Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня.
Прохання повідомити, чи надається відсрочка від призову у випадку якщо:
- у матері 1 група інвалідності, на зворотній стороні довідки МСЕК вказано "потребує постійної сторонньої допомоги та догляду"
- спільне місце реєстрації
- у матері також є повнолітня сестра (по іншому місцю реєстрації) та чоловік (до пенсійного віку)
Якщо так, чи потрібно додатково оформлювати "догляд" чи отримувати "Акт встановлення факту здійснення догляду" чи достатньо самого факту, того, що ми по одному місцю реєстрації і я являюсь сином.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Василю!
Станом на зараз підстава для відстрочки за абзацем 11 частини 1 статті 23 у зв'язку з інвалідністю Вашої матері виглядає наступним чином:
"Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в ній зазначено:
«Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;".
У відповідності із статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
«непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону;»
Отже, оскільки в Вашої матері є чоловік, який вважається працездантною особою, то відповідно до законодавтва він так само як і Ви, повинен утримувати свою непрацездатну дружину. Сестра Вашої матері такого обов'язку не має.
Отже, за цим абзацем отримати відстрочку Вам не вдасться.
Тому можна спробувати оформити відстрочку за абзацем 10 статті 23:
"зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;".
У цьому випадку у Вашої матері є допис у довідці МСЕК про потребу у постійному догляді й тому проходити ЛКК не має необхідності. Отже від Вас залишається представити до ТЦК доказ того, що саме Ви здійснюєте догляд за Вашою матір'ю. Для цього, як Ви і зазначили у своєму питанні, Вам прийдеться отримати акт встановлення факту здійснення догляду, звернувшись з відповідною заявою до виконкому міської ради.
"Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю І чи ІІ групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;".
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пане ВАСИЛЬ!
Якщо Ваша мати перебуває у чинному шлюбі, то нажаль перш за все її чоловік несе обов"язок її утримання і догляду. Сестра Вашої матері не є родичем, який має такі обов"язки за законом. Але ж чоловік є родичем не кровним, а так би мовити набувальним ))) Тому юридичний зв"язок з таким родичем можна втратити шляхом розлучення через органи ДРАЦС (за спільною згодою подружжя) або через суд.
По підставі, передбаченій абзацом 11 ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, право на відстрочку мають особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
Як правило ТЦК вимагають дуже жорстко доказувати відсутність чоловіка, працездатних батьків та дітей, які мають по закону здійснювати догляд.
У такому разі є варіант - оформити розлучення або застосувати іншу підставу для відстрочки, а саме абзац 12 ч. 1 ст. 23 Закону, право на відстрочку мають особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
От за абзацом 12 Вам дійсно знадобиться Акт встановлення догляду, який має видавати орган місцевого самоврядування.
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Доброго дня.Прохання повідомити, чи надається відсрочка від призову у випадку якщо:- у матері 1 група інвалідності, на зворотній стороні довідки МСЕК вказано "потребує постійної сторонньої допомоги та догляду"- спільне місце реєстрації- у матері також є повнолітня сестра (по іншому місцю реєстрації) та чоловік (до пенсійного віку)
Якщо так, чи потрібно додатково оформлювати "догляд" чи отримувати "Акт встановлення факту здійснення догляду" чи достатньо самого факту, того, що ми по одному місцю реєстрації і я являюсь сином.
Наскільки я розумію, оперуємо підставою, яка на даний час є чинною.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
...
АБЗАЦ 10 - зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
АБЗАЦ 11 - які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
Фактично, якщо Ваша мати має працездатного чоловіка, із оформленням відстрочки по абзацу 11 можуть бути проблеми.
Щодо абзацу 10, то потрібно довести саме зайнятість постійним доглядом. При чому, на мою суб'єктивну точку зору, догляд - це коли особа фактично цілодобового поруч із хворою, яка потребує його.
Оформити постійний догляд можливо різними способами. До них можливо віднести:
1. Оформлення постійного догляду через управління соціального захисту населення з отриманням компенсації.
2. Оформлення постійного догляду шляхом встановлення юридичного факту в судовому засіданні. До прикладу, Вам може бути цікава позитивна практика з цього. Одне із таких рішень: https://opendatabot.ua/court/109832708-fe627eb3275...
Втім, наразі вистачає безліч рішень судів про відмову у встановленні даного юридичного факту, тому треба заздалегідь опрацювати практику суду, до якого Ви територіально належите, на предмет таких справ.
3. Шляхом оформлення Акту встановлення факту здійснення догляду або Акту про спільне проживання. Це вважається найбільш простий і водночас також дієвий спосіб доведення факту здійснення догляду.
Для абзацу 10 фактично не потрібно доводити факт відсутності інших осіб.
Успіхів. З повагою!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, для отримання відстрочки, рекомендую отримати акт про встановлення факту догляду, для цього вам треба звертатися до виконкому міської ради за місцем реєстрації. Подавши відповідну заяву про видачу акту, це можете зробити ви або мати без різниці.
Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації, заяви пишиться у довільній формі, зазначте що на підставі а.10 ст 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, головне до заяви додати нотаріально завірені копії таких документів
Свідоцтво про народження
Довідка МСЕК + акт огляду
Акт про встановлення факту догляду
Довідка про спільне місце проживання
Цих документів буде цілком достатньо для отримання відстрочки.
Вам треба оформлювати по догляду це буде легше, ніж доводити що сестра не може здійснюватися такий догляд по а. 11 ст23.
Заяву пишіть у двох екземплярах, щоб на одному поставили відмітку і вона залишилась у вас.
Адвокат, м. Рівне, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю,
Ваше право на відстрочку визначено на даний момент ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» абз. 10 або 11 ч. 1 ст. 23.
Зокрема розглянемо абз. 11 ч. 1 ст. 23:
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
Дане право на відстрочку містить дві умови для вас обставин:
Такими особами є чоловік, батьки та інші діти, які мають бути працездатними. Ви пишите, що є чоловік непенсійного віку, а відтак працездатний - саме він повинен її утримувати, а відтак ваше справо на відстрочка за цією підствою не можлива за цих обставин, що у ви описали.
2. Друга підстава для відстрочки- абзац 10 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
Оскільки ваша мама має інвалідність 1 групи та у її довідці вказано про потребу в постійному догляді, вам ця підстава підходить. Однак тут є певна процедура оформлення. Вона пов’язана зі зверненням до органів соціального захисту та вашого прибутку, який офіційно повинен бути не більше 2500 грн. Це найбільш дієвий варіант, однак залежний від прибутку. Інші вам описали колеги вище також.
Як на мене право на відстрочку у вас є.
З повагою, адвокат Ірина МАМАЙ.
Адвокат, м. Київ, 28 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, шановний Василь!
ВІдповідно до ч. 1 - 3 ст. 75 Сімейного кодексу України, дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.
Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.
Згідно з ч. 2 ст. 267 Сімейного кодексу України, Повнолітні брати і сестри зобов'язані утримувати непрацездатних повнолітніх братів і сестер, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони не мають чоловіка, дружини, батьків або повнолітніх дочки, сина, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надавати матеріальну допомогу.
ОТЖЕ, в існуючій правовій конструкції, у разі бажання оформити право на відстрочку за абзацом одинадцятим частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Вам можуть відмовити у праві на відстрочку, оскільки у Вашої матері є чоловік, який зобов'язаний її утримувати та піклуватися.
У разі оформлення Вашою мамою розлучення (розірвання шлюбу), то Ви матимете право на відстрочку, оскільки Ваша тітка (сестра матері) в силу положень ч. 2 ст. 267 СК України не має обов'язку утримання сестри внаслідок наявності у неї сина, тобто Вас.
У такому разі належними документами для відстрочки будуть:
1. Свідоцтво про народження Ваше.
2. Свідоцтва про розірвання шлюбу або рішення суду щодо цього.
3. У разі, якщо у Вашому свідтцтві про народження записана інша людина, ніж нинішній чоловік матері - інформацію про правовідносини з батьком у Вашої матері (свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть, довідка / витяг з ДРАЦС про здійснення запису про Ваше народження зі слів матері).
4. Письмова заява матері, посвідчена у нотаріуса, що вона не має інших осіб, які по закону зобов'язані її утримувати.
З повагою, адвокат Пономаренко Н.