Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Наследство, 20 марта 2024, вопрос №104026 250₴

Выплата от государства в связи с гибелью отца на войне

Погиб на войне отец , какую выплату должны (какой размер выплаты) получить родственники, и кто в очереди первым должен получить выплату от государства

Ответы юристов (6)

    Богун Сергій Павлович
    16.8%

    Доброго дня.

    Наразі механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів, врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (далі – Постанова №168) та Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану» (далі Наказ - №45).

    Згідно з розділом І Наказу №45 ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил Українипід час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).

    Сім’ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору. В розумінні статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

    Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.

    У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання ОГД, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на ОГД. Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Особам, які мають право на ОГД, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

    Якщо після призначення та виплати ОГД у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

    ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.

    Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Згідно з вказаною статтею призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:

    а) вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

    б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

    в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

    г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

    Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.

    Айвазян Юрій Климентійович
    16.8%

    Доброго дня, Дмитро!

    Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі під час дії воєнного стану здійснюється відповідно до Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців”, постанови КМ України від 28.02.2022 № 168 та наказу Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45.

    Право на допомогу мають такі родичі (близькі особи) військовослужбовця, який загинув:
    • батьки;
    • один із подружжя, який не одружився вдруге,
    • діти, які не досягли повноліття (до 18 років);
    • утриманці (особи, яким призначено пенсію в разі втрати годувальника за загиблого військовослужбовця: діти у віці 18-23 років, які навчаються на денному відділенні навчального закладу; особи з інвалідністю).

    Одноразова грошова допомога розподіляється рівними частинами між всіма членами сім’ї військовослужбовця. Якщо один з отримувачів допомоги відмовився від своєї частки, ця сума розподіляється порівну між рештою членів сім’ї.

    Розмір допомоги:
    • у разі загибелі під час дії воєнного часу (з 24.02.2022) – 15,0 млн. грн;
    • у разі смерті впродовж року від поранення (травми, контузії, каліцтва), отриманого під час дії воєнного часу, пов’язаного з захистом Батьківщини – 15,0 млн. грн.
    Для оформлення виплат сім'ї загиблого військовослужбовця, який проходив військову службу в Збройних Силах України, потрібно звернутись до районного територіального центру комплектування незалежно від місця реєстрації.

    Для сімей загиблих військовослужбовців, які проходили військову службу в інших військових формуваннях (Нацгвардія, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки МО, Держспецзв’язок, Державна прикордонна служба, Державна спеціальна служба транспорту та ін.), – безпосередньо до цих формувань.

    Для оформлення одноразової грошової допомоги у разі смерті/загибелі до районного (міського) ТЦКСП членам сім’ї необхідно подати документи наведені у переліку Додатка 2 наказу МОУ від 25.01.2023 №45 .

    Відповідно до алгоритму опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД процес призначення та виплати проходить такі етапи:

    а) районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП) – для військовослужбовців ЗСУ, для інших військових формувань – військова частина, приймає документи, засвідчує їх копії та надсилає їх, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням;

    б) обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, та разом з висновком щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги надсилає їх до Департаменту соціального забезпечення МО України;

    в) структурні підрозділи апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України опрацьовують отримані документи відповідно до своїх повноважень та подають їх на розгляд Комісії Міноборони;

    г) прийняте рішення щодо призначення допомоги доводиться впродовж 3-х робочих днів до Командування Сухопутних військ для інформування ТЦКСП (щодо загиблих в ЗСУ), які повідомляють про це заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних)

    д) виплата одноразової грошової допомоги здійснюється обласним (Київським міським) ТЦКСП не пізніше 5 робочих днів з дня отримання відповідних асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок банку, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

    Для оформлення одноразової грошової допомоги у разі смерті/загибелі військовослужбовця ЗСУ військова частина зобов’язана надати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки наступні документи:

    • витяг з наказу командира військової частини про виключення з списків військової частини у зв’язку зі загибеллю/смертю військовослужбовця;
    • витяг з послужного списку особової справи про склад сім’ї військовослужбовця;
    • документи щодо причин та обставин смерті (лікарське свідоцтво про смерть, матеріали розслідування, постанова ВЛК) – крім випадків загибелі у період дії воєнного часу;
    • грошовий атестат із зазначенням інформації про виплату винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 та витяг з наказу про виплату – ­у разі загибелі/смерті військовослужбовця у період дії воєнного часу.
    За отриманням допомоги необхідно звернутися не пізніше 3-років з дати смерті, зазначеної у свідоцтві про смерть.

    https://social.mil.gov.ua/odnorazova-groshova-dopo...

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    16.8%

    Вітаю Вас!

    Співчуваю Вам. Спочатку мають сплатити 3 мільйони гривень, далі - однаковими сумами протягом 40 місяців.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей

    Стаття 16-1. Особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги

    1. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

    Стаття 16-2. Розмір одноразової грошової допомоги

    1. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:

    а) 750-кратного прожиткового мінімуму (15 мільйонів), встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону.

    ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства оборони України 25 січня 2023 року № 45

    ПОРЯДОК І УМОВИ призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану

    I. Загальні положення

    ...

    1.4. Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.

    1.5. У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання ОГД, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на ОГД. Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Особам, які мають право на ОГД, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

    1.6. Якщо після призначення та виплати ОГД у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

    1.7. ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.

    ...

    1.10. Призначена сума ОГД у Міністерстві оборони України, військовій частині А0515, Державній спеціальній службі транспорту та підпорядкованих їм військових частинах виплачується поетапно:

    на першому етапі - 1/5 від призначеної суми ОГД;

    залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович
    32.8%

    Доброго дня, Дмитре!

    Мої Вам співчуття!

    Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час дії воєнного стану здійснюється відповідно до:

    Сім’ям загиблих військовослужбовців виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн гривень.

    Право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають:

    • батьки
    • один із подружжя, який не одружився вдруге
    • діти, які не досягли повноліття
    • утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (діти у віці 18-23 років, які навчаються на денному відділенні навчального закладу; особи з інвалідністю; особи, яким призначено пенсію в разі втрати годувальника за загиблого (померлого) військовослужбовця)

    За отриманням допомоги необхідно звернутися не пізніше 3-років з дати смерті військовослужбовця, зазначеної у свідоцтві про смерть.

    Одноразова грошова допомога розподіляється рівними частинами між всіма отримувачами.

    Якщо один з отримувачів допомоги відмовився від своєї частки, ця сума розподіляється порівну між рештою членів сім’ї. Відмова засвідчується нотаріально (за кордоном – у консульстві України).

    Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

    Внизу питання закріпив Довідник з питань одноразової грошової допомоги, там є інформація, яка може бути для Вас корисною

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю Вам успіхів!

    Корнійчук Євген Іванович
    16.8%

    Доброго дня, члени родини загиблого які перебували на його утриманні мають право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 15 млн. Гривень на всих.

    Одноразова грошова допомога - це гарантована державою виплата у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (частина перша статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

    Хто має право на отримання допомоги
    • Військовослужбовець (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок визначених законодавством причин.
    • Військовослужбовець (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
    • Військовослужбовець строкової служби, військовозобов'язаний або резервіст, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов'язаному чи резервісту під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві.
    • Право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
    Куди звернутися

    Призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (пункт 12 Порядку).

    Військовослужбовець, військовозобов’язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає заяву уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів, а члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, також можуть подати відповідні документи за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста.

    Момент виникнення права на допомогу

    Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:

    • у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця, що вказана у свідоцтві про смерть;
    • у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності;
    • у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії (пункт 3 Порядку).

    В п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих випадках, суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.

    Таким чином, для отримання грошової допомоги від держави, у зв'язку з загибелю захисника України, який вважається пропавшим безвісті, необхідно в порядку окремого провадження звернутися до суду, але не раніше 6 місяців з дня коли особа пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями або після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій.

    Перелік необхідних документів

    Для військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності - заява та додані до неї копії:

    • довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності (завірена копія);
    • постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
    • документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
    • документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності), військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства);
    • реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності);
    • рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовець, військовозобов’язаний та резервіст, або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (за наявності).

    Для членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога - заява кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а в разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків про виплату одноразової грошової допомоги (стандартний бланк є у військкоматі або військовій частині), та додані до неї копії:

    • свідоцтва про смерть військовослужбовця;
    • свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста (для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
    • свідоцтва про шлюб (для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
    • документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім’ї, з даними про прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
    • свідоцтва про народження дитини (для виплати одноразової грошової допомоги дитині);
    • реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності);
    • рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);
    • рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);
    • постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв’язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
    • витягу з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
    • витягу з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;
    • документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов’язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
    • рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) (за наявності).

    У разі відмови однієї з осіб від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

    Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку (абзац п'ятий пункту 5 Порядку).

    Строк розгляду питання

    Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку черговості відповідно до дати подання документів (пункт 20 Порядку).

    У випадку прийняття рішення про відмову у призначення такої допомоги заявнику надсилається письмове повідомлення із зазначенням мотивів відмови. Рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги може бути оскаржено в судовому порядку.

    Виплата одноразової допомоги не здійснюється:

    Якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:

    • вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
    • вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
    • навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
    • подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової допомо

    https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%9E%D0%B...

    Пономаренко Наталія

    Здравствуйте, Дмитрий! Искренне сочувствую Вам

    Выплата единовременного денежного пособия в случае гибели во время действия военного положения осуществляется в соответствии с Законом Украины "О социальной и правовой защите военнослужащих", постановлениями КМ Украины от 28.02.2022 № 168 и приказом Министерства обороны Украины от 25.01.2023 № 45.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12#Text

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/168-2022-%D0%B...

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0176-23#Text

    Кто имеет право на выплаты

    Право на помощь имеют следующие родственники (близкие лица) военнослужащего, погибшего (умершего):

    • родители погибшего;
    • один из супругов погибшего, который не женился вторично,
    • дети, не достигшие совершеннолетия (до 18 лет);
    • иждивенцы (лица, которым назначена пенсия в случае потери кормильца за погибшего военнослужащего: дети в возрасте 18-23 лет, обучающиеся на дневном отделении учебного заведения; лица с инвалидностью).

    Подпункт 2.1. Пункт 2 постановления КМУ от 28.02.2022 № 168 "Вопросы некоторых выплат военнослужащим, лицам рядового и начальствующего состава, полицейским и их семьям во время действия военного положения"

    К кому нужно обратиться

    Для семей погибших военнослужащих, проходивших военную службу в Вооруженных Силах Украины, – в районный территориальный центр комплектования независимо от места регистрации.

    Для семей погибших военнослужащих, проходивших военную службу в других военных формированиях (Нацгвардия, СБУ, Служба внешней разведки, Главное управление разведки МО, Госспецсвязь, Государственная пограничная служба, Государственная специальная служба транспорта и др.) – непосредственно к этим формированиям.

    Подпункт 3.1 пункта 3 Раздела I приказа Министерства обороны Украины от 25.01.2023 №45 "Об утверждении Порядка и условий назначения и выплаты единовременного денежного пособия при гибели (смерти) военнослужащих Вооруженных Сил Украины в период действия военного положения"

    Размер помощи

    Размер помощи:

    • при гибели во время действия военного времени (с 24.02.2022) – 15 млн. грн;
    • при смерти в течение года от ранения (травмы, контузии, увечья), полученного во время действия военного времени, связанного с защитой Родины – 15 млн. грн.

    Необходимые документы для оформления

    Для оформления единовременного пособия в случае смерти / гибели в районный (городской) ТЦК и СП членам семьи необходимо подать документы, приведенные в перечне Приложения 2 [5.1].

    Подпункт 5.1 пункта 5. Приложение 2 приказа МОУ от 25.01.2023 №45 "Об утверждении Порядка и условий назначения и выплаты единовременного денежного пособия при гибели (смерти) военнослужащих Вооруженных Сил Украины в период действия военного положения"

    1. Заявление о выплате ЕДП (Единовременного денежного пособия) - Предоставляется по форме, определенной в приложении 1. По ссылке. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0176-23#n75

    2. Документ, удостоверяющий личность, предусмотренный частью первой статьи 13 Закона Украины «О Едином государственном демографическом реестре и документах, подтверждающих гражданство Украины, удостоверяющих личность или его специальный статус», для лиц без гражданства и иностранцев - документ, удостоверяющий их личность

    Предоставляется заявителем, заверенная копия прилагается к заявлению

    3. Документ о присвоении регистрационного номера учетной карточки налогоплательщика (или серия (при наличии) и номер паспорта (для физических лиц, которые по своим религиозным убеждениям отказываются от принятия регистрационного номера учетной карточки налогоплательщика в соответствии с законом)), - кроме лиц без гражданства или иностранцев

    Предоставляется заявителем, заверенная копия прилагается к заявлению

    4. Свидетельство о смерти военнослужащего

    Предоставляется заявителем, заверенная копия прилагается к заявлению

    5-2. Документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (умершим) военнослужащим в соответствии со статьей 16-1 Закона Украины «О социальной и правовой защите военнослужащих и членов их семей»:

    а) для жены/супруга - свидетельства о браке;

    б) для ребенка – свидетельство о рождении ребенка;

    в) для родителей – свидетельство о рождении погибшего (умершего)

    г) для лиц, находившихся на содержании погибшего (умершего) – документ, подтверждающий пребывание на содержании погибшего (умершего) военнослужащего

    Предоставляется заявителем, заверенная копия прилагается к заявлению

    6. Согласие на обработку персональных данных

    Предоставляется заявителем, законным представителем

    7. Справка о привлечении к уголовной ответственности, отсутствии (наличии) судимости или ограничений, предусмотренных уголовным процессуальным законодательством Украины/ полное извлечение из информационно-аналитической системы «Учет сведений о привлечении лица к уголовной ответственности и наличии судимости»

    Предоставляется получателем помощи в возрасте 16 лет и старше

    8-2. Свидетельство об изменении имени - в случае смены фамилии, имени, отчества

    Предоставляется заявителем, заверенная копия прилагается к заявлению

    9. Решение местной государственной администрации, исполнительного органа местного совета или суда об установлении над ребенком-сиротой, ребенком, лишенным родительской опеки, опеки, попечительства, - для законных представителей несовершеннолетних детей погибшего (умершего)

    Предоставляется заявителем, заверенная копия прилагается к заявлению

    10. Отказ, заявление, другой документ, заверенный в соответствии с Законом Украины «О нотариате» или международными договорами, согласие на обязательность которых предоставлено Верховной Радой Украины (при наличии) - если кто-то из имеющих право на помощь отказывается от нее.

    Предоставляется заявителем

    11. Решение суда, вступившее в законную силу и касающееся назначения ЕДП (при наличии)

    Предоставляется заявителем, заверенная копия прилагается к заявлению

    12. Другие документы по назначению и выплате ЕДП (при наличии)

    Предоставляется заявителем, законным представителем

    Как назначается выплата

    Согласно алгоритму обработки документов, которые подаются для назначения и выплаты ОГД, процесс назначения и выплаты проходит следующие этапы:

    а) районный территориальный центр комплектования и социальной поддержки (ТЦК и СП) – для военнослужащих ВСУ, для других военных формирований – воинская часть, принимает документы, удостоверяет их копии и направляет их, не позднее 7 рабочих дней после поступления всех документов, присылает их областному (Киевскому городскому) ) ТЦК и СП за подчинением;

    б) областной (Киевский городской) ТЦК и СП проверяет полученные документы и вместе с выводом о возможности назначения единовременной денежной помощи направляет их в Департамент социального обеспечения МО Украины;

    в) структурные подразделения аппарата Министерства обороны Украины и Генерального штаба Вооруженных сил Украины прорабатывают полученные документы в соответствии со своими полномочиями и представляют на рассмотрение Комиссии Минобороны;

    г) принятое решение о назначении помощи приходится в течение 3-х рабочих дней в Командование Сухопутных войск для информирования ТЦК и СП (по погибшим в ВСУ), сообщающих об этом заявителей (с соблюдением требований действующего законодательства по защите персональных данных)

    д) выплата единовременной денежной помощи осуществляется областным (Киевским городским) ТЦКСП не позднее 5 рабочих дней со дня получения соответствующих ассигнований путем перечисления средств на счет банка, указанный получателем помощи в своем заявлении.

    Подпункт 6.1. пункта 6 Раздела IV приказа МОУ от 25.01.2023 № 45 "Об утверждении Порядка и условий назначения и выплаты единовременного денежного пособия в случае гибели (смерти) военнослужащих Вооруженных Сил Украины в период действия военного положения"

    Как распределяется выплата

    Единовременное пособие распределяется равными частями между всеми членами семьи военнослужащего.

    Если один из получателей помощи отказался от своей доли, эта сумма распределяется поровну между остальными членами семьи.

    Подпункт 7.1. Пункта 2 постановления КМУ от 28.02.2022 № 168 "Вопросы некоторых выплат военнослужащим, лицам рядового и начальствующего состава, полицейским и их семьям во время действия военного положения"

    В какой срок нужно обратиться за выплатой

    За получением помощи необходимо обратиться не позднее 3-х лет с даты смерти, указанной в свидетельстве о смерти.

    Подпункт 8.1. Пункта 2 постановления КМУ от 28.02.2022 № 168 "Вопросы некоторых выплат военнослужащим, лицам рядового и начальствующего состава, полицейским и их семьям во время действия военного положения"

    Как получить свидетельство о смерти.

    По заявлению членов семьи погибшего, воинская часть составляет Акт о смерти военнослужащего и предоставляет его для обращения в суд.

    После установления судом факта смерти военнослужащего необходимо обратиться в орган государственной регистрации актов гражданского состояния граждан (ДРАЦС) для получения свидетельства о смерти.

    На основании полученного свидетельства о смерти военная часть издает приказ об исключении из списков воинской части в связи со смертью и соответствующие расчеты с семьей (выплата части денежных выплат на которые погибший имел право, но не успел получить).

    Для оформления единовременной денежной помощи при смерти/гибели военнослужащего ВСУ воинская часть обязана предоставить в территориальный центр комплектования и социальной поддержки следующие документы:

    • выписка из приказа командира воинской части об исключении из списков воинской части в связи с гибелью/смертью военнослужащего;
    • выписка из послужного списка личного дела о составе семьи военнослужащего;
    • документы о причинах и обстоятельствах смерти (врачебное свидетельство о смерти, материалы расследования, постановление ВЛК) – кроме случаев гибели в период действия военного времени;
    • денежный аттестат с указанием информации о выплате вознаграждения, предусмотренной пунктом 1 постановления КМУ от 28.02.2022 № 168 и выписка из приказа о выплате – в случае гибели/смерти военнослужащего в период действия военного времени.

    Абзац 11.1. Подпункт 1 пункта 2.1 приказа МОУ от 25.01.2023 № 45 "Об утверждении Порядка и условий назначения и выплаты единовременного денежного пособия в случае гибели (смерти) военнослужащих Вооруженных Сил Украины в период действия военного положения"

    https://social.mil.gov.ua/odnorazova-groshova-dopo...

    С уважением и пониманием,

    адвокат Наталья Пономаренко


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024