Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Международное право, 03 мая 2024, вопрос №107509

Могут ли подать в розыск свидетеля если он не в стране?

Меня вызывают в полицию, по делу мошенничества как свидетеля, а я уехал в другую страну. То могут меня подать в международный розыск и что вообще может быть за это?

Ответы юристов (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Андрію!

    Поважні причини неприбуття особи на виклик.

    Відповідно до ст.138 КПК України до таких обставин відносяться:

    • затримання, тримання під вартою або відбування покарання;
    • обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення;
    • обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини);
    • відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо;
    • тяжка хвороба або перебування в закладі охорони здоров’я у зв’язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад;
    • смерть близьких родичів, членів сім’ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю;
    • несвоєчасне одержання повістки про виклик;
    • інші обставини, які об’єктивно унеможливлюють з’явлення особи на виклик.

    Таким чином, зайнятість на роботі, перебування на навчанні, наявність інших планів або подібні обставини не є поважними причинами, що дозволяють не з’являтися за викликом слідчого (прокурора).

    Разом з тим, у разі виникнення складнощів з прибуттям за викликом у визначений час майже завжди є можливість зв’язатися зі слідчим по телефону та повідомити йому про обставини, що перешкоджають прибуттю за викликом, а також узгодити інший час. У більшості випадків слідчий може перенести час зустрічі через те, що він зацікавлений в присутності особи, що була викликана.

    Статтею 139 КПК України передбачено наслідки неявки особи за викликом слідчого (прокурора): в разі якщо підозрюваний, обвинувачений, свідок, потерпілий, цивільний відповідач, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, який був у встановленому КПК України порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з’явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, можуть настати такі наслідки:

    1) може бути накладено грошове стягнення

    Відповідне рішення приймається слідчим суддею за клопотанням слідчого чи прокурора. Розмір грошового стягнення, що може бути накладено за неприбуття на виклик, визначається в межах:

    • від 0,25 до 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого, прокурора;
    • від 0,5 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого судді, суду.

    2) може бути застосований привід (ст.140 КПК України )(відповідне рішення також приймається тільки слідчим суддею за клопотанням слідчого або прокурора. Привід полягає у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час (така особа повинна прибути за викликом у супроводі особи, виконуючої ухвалу про примусовий привід, а в разі невиконання відповідних вимог – до нього можуть бути застосовані заходи фізичного впливу).

    За злісне ухилення від явки свідок, потерпілий несе відповідальність, встановлену законом.

    Привід може бути застосований до підозрюваного, обвинуваченого або свідка.

    3) може бути притягнено до адміністративної відповідальності (ст.185-4 КУпАП ), згідно якої

    злісне ухилення свідка, потерпілого, експерта, перекладача від явки до органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування - тягне за собою накладення штрафу від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( в сумі від 51 грн до 136 грн.)

    Даний захід може бути застосований тільки за злісне ухилення від виклику, яке, звичайно, проявляється в систематичному неприбутті на виклики.

    Такий захід застосовується суддею за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, що складається слідчим (прокурором).

    Ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

    Вищезазначені наслідки можуть настати тільки при наявності наступних обставин:• особа була викликана в установленому законом порядку (найголовніше, щоб було підтвердження отримання нею повістки про виклик чи ознайомлення з її змістом іншим шляхом)• особа не з’явилася без поважних причин або не повідомила про причини свого неприбуття.

    https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Наслідки_неявки_свідка_на_виклик_слідчого_(прокурора)

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Андрей Клиент 6 месяцев назад

      Я так понял, что мне могут выписать штраф за неявку, но а что то более там административку или вообще уголовная ответственность может потом быть? И как это вообще регулируется между странами?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Андрію, ніхто подавати Вас у міжнародний розшук, як свідка, не буде. Можете заспокоїтись. Просто попередьте слідчого, що Ви не маєте моливості з'явитись у зв'язку з тим, що знаходитесь за кордоном.

    Пользователь не активен
    Пользователь не активен 6 месяцев назад

    Юрист, г. Сумы, 31 год опыта

    Теоретично і за законом - не можуть.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України