Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 30 января 2024, вопрос №101057 250₴

Можно ли выехать из страны с ребенком инвалидом мужчине призывного возраста?

Добрый день. Можно ли сейчас выехать из страны с ребенком инвалидом мужчине привызного возраста? Что, если ребенок в пенсионном записан на маму? Нужны ли какие-то разрешительные отметки в военкомате? Что необходимо для прохождения таможни?

Ответы юристов (24)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    16.7%

    Вітаю, Дмитро!

    Добрый день. Можно ли сейчас выехать из страны с ребенком инвалидом мужчине привызного возраста? Что, если ребенок в пенсионном записан на маму? Нужны ли какие-то разрешительные отметки в военкомате? Что необходимо для прохождения таможни?

    Так, можливо. Мова йде про біологічного батька, який має дитину з інвалідністю?

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, за наявності свідоцтва про народження дитини або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями), посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”, або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги), або індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я, або медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років (їх нотаріально засвідчених копій).

    ПО ЦІЙ ПІДСТАВІ ВІН МОЖЕ ПЕРЕТНУТИ КОРДОН, ОСКІЛЬКИ ВОНА НАДАЄ ПРАВО НА ВИЇЗД САМЕ БІОЛОГІЧНОМУ БАТЬКУ АБО ПРИЙОМНИМ БАТЬКАМ, АБО БАТЬКАМ- ВИХОВАТЕЛЯМ.

    ТЕ, ЩО ОПІКУНОМ ДИТИНИ ЗАПИСАНО МАТІР, НЕ ПОЗБАВЛЯЄ ПРАВА БАТЬКА ДИТИНИ НА ВИЇЗД.

    Офіційно жодних змін до чинних Правил перетинання державного кордону не було, жодних постанов Кабінет Міністрів з приводу цього не ухвалював.

    Втім дійсно, починаючи з 30 грудня 2023 року, громадянам частково почали відмовляти у перетині кордону. Офіційна версія – відсутність всіх документів, які вимагаються чинним законодавством. Хоча по факту це відбувається через відсутність оформлених у ТЦК та СП відстрочок від призову під час мобілізації. Відомо і чимало кейсів, коли люди виїздили, що ще більше ставить ситуацію в невизначеність.

    Дані ситуації не мають під собою жодного правового підгрунтя, більше того, грубо порушують приписи чинного законодавства. А я нагадаю, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Все ж є інформація, що в цілому останніми днями ситуація із перетином кордону стабілізувалася.

    Якою взагалі є тенденція та що робити, коли Вам відмовляють?

    1. Підготуватися заздалегідь (сформувати чітку правову позицію, орієнтовану на постанову КМУ № 57, за потреби роздуркувати нормативно-правовий акт, бути готовим відстоювати свої права). Не зайвим буде супровід юриста (адвоката) в офлайн або онлайн режимі.

    2. Багато в чому успіх залежить навіть від конкретної зміни прикордонників та відповідної посадової особи.

    3. По можливості - намагайтеся перетинати кордон в денну пору доби, аби працівники ДПСУ не мали змоги обгрунтувати відмову як неможливість перевірки Ваших документів.

    4. Відмова у перетині кордону на одному пункті не забороняє Вам спробувати виїхати через інший, у тому числі за наявності письмової відмови, оформленої у порядку статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль".

    Пам'ятайте - чинні Правила перетинання державного кордону не вимагають від Вас жодних довідок, дозволів з ТЦК та СП (при виїзді за більшістю підстав). Так, є закони України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу та інші НПА, які передбачають виконання військового обов'язку, проходження ВЛК, повідомлення про наявність підстав для відстрочки тощо. Але погодьтеся - ніхто не забороняє КМУ внести зміни до відповідної постанови. Інколи дивуюся, чому вони цього не зробили раніше. Вимагайте виїзду на тих підставах, що визначені чинним законодавством.

    Практика показує, що відмови у перетині кордону без довідки ТЦК - виборочні, по суті 50 на 50 %. На жаль, немає якогось алгоритму дій, як не потрапити у таку ситуацію. Треба пробувати різні пункти перетину або зміни.

    Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.

    • Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

      Дуже дякую.

    • Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

      В таком случае рисковано брать билет на прямой поезд, т.к. при проверке могут не пропустить и снять с поезда?

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Так, ризик є. Здоровий глузд та законодавство однозначно стверджує, що Вас мають пропустити, але на практиці трапляються різні ситуації

        • Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

          Спасибо, хорошего дня.

    Дерій Владислав Олегович
    16.7%

    Доброго дня!

    Так, Ви маєте право на перетин кордону, але лише у супроводі дитини!

    Згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, за наявності свідоцтва про народження дитини або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями),

    • посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”,
    • АБО довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги),
    • АБО індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я,
    • АБО медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років (їх нотаріально засвідчених копій).

    Тобто, щоб перетнути кордон Вам необхідно мати :

    1. Закордонний паспорт (бажано зробити його і дитині)

    2. Свідоцтво про народження дитини

    3. Документ про інвалідність дитини

    Згідно законодавства даних документів достатньо. Те, що в посвідченні вказана мама дитини не буде перешкодою у перетині кордону.

    Правила перетину кордону регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57. Змін до Правил не відбувалось, тому офіційної заборони на перетин кордону без військово-облікового документу або без довідки про відстрочку немає.

    Крім того, державна прикордонна служба України згідно з Законом України «Про Державну прикордонну службу України» не є органом державної влади, який формує або реалізує державну політику з питань здійснення військового обліку осіб.

    Але, в реаліях сьогодення, в діях деяких прикордонників вбачається явне перевищення службових повноважень та явне обмеження прав громадян. Адже вони можуть вимагати військово-облікові документи або довідку з ТЦК , які не є обов'язковими документами, які передбачені пунктом 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України. Тому, якщо є можливість Ви можете звернутися до ТЦК та оформити відстрочку.

    Якщо Вам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Відмовити Вам можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.

    Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.

    Або Ви зможете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    З повагою, Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого дня!

    • Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

      Спасибо. Тогда вопрос по военкомату. Если обращаться за отсрочкой из-за ребенка-инвалида, они могут заставить проходить ВЛК, или - зачем его проходить, если по факту должна быть отсрочка независимо от состояния здоровья?

      • Дерій Владислав Олегович

        Проходження ВЛК не впливає на отримання відстрочки. Є відповідні рішення суду, які визнавали неправомірною відмову у оформленні відстрочки, якщо військовозобов'язаний не проходив ВЛК.

        Інша справа - це правила військового обліку та наказ МОУ 402 про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, якими передбачено необхідність проходження медичного огляду.

        Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях, дійсна протягом п’яти років з дня закінчення медичного огляду.

        Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду.

        Тому, якщо Ви давно не проходитили ВЛК - Вам обов'язково вручть направлення на медогляд. Якщо Ви без поважної причини проігноруєте його - можлива адміністративна відповідальність у вигляді штрафу 3400-5100 грн за статтею 210-1 КУпАП

        До речі, скільки Вам років?

        Якщо Ви не проходили строкову службу та не закінчували військову кафедру, з військових документів у Вас приписне - до 27 років по статусу Ви являєтесь призовником та не підлягаєте мобілізації. В такому разі оформлювати відстрочку не потрібно, адже вона можлива лише для військовозобов'язаних.

        • Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

          Мне 56, через пару месяцев 57. Срочная была почти 40 лет назад. Военной кафедры не было. Военный билет еще с того периода и никаких больше отметок все эти почти 40 лет.

          • Дерій Владислав Олегович

            Тоді Ви є військовозобов'язаним і більш всього при зверненні за відстрочкою Вас направлять на ВЛК.

            Можете спробувати перетнути кордон без оформлення відстрочки, адже згідно законодавства вона не потрібна. Але все буде залежати від адекватності прикордонника на пункті пропуску.

            Також Ви можете відправити письмовий запит до адміністрації державної прикордон із проханням уточнити вичерпний перелік документів необхідний для перетину кордону із дитиною, яка має інвалідність.

            https://dpsu.gov.ua/ua/handling/

            Ви отримаєте лист-відповідь, якщо серед необхідних документів не буде вказана довідка про відстрочку - просто продемонструйте даний лист на кордоні.

            • Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

              Большое спасибо, Не знаю, сколько будет оформляться такой ответ. Если ехать без него, можно ли при прохождении таможни и возможном возникновении вопросов держать связь с адвокатом? Может ли это помочь, или на то, что они решат, телефонная связь с адвокатом не повлияет?

          • Дерій Владислав Олегович

            Загалом відповідь на запит можете отримати протягом 30 днів.

            Звичайно, Ви можете підтримуваи онлайн зв'язок із адвокатом чи юристом.

            Проте, якщо прикордонникам дана вказівка будь-якими методами обмежувати виїзд чоловіків, тоді Вам обов'язково потрібно вимагати письмову відмову та оскаржувати її. Або можете спробувати перетнути кордон в інший день чи в іншому пункті пропуску.

            • Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

              Можно ли проверить возможность выезда по другим причинам? Могли в прошлом какие-то финансовые учреждения поставить ограничения на выезд, или что-то другое. Понимаю, что это будет отдельный запрос, но в принципе юристы могут дать такой ответ - есть у меня запреты на выезд или нет, если обратиться к вам или кому-то еще?

          • Дерій Владислав Олегович

            Звернення щодо можливого існування стосовно Вас тимчасового обмеження у праві виїзду за кордон Ви повинні подавати особисто та/або направляти письмово (запечатане у конверт) на адресу Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (поштова адреса: вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601).

            https://dpsu.gov.ua/ua/Zayava-stosovno-mozhlivogo-...

            • Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

              Понял, спасибо.

    Айвазян Юрій Климентійович
    66.7%

    Доброго дня, Денисе!

    Так, якщо Ви є батьком дитини, Ви маєте право на виїзд. При тому абсолютно не грає ніякої ролі, на кого виписані документи дитини про інвалідність.

    Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, за наявності

    свідоцтва про народження дитини або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями),

    посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”,

    або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги),

    або індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я,

    або медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років (їх нотаріально засвідчених копій);"

    Тепер щодо ТЦК...

    Дійсно, останнім часом на пунктах пропуску через кордон України серед прикордонників розповсюдилась хибна, неправомірна практика вимагати у осіб чоловічої статі, які можуть бути мобілізовані, документи, що підтверджують відстрочку або відмітки про те саме у військово-обліковому документі.

    Проте у Вашому випадку це виглядало би, як мінімум, дивно, оскільки Ви є особою призовного віку, про що може свідчити наявність у Вас приписного.

    В той самий час, аби убезпечити себе від ризиків, Ви можете звернутись до ТЦК із проханням надати Вам довідку, що Ви не підпадаєте під дію статті 23 ЗУ Про мобілізацію, яка надає перелік підстав для відстрочки, через те, що не вважаєтесь особою призовного віку і наразі мобілізації не підлягаєте. В моїй практиці тиждень назад були два таких випадки з моїми клієнтами, як у Вас, і наявність згаданої довідки допомогла їм без проблем перетнути кордон. Доречи це сталося на Львівському пункті пропуску. Так що пропозиція перевірена!

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

      Спасибо,Вы написали, что "..що Ви не підпадаєте під дію статті 23 ЗУ Про мобілізацію через те, що не є особою призовного віку і наразі мобілізації не підлягаєте". Мне 56, и я вроде как призывного возраста. Вы наверно имели ввиду что-то другое?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Я це вже зрозумів і відписав Вам. Справа в тім, що термін "особа призовного віку" вживається у законодавстві у двох значеннях:

        1. Особа, яку можна призвати взагалі.

        2. Особа у віці 18-27 років, яку можна притзвати лише на строкову службу.

        Тому і вийшла невелика плутанина. ))

    Айвазян Юрій Климентійович

    Денис!

    На доповнення до моєї відповіді...

    Ще раз подумав над вживаним Вами у питанні терміном "чоловік призовного віку" і вирішив, що можливо Ви маєте тут на увазі не те, як він зазвичай використовується в законодавстві.

    Якщо Ви є все ж таки військовозобов'язаним, і Вам буде треба отримати в ТЦК відстрочку, то таке право Вам надає стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    яка передбачає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 339-VIII від 21.04.2015; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}".

    Для отримання відстрочки Вам треба з'явитись персонально до ТЦК і подати заяву відповідного змісту. До заяви треба додати свідоцтво про народження дитини та документ, який свідчититиме про її інвалідність.

    Проте фокус в даному випадку полягає не в тому, щоби отримати відстрочку - Ви її безперечно маєте! Складність є у "матеріалізації" тої відстрочки з боку ТЦК.

    Справа в тім, що військомати, зазвичай, не фіксують ніяким чином наявність у особи відстрочки або обмежують її коротким терміном (наприклад, у 3 місяці), й тому треба спеціально переконувати воєнкомів, щоби була видана довідка зі згадуванням Вашого права на виїзд (по можливості, звичайно) чи відмітка у військово-обліковому документі.

    Успіхів Вам! Все у Вас получиться!

    Дмитрий Клиент 10 месяцев назад

    Спасибо, хорошего дня.

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Прошу! Був радий допомогти.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня. Так чоловік має право на перетин кордону для супроводу дитини, а також має право на відстрочку від мобілізації. Ваше питання передбачено правилами перетину кордону.

    Для перетину кордону треба мати такі документи:

    Закордонні паспорти

    Свідоцтво про народження

    Свідоцтво про шлюб

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда дитини та ніші медичні документи такі , як программа реабілітації та інше.

    пункт 2.1 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, за наявності свідоцтва про народження дитини або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями), посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”, або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги), або індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я, або медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років (їх нотаріально засвідчених копій);

    Для виїзду за кордону у ТЦК звертатися не потрібно. Вле на всяк випадок нагадаю, що чоловік має право і на відстрочку. це передбачено ст. 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#n420

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

    Для отримання відстрочки треба подати заяву на ім я комісара ТЦК про надання відстрочки від мобілізації додавшидо неї нотаріально завірені копії таких документів:

    Свідоцтво про народження

    Свідоцтво про шлюб

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда дитини та ніші медичні документи такі , як программа реабілітації та інше.

    Заяву пишіть у двох екземплярах, щоб один залишився у вас з відміткою про отримання вашої заяви.

    Токмач Галина Миколаївна

    Вітаю!

    Ви маєте 100% право на перетин кордону. Спочатку наведену нормативно-правову базу, а потім практичні поради.

    ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, за наявності свідоцтва про народження дитини або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями), посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”, або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги), або індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я, або медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років (їх нотаріально засвідчених копій);

    2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    ВИСНОВКИ: ваша підстава для перетину кордону чітко визначена абзацом шостим пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, а саме: батьки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років. Враховуючи, що тут зазначено батьки (а не чоловік), то виїжджати можна разом із дружиною. Також немає значеня, що саме її фото (а не ваше), вклеїно у посвідчення. Оскільки дана норма законодавства встановлює наступне - незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги.

    Таким чином, для виїзду за кордоні Вам потрібні наступні документи: закордонні паспорти (ваш та вашої дружини), свідоцтво про народження дитини та посвідчення, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”. На цьому все, даний перелік є вичерпним.

    Дійсно на деяких пунктах пропуску (не на всіх) деякі (не всі) прикордонники вимагали документи з ТЦК щодо відстрочки від мобілізації. Така вимога законна лише у випадках, передбачених пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України. Тобто, якщо мова йде перетин кордону іншими військовозобов'язаними особами, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (наприклад: батько, який самостійно виховує дитину/дітей віком до 18 років або на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років).

    Одднак, як вже було зазначено вище, ваша підстава для перетину кордону встановлена абзацом шостим пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України і даною нормою встановлено вичерпний перелік документів для перетину кордону батьками, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років. Ніяких документів, підтверджуючих те, що Ви не підялагаєте призову на військову службу під час мобілізації, в цьому переліку немає.

    На жаль, такими усними вимогами прикордонники самі порушують законодавство і громадян змушують це зробити.

    Хоча відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 60 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.

    Враховуючи зазначене, раджу Вам наступне:

    1) Перед поїздкою зателефонувати на конкретний пункт пропуску (можете записати розмову), повідомити, що Ви виховуєте дитину з інвалідністю віком до 18 років і разом з дружиною хочете повезти свою дитину за кордон на лікування. При цьому, згідно абзацу шостого пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України маєте наступні документи: свідоцтво про народження дитини, посвідчення, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю” та закордонні паспорти.

    Запитайте: чи достатньо Вам цих документів для перетину кордону?

    Якщо скажуть, що так, то просто їдете на цей пункт пропуску.

    • (033) 272 09 20 – Волинський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Волинської області – пункти пропуску Ягодин, Устилуг);
    • (032) 239 01 23 – Львівський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Львівської області – пункти пропуску Угринів, Рава-Руська, Грушів, Краківець, Шегині, Смільниця );
    • (067) 181 42 67 – Чопський прикордонний загін (кордон зі Словаччиною, Угорщиною – пункти пропуску Малий Березний, Ужгород, Малі Селменці, Тиса);
    • (031) 313 82 61 – Мукачівський прикордонний загін (кордон з Угорщиною, Румунією – Лужанка, Вилок, Косино, Дзвінкове, Дякове, Солотвино);
    • (037) 259 19 49 – Чернівецький прикордонний загін (кордон з Румунією, Молдовою у межах Чернівецької області – пункти пропуску Порубне, Мамалига, Росошани, Кельменці, Сокиряни);
    • (043) 376 01 41 – Могилів-Подільський прикордонний загін – (кордон з Молдовою у межах Вінницької області);
    • (032) 275 62 90 – Західне регіональне управління.Якщо для перетину кордону обрано якийсь конкретний пункт пропуску, то перед поїздкою рекомендую Вам зв’язуватись з тим підрозділом, в зоні відповідальності якого він знаходиться.

    2) Якщо у розмові з пунктом пропуску Вам повідомлять, що також потрібні документи з ТЦК, то телефонуєте (розмову також раджу записати) до Адміністрації ДПС України на телефон гарячої лінії (служба «ДОВІРА») +38 (044) 527-63-63 (для дзвінків із-за кордону), 0-800-218-808, 1598.

    Так само потрібно повідомити, що Ви виховуєте дитину з інвалідністю віком до 18 років і разом з дружиною хочете повезти свою дитину за кордон на лікування. При цьому, згідно абзацу шостого пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України маєте наступні документи: свідоцтво про народження дитини, посвідчення, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю” та закордонні паспорти.

    Запитуєте: чи достатньо Вам цих документів для перетину кордону?

    Упевненена, що Вам скажуть так.

    Тоді говоріть, що до цього телефонували на такий-то пункт пропуск і там відповіли, що також потрібні документи з ТЦК. Попросіть їх пояснити дану ситуацію, тобто чи це офіційна позиція Державної прикордонної служби України.

    3) Якщо дозволяє час, раджу подати до Адміністрації ДПС України запит про доступ до публічної інформації або адвокатський запит щодо надання інформації по переліку необхідних документів для батьків, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років

    4) Їхати на той пункт пропуску, на який Ви телефонували, з наступними документами: свідоцтво про народження дитини, посвідчення, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю” та закордонні паспорти.

    Якщо не пропускатимуть, то посилайтеся на абзац шостий пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України та покажіть відповідь Адміністрації ДПС України на ваш запит (якщо така відповідь буде відсутня, то хоча б включіть запис розмови як з цим пунктом пропуску, так і з Адміністрацією ДПС України).

    Якщо все одно не пускатимуть, то вимагайте письмову відмову, оскаржуйте її (шляхом подачі скарги керівнику прикордонного загону чи в судовому шляхом подачі адміністративного позову) або пробуйте виїхати через інший пункт пропуску або через той самий, однак в іншу зміну.

    Всього найкращого!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРЫЙ ДЕНЬ, ДМИТРИЙ! Выехать конечно можно пробовать, но уже на границе требуют наличие военно-учётных документов и могут проверять, нет ли к Вам вопросов в ТЦК. Предполагаю, что после принятия закона "о мясной мобилизации" - через 60 дней, отведенных на актуализацию своих данных в ТЦК, вопросы будут ко всем и не выпускать будут всех. Кроме того, будет новый порядок выезда, установленный Кабмином, который упразднит любую вольницу "без дозволу воєнкома".

    Для выезда Вам нужны документы, подтверждающие:

    • родство с сыном (свидетельство о рождении);
    • разрешение матери на вывоз ребёнка если она будет не с Вами ехать;
    • документы сына (заграничный паспорт или фото, вписанное в Ваш паспорт);
    • документ, подтверждающий инвалидность сына;
    • ваш военно-учётный документ с отметкой о пребывании на воинском учёте.

    Можете пробовать. Но не устаю повторять, что вопросы уклонения от мобилизации нужно было решать до 2024 года, в 2022-2023 гг. Сейчас - поздно. Игры закончились. У политического руководства в стране все козыри на руках - марионеточный подконтрольный и коррумпируемый Парламент, силовые структуры, готовые выполнить любой приказ, в том числе о физической ликвидации любого гражданина Украины; недееспособные и запуганные суды.

    Юридических методов защиты нет и не предвидится. Всё чаще вспоминаются предвыборные бигборды - "Мы их сделали".

    С уважением, юрист-правозащитник Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA