнав машину, має отримати від фонду акт прийому-передачі автомобіля.
У документі вказуються ідентифікаційний номер (vin-код) транспортного засобу, державний номер, військова частина, яка цей автомобіль приймає, ставиться печатка й підпис представника військової частини.
Акт потрібен і тоді, коли машину пригнали напряму для військової частини. Це ваша страховка від майбутніх проблем із перевіряючими та правоохоронними органами. Окрім акта прийому-передачі, додатково варто фіксувати процес передавання на фото та відео, щоб застрахувати себе від можливих ризиків.
Після укладання такого акта у військовій частині збирається спеціальна комісія, яка після огляду автомобіля ставить його на баланс. Після цього машина отримує спеціальний (чорний) військовий номерний знак.
Джерело https://mind.ua/openmind/20259733-avtomobil-dlya-z...
1. Перш за все при митному оформленні потрібно вказати, що авто є гуманітарною допомогою та подати відповідну декларацію. Також бажано отримати від військової частини гарантійний лист .
2. Після ввезення авто на територію України військова частина має надіслати Благодійному фонду лист-прохання про передачу авто.
3. Наступним кроком буде оформлення акту прийому-передачі авто між благодійним фондом та військовою частиною. Після передачі авто військова частина ставить його на баланс.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю успіхів!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, ЄВГЕНІЯ! Процедура дещо складніше ніж з фізичною особою, але все можливо.
Слід відзначити, що є два режима ввезення в цьому питанні:
- ввезення авто як гуманітарної допомоги (пільгове розмитнення)
- ввезення за стандартною процедурою (розмитнення за стандартною ставкою)
Придбання автомобіля оформлюють договором купівлі-продажу. За таким договором одна сторона (продавець) передає чи зобов’язується передати майно (у нашому випадку – автомобіль) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно та сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 655 ЦКУ).
Оскільки придбання юрособою автомобіля в іншої юрособи чи фізособи належить до правочинів, які необхідно вчиняти в письмовій формі, то й договір купівлі-продажу автомобіля потрібно складати в письмовій формі (ст. 208 ЦКУ).
Тим часом ЦКУ не містить настанов щодо обов’язкового нотаріального посвідчення такого договору, але це можна зробити на вимогу покупця чи продавця або ж за їх взаємною згодою (ст. 209 ЦКУ).
Про нотаріальне посвідчення договору зазначено також у переліку документів, на підставі яких авто реєструють (абз. 8 п. 8 Порядку № 1388). Альтернативою нотаріально посвідченому договору може бути, зокрема, укладення й оформлення його безпосередньо у сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів такого центру.
Окрім договору, покупець отримує від постачальника також примірник документа, на підставі якого той здійснює його відвантаження:
Решта витрат, які формуватимуть первісну вартість автомобіля, підтверджуватимуть інші первинні документи – платіжні доручення, акти наданих послуг, страхові поліси тощо.
При придбанні авто за межами України слід керуватись вимогами законодавства країни, де відбувається таке придбання. Процедура може передбачати зняття автівки з обліку в країні придбання та отримання транзитних номерних знаків тощо.
Під час ввезення (пересилання) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону про гуманітарну допомогу Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом (ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України).
Звільняються від оподаткування акцизним податком операції ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції) як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону про гуманітарну допомогу.
Звільняються від оподаткування ПДВ операції із ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону про гуманітарну допомогу (п. 197.11 ПКУ).
Крім того, для перетину кордону необхідно підготувати спеціальну декларацію на вивезення гуманітарної допомоги з території Євросоюзу та отримати ID-номер. Декларацію може підготувати митний брокер, у тому числі польський, надавши йому інформацію про гуманітарний вантаж, у цьому випадку - автомобіль, який прямує до України.
Для того, щоб автомобіль, як гуманітарна допомога, міг перетнути кордон, необхідно використовувати окрему смугу, щоб обійти чергу вантажних транспортних засобів. Однак, можливість використання цієї смуги залежить від інфраструктури та практик контрольно-пропускних пунктів у Євросоюзі. Для тих, хто оформить правильний набір документів, є більше шансів не застрягти у черзі. Якщо автомобіль експортується не як гуманітарна допомога, а як автомобіль особистого користування, то надія на позачергове перетин кордону марна.
Після оформлення експорту на європейській стороні контрольно-пропускного пункту необхідно зареєструвати автомобіль в Україні. Це можна зробити на контрольно-пропускному пункті, але потрібно кілька попередніх формальностей.
Водієві, який перетинатиме кордон на автомобілі або перевозитиме його, потрібно заповнити правильну форму для перерахування товарів, які можуть бути визнані гуманітарною допомогою. Це можна зробити онлайн на сайті Державної митної служби або у спеціальному сервісі Державної системи гуманітарної допомоги.
Після заповнення форми ви отримаєте спеціальний код, який необхідно надати працівникові української митниці на КПП. Також потрібно надати всі документи (листи та звернення), щоб підтвердити мету ввезення та ідентифікувати одержувача гуманітарної допомоги (автомобіля).
Копія спрощеної митної декларації має бути відправлена до банку, який здійснив переказ коштів за кордон, для підтвердження ввезення оплаченого товару. В іншому випадку можуть виникнути проблеми під час державного фінансового контролю діяльності підприємства або організації.
Для того, щоб автомобіль, який перетнув кордон, міг використовуватися в Україні, необхідно отримати українські номерні знаки. Якщо автомобіль був ввезений до країни як гуманітарна допомога, то передбачена процедура тимчасової реєстрації. У цьому випадку громадська організація чи благодійний фонд мають звернутися із заявою до будь-якого Сервісного центру МВС. Законодавство дозволяє зареєструвати такий автомобіль лише тимчасово, але можливо після закінчення військового стану буде розроблено процедуру "легалізації" таких машин в Україні на постійній основі.
Для тимчасової реєстрації автомобіля, ввезеного як гуманітарну допомогу, необхідно надати оригінал митної декларації, звернення від громадської організації, іноземне свідоцтво про реєстрацію, договір купівлі-продажу та документи, що підтверджують повноваження представника організації.
Реєстрація здійснюється згідно з Порядком №1388.
Ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій чи виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС (п. 28 Порядку №1388).
Якщо транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов’язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави (п. 29 Порядку №1388).
Ввезені в Україну транспортні засоби в період воєнного стану можна буде зареєструвати протягом 90 днів (а не 10 за стандартною процедурою) після завершення війни. Це встановлено змінами, внесеними до Порядку №1388 Постановою №190.
https://hsc.gov.ua/index/poslugi/poslugi-pov-yazan...
При передачі автомобіля слід скласти Акт прийняття-передачі між благодійною організацією та військовою частиною, який буде підставою для користування машиною військовою частиною та підтвердженням того, що гуманітарна допомога використовується за призначенням. Якщо одержувачем гуманітарної допомоги є безпосередньо військова частина, то її відомчою реєстрацією займатиметься вже вона.
Якщо Ви не хочете займатися трудомістким процесом привезення автомобілів з-за кордону для ЗСУ, тобто простіший і зручний варіант - звернутися до компаній, які спеціалізуються на продажі автомобілів, які вже були привезені на територію України та можуть бути корисними на фронті.
Після того, як автомобіль потрапив на підприємство (в організацію), бухгалтер вивчає всі отримані з ним документи й оприбутковує його на баланс юридичної особи.
Для належного оприбуткування основних засобів керівник юридичної особи видає наказ (розпорядження), яким призначає приймальну комісію.
Якщо огляд отриманого авто відбувся успішно, доцільно оформити ще й наказ на введення автомобіля в експлуатацію.
На підставі форми № ОЗ-1, технічної й іншої документації в одному примірнику заповнюють інвентарну картку обліку основних засобів (форма № ОЗ-6).
За власним бажанням підприємства можуть використовувати для оформлення операцій з основними засобами більш сучасні типові форми з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектора, затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 р. № 818.
Після підписання договору купівлі-продажу авто, як правило в 10-денний термін (в період воєнного стану не обов"язково, але не дуже розумні працівники окремих Сервіс-центрів МВС буває наполягають) покупець - здійснює перереєстрацію авто у Сервіс-центрі МВС.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1388 власники транспортних засобів зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) свої транспортні засоби у сервісних центрах МВС протягом 10 діб після їх придбання (одержання) або митного оформлення (строк державної реєстрації подовжують у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини)). При цьому територіальні органи з надання сервісних послуг МВС здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати до Держбюджету збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що підтверджено документом про сплату цього збору (п. 14 Порядку № 1740).
Але є певна проблема для реєстрації авто у Сервіс-центрі МВС в порівнянні з фізичною особою.
Ця проблема зветься "військово-транспортний обов"язок" введений в 2014 році за ініціативою Міністерства оборони України та передбачений статтею 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Тобто, для реєстрації авто в МВС спочатку треба поставити авто на облік у ТЦК та СП.
Перелік документів, що надається юридичною особою для реєстрації/перереєстрації транспортних засобівДля перереєстрації транспортного засобу до Сервісного центру МВС слід надати:
Згідно з класифікацією основних засобів, наведеною в п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну України від 27.04.2000 р. № 92 (за текстом – ПБО 7), для цілей бухгалтерського обліку автомобіль є об'єктом обліку як транспортний засіб, що обліковується у складі основних засобів. Тобто облік господарських операцій з надходження основних засобів на підприємство здійснюється відповідно до ПБО 7 та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну України від 30.09.2003 р. № 561 (зі змінами та доповненнями, за текстом – Методичні рекомендації № 561). Крім того, аналітичний облік основних засобів ведеться із застосуванням типових форм первинного обліку, затверджених наказом Мінстату України від 29.12.95 р. № 352. Зокрема, для оформлення надходження об'єктів основних засобів застосовується акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (типова форма № ОЗ-1).
Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291 (зі змінами та доповненнями, за текстом – Інструкція № 291), облік транспортних засобів ведеться на рахунку 10 «Основні засоби» субрахунку 105 «Транспортні засоби». Надходження автомобіля на баланс юридичної особи, який обліковується за первісною вартістю, відображається за дебетом субрахунку 105.
При цьому первісною вартістю вважається історична (фактична) собівартість необоротних активів у сумі коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів (п. 4 ПБО 7). Слід звернути увагу на те, що формування первісної вартості залежить від варіантів надходження автомобіля.
Згідно з п. 7 ПБО 7 придбаний автомобіль зараховується на баланс юридичної особи за первісною вартістю, яка складається з таких витрат:
сум, що сплачуються постачальникам (без непрямих податків);
реєстраційних зборів, державного мита й аналогічних платежів, що здійснюються у зв'язку з придбанням (отриманням) прав на автомобіль;
сум ввізного мита (при імпорті автомобіля);
сум непрямих податків у зв'язку з придбанням автомобіля, якщо вони не відшкодовуються підприємству (ПДВ, акцизний збір тощо);
витрат із страхування ризиків доставки;
витрат на транспортування;
інших витрат, безпосередньо пов'язаних із доведенням автомобіля до стану, в якому він придатний для використання із запланованою метою (в тому числі додаткове оснащення автомобіля складниками з безпеки, економічності та комфорту. До таких витрат також належать витрати на реєстрацію автомобіля в ДАІ та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (п. 8 ПБО 7)).
До таких витрат належать:
З огляду на зазначене вище, витрати на оплату номерних знаків, послуг з отримання інформації в Державному реєстрі рухомого майна, реєстрацію автомобіля у сервісному центрі МВС і збір на обов’язкове державне пенсійне страхування потрібно зараховувати до первісної вартості автомобіля.
Вартість усіх витрат, пов’язаних із придбанням автомобіля, які становлять його первісну вартість, акумулюватимуть на субрахунку 152 до моменту введення його в експлуатацію.
Факт уведення автомобіля в експлуатацію відображають бухгалтерським проведенням Дт 105 Кт 152. Після цього такий транспортний засіб починають амортизувати. Нарахування амортизації проводять щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому автомобіль став придатним для корисного використання (п. 29 НП(С)БО 7). Метод амортизації підприємство обирає самостійно з урахуванням очікуваного способу отримання економічних вигід від використання авто (п.п. 28, 26 НП(C)БО 7).
Маю надію, що моя відповідь буде Вам в нагоді при вирішенні Вашого питання.
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
На сьогодні це питання регулюється Законом України «Про гуманітарну допомогу» та постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 року №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану».
За документами покупцем може виступати громадська організація або благодійний фонд. Це дає змогу отримати рахунок-фактуру, купити валюту за офіційним курсом Національного банку і придбати авто без сплати ПДВ, зекономивши понад 20% від вартості машини.
Військова частина покупцем бути не може, а лише кінцевим набувачем транспортного засобу.
Автомобілі, які передають військовим частинам, при перетині кордону вважають гуманітарною допомогою. Тому до них застосовують спрощену процедуру оформлення та звільняють від сплати будь-яких платежів. Якщо отримувач – фізична особа чи приватне підприємство, митні платежі доведеться платити.
При транспортуванні автомобіля потрібно мати із собою гарантійний лист (затверджений офіційний зразок можна знайти як додаток до постанови, про яку йшлося вище). Він має бути від імені військової частини, яка є кінцевим користувачем. З таким листом буде менше запитань – працівники митної і прикордонної служб точно знатимуть, що авто везуть за призначенням. Також цей документ (якщо пощастить) допоможе проїхати на кордоні поза чергою.
Для перетину кордону необхідно підготувати спеціальну декларацію (затверджений офіційний зразок можна знайти як додаток до постанови від 1 березня 2022 року №174 для вивезення гуманітарної допомоги з території ЄС та отримати ID-номер.
Подати декларацію на ввезення гуманітарної допомоги можливо двома шляхами:
Після заповнення декларації,створеної з чистого листа або шляхом копіювання раніше поданої, необхідно натиснути на кнопку «Подати декларацію» внизу форми. У випадку наявності помилок заповнення декларації їх список буде візуалізовано, а подання декларації не буде можливим до їх виправлення.
При відсутності помилок декларація буде прийнята в інформаційну систему Держмитслужби з присвоєнням їй унікального електронного ідентифікатора (УЕІ) декларації, який являє собою невелике ціле число, що починається на 00, наприклад, 00555. Саме цей ідентифікатор необхідно буде повідомити на митниці. Крім того, декларант має можливість видрукувати подану декларацію, але це не є обов`язковим – у разі відсутності роздруківки в перевізника вона буде видрукувана працівником митної служби.
Завершення митного оформлення засвідчується відповідним працівником шляхом проставляння особистої номерної печатки на роздруківці електронної декларації (так само, як це відбувається у випадку паперової декларації).
Якщо плануєте доставляти машину своїм ходом, необхідно потурбуватися про наявність тимчасових номерних знаків і страхування. Якщо ж автомобіль перевозитиме автовоз, цього робити не потрібно.
Якщо автомобіль ввезли на громадську організацію або благодійний фонд, військова частина, для якої його пригнали, має надіслати лист-прохання до організації про передачу транспортного засобу. А водій, який пригнав машину, має отримати від ГО або фонду акт прийняття-передання автомобіля.
У документі вказуються ідентифікаційний номер (vin-код) транспортного засобу, державний номер, військова частина, яка цей автомобіль приймає, ставиться печатка й підпис представника військової частини.
Акт потрібен і тоді, коли машину пригнали напряму для військової частини. Це ваша страховка від майбутніх проблем із перевіряючими та правоохоронними органами. Окрім акта прийняття-передання, додатково варто фіксувати процес передавання на фото та відео, щоб застрахувати себе від можливих ризиків.
Після укладання такого акта у військовій частині збирається спеціальна комісія, яка після огляду автомобіля ставить його на баланс. Після цього машина отримує спеціальний (чорний) військовий номерний знак.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Євгенія!
Щоб оформити машину як «гуманітарку», її отримувачем має бути благодійний фонд, громадська організація, військова частина, пожежна частина або медичний заклад.
Як оплатити авто за кордоном
Готівкою або банківським переказом. Перший варіант — дієвий та швидкий, але врахуйте, що є обмеження на ввезення готівки в ЄС з України — не більше €10 тисяч на людину. Крім того, в цьому разі важко підтвердити факт оплати авто і прозвітувати перед донорами (якщо такі є).
Щодо банківського переказу, якщо за авто платить фізособа, є обмеження за сумою переказу — 100 тисяч гривень на місяць в еквіваленті. Якщо платник юрособа, потрібно багато документів і підписані контракти з продавцями. Плюс такого способу — можна купити валюту за офіційним курсом Нацбанку і придбати авто без сплати ПДВ, зекономивши понад 20% від вартості машини.
За яким законом авто можна ввезти в Україну
Для потреб ЗСУ авто потрібно ввозити як гуманітарну допомогу. Це регулюється законом 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу» і постановою Кабміну № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану». Такі авто не можна продавати або використовувати для особистих потреб.
Хто може поїхати і пригнати авто в Україну
Під час воєнного стану з України вільно можуть виїздити жінки, пенсіонери, багатодітні чоловіки, інваліди тощо. Також право виїздити мають офіційні перевізники, що мають дозвіл на вантажні перевезення, а також волонтери — представники організацій, які оформили заявки в системі Мінінфраструктури «Шлях». Перетнути український кордон водій, який їде по авто для ЗСУ, може як завгодно — поїздом, автобусом чи пішки.
Які документи потрібно оформити і отримати при купівлі авто
Зазвичай, купуючи авто в Європі, ви отримаєте стандартний пакет документів: свідоцтво про реєстрацію, договір купівлі-продажу, експортну декларацію ЕХ. Якщо автомобіль знятий з обліку в країні ЄС та коштує понад €1000, або ж коли авто перевозить лафет чи автовоз, то на території ЄС експортна декларація, яку може підготувати брокер, — обов’язкова.
Ще бажано мати гарантійний лист-звернення від благодійного фонду, громадської організації чи військової частини. За законом такий лист необов’язковий, але з ним буде менше запитань — митники та прикордонники точно знатимуть, що авто везуть за призначенням. Також цей документ (якщо пощастить) допоможе проїхати на кордоні поза чергою.
На який пункт пропуску краще їхати
Пункти пропуску розділені за повною масою транспортних засобів. Автомобілі, що важать менше 7,5 тонни, повинні перетинати кордон у менших КПП
Мова про їхній розмір, пропускну здатність тоннажність тощо.
Фізично інфраструктура такого пункту пропуску розташована на території ЄС.
з європейською стороною: Смільниця, Грушів та Угринів у Львівській області. Устилуг у Волинській та Малий Березний в Закарпатській та інші.
Вантажівки, автобуси та інший транспорт повною масою понад 7,5 тонни направляють у більші пункти пропуску: Шегині, Краковець, Рава-Руська Львівської області, Ягодин Волинської області, Ужгород Закарпатської області. Обираючи пункти пропуску, орієнтуйтесь на їхню завантаженість і черги. Ось корисне посилання, яке допоможе заощадити час.
Що робити на кордоні з ЄС
Якщо перевозите авто самостійно і воно не зняте з обліку в ЄС, можна їхати «зеленим» коридором. В інших випадках — «червоним». Авто для ЗСУ не завжди пропускають поза чергою, але можна спробувати домовитися з українцями, які в ній стоять, у більшості випадків вони пропускають.
А на кордоні з Україною
Треба заповнити митну декларацію про ввезення гуманітарної допомоги за спрощеною формою: вказати дані водія, автомобіля та його отримувача. Зробити це можна як на місці «від руки» у паперовій формі, так і в електронному варіанті.
Авто ввезли, що далі
Якщо машину оформили на громадську організацію чи благодійний фонд, вони вирішують, що робити далі — передати військовій частині чи навіть конкретному бійцю.
Ще авто можна використовувати для потреб благодійної організації та тимчасово зареєструвати в Сервісному центрі МВС на період воєнного стану. Таким чином автомобіль отримає українські номерні знаки та тимчасовий реєстраційний талон, які діятимуть протягом воєнного стану та 90 днів після його закінчення.
Якщо ж авто ввозили на військову частину, то передати його потрібно винятково їй. Там машину візьмуть на військовий облік та проведуть відомчу реєстрацію.
Як правильно передати авто тому, кому воно призначене
Якщо автомобіль ввезли на громадську організацію або благодійний фонд, військова частина, для якої пригнали авто, має надіслати лист-прохання до організації про передачу транспортного засобу. А водій, який пригнав машину, має отримати від ГО або фонду акт приймання-передачі автомобіля. Цей документ потрібен і тоді, коли машину пригнали напряму для військової частини. Це ваша страховка від майбутніх проблем із перевіряючими та правоохоронними органами.
Джерело інформації: https://babel.ua/profit/88434-yak-prignati-avto-dl...
Корисна інформація для Вас: https://teren.in.ua/news/yak-blagodiynomu-fondu-of...
Всього доброго. Успіхів! З повагою!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
КРАЩЕ КУПУВАТИ АВТО ДЛЯ ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ З УМОВОЮ, ЩО ТЗ ПЕРЕДАЄТЬСЯ КОНКРЕТНОМУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЮ. ЯКЩО АВТО ПЕРЕДАЄТЬСЯ КОНКРЕТНОМУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЮ,
Забороняється використовувати власний транспорт для службових цілей та у районах виконання бойових завдань.
Якщо фонд хоче придбати за зібрані на офіційний рахунок кошти машину для ЗСУ в Україні – він буде зобов’язаний сплатити податки.
Відповідно до статті 173 Податкового кодексу ставка податку щодо доходу від продажу об’єкта рухомого майна, отриманого фізичною особою протягом податкового року, становить 5 % від вартості авто + військовий збір – 1,5%.
Єдиний вихід для фондів – це купувати легковий автомобіль у людини, яка продає лише один об’єкт рухомого майна протягом податкового року. Такий дохід не підлягає оподаткуванню.
Якщо ж протягом року продавець уже реалізував один транспортний засіб, тоді необхідно буде сплатити 5% ПДФО і 1,5% військового збору. Починаючи з третьої угоди, сума ПДФО зростає – до 18%, ставка військового збору залишається 1,5%.
Знімати з обліку транспортний засіб потрібно обов'язково.
Насамперед автовласник відправляється в сервісний центр МРЕВ і подає заяву на проведення експертизи звірки номерів. Йому необхідно сплатити державне мито і купити спецбланк, на якому буде вестися протокол експертизи. Наступний етап-складання заяви на ім'я інспектора для того, щоб ТЗ було знято з обліку. Далі транспортний засіб, призначений для передачі військовій частині, ставиться на транзитні (червоні) номери. Постановкою на облік займатиметься уже безпосередньо новий власник – військова частина, після підписання акту передачі.
Паралельно з процесом зняття з реєстрації, благодійний фонд і продавець укладають договір купівлі продажу. У ньому обов'язково повинна бути прописана вартість транспортного засобу. Також варто вписати пункт:
«На умовах цього Договору Продавець зобов’язується передати Покупцю транспортний засіб, згідно опису нижче (надалі – Товар), а покупець зобов’язується оплатити його за ціною, визначеною у договорі та безоплатно передати як благодійну допомогу на потреби військової частини (вказати реквізити військової частини, яка зверталася листом-клопотання до фонду)».
Також варто прописати схожий текст в пунктах щодо обов’язків покупця.
Разом з договором, продавець і благодійний фонд підписують тристоронній акт приймання-передачі транспортного засобу, як благодійної допомоги – у трьох примірниках.
Однією стороною в акті виступає власник транспортного засобу – Продавець. Другою стороною є благодійний фонд – Покупець. Третьою стороною є представник військової частини – Одержувач.
Раджу також дотримуватися процедури підписання договору і актів прийому-передачі, навіть якщо благодійний фонд купує транспортний засіб не по перерахунку, а за зібрані благодійні внески у готівковій формі.
не рекомендував Вам оформляти авто на юридичну особу в сучасних реаліях. Далі поясню чому та вкінці напишу як можна оформити придбання на фізичну особу.
1. При купівлі вживаного авто, яке вже розмитнене та зареєстроване в Україні - покупець податки не сплачує.
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування - сплачується виключно при першій реєстрації легкових автомобілів на території України (п. 7 та п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»).
За загальним порядком дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна є базою оподаткування ПДФО (абз. 1 п. 173.1 статті 173 Податкового кодексу України, далі - ПКУ). Але для таких ТЗ, як легковий автомобіль, мопед. мотоцикл, ставка оподаткування залежить від черговості їх продажу протягом звітного податкового року.
Так, дохід, отриманий від продажу протягом звітного (податкового) року одного із зазначених об'єктів рухомого майна (наприклад, легкового автомобіля), не підлягає оподаткуванню (абз. 1 п. 173.2 статті 173 ПКУ). А ось дохід від продажу другого протягом року легкового автомобіля оподатковується за ставкою 5% (абз. 2 п. 173.2 статті 173 ПКУ). Доходом від продажу третього за наступних легковиків продавцю також доведеться поділитися з державою. Але при цьому такий дохід уже буде оподатковуватися ПДФО за ставкою 18% (абз. 3 п. 173.2 статі 173 ПКУ).
Якщо стороною договору купівлі-продажу рухомого майна є юридична особа чи підприємець, то такий суб'єкт господарювання вважається податковим агентом фізичної особи продавця. До обов'язків агента належать утримання та сплата ПДФО за відповідною ставкою.
Інформацію про черговість продажу фіксує сам продавець у договорі купівлі-продажу ТЗ чи в окремій заяві (абз. 1 пункту 173.3 статті 173 ПКУ).
Якщо стане відомо, що продавцем реалізується не перше легкове авто протягом звітного року - слід визначатися з базою оподаткування. Доходом від продажу легкового автомобіля вважається ціна зазначена в договорі купівлі-продажу ТЗ. Вона має бути не нижче середньоринкової вартості відповідного авто або оціночної (ринкової) вартості, визначеної згідно законом. Яку вартість обирати, вирішує платник податків (абз 3 пункту 173.1статті 173 ПКУ).
Виключення - продаж авто за посередництва юридичної особи - комісіонера (пункт 173.3 ст. 1 статті 173 ПКУ). У такому разі організація - комісіонер є податковим агентом.
Договір купівлі авто між фізичною та юридичною особою не підлягає обов"язковому нотаріальному посвідченню.
Придбання автомобіля оформлюють договором купівлі-продажу. За таким договором одна сторона (продавець) передає чи зобов’язується передати майно (у нашому випадку – автомобіль) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно та сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 655 ЦКУ).
Оскільки придбання юрособою автомобіля в іншої юрособи чи фізособи належить до правочинів, які необхідно вчиняти в письмовій формі, то й договір купівлі-продажу автомобіля потрібно складати в письмовій формі (ст. 208 ЦКУ).
Тим часом ЦКУ не містить настанов щодо обов’язкового нотаріального посвідчення такого договору, але це можна зробити на вимогу покупця чи продавця або ж за їх взаємною згодою (ст. 209 ЦКУ).
Про нотаріальне посвідчення договору зазначено також у переліку документів, на підставі яких авто реєструють (абз. 8 п. 8 Порядку № 1388). Альтернативою нотаріально посвідченому договору може бути, зокрема, укладення й оформлення його безпосередньо у сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів такого центру.
Окрім договору, покупець отримує від постачальника також примірник документа, на підставі якого той здійснює його відвантаження:
Решта витрат, які формуватимуть первісну вартість автомобіля, підтверджуватимуть інші первинні документи – платіжні доручення, акти наданих послуг, страхові поліси тощо.
Після того, як автомобіль потрапив на підприємство (в організацію), бухгалтер вивчає всі отримані з ним документи й оприбутковує його на баланс юридичної особи.
Для належного оприбуткування основних засобів керівник юридичної особи видає наказ (розпорядження), яким призначає приймальну комісію.
Якщо огляд отриманого авто відбувся успішно, доцільно оформити ще й наказ на введення автомобіля в експлуатацію.
На підставі форми № ОЗ-1, технічної й іншої документації в одному примірнику заповнюють інвентарну картку обліку основних засобів (форма № ОЗ-6).
За власним бажанням підприємства можуть використовувати для оформлення операцій з основними засобами більш сучасні типові форми з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектора, затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 р. № 818.
2. Після підписання договору купівлі-продажу авто, як правило в 10-денний термін (в період воєнного стану не обов"язково, але не дуже розумні працівники окремих Сервіс-центрів МВС буває наполягають) покупець - здійснює перереєстрацію авто у Сервіс-центрі МВС.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1388 власники транспортних засобів зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) свої транспортні засоби у сервісних центрах МВС протягом 10 діб після їх придбання (одержання) або митного оформлення (строк державної реєстрації подовжують у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини)). При цьому територіальні органи з надання сервісних послуг МВС здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати до Держбюджету збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що підтверджено документом про сплату цього збору (п. 14 Порядку № 1740).
Але є певна проблема для реєстрації авто у Сервіс-центрі МВС в порівнянні з фізичною особою.
Ця проблема зветься "військово-транспортний обов"язок" введений в 2014 році за ініціативою Міністерства оборони України та передбачений статтею 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Тобто, для реєстрації авто в МВС спочатку треба поставити авто на облік у ТЦК та СП.
Перелік документів, що надається юридичною особою для реєстрації/перереєстрації транспортних засобів
Для перереєстрації транспортного засобу до Сервісного центру МВС слід надати:
3. Бухгалтерський облік отримання підприємством транспортного засобу
Згідно з класифікацією основних засобів, наведеною в п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну України від 27.04.2000 р. № 92 (за текстом – ПБО 7), для цілей бухгалтерського обліку автомобіль є об'єктом обліку як транспортний засіб, що обліковується у складі основних засобів. Тобто облік господарських операцій з надходження основних засобів на підприємство здійснюється відповідно до ПБО 7 та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну України від 30.09.2003 р. № 561 (зі змінами та доповненнями, за текстом – Методичні рекомендації № 561). Крім того, аналітичний облік основних засобів ведеться із застосуванням типових форм первинного обліку, затверджених наказом Мінстату України від 29.12.95 р. № 352. Зокрема, для оформлення надходження об'єктів основних засобів застосовується акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (типова форма № ОЗ-1).
Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291 (зі змінами та доповненнями, за текстом – Інструкція № 291), облік транспортних засобів ведеться на рахунку 10 «Основні засоби» субрахунку 105 «Транспортні засоби». Надходження автомобіля на баланс юридичної особи, який обліковується за первісною вартістю, відображається за дебетом субрахунку 105.
При цьому первісною вартістю вважається історична (фактична) собівартість необоротних активів у сумі коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів (п. 4 ПБО 7). Слід звернути увагу на те, що формування первісної вартості залежить від варіантів надходження автомобіля.
Згідно з п. 7 ПБО 7 придбаний автомобіль зараховується на баланс юридичної особи за первісною вартістю, яка складається з таких витрат:
сум, що сплачуються постачальникам (без непрямих податків);
реєстраційних зборів, державного мита й аналогічних платежів, що здійснюються у зв'язку з придбанням (отриманням) прав на автомобіль;
сум ввізного мита (при імпорті автомобіля);
сум непрямих податків у зв'язку з придбанням автомобіля, якщо вони не відшкодовуються підприємству (ПДВ, акцизний збір тощо);
витрат із страхування ризиків доставки;
витрат на транспортування;
інших витрат, безпосередньо пов'язаних із доведенням автомобіля до стану, в якому він придатний для використання із запланованою метою (в тому числі додаткове оснащення автомобіля складниками з безпеки, економічності та комфорту. До таких витрат також належать витрати на реєстрацію автомобіля в ДАІ та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (п. 8 ПБО 7)).
ОТЖЕ, у бухгалтерському обліку придбаний автомобіль класифікують як основний засіб та обліковують у групі «Транспортні засоби» і на субрахунку 105 «Транспортні засоби» (п. 4 і пп. 5.1.5 НП(С)БО 7).Зокрема, придбаний автомобіль зараховують на баланс підприємства за первісною вартістю (п. 7 НП(C)БО 7).До моменту введення автомобіля в експлуатацію витрати, що формують його первісну вартість, обліковують на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів».
До таких витрат належать:
З огляду на зазначене вище, витрати на оплату номерних знаків, послуг з отримання інформації в Державному реєстрі рухомого майна, реєстрацію автомобіля у сервісному центрі МВС і збір на обов’язкове державне пенсійне страхування потрібно зараховувати до первісної вартості автомобіля.
Вартість усіх витрат, пов’язаних із придбанням автомобіля, які становлять його первісну вартість, акумулюватимуть на субрахунку 152 до моменту введення його в експлуатацію.
Факт уведення автомобіля в експлуатацію відображають бухгалтерським проведенням Дт 105 Кт 152. Після цього такий транспортний засіб починають амортизувати. Нарахування амортизації проводять щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому автомобіль став придатним для корисного використання (п. 29 НП(С)БО 7). Метод амортизації підприємство обирає самостійно з урахуванням очікуваного способу отримання економічних вигід від використання авто (п.п. 28, 26 НП(C)БО 7).
4. ОФОРМЛЕННЯ АВТО ОДРАЗУ НА ФІЗ.ОСОБУ (БЕНЕФІЦІАРА).
Відповідно до Закону України "Про благодійну допомогу та благодійні організації", Бенефіціар - набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення визначеної цим Законом цілі.
Оформлення транспортного засобу відразу на бенефіціара можливе. При цьому благодійна організація може виступити благодійником у виконанні зобов'язання по оплаті ТЗ (за умови дотримання підпункту 133.4.2. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України). Такий правочин може бути оформлений 3-стороннім договором купівлі-продажу або 2-стороннім договором купівлі-продажу на користь третьої особи, при цьому можливе додаткове оформлення договору про надання благодійної допомоги у вигляді оплати за одним із вказаних вище договорів. У цих документах можуть бути прописані відповідний статус та обов'язки благодійної організації, бенефіціара, цільовий характер відповідних витрат.
Але у цьому випадку договір слід буде укладати у нотаріуса, адже у Сервісному центрі МВС інтелектуального потенціалу на подібні речі не вистачить точно.
Благодійники спільно чи індивідуально можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного або кількох таких її видів (ст. 5 Закону № 5073):
Гуманітарною допомогою є цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема, внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону № 5073.
ОТЖЕ, ніщо не заважає придбати авто одразу в інтересах третьої особи. Це збереже багато нервів у майбутньому та під час оформлення авто, виключить необхідність бігати в ТЦК та СП для постановки і зняття з "військового обліку" авто.
---
Для документального оформлення даної операції необхідно :
1. - Лист – прохання про надання благодійної допомоги (від частини)
2. - Наказ по організації( частині)
3. - Наказ по організації про надання благодійної допомоги згідно листа – прохання.(фонд благодійний)
4. - Договір про надання благодійної допомоги
В договорі варто зазначити, що дана операція здійснюється на виконання статутних завдань та цілей організації, надається безоплатно, на які цілі надається допомога, прописати право організації контролювати цільове використання наданої допомоги та відповідальність отримувача допомоги за цільове використання отриманого обладнання. Варто вказати що обладнання закуплено за кошти (назва донора) та в рамках проекту (ініціативи).
5. - Акт прийому – передачі благодійної допомоги з зазначенням суми коштів
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня,
Покроковий алгоритм купівлі авто для ЗСУ:- Знайти авто за кордоном
- Обрати варіант купівлі та оплати
- Оформити договір купівлі-продажу та оплатити автомобіль
- Підготувати експортну документацію
- Організувати доставку
- Підготувати гарантійний лист від військової частини або благодійного фонду чи громадської організації
- Підготувати митну декларацію в Україні
- У разі, якщо авто ввезене на організацію — лист-прохання від військової частини про передачу авто
- За бажанням тимчасово зареєструвати авто в Сервісному центрі МВС
- Підготувати акт прийому-передачі автомобіля.
Як оплатити авто за кордоном?Методів оплати авто за кордоном є два: готівкою та банківським переказом. Перший — простіше та швидший, проте має кілька недоліків: існує обмеження на ввезення готівки на територію Євросоюзу (не більше як 10 тисяч євро на особу), а також в такому випадку важко підтвердити факт оплати та прозвітувати перед донорами.
Другий метод також має як плюси, так і мінуси. Наприклад, якщо авто оплачує фізособа, є обмеження за сумою переказу. Якщо ж платником є юрособа, то це потребує великої кількості документів, підписаних контрактів із продавцями, на які всі продавці погоджуються. З плюсів — це можливість можна купити валюту за офіційним курсом Нацбанку, а також придбати авто без сплати ПДВ, а це можливість зекономити на понад 20% від вартості машини.
Якщо машину оформили на громадську організацію чи благодійний фонд, то саме вони вирішують, що робити з нею далі, відповідно до свого статуту. Наприклад, можна передати будь-якій військовій частині, котра звернулася з проханням про допомогу, чи навіть конкретній особі (бійцю), яка потребує автомобіля для виконання військових завдань.
Також таке авто можна використовувати для власних потреб організації та тимчасово зареєструвати в Сервісному центрі МВС авто на період воєнного стану. Автомобіль отримає українські номерні знаки та тимчасовий реєстраційний талон, які діятимуть протягом воєнного стану та 90 днів після його закінчення. Далі долю таких машин повинні вирішити законотворці, ухваливши відповідний законопроєкт.
Якщо ж транспортний засіб був ввезений безпосередньо на військову частину, то й передати його потрібно виключно їй. Саме там візьмуть це авто на військовий облік та проведуть відомчу реєстрацію.
І в будь-якому випадку, за жодних обставин, продавати такі транспортні засоби заборонено.
Хто може поїхати за автомобілем?В умовах воєнного стану, коли виїзд за кордон обмежений, є категорії, які можуть вільно пересуватися між країнами: жінки, пенсіонери, багатодітні чоловіки, інваліди тощо.
Також за кордон мають право виїжджати офіційні перевізники, котрим оформлений дозвіл на вантажні перевезення, а також волонтери-представники організацій, яким оформлена заявка в системі “Шлях”.
Чим можна привезти авто?Привезти авто для ЗСУ можна як своїм ходом, та і використовуючи лафет чи автовоз. У кожному з варіантів також є свої нюанси.
Перевезення своїм ходом: інколи дешевше, але авто повинно бути справним, потрібні чинне страхування, технічний огляд, часто потрібно купувати транзитні номерні знаки. За відсутність чогось із вищепереліченого існує більше ризиків бути оштрафованим під час перетину кордону.
Якщо ж везти машину лафетом чи автовозом, часто сумарна вартість виходить такою ж, які у випадку самостійної доставки. Особливо — якщо це кілька автомобілів. При цьому не потрібно витрачати час на кордоні особисто, оформляти страховки, транзитні номерні знаки та мати чинний техогляд. І авто точно не зламається в дорозі.
Які документи оформити перед перетином кордону?Перелік документів змінюється залежно від країни та ситуації, тобі це потрібно щоразу уточнювати, розповідає Левко Прокіпчук, експерт із питань практичного застосування митного законодавства Асоціації професійних митних посередників, ексначальник Львівської митниці та волонтер, який самостійно перевозить авто для ЗСУ.
Зазвичай під час купівлі авто у Європі потрібен стандартний пакет документів:При цьому, якщо автомобіль знятий з обліку у країні ЄС та коштує понад 1000 євро, або ж коли авто перевозить лафет чи автовоз, експортна декларація, яку може підготувати брокер на території ЄС, є обов’язковою.
Також бажано мати гарантійний лист-звернення від благодійного фонду, громадської організації чи військової частини. Такий документ не обов’язковий для ввезення транспортного засобу як гуманітарної допомоги, проте скоротить кількість запитань: працівники митниці та прикордонники точно будуть знати, що автомобіль ввозять за призначенням.
Як правильно передати авто?Для того, щоб убезпечити себе від можливих проблем в майбутньому, потрібно правильно оформити всі документи. Так, якщо автомобіль ввезли на громадську організацію чи благодійний фонд, потрібно потурбуватися про два основні документи:
Тоді, у разі виникнення запитань зі сторони контролюючих служб чи правоохоронних органів щодо цільового використання автомобіля, ввезеного як гуманітарна допомога, у вас будуть всі необхідні аргументи.
Також, у разі потреби, перед передачею машину можна тимчасово зареєструвати в Сервісному центрі.