Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 18 грудня 2023, питання №98892 400₴

Чи підлягаю я мобілізації?

Мені 21 рік, за власним бажанням хочу відрахуватись з університету. З пліток маю інформацію, що документи з університету необхідно забирати через воєнкомат, звідки як громадянин призовного віку та придатний до військової служби можу отримати повістку і бути призваний до армії. Чи дійсно видача документів відбувається через військкомат та чи можуть мене зараз мобілізувати?

Відповіді юристів (6)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    17.5%

    Вітаю Вас!

    Мені 21 рік, за власним бажанням хочу відрахуватись з університету. З пліток маю інформацію, що документи з університету необхідно забирати через воєнкомат, звідки як громадянин призовного віку та придатний до військової служби можу отримати повістку і бути призваний до армії. Чи дійсно видача документів відбувається через військкомат та чи можуть мене зараз мобілізувати?

    Повний абсурд, до чого тут видача документів та похід до ТЦК. При відрахуванні із закладу освіти дійсно можуть сказати підписати обхідний лист, але у Вас має бути відповідальна особа за ведення мобілізаційної роботи, це її пряме повноваження. Також ВУЗ обов'язково інформуватиме ТЦК та СП про факт Вашого відрахування. Вам йти туди ні в якому разі не потрібно і це не передбачено жодним нормативно-правовим актом.

    З приводу можливої мобілізації потрібно розібратися детальніше. Який військово-обліковий документ Ви маєте? Приписне свідоцтво?

    Ви проходили строкову військову службу? Закінчували військову кафедру?

    Якщо ні, на даний момент Ви маєте статус призовника та не можете бути мобілізовані за жодних умов. Призовник вік наразі складає 27 років, але може бути зменшений у найближчій перспективі до 25 років. Втім, точно не до 21 року.

    Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.

    Айвазян Юрій Климентійович
    17.5%

    Доброго дня, Максиме!

    Щодо пліток, то це дійсно лише плітки, оскільки Ваше відрахування з ВНЗ та видача Вам відповідних документів ніяким чином не пов'язані з ТЦК.

    Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 про «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» навчальний заклад повинен лише повідомити ТЦК про Ваше відрахування упродовж 7 днів:

    "34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

    перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки;

    доведення до призовників, військовозобов’язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);

    надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 4);".

    Щодо Вашої можливої мобілізації, то в даному випадку потрібно розуміти, який статус Ви маєте. У питанні Ви зазначаєте, що Вам 21 рік та Ви придатні до проходження військової служби. Якщо Ви не проходили строкову службу, не закінчували військову кафедру і маєте приписне свідоцтво, то знаходитесь у статусі призовника і, відповідно до цього мобілізації не підлягаєте ні в якому разі, оскільки призов на строкову службу під час воєнного стану Президентом не оголошувався. Тому відрахування з ВНЗ ні яким чином не вплине на Вашу відстрочку від служби, оскільки наразі вона Вам взагалі не потрібна.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Доброго дня, Максиме!

    Згідно Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» під час мобілізації здійснюється призов військовозобов’язаних та резервістів.

    Згідно статті 9 ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу» щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    • допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
    • призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
    • військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
    • військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
    • резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

    Згідно статті 37 ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу» взяттю на військовий облік призовників підлягають громадяни:

    • приписані до призовних дільниць;
    • які не проходили строкову військову службу та не досягли 27-річного віку;
    Тобто, якщо Ви маєте посвідчення про приписку до призовної дільниці, не проходили строкову службу та не закінчували військову кафедру - до 27 років по статусу Ви являєтесь призовником та не підлягаєте мобілізації.

    Проте, зараз на підписі у Президента перебуває законопроект про зменшення призовного віку до 25 років. https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41904?fbclid=IwAR0bKyYQYxJ24d-_oAsrGkOalSLmLe6th2D-BGk2SoEwpIc6fU4TxI5Eps0

    Якщо даний законопроект буде підписаний, то Ви в статусі призовника будете перебувати до 25 років.

    Ніяким нормативним актом не передбачено про видачу документів через ТЦК. Деякі ВНЗ вдаються до хитрощів та не підписують обхідний лист поки громадянин не відвідає ТЦК, проте це неправомірно.

    Але Вам хвилюватися не потрібно, адже якщо у Вас приписне замість тимчасового посвідчення військовозобов'язаного - Ви не підлягаєте мобілізації!

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю Вам успіхів!

    Корнійчук Євген Іванович
    12.5%

    Доброго дня, якщо ви раніше не проходили військову службу, та не маєте військової кафедри, ваш військовий документ я приписне, ваш статус призивник на строкову службу.

    Під час військового стану призов на строкову службу не проводиться. Тому вам нічого хвилюватися.

    Ч. 1 Ст 18-1 ЗУ "про військовий обов'язок і військову службу"

    Під час дії військового стану призов на строкову службу не проводиться.

    Ні документи вам видає навчальний заклад. Також навчальний заклад самостійно повідомляє тцк про ваше відрахування з навчального закладу.

    У вашому разі, вам у будь якому випадку не загрожує мобілізація. Пам'ятайте про це. Це можливо лише тільки за вашої добровільної згоди служби за контрактом.

    Турчин Ярослав Олександрович
    20%

    ВІТАЮ ВАС, пане МАКСИМ! За існуючого регулювання, а саме положень Законів України "Про військовий обов"язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", якщо Ви маєте приписне посвідчення та статус "призовник", а не обмежено придатні до служби в воєнний час, служили строкову службу та зараховані в запас, то Ви не підлягаєте мобілізації до 27 років (віковий ценз може змінюватися законодавцем), а тому і оформлювати Вам відстрочку в цих умовах до 27 років не потрібно. Але є певні але сучасних реалій.

    Якщо враховувати можливі "хворобливі" законотворчі ініціативи окремих наших обранців, зокрема пані Мар"яни Безуглої, щодо скасування такого поняття як призовник та строкова служба в умовах воєнного стану, то питання виглядає досить ризиково для Вас і багатьох інших громадян України у віці від 17 до 25.

    Детальніше про її ідеї щодо скасування призову: https://tsn.ua/ukrayina/bezugla-zaproponuvala-skas...

    За її словами, наразі триває опрацювання “реалістичної моделі” законопроєкту перед його реєстрацією у Верховній Раді.

    Наразі у чорновому документі передбачено скасування в Україні строкової служби в армії.

    “Прибираємо строкову службу, звільняємо строковиків, усі звільнені строковики переходять в мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (з 25 років)”, - уточнила Мар’яна Безугла.

    Замість строкової служби законопроєктом запроваджується так звана “Підготовка до захисту Вітчизни (вишкіл)”.

    “Вводиться базова загальновійськова підготовка до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років (за бажанням спеціальна базова загальновійськова підготовка за спеціальностями, перелік яких визначається Міноборони)”, - написала народна депутатка.

    У законопроєкті, за словами Безуглої, зберігається ухвалений раніше Верховною Радою призовний вік для мобілізації – 25 років (замість 27 років зараз) (Законопроект № 9281 з 05.06.2023, в порушення вимог статті 94 Конституції України, знаходиться на підписі у Президента України, а пан Голова ВРУ не бере на себе історичну відповідальність щодо цього).

    ___

    Одночасно можу сказати, що за наказом Уряду державна прикордонна служба України не випускає з країни усіх осіб від 18 до 60 років, незалежно від градації "призовник", "військовозобов"язаний", а адміністративні суди демонструють в цьому питанні кричущу некомпетентність або зловмисно покривають порушення конституційних прав громадян України збоку виконавчої вертикалі влади.

    Тому, якщо такий законопроект таки буде реалізовано як це зазвичай буває - під новорічні свята, поки народ святкує та не спостерігає за "законотворчістю наших слуг", то Ви маєте ризик бути мобілізованим.

    В даному випадку пропоную Вам розглянути можливість взяти академічну відпустку на рік... це дозволить поновитися на навчання у випадку чого.

    Хоча, формально, якщо Ви вже провчились якийсь термін, то у відповідності до Закону України "Про вищу освіту" (статті 46, 62), Вам при відрахуванні зобов"язані видати АКАДЕМІЧНУ ДОВІДКУ (наразі має вигляд аркушів А-4 як додаток до Диплома європейського зразка). На підставі цієї академічної довідки Ви маєте право поновитися на навчання в тому ж ВНЗ або іншому на ту ж спеціальність в будь-який момент. В такому разі, Ви будете мати право на відстрочку від призову за навчанням, якщо все-таки тотальний призов осіб від 17/18 до 25/27 років буде введено. Проте, поновлення можливе за умови наявності вільних місць у закладі. Враховуючи "навчальний ажіотаж" в Україні, гарантії щодо цього ніхто не дасть.

    ОТЖЕ, у Вашому випадку питання наразі носить не стільки юридичний характер, скільких характер віри у адекватність влади, віри у швидке завершення воєнного стану та тотальної мобілізації усього чоловічого (а можливо і не тільки) населення України.

    Існуючі ризики та можливі варіанти юридичного вирішення питання я Вам навів.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин

    Токмач Галина Миколаївна
    12.5%

    Вітаю!

    Якщо Ви не закінчували військову кафедру, то враховуючи ваш вік, Ви маєте статус призовника і тому взагалі не підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації. Відповідно до ст.18-1 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" призов на строкову військову службу під час воєнного стану не проводиться.

    ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/921-2016-%D0%B...:

    16. Військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів:

    для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;

    для військовозобов’язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного.

    Указ Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/69/2022#Text):

    У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановляю:

    1. Оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - мобілізація).

    4. Призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України. Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

    Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text):

    Стаття 1. Військовий обов'язок

    9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

    призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

    військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

    військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

    резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

    Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього

    1. Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України:

    1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України):

    приписані до призовних дільниць;

    які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;

    які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць;

    звільнені зі служби у військовому резерві, які не виконали обов’язків служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів, не проходили строкову військову службу та не досягли 27-річного віку;

    2) на військовий облік військовозобов'язаних:

    звільнені з військової служби в запас;

    які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";

    військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;

    звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Державного бюро розслідувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України;

    які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;

    зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України;

    які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;

    які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;

    які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі;

    Стаття 39. Призов на військову службу під час мобілізації. Демобілізація

    1. Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.

    Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

    Успіхів!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024