Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 25 листопада 2023, питання №97486

Чи можу я оформити піклування над неповнолітнім племінником?

Чи можу я оформити піклування над неповнолітнім племінником сиротою (16 років) з 2 групою інвалідності для того щоб вивезти його за кордон? При цьому якого опікуном є йога тітка, вона за кордоном

Відповіді юристів (3)

    Богун Сергій Павлович

    Над однією особою не можна встановити одночасно опіку та піклування.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Піклування встановлюється над неповнолітніми особами (віком від 14 до 18 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена (ч.1 ст. 59 Цивільного кодексу України).

    Оскільки в племінника вже є опікун, Ви не зможете встановити на ним піклування. Для того тітці прийдеться спочатку відмовитись від опікунства.

    Підставами для звільнення опікунів та піклувальників від повноважень є:

    1. заява опікуна або піклувальника;
    2. невиконання належним чином своїх обов'язків;
    3. неможливість виконання повноважень опікуна або піклувальника внаслідок тяжкої хвороби;
    4. порушення прав і законних інтересів підопічного, зокрема умисне залишення його без нагляду та допомоги в разі, коли він перебував у небезпечному для життя та здоров'я стані, якщо опікун або піклувальник мав змогу забезпечити нагляд або надати допомогу підопічному;
    5. встановлення режиму окремого проживання подружжя, якщо один із подружжя є опікуном або піклувальником іншого;
    6. відбування опікуном або піклувальником покарання в місцях позбавлення або обмеження волі;
    7. перебування опікуна або піклувальника під вартою під час здійснення кримінального провадження щодо нього;
    8. виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих для призначення опікуном або піклувальником;
    9. наявність суперечностей між інтересами опікуна та підопічного, що зумовлює негативні наслідки для підопічного.

    Суд або орган опіки та піклування, який призначив опікуна чи піклувальника, за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо її не було розглянуто протягом цього строку.На час розгляду в судовому порядку справ про звільнення від повноважень опікунів та піклувальників з підстав, визначених пунктами 2, 4 - 8 частини третьої цієї статті, вони відсторонюються від виконання повноважень щодо підопічних органом опіки та піклування в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.На час відсторонення опікуна або піклувальника опіка або піклування над підопічним здійснюється органом опіки та піклування, на обліку в якому перебуває такий підопічний, або спеціальним закладом, до якого його поміщено.

    Детальніше можете ознайомитись за посиланням:

    https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Зміна_опікуна_над_недієздатною_особою

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю.

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356)

    Стаття 59. Фізичні особи, над якими встановлюється піклування

    1. Піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.

    Стаття 60. Встановлення опіки та піклування судом

    1. Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

    2. Суд встановлює піклування над фізичною особою у разі обмеження її цивільної дієздатності і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

    3. Суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

    4. Суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

    Успіхів. Всього доброго!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України