Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня!
Я - працівниця Івано-Франківської філії Суспільного. Виїхала за кордон, використала 90 днів відпустки за власний рахунок+30 днів на розгляд керівника.
Хотіла звільнитися, але з'ясувалося, що мені 6 днів відпустки дали авансом і я маю їх відпрацювати або повернути гроші. Керівництво не роз'яснює яким чином я маю повернути гроші, а повернутись до роботи я немаю можливості.
Яким чином згідно законодавства має відбутися звільнення й повернення грошей?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (1)
Юрист, г. Киев, 6 лет опыта
Доброго вечора, відпустка може мати місце виключно зі згоди працівника, яка, як правило, проявляється у формі відповідної заяви. Якщо Ви не подавали заяву про надання відпустки, отже, бажання на її оформлення Ви не виявляли. Роботодавець не має права надавати відпустку працівнику у примусовому порядку, без його згоди, оскільки законодавством про працю це не передбачено.
Спершу, у Вашому володінні має бути наказ (його копія), відповідно до якого Вас відправили у відпустку. Наказ повинен містити правову підставу для ухвалення роботодавцем такого рішення (заява працівника чи щось інше, що спонукало його ухвалити це рішення). Зазначене необхідно для правильної юридичної оцінки ситуації, оскільки може з'ясуватися, що фактично відпустку Вам ніхто не надавав, відповідно, й питання повернення коштів має вирішуватися на інших юридичних підставах.
По-друге, у Вашому випадку належить звернутися до роботодавця із заявою про розірвання трудового договору з ініціативи працівника [ст. 36 Кодексу законів про працю]. Це звернення має бути оформлене і подане таким чином, що у Вас були докази, що свідчать про те, що Ви справді до нього звернулися, оскільки під час судового розгляду справи він може заперечити цю обставину і суд визнає її недоведеною, що призведе до відмови у задоволенні Вашого позову.
І нарешті, у разі, якщо буде встановлено, що Вам було надано відпустку [проти Вашої волі], то кошти Ви зможете повернути лиш в судовому порядку, враховуючи те, що Ваш роботодавець явно не має наміру на мирне та досудове врегулювання даного юридичного спору.
Підсумовуючи, юридичний висновок з огляду на викладені обставини наступний.
1. Вам належить звернутися до роботодавця із заявою про звільнення, в якій зазначити дату Вашого звільнення.
2. В день звільнення роботодавець зобов'язаний здійснити з Вами повний розрахунок.
3. Якщо він відмовиться Вас звільняти або відмовиться проводити розрахунок в день звільнення, то цей спір може бути вирішений в судовому порядку шляхом пред'явлення позову.
4. Якщо виявиться, що наказом Вашого роботодавця Ви перебували у відпустці [в примусовому порядку], то спільно з позовом в п. 3, Вам належить заявити також вимогу й про скасування цього наказу [про відпустку].
Для надання правничої (юридичної) допомоги у вигляді представництва Ваших інтересів та складання документів, звертайтеся за вказаним номером телефону з використанням месенджеру WhatsApp.