Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я ФОП 3 групи чи можу я оформити догляд за інвалідом 2 групи, чув що догляд не можна оформити коли людина працює
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Валентине!
Компенсація призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки та є:
- особами з інвалідністю I групи;
- дітьми з інвалідністю;
- громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
- невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
- дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1161-2018-%D0%BF#n9).
Компенсація не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду особам, якщо такі особи отримують соціальні послуги догляду вдома, паліативного догляду, стаціонарного догляду.
Для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, особою/законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг, подається заява про згоду отримувати соціальні послуги від фізичної особи, яка надає соціальні послуги, та документи, необхідні для призначення компенсації, суб’єкту надання адміністративної послуги:
- через уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади;
- посадових осіб центру надання адміністративних послуг;
- поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, або Єдиний державний веб-портал електронних послуг (у разі технічної можливості)
Призначення і виплата компенсації здійснюються структурним підрозділом із місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, документів у паперовій або електронній формі.
Розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за попередні шість місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Фізична особа, яка надає соціальні послуги, отримує тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.
Компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця з дня звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.
https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-kompe...
Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд (абзац перший частини сьомої статті 13 Закону).
Розмір компенсації за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на непрофесійній основі, незалежно від кількості осіб, за якими здійснюється догляд, розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, встановленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги, визначається із застосуванням автоматизованого обміну даними між інформаційно-телекомунікаційними системами органів влади, підприємств, установ, організацій та обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім’ї цієї особи на кількість осіб, які входять до складу сім’ї, згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для надання соціальних послуг, затвердженою наказом Мінсоцполітики від 17 травня 2022 року № 150.
https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Оформлення_постійного_догляду_за_особами,_які_його_потребують_(особи_з_інвалідністю,_громадяни_похилого_віку).
Отже, якщо середньомісячний дохід на кожного члена сім'ї буде перевищувати 2600, то компенсацію за догляд Ви отримати не зможете.
Проте, це не єдиний шанс довести ТЦК той факт, що Ви здійснюєте догляд за інвалідом ІІ групи. Окрім довідки про отримання компенсації за догляд на непрофесійній основі, таким підтвердженням є також акт встановлення факту здійснення догляду, який Ви зможете отримати, написавши відповідну заяву до Виконкому міської (сільської) ради.
Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю І чи ІІ групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;".
Особа з інвалідністю за якою Ви збираєтесь здійснювати постійний догляд, це Ваш родич?
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, якщо ви маєте дохід, то ви не будете мати право на отримання компенсації за догляд. Але це нічого не змінює. Ви будете мати право на відстрочку від мобілізації. Маючи довідку Лкк про потребу постійного догляду форми 080-4. Акт про встановлення факту догляду, одне місце реєстрації. Документи які підтверджують відповідність інших осіб, які можуть здійснювати догляд.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Валентине!
Ким Вам являється особа, яка потребує догляду? Адже можна здійснювати догляд за батьками або сторонньою особою, а це дві різні підстави для відстрочки.
Крім того, в Раді зареєстрований законопроект 10378 передбачає надання відстрочки лише членам сім'ї першого ступеня споріднення. Проте чи буде він прийнятий та в якому осотаточному виді поки що невідомо.
На даний час, відповідно до абзацу 12 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
ВАМ ПОТРІБНО НАВЕСТИ ДОКАЗИ ДВОХ ФАКТІВ :
1. Висновок ЛКК про наявність когнітивних порушень з унаслідок яких тітка потребує догляд (у Вас він є)
2. Акт встановлення факту здійснення догляду або отримання компенсації за догляд
Підставою для складання Акту є письмове звернення у довільній формі (заява) до виконавчих органів (управління соціальної політики) міської ради від особи, яка здійснює догляд, з наданням наступних документів:
Акт складається протягом 5 днів.
Компенсацію за догляд навряд чи вдасться оформити, адже середньомісячний дохід повинен бути менше прожиткового мінімуму (2589 грн).
1. Батьків особи з інвалідністю (Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян)
2. Про дітей (наявність дітей, чи працездатні і т.д.)
3. Про шлюб (розірвання шлюбу)
Самим дієвим способом вирішення Вашого питання може бути ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ в рамках окремого провадження встановлення факту здійснення постійно догляду.
Оскільки положення нормативно-правових актів на виконання ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не визначають документ на підтвердження зайняття військовозобов`язаним постійним доглядом за хворою дружиною , яка за висновком МСЕКї чи ЛКК закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, то такий факт може бути встановлений судом.
Без крайньої необхідності до ТЦК краще не звертатися, адже працівники ТЦК дуже часто вишукують підстави для відмови у оформленні відстрочки. В такому разі залишається лише оскаржувати рішення ТЦК у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Всього доброго!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Я ФОП 3 групи чи можу я оформити догляд за інвалідом 2 групи, чув що догляд не можна оформити коли людина працює
Хотілося б дізнатися про мотиви оформлення догляду та про особу, за якою плануєте доглядати. Якщо мова про відстрочку від мобілізації, враховуйте також поданий законопроєкт № 10378. Зрозуміло, що він зазнаватиме правок, але станом на зараз він пропонує надання відстрочки тільки родичам першого ступеня спорідненості.
Загалом, якщо відійти від закулісних моментів, оформити постійний догляд можливо різними способами. До них можливо віднести:
1. Оформлення постійного догляду через управління соціального захисту населення з отриманням компенсації.
2. Оформлення постійного догляду шляхом встановлення юридичного факту в судовому засіданні. До прикладу, Вам може бути цікава позитивна практика з цього. Одне із таких рішень: https://opendatabot.ua/court/109832708-fe627eb3275...
Втім, наразі вистачає безліч рішень судів про відмову у встановленні даного юридичного факту, тому треба заздалегідь опрацювати практику суду, до якого Ви територіально належите, на предмет таких справ.
3. Шляхом оформлення Акту встановлення факту здійснення догляду або Акту про спільне проживання. Це вважається найбільш простий і водночас також дієвий спосіб доведення факту здійснення догляду.
Загалом все таки потрібно володіти більшою інформацією з приводу Вашого питання, оскільки безпосередньо від цього залежать способи її вирішення.
Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.
Юрист, м. Покровськ, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1. Є два варіанти: опіка та постійний догляд. Розглянемо обидва варіанти:
1.1. Опіка
Для оформлення опіки потрібно оформити документи, одним з яких є рішення суду про визнання особи недієздатною - адже тільки над недієздатною особою можна встановити опіку.
У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 3 ст. 297 ЦПК України).Хто може подати заяву - члени її сім’ї, близькі родичі, незалежно від їх спільного проживання, орган опіки та піклування, психіатричний заклад (ч. 3 ст. 296 ЦПК України).
Щодо якої особи можна подавати таку заяву - якщо є обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 3 ст. 297 ЦПК України).
Як розглядаються такі справи - Справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.
Документи, що потрібні як для суду, так я для органу опіки:- ваша заява про встановлення опіки;- акт обстеження умов життя бабусі;- довідка про стан здоров'я бабусі; довідка про Ваш стан здоров'я;- акт перевірки ваших умов проживання;- довідка лікувальної установи про те, що в Вашій сім'ї немає оісб з захворюваннями, що перешкоджають влаштуванню до Вашого житла бабусі (тобто після встановлення опіки бабуся повинна проживати в вашій квартирі, площа квартири повинна дозволяти збільшення кількості проживаючих, в вашій сім'ї не повинно бути осіб з психічними вадами та з інфекційними хворобами).
1.2. Постійний догляд
У відповідності до Закону України "Про соціальні послуги", Фізичні особи можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім’ї, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права і обов’язки та є:1. особами з інвалідністю I групи;2. дітьми з інвалідністю;3. громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;4. невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;5. дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онко гематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.
В вашому випадку- підходять пункти або 3, або 4.
Як оформити догляд - Подається заява в орган опіки та піклування (Заява про встановлення догляду і про отримання компенсації).У відповідності до Постанови КМУ № 859 від 23.09.2020 року "Про затвердження порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі", для призначення компенсації фізична особа, яка надає соціальні послуги, подає до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сільської, селищної, міської ради такі документи:1. заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;2. заява про надання компенсації;3. заява про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку;4. копія паспорта громадянина України;5. копія ідентифікаційного коду;6. декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім’ї заявника;7. копія акту огляду медико-соціальною експертною комісією;8. висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень;9. висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
За результатом розгляду документів приймається рішення про призначення Вас постійним доглядачем бабусі, та дозвіл на отримання щомісячної компенсації від держави.
Які недоліки цього варіанту: для встановлення постійного догляду вимагають надати довідку з роботи про середньомісячний дохід. Якщо цей дохід вище за певну суму ( з розрахунку не більше ніж 2589 грн. на кожного члена сім'ї), то соцзахист відмовиться видавати довідку про отримання компенсації. Якщо не видадуть довідку про отримання компенсації, то відстрочку не дадуть, і якщо буде бажання виїхати за кордон, то не випустять. Такої проблеми не буде, якщо Ви працюєте неофіційно, бото формально пеербуваєте в статусі безробітного.
Якщо дохід перевищує встановлені ліміти, то потрібно звернутись з заявою про видачу "акту про факт здійснення постійного догляду" до органу місцевого самоврядування за місцем проживання - виконкому міської або сільської ради (акт повинні видати протягом 5 днів).
При цьому в задоволенні заяви можуть відмовити, якщо з бабусею проживають інші особи які, можуть здійснювати постійний догляд (повнолітні працездатні родичі або співмешканці).
2. Якщо діти проживають окремо від бабусі, то можна встановити постійний догляд. Наявність дітей також не впливає на можливість оформлення опіки через суд.
3. Вашій бабусі 82 років, цього достатньо, інвалідність встановлювати не обов'язково.
4. Ви ФОП, отже є офіційний зареєстрований дохід. Від розмірів цього доходу залежитть - чи зможете отримати в органах опіки довідку про встановлення компенсації, чи прийдеться отримувати в органі місцевого самоврадування Акт про факт здійснення постійного догляду. Для вирішення питання в суді щодо встановлення опіки, наявність відкритого ФОП не перешкоджає.
5. детально роз'яснив в пунктах 1.1. та 1.2. А що саме вибрати - опіку чи догляд - залежить від конкретних умов (які захворювання є у бабусі, хто проживає разом з нею тощо). Єдине, що при встановленні опіки Ви як опікун отримуєте деякі права, з наявністю яких можуть не погодитись близькі родичі (діти бабусі). Інколи це є реальною перешкодою, але тут все залежить від ваших взаємовідносин з цими родичами.
6. Встановлення опіки - суд призначає Вас опікуном, Ви не підлягаєте мобілізації. Встановлення догляду - або отримуєте Довідку про компенсацію, або отримуєте Акт про факт здійснення постійного догляду. В обох випадках Ви також не підлягаєте мобілізації.
Але наявність будь-якого з вищезазначених документів не гарантує невидання повістки на вулиці. Працівники ТЦК, що видають повістки, не завжди знають на пам'ять статтю 23 ЗУ "Про мобілізацію", де перелічені категорії громадян, що не підлягають мобілізації. До того ж, наврядчи Ви постійно будете носити з собою оригінали підтверджуючих документів, а копію завжди можна підробити (так вважає більшість військовослужбовців ТЦК). Тому для них легше вручити повістку, а там вже самі розбирайтеся. В таких випадках треба взяти повістку, виконати її вимоги та з'явитися в ТЦК, з оригіналами підтверджуючих документів.
Всього найкращого!