Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день. При разводе мы с мужем подписали договор о разделе имущества, нотариально не заверяли, договор вместе с нами подписали наши адвокаты. Согласно договора бывший муж должен был выплатить мне денежную компенсацию за мою часть имущества, и действительно погасил 90%, 10% отказался. Я подала в суд, первая инстанция подтвердила что он должен, но апелляция по его иску признала договор не действительным потому что он не заверен нотариально. Могу ли я что-то сделать в этой ситуации? Ведь теперь мне придётся выплатить эту сумму ему обратно, а это сложно для меня, и часть нашего имущества он уже продал, хотя 3 года еще не прошло
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Юрист, м. Вінниця, 18 років досвіду
Доброго вечора. Адвокатів свідками у суді викликали?
Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду
Добрый вечер. Я так понимаю, что в апелляции договор признали недействительным и стороны вернули в исходное положение? Сложно консультировать, не видя перед собой решения суда. Но во всяком случае, вам сейчас останавливаться нельзя, надо обращаться в вышестоящую инстанцию, подавать на кассацию.
Адвокат, м. Харків, 26 років досвіду
Подавайте в суд иск о разделе совместно нажитого имущества. Возможно всего того, что было Вам выделено по договору, Вы не получите, но тем не менее можете значительно уменьшить подлежащую возврату сумму.
Адвокат, м. Київ, 15 років досвіду
навряд договір визнали недійсним - це окремий предмет спору (окремий судовий розгляд). В апеляції, договір скоріше не прийняли до уваги, як доказ, оскільки не дотримани обов’язковість форми правочину. Я би дослідив детальніше позиції апеляції та готував касацію із позицією на доведенність домовленностей діями, а саме тим, що ваш чоловік зробив часткову виплату він підтвердив прийняття ним зобов’язання.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго вечора.
Абз. 2 ч. 2 ст. 69 Сімейного кодексу України встановлено, що договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має посвідчуватися нотаріально.
Стаття 215. Недійсність правочину (Цивільний кодекс України)
2. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Стаття 220. Правові наслідки недодержання вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору (Цивільний кодекс України)
1. У разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
2. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Таким чином, суд апеляційної інстанції не визнавав договір недійсним, адже його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). Однак це лише означає, що ваш колишній чоловік не повинен сплачувати Вам 10% від суми компенсації.
Рішення суду апеляційної інстанції НЕ означає, що Ви повинні повертати 90% від суми компенсації, адже предметом апеляційного оскарження було саме рішення суду першої інстанції за вашим позовом.
Якщо ваш чоловік захоче, щоб Ви повернули йому ці 90% від суми компенсації, то він повинен подати окремий позов до суду першої інстанції та просити суд застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину.
Стаття 216. Правові наслідки недійсності правочину (Цивільний кодекс України)
1. Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Враховуючи зазначене, я сумніваюсь, що ваш колишній звертатиметься до суду з позовом про застосування наслідків недійності правочину, адже тоді він повинен повернути Вам половину спільного майна, частину якого як Ви кажете він вже продав.
Як я вже писав відповідно до частини 2 статті 220 Цивільного кодексу України: "Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається".
А тому враховуючи, що ваш чоловік сплатив Вам 90% компенсації, продав вже частину спільного майна (тобто відбулося часткове виконання договору), то при наявності доказів, що хтось із вас двох ухилявся від нотаріального посвідчення договору, необхідно звертатися до суду касаційної інстанції та на цих підставах просити визнати договір дійсним та задовольнити ваші позовні вимоги щодо стягнення з колишнього чоловіка 10% від суми компенсації..
Звичайно для детальної консультації необхідно ознайомитися з текстом договоу та судовим рішенням.
Всього Вам доброго.
Юрист
Здравствуйте! Ваш договор был составлен с нарушением. Данный договор должен был быть в обязательном порядке заверен нотариусом, что прямо указано в законе ст. 367, ст. 372 ГКУ. Решение апелляционного суда было обоснованным.
А по поводу Ваших 90%, то на данный момент Вы не обязаны ничего возвращать. Если Ваш муж обратится с иском в суд, то тогда будете уже действовать по решению суда.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Во-первых, согласно Гражданского процессуального кодекса Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15), ст.367:
"6. В суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції."
- предметом рассмотрения в суде первой инстанции был, как представляется, Ваш иск о взыскании долга 10% денежной компенсации б/м, поэтому апелляционный суд не имел права и не мог принимать к рассмотрению вопрос, выходящий за пределы предмета спора в первой инстанции. т.е. о признании договора недействительным; и вообще, в апелляционный суд иски в порядке апелляции (в апеляционном производстве) не подаются - возможно, Вы ошибаетесь, что в апелляцию был подан именно иск б/м. Но даже, если б/м был подано заявление (отзывом, возражением), то апелляция не имела права выходить за пределы предмета спора в первой инстанции и как максимум могла вернуть дело на новое рассмотрение.
Во-вторых: согласно, Семейного кодекса Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/page), ст.69:
"2. Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою.
Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений.";
согласно Гражданского кодекса Украины (ГК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15), ст.220:
"1. У разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним."
- другими словами, подлежащий по закону договор не признается судом недействительный, а является ничтожным, о чем решение судом не принимается, сделка не признается судом ничтожной.
В-третьих, согласно приведенной ст.220 ГК:
"2. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.".
В-четвертых, согласно ст.216 ГК:
"5. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою.
Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.";
согласно пост. Пленума Верховного Суда Украины "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0009700-09):
"5. Відповідно до статей 215 та 216 ЦК ( 435-15 ) суди розглядають справи за позовами: про визнання оспорюваного правочину недійсним і застосування наслідків його недійсності, про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину. ... Вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути заявлена як одночасно з вимогою про визнання оспорюваного правочину недійсним, так і у вигляді амостійної вимоги в разі нікчемності правочину та наявності рішення суду про визнання правочину недійсним."
- другими словами, признавая договор недействительным суд должен был и по заявлению б/м или самостоятельно принять решение о применении последствий недействительности этого договора (возвращение сторонами полученного). Если такого решения апелляционным судом нет (исходя из вопроса), то у Вас нет оснований для возврата полученных денежных средств; с другой стороны, при выдаче ипсолнительного листа суд должен резолютивную часть решения суда, содержащую требование вернуть средства, при этом, решение о недействительности таким требованием не является; да и вряд ли исполнительный лист в таком виде будет выдан, а если выдан - не может быть выполнен исполнителем. В дальнейшем, если б/м подаст иск о применении последствий недействительности договора Вы подадите встречный иск о признании договора действительным на основании, как мною выше изложено, ч.2 ст.220 ГК, а также незаконности решения апелляционного суда. Такое мое мнение.
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Могу ли я что-то сделать в этой ситуации?
1. если есть решение апелляции - то подать в кассацию
в решении указано возврат денег? если нет - то ему еще нужно будет подать на возврат денег
а вам на раздет и на выплату компенсации - зависит от ситуации
"нужна детальная консультация или помощь в подготовке иска\заявы\кассации - звоните"
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте. Вам подавать кассацию. Вы ему ничего не должны возвращать, пока он не подаст иск