Задайте питання юристу

937 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 14 липня 2025, питання №139479

Чи можуть особи які не досягли 18 років працювати за касою в магазині?

Якщо людина старша 16 але немає 18 чи має право працювати за касовим апаратом ,якщо ні то які причини. І чи кожна компанія дотримується цього правила

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анна!

    Згідно зі статтею 188 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) приймати на роботу можна осіб, які досягли 16 років. Прийняти на роботу, як виняток, можна і 15-річного підлітка, проте у такому разі додатково слід отримати письмову згоду від одного з батьків або особи, яка їх замінює.

    Роботодавець має право приймати на роботу осіб з 14 років, але тільки за одночасного дотримання умов, що неповнолітній навчається, виконує роботу, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання (виконуватиметься у вільний від навчання час) та отримана згода одного з батьків або особи, яка їх замінює.

    Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

    В мирний час відповідно до вимог статей 24 та 26 КЗпП України з неповнолітніми працівниками трудовий договір укладався виключно у письмові формі, а при прийомі на роботу випробувальний термін не встановлювався. Однак, 15 березня 2022 був прийнятий Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який має пріоритет над Кодексом законів про працю України.

    Закон дозволяє в період дії воєнного стану встановлювати при прийнятті на роботу випробувальний термін для будь-якої категорії працівників, в тому числі для неповнолітніх.

    До яких робіт забороняється залучати неповнолітніх осіб:
    • до важких робіт (Перелік важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, де забороняється використовувати працю неповнолітніх, затверджений наказом МОЗ від 31.03.1994 р. № 46);
    • робіт зі шкідливими та небезпечними умовами праці;
    • підземних робіт;
    • робіт, пов’язаних із підійманням і переміщенням речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми затверджені наказом МОЗ від 22.03.1996 р. № 59)

    Крім того, трудове законодавство забороняє залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.

    Отже, прямої заборони у законодавстві не існує, але питання полягає у матеріальній відповідальності, яку неповнолітня особа несе при роботі з грошовими коштами.

    Відповідно до статті 135-1 КЗпП письмовий договір про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівником, який досяг вісімнадцятирічного віку та:

    • займає посаду або виконує роботу, безпосередньо пов’язану із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або використанням у процесі виробництва переданих йому цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
    • виконує роботу за трудовим договором про дистанційну роботу або надомну роботу і користується обладнанням та засобами роботодавця, наданими йому для виконання роботи.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України