Задайте вопрос юристу

859 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 26 июня 2024, вопрос №113483 340₴

Порядок дій по відстрочці для студента

Я навчаюсь в університеті на денній формі, і в мене втрачений військовий квиток.
В Вінниці, звідки я, отримати відстрочку можна тільки в ЦНАПі, на подачу документів на відстрочку я записаний аж на серпень.
На скільки мені відомо, ЦНАП не зможе видати відстрочку через відсутність ВОД. Але (ніби) може видати повідомлення з правом на відстрочку, з яким я вже зможу йти в ТЦК і спокійно займатись відновленням ВОД і проходженням ВЛК, і вже після відновлення ВОД я зможу знов звернутись в ЦНАП для отримання відстрочки.
Яким буде правильний алгоритм дій для мене?
Йти в ЦНАП на оновлення данних, потім сподіватись, що ніхто з ТЦК мене не зупитить до момента отримання документів на відстрочку (більше місяця), потім йти в ТЦК і на ВЛК, і повертатись в ЦНАП за відстрочкою?
А що робити, якщо я отримаю повістку до моменту оформлення відстрочки?

Ответы юристов (8)

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Андрію!

    Пробували отримати ВОД у ЦНАПі? https://www.kmu.gov.ua/news/elektronnyi-viiskovo-o...

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Андрій Клиент 3 месяца назад

      Не пробував. В мене прострочений медогляд по військовому квитку.

      Я то спробую, але швидше за все мені його не видасть.

      • Айвазян Юрий Климентьевич
        50%

        Вже бачив ВОД з QR кодом, у яких стоїть прочерк навпроти "ВЛК", але документ підтягнувся. Спробуйте, Вам все одно потрібно оновити дані у ЦНАП, аби не отримати штраф після 16.05.2024 року й при тому у ЦНАПі є вірогідність отримати ВОД.

        Оскільки даний документ має таку ж саму юридичну силу, як і паперовий, то ЦНАП повинен прийняти останній для оформлення відстрочки.

        Якщо ж ВОД не отримаєте, то тоді алгоритм дій наступний:

        Отримаєте "повідомлення про право на відстрочку", йдете до ТЦК, подаєте заяву на отримання нового ВОД, проходите ВЛК, отримаєте ВОД та подаєте заяву на відстрочку у ЦНАП. За описанної Вами схеми, іншого варіанту не існує.

        Як Ви і зазначаєте у своєму питанні, ризик є. Ви без військово-облікового документу аж до серпня, а отже, при зустрічі з ТЦК або поліцією, у кращому випадку отримаєте повістку на уточнення даних. Неявка за останньою без притягнення до відповідальності можлива лише за поважних причин, наприклад, лікарняний.

        Якщо ж з'явитесь за повісткою, то тоді виникає питання щодо подання заяви на відстрочку після проходження ВЛК. Цікава схема...Ви записані до ЦНАПу на серпень? Чи є в Вас підтвердження цього? Тобто, Вам видали якійсь коринець, що Ви записані з приводу оформлення відстрочки?

        • Андрій Клиент 3 месяца назад

          Отримаєте "повідомлення про право на відстрочку"

          Де я його повинен буду пред'являти? В ТЦК, якщо після отримання ВОД мені захочуть вручити мобілізаційне розпорядження? Як впевнитись, що вони його приймуть?

          отже, при зустрічі з ТЦК або поліцією, у кращому випадку отримаєте повістку на уточнення даних

          Яка логіка цієї дії для ТЦК чи поліції? Якщо я вже на момент зустрічі піду у ЦНАП, де вже оновлять мої данні. Ну і я матиму документ, що мої данні оновлені.

          Чи є в Вас підтвердження цього? Тобто, Вам видали якійсь коринець, що Ви записані з приводу оформлення відстрочки?

          Нічого немає, запис відбувається по телефону. Є тільки номер талону, але ясно, що він нічого не підтверджує.

          • Айвазян Юрий Климентьевич
            Де я його повинен буду пред'являти? В ТЦК, якщо після отримання ВОД мені захочуть вручити мобілізаційне розпорядження? Як впевнитись, що вони його приймуть?

            Якщо у Вашому місті хтось дуже розумний придумав відповідний алгоритм дій щодо оформлення відстрочки у ЦНАПі, то тоді і ТЦК повинні приймати листи, які говорять про те, що Ви маєте право на відстрочку. Можете попередньо направити заяву з копією довідки з ЄДЕБО на адрусу ТЦК цінним листом з описом вкладення. Звичайно, що відстрочку таким чином Ви не отримаєте, але хоч матимете при собі квитанцію та опис вкладення, які будуть доказом, що Ви надіслали ТЦК дакументи, які підтверджують право на відстрочку.

            Яка логіка цієї дії для ТЦК чи поліції? Якщо я вже на момент зустрічі піду у ЦНАП, де вже оновлять мої данні. Ну і я матиму документ, що мої данні оновлені.

            Чому Ви вирішили, що повинна бути присутня логіка в діях ТЦК? Є багато випадків, коли працівники ТЦК на блок постах, або у інших місцях просто не звертають уваги на оновлення даних через ЦНАП або Резерв+ та видають повістки. Ви ж розумієте, що їх цікавить мобілізаційний ресурс, а не той факт, що Ви оновили дані щодо адреси і номеру телефону.

            Нічого немає, запис відбувається по телефону. Є тільки номер талону, але ясно, що він нічого не підтверджує.

            Зверніться до ЦНАПу, поясніть їм ситуацію та попрсить якусь "бумагу", в якій буде зазначено, що Ви записані на оформлення відстрочки.

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Доброго дня!

    Яким буде правильний алгоритм дій для мене?

    Незалежно від наявності у Вас ВОД - Ви маєте право на відстрочку і мобілізувати Вас не можуть.

    Ви можете спробувати оформити ВОД в ЦНАП (https://zn.ua/ukr/war/u-tsnapi-vid-sohodni-mozhna-...) або через Резерв+

    Йти в ЦНАП на оновлення данних, потім сподіватись, що ніхто з ТЦК мене не зупитить до момента отримання документів на відстрочку (більше місяця), потім йти в ТЦК і на ВЛК, і повертатись в ЦНАП за відстрочкою?

    Так, можете оновити дані в ЦНАП та при можливості оформіть там же ВОД

    Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560.

    Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією НЕ направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що Вас не можуть направити на ВЛК під час розгляду заяви про відстрочку

    Згідно пункту 69 Постанови КМУ 560.

    Громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), на медичний огляд не направляються. На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою.

    А що робити, якщо я отримаю повістку до моменту оформлення відстрочки?

    З самого початку на адресу ТЦК (який видав повістку) - відправте поштою цінним листом з описом вкладеного копії документів про відстрочку. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного. Щоб у разі неправомірних дій зі сторони ТЦК у Вас були докази подачі документів про відстрочку.

    Для оформлення відстрочки у зв'язку з навчанням Вам необхідно надати ТЦК :

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    2. Довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    Коли до ТЦК прибуде особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, тому в разі вручення мобілізаційного розпорядження - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав
    25%
    Турчин Ярослав 3 месяца назад

    Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта

    Общаться в чате

    ВІТАЮ ВАС, пане АНДРІЙ!

    Вперше чую, що ЦНАП має якісь права по прийняттю заяв на відстрочку. Може Вінниця вже відокремилася від України і тепер у неї свої закони і своя Конституція? )))

    Заяву на відстрочку може приймати ЛИШЕ ТЦК. При ньому має бути утворена комісія.

    Якщо Ви перебуваєте на обліку, то незалежно від наявності у Вас ВОД - Вашу заяву зобов"язані зареєструвати і розглянути.

    Ні в якому разі не погоджуйтесь ні на які ВЛК!

    Це шахрайська схема за якою Ви ніколи не подасте заяву на відстрочку, а банально по виходу з ВЛК вхопите повістку на відправку до бойової частини.

    З 16 травня 2024 р. суттєво змінено підхід до видачі ВОД.

    Його можна згенерувати у застосукнку Резерв + або отримати точно таку саму бомажку, але з гербовою печаткою ТЦК, яку він незаконно виготовив, використавши код ЄДРПОУ раніше існуючого воєнкомата, правонаступником котрого він не є і не має права використовувати чужий код ЄДРПОУ без державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

    РТЦК та СП та їх відділи юридичними особами не являються, адже формально є структурними підрозділами без права юр.особи при ТЦК та СП областей та м. Києва.

    Але це все не суттєво.

    Суть в тому, що Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу (пункт 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.)

    Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

    в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

    у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

    Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

    5. Військово-обліковим документом призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, в електронній формі (далі — військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

    6. Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:

    • Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
    • Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

    7. Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації. Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

    Чинне законодавство не передбачає, що у людини має бути саме ПАПЕРОВИЙ ВОД.

    Тому, на моє переконання і карати за втрату ВОД не можна, бо фактично старий ВОД вже не чинний, бо данні в ньому відрізняються від даних у Реєстрі.

    ВОД тепер - це не документ, а відомості в Реєстрі.

    Отже, треба вимагати зареєструвати заяву на відстрочку без будь-яких казочок про ВЛК, оновлення даних та іншу брехню.

    Якщо представник ТЦК сидить у ЦНАПі, а не адміністратор - держслужбовець міської ради, який не має до ТЦК ніякого відношення, то можливо він і може приймати заяви. Але досить дивно це все.

    Зразок заяви на відстрочку додаю до відповіді.

    ВОД з QR-кодом Ви можете отримати в застосунку Резерв+

    Програма для Андроіда

    https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.g...

    Програма для Айфона

    https://apps.apple.com/ua/app/%D1%80%D0%B5%D0%B7%D...

    Інструкція з користування

    https://reserveplus.mod.gov.ua/

    Він має таку ж юридичну силу, як і паперовий на бланку.

    Крім того встановлений Резерв+ на телефоні замінює необхідність мати при собі ВОД на вулиці перед патрулями і перевіркою дотримання законодавства щодо перебування з ВОД.

    Не переживайте, встигнете отримати відстрочку.

    Навіть строк оновлення даних в ТЦК, який спливає 18.07.2024 р. - планують продовжити на 90 днів.

    Відповідний законопроект зареєстровано в Раді та перебуває на розгляді профільного комітету.

    Вчора Міністерство оборони вчергове зганьбилося спочатку підтримавши законопроект щодо продовження строку на 150 днів, потім на вечір передумало, а ще пізніше сказало, що якщо на 90 днів, то вони не проти.. і взагалі, вже 1,1 мільйон громадян оновили дані, значить бажають служити.

    Чи приймуть відповідний законопроект можете слідкувати на сайті Верховної Ради України за посиланням.

    https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44316

    Передбачаю, що законопроект буде прийнятий і навіть підписаний Президентом.

    Звісно, якщо держава не хоче розбагатіти на штрафах для усіх, бо ТЦК не здатні приймати людей судячи по існуючим чергам.

    ЩОДО ВІДСТРОЧКИ.

    Відповідно до пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    Пункт 59 Порядку передбачає, що Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Відповідно до пункту 60 Порядку, Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.

    Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7.

    Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.

    У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    ВІдповідно до пункту 63 Порядку, Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Особа, яка має право на відстрочку не може бути направлена на ВЛК. Це грубе порушення правил надання відстрочки, але повсемісно має місце. Ніхто окрім Вас про Ваші права не потурбується.

    Хай щастить з оновленням даних та відстрочкою!

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Все дуже просто: Вам потрібно отримати новий належний паперовий військово-обліковий документ. Якщо Ваш ЦНАП прийме документи і без ВОД, жодних проблем, подавайте документи на відстрочку. Якщо не дадуть довідки, то нехай хоть щось дадуть для підтвердження подачі документів та отримання відстрочки. В кінці кінців, можливо буде варто подати адвокатський запит.

    Потім, коли вирішите з відстрочкою, можна йти до ТЦК та СП й подавати документи на видачу паперового ВОД.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 559 Київ

    Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа

    2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

    в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

    у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

    14. Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:

    взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов’язаного або резервіста;

    якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов’язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного;

    зміни категорії щодо військового обов’язку;

    відсутності місця для внесення змін;

    невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;

    втрати (зіпсування);

    виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

    Призовникам військово-обліковий документ на бланку оформляється та видається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA