Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте.
Я инвалид 3 группы.
Сыну 22 года. Не служил,ограниченно годен в военное время по здоровью.
Имеет ли он право сопровождать меня для выезда заграницу,при условии,что других родственников или супругов ни у меня,ни у него нет?
Если да,то какие документы необходимы и чем апеллировать,если пограничники начнут препятствовать выезду?
Спасибо.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Наталя!
Виїзд Вашого сина цілком реальний. Проте Вам знадобиться для того довідка ЛКК форми 080-4 з висновком про необхідність постійного догляду за Вами. От, що каже про це закон.
“21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:
особи, які потребують постійного догляду, — у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують
родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді
або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд
або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.
Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;"
свідоцтво сина про народження,
довідка ЛКК форми 080-4,
Ваше посвідчення інваліда,
витяг з реєстра территоріальної громади про Вашу спільну з сином реєстрацію, а у разі її відсутності такої, акт встановлення факту здійснення догляду.
Для отримання Вами довідки ЛКК форми 080-4 про постійний догляд необхідно звернутись до сімейного лікаря, аби він дав направлення на проходження такої комісії.
Для отримання сином акту, що встановлює факт догляду, він повинен подати обгрунтовану заяву (її краще скласти за допомогою юриста, бо її зміст також має значення) у виконавчий орган Вашої міської ради або сільради, якщо Ви з сином проживаєте в селі. Протягом 5 днів після подання заяви, до Вас прийде комісія, яка складається з працівників соцзахисту, яка перевірять умови постійного догляду сина за Вами, як також документи, що їх підтверджують. Після огляду комісія складає згаданий акт.
Практично у всіх, хто виїжджає, працівники ДПСУ вимагають довідку ТЦК з приводу наявності відстрочки. У випадку з Вашим сином можна було б посилатись на його призовний вік, але той факт, що він визнаний обмежено придатним, підказує мені що раніше він проходив ВЛК і після того був переведений в запас, а отже отримав статус військовозобов'язаного.
Тож повернемося до згаданої вимоги прикордонників. В більшості випадків вона є абсолютно незаконною, а отже гіпотетично можливу відмову Вашому сину у перетині кордону можна і треба негайно оскаржувати!
ОСЬ АЛГОРИТМ ДІЙ, ЯКИМ СИН МОЖЕ СКОРИСТАТИСЯ В ТАКИХ ВИПАДКАХ:
По-перше, на всі відмови Держприкорджон служби треба вимагати пісьмового підтвердження та одразу його оскаржувати. В таких випадках вони будуть відчувати більше відповідальності та діяти не так волюнтариські.
По-друге, згідно з роз’ясненнями самої Держприкордонслужби України та відповідно до статті 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність органів ДПС можуть бути оскаржені до Голови Державної прикордонної служби України, вищого органу або суду..
По-третє, згідно ст. 14 Закону України "Про прикордонний контроль" від 05.11.2009 № 1710-VI, якою врегульовано порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України:
"Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом...".
Відповідно до статті 24 Закону України “Про доступ до публічної інформації” відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень за:
відмову в задоволенні запиту на інформацію;
відстрочку задоволення запиту на інформацію;
ненадання відповіді на запит на інформацію;
надання недостовірної або неповної інформації;
несвоєчасне надання інформації;
невиконання органами Держприкордонслужби обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”;
інші рішення, дії чи бездіяльність органів Держприкордонслужби, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені органами Держприкордонслужби, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Держприкордонслужби до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
По-четверте, ось список телефонів Держприкодонслужби, які можуть згодитись Вам в таких випадках:
1598 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ З МОБІЛЬНОГО); +38(044)527-63-63 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ ІЗ-ЗА КОРДОНУ)
- ТЕЛЕФОН ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ (СЛУЖБА «ДОВІРА»)
(044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)
- ПОДАННЯ ЗАПИТІВ НА ОТРИМАННЯ ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
(044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)
Нарешті, по-п’яте, прикордонники зобов’язані надавати консультації в телефонному режимі у пунктах пропуску за такими номерами:
(033) 272 09 20 – Волинський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Волинської області – пункти пропуску Ягодин, Устилуг);
(032) 239 01 23 – Львівський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Львівської області – пункти пропуску Угринів, Рава-Руська, Грушів, Краківець, Шегині, Смільниця );
(067) 181 42 67 – Чопський прикордонний загін (кордон зі Словаччиною, Угорщиною – пункти пропуску Малий Березний, Ужгород, Малі Селменці, Тиса);
(031) 313 82 61 – Мукачівський прикордонний загін (кордон з Угорщиною, Румунією – Лужанка, Вилок, Косино, Дзвінкове, Дякове, Солотвино);
(037) 259 19 49 – Чернівецький прикордонний загін (кордон з Румунією, Молдовою у межах Чернівецької області – пункти пропуску Порубне, Мамалига, Росошани, Кельменці, Сокиряни);
(043) 376 01 41 – Могилів-Подільський прикордонний загін – (кордон з Молдовою у межах Вінницької області);
(032) 275 62 90 – Західне регіональне управління.
Насамкінець додам: в будь якому випадку саме зараз питання порушень закону на українському кордоні активно дискутується на самому високому рівні, і я думаю, що найближчим часом, повинні з'явитись чіткі роз'яснення ДПСУ або уточнення в нормативних актах Кабміну, які все поставлять на свої місця.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
На жаль, наявність у Вас третьої групи інвалідності не дає Вашому сину право на перетин кордон. Потрібна як мінімуму друга група.
У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право: особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право: особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.
Для перетину кордону по цій підставі необхідно мати :
1. Закордонні паспорти
2. Свідоцтво про народження сина
3. Довідка ЛКК форми №080-4/o.
Останнім часом для перетину кордону вимагають військово-обліковий документ - тимчасове посвідчення або військовий квиток. Проте дана вимога неправомірна, адже військові документи та оформлена відстрочка не є обов'язковими документами, які передбачені пунктом 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України
Отже, Ваш син матиме право перетнути кордон якщо буде здійснювати за Вами догляд, але Ви повинні мати відповідну довідку ЛКК.
Щоб її отримати необхідно звернутися до сімейного лікаря, який видасть Вам направлення на лікарсько-консультативну комісію. Під час отримання довідки необхідно надати ЛКК документи, які підтверджують право на отримання даної довідки. Такими документами можуть бути довідка МСЕК про інвалідність, пенсійне посвідчення, медичні документи, у яких зафіксовані діагнози та стан здоровʼя.
Якщо у Вас наявні порушення функцій організму через які Ви не можете самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребуєте соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі - Вам повинні видати довідку №080-4/o, яка необхідна для перетину кордону.
Відмовити Вам можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.
Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.
Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю успіхів та гарного дня!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, у вашому випадку виїзд можливий, якщо ви зможете отримати висновок ЛКК форми 080-4/о про потребу постійного догляду. Для цього вам потрібно звернутися до сімейного лікаря і отримати направлення на комісію ЛКК. Якщо вам видадуть висновок, ви зможете виїхати у супроводі сина
особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді.
Для перетину кордону вам потрібно мати такі документи
Закордонні паспорти
Свідоцтво про народження
Висновок ЛКК форми 080-4 про потребу постійного догляду.
Цих документів цілком достатньо для перетину, але
Також я би вам радив, зробити ще акт про встановлення факту догляду,для цього вам потрібно звернутися до виконкому міської ради за місцем реєстрації,подавши відповідну заяву про видачу акту або мати одне місце реєстрації.
Також перед виїздом рекомендую звертатися на гарячу лінію прикордонної служби України
+38 (044) 527-63-63
Доброго ранку. Місце реєстрації в нас одне,але в Донецькій області. Майже 2 роки тому ми виїхали на Вінниччину. Я ВПО ,син ні. Довідку з місця реєстрації можливо взяти десь,не виїжджаючи назад у Донецьку область?