Начните консультацию с юристом онлайн
Добрый день.
Я планировал оформить дарственную на квартиру своей совершеннолетней дочери. Для этого была оформлена доверенность на представителя. В этой квартире прописаны я, моя супруга, старшая дочь (кому дарится квартира) и младшая дочь 13 лет. Квартира ранее перешла мне в собственность от моем мамы по акту дарения. Необходимо ли выписывать ребенка из квартираы на время оформления дарственной или существует какая-либо другая возможность?
Заранее спасибо.
Дмитрий.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеДобрый день!
При оформлении дарственной на квартиру, в которой прописан несовершеннолетний ребенок, важно учитывать законодательные нюансы, чтобы не нарушить его права. Рассмотрим ваши варианты:
1. Необходимость выписки ребенкаПо законодательству Украины, если несовершеннолетний ребенок прописан в квартире, это не препятствует её дарению. Однако важно помнить:
- Выписка ребенка на момент оформления дарственной не является обязательным условием.
- Если квартира дарится другому члену семьи (в данном случае — вашей старшей дочери), права ребенка не нарушаются, поскольку квартира остаётся в собственности семьи.
2. Риски и возможные проблемы- Защита прав ребенка: В соответствии с Семейным кодексом Украины, государственные органы могут следить за тем, чтобы права детей не нарушались в случае отчуждения имущества. Например, если квартира будет продана, ребёнок может лишиться места жительства. Однако в случае дарения другому члену семьи такие риски минимальны.
- Решение органов опеки и попечительства: В некоторых случаях органы опеки могут потребовать согласие на отчуждение недвижимости, если это может повлиять на права ребенка. Но в случае дарения квартиры старшей дочери, скорее всего, это не потребуется.
3. Альтернативные возможностиЕсли выписка ребенка нецелесообразна, а вы хотите обезопасить сделку:
- Консультация с юристом: Рекомендуется обратиться к юристу, который сможет подтвердить, что сделка не нарушает права ребенка и не требует дополнительных действий, таких как выписка.
- Обеспечение прописки ребенка: Если у вас возникнут сомнения, можно договориться о прописке ребенка на другую недвижимость до завершения сделки, но это не является необходимым шагом в большинстве случаев.
4. Подготовка документовДля дарения квартиры на вашу старшую дочь с участием представителя, потребуется:
Таким образом, вам не нужно выписывать ребенка из квартиры на время оформления дарственной. Основное внимание следует уделить правильному оформлению всех необходимых документов, чтобы сделка прошла без осложнений.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Відповідно до законодавства нотаріус може вимагати заяву про відсутність малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування цим майном.
при посвідченні правочину щодо відчуження нерухомого майна відчужувач цього майна подає заяву про наявність/відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування цим майном. З метою перевірки відсутності прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування відчужуваним нерухомим майном нотаріус має право додатково витребовувати від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення такого правочину.
у разі виявлення з поданих відчужувачем документів, що право власності або право користування відчужуваним житловим будинком, квартирою, кімнатою або їх частиною мають малолітні або неповнолітні діти або недієздатні чи обмежено дієздатні особи, нотаріус повинен витребувати у відчужувача дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого правочину у формі витягу з рішення відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, відповідного виконавчого органу міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Діти - члени сім’ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем.
Органи опіки та піклування зобов’язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла.
Якщо на момент дарування Ваша дружина та молодша дитина змінять місце реєстрації проживання (пропишуться в іншому місці) - тоді взагалі не повинно виникнути питань. Це можна зробити через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/zmina-miscya-prozhiva... або ЦНАП.
В протилежному випадку для оформлення договору дарування Вам потрібно отримати дозвіл органу опіки та піклування або знайти нотаріуса, який посвідчить даний договір без зняття з місця реєстрації молодшої дочки.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Дмитро!
При укладанні дарчої на користь Вашої старшої доньки, нотаріус може вимагати дозвіл органу опіки та піклування щодо відчуження нерухомості, право на користування якою має малолітня дитина.
Відповідно до Наказу Мінистерства юстиції України "Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України":
ІІ. Порядок вчинення окремих видів нотаріальних дій
Глава 2. Посвідчення правочинів про відчуження та заставу майна
1.8. При посвідченні правочину щодо відчуження нерухомого майна відчужувач цього майна подає заяву про наявність/відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування цим майном. З метою перевірки відсутності прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування відчужуваним нерухомим майном нотаріус має право додатково витребовувати від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення такого правочину.
Щодо зняття дитини з місця реєстрації, то Ви, як один з батьків, не маєте право "виписати" дитину із квартири.
Згідно Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні":
Стаття 18. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування)
"1. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:
1) за заявою про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), поданою у паперовій формі такою особою, її законним представником або представником;
2) за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.
2. Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини не здійснюється за заявою власника житла, якщо власником такого житла є один із батьків або інших законних представників дитини".
Отже, для оформлення договіру дарування Вам буде потрібно або отримати дозвіл органу опіки та піклування на відчуження нерухомості, або ж знайти нотаріуса, який засвідчить угоду без відповідного дозволу.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Дарча, дарчий договір, договір дарування нерухомості - це назви одного і того ж процесу, в якому одна сторона приносить майно в дар (на безоплатній основі), а інша повинна його прийняти або відмовитися від нього. Договір дарування проводиться згідно з Цивільним кодексом України (ч.2 ст. 719). При цьому важливо, що дарувальник повинен бути власником майна, яке хоче подарувати, а також мати право ним розпоряджатися. Передати права власності на майно можна відразу, або в майбутньому.
Договір дарування складається в письмовій формі, нотаріально завіряється із внесеним до реєстру майнових прав на нового власника. Саме реєстрація зміни права власності у відповідному реєстрі вважається моментом переходу права власності від дарувальника до обдаровуваного. Після того як обдаровуваний отримує право власності, нотаріус повинен видати йому договір дарування і виписку з державного реєстру про реєстрацію права власності.
Договір дарування потрібно оформляти в тому ж місті, де і зареєстровано майно або за місцем реєстрації дарувальника або обдаровуваного.
При посвідченні правочину щодо відчуження нерухомого майна відчужувач цього майна подає заяву про наявність/відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування цим майном. З метою перевірки відсутності прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування відчужуваним нерухомим майном нотаріус має право додатково витребовувати від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення такого правочину. У разі виявлення з поданих відчужувачем документів, що право власності або право користування відчужуваним житловим будинком, квартирою, кімнатою або їх частиною мають малолітні або неповнолітні діти або недієздатні чи обмежено дієздатні особи, нотаріус повинен витребувати у відчужувача дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого правочину у формі витягу з рішення відповідної ради.
Зареєстрована у квартирі третя особа не може перешкодити вам у оформленні договору дарування, але в договорі буде відповідна приписка, що під час підписання договору в квартирі були зареєстровані інші люди.
Можливо нотаріус запросить дозвіл органу опіки та піклування або запропонує передбачити в договорі дарування окремий пункт, що захищає права дитини, ситуацій може бути багато, все залежить від специфіки.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Якщо малолітня чи неповнолітня дитина має право на користування відчужуваним нерухомим майном, то є обов'язковим дозвіл органу опіки та піклування на посвідчення договору дарування. Якщо малолітня чи неповнолітня дитина є Обдаровуваним дозвіл органу опіки та піклування не вимагається.
Відповідно до ч. 2 ст. 719 ЦК України договір дарування нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Тому для укладення договору дарування слід звернутися до державного або приватного нотаріуса:
- за місцезнаходження нерухомого майна (квартири, будинку, земельної ділянки т.п.);
- або за зареєстрованим місцем проживання фізичної особи - однієї із сторін договору (Дарувальника чи Обдаровуваного). Сторони самостійно обирають нотаріуса, який буде посвідчувати договір дарування.
Які ж дії нотаріуса?
Нотаріус перевіряє правовстановлюючі документи на майно, а також особисті документи Дарувальника та Обдаровуваного.
Складає проєкт договору дарування відповідно до законодавства та побажань сторін, в якому має міститись інформація про Дарувальника, Обдаровуваного, предмет договору, права та обов'язки сторін.
Після перевірки всіх умов договору, сторони підписують документ у присутності нотаріуса. Нотаріус посвідчує договір, ставлячи на нього свій підпис і печатку, що надає документу юридичної сили, реєструє право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, після чого Обдаровуваний отримує примірник посвідченого договору дарування.
Відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є Обдаровувані, які отримали подарунок.
З повагою!
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Згідно Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України:
у разі виявлення з поданих відчужувачем документів, що право власності або право користування відчужуваним житловим будинком, квартирою, кімнатою або їх частиною мають малолітні або неповнолітні діти або недієздатні чи обмежено дієздатні особи, нотаріус повинен витребувати у відчужувача дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого правочину у формі витягу з рішення відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, відповідного виконавчого органу міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Попри те, що вимога отримання дозволу органу опіки і піклування є імперативною, адже згідно зі ст. 18 Закону «Про охорону дитинства» органи опіки та піклування зобов’язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла, випадки оформлення договорів щодо об’єктів нерухомості, в яких проживають неповнолітні, без отримання дозволів трапляються.
І хоча правочин в такому разі може бути визнано судом недійсним відповідно до ч. 6 ст. 203, ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України, судовою практикою вироблено підхід, що сама лише відсутність дозволу органу опіки та піклування не є для цього безумовною підставою, якщо правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не суперечить правам та інтересам їхніх малолітніх чи неповнолітніх дітей.
Так, 20 січня 2016 р. Верховний Суд України у постанові по справі № 6-2940ц15 вказав, що хоча вчинення батьками малолітньої дитини певного правочину за відсутності попереднього дозволу органу опіки та піклування порушує установлену ст. 177 СК України заборону, сам по собі цей факт не є безумовним підтвердженням наявності підстав для визнання правочину недійсним. Правочин може бути визнаний недійсним, якщо його вчинення батьками без попереднього дозволу органу опіки та піклування призвело до порушення права особи, в інтересах якої пред’явлений позов, тобто до звуження обсягу існуючих майнових прав дитини та/або порушення охоронюваних законом інтересів дитини, зменшення або обмеження прав та інтересів дитини щодо жилого приміщення.
Такий же висновок зробив Верховний Суд у постанові від 29 липня 2020 р. по справі № 202/3914/17.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Вам не треба прописувати або виписутвати дитину, головне щоб у неї взагалі було місце реєстрації.
Договір дарування - це домовленість, за якою одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність (частина перша статті 717 ЦК України).
Договір дарування належить до безоплатних правочинів, за умовами якого обдаровуваний не має перед дарувальником будь-якого зобов’язання матеріального характеру.
Договір дарування вважається укладеним з моменту передання майна (реальний договір), окрім випадків, коли дарувальник зобов'язується передати обдаровуваному майно у майбутньому (консенсуальний договір).
Момент набуття права власності за договором визначений стаття 334 ЦК України, залежно від предмету договору. Тобто право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Предмет договору даруванняПредметом договору дарування може бути будь-яке майно (як індивідуально визначені речі, так і речі, визначені родовими ознаками), не вилучене з товарообороту і яке може бути у власності особи, якій воно дарується.
Дарунком можуть бути рухомi речi, в тому числi грошi та цiннi папери, а також нерухомi речi, а також майновi права, якими уже володiє дарувальник, а також тi, якi можуть виникнути у нього у зв’язку iз здiйсненням права iнтелектуальної власностi, та iншi права.
Сторони договоруСторонами договору дарування є дарувальник і обдаровуваний, а саме: фізичні та юридичні особи, держава Україна, Автономна Республіка Крим і територіальна громада.
Юридичні особи виступають сторонами у договорі дарування в межах своєї спеціальної дієздатності - договiр дарування мiж юридичними особами, якi займаються пiдприємницькою дiяльнiстю, не допускається, якщо право дарування прямо не передбачене у статутi дарувальника. Тобто, юридичні особи можуть бути сторонами у договорі дарування тільки у випадках, коли ці договори не суперечать їх меті та предмету діяльності, передбаченому в установчих документах або положеннях про них. Це положення не поширюється на право юридичної особи укладати договір пожертви.
Укладати договір дарування може також представник дарувальника на основі письмового уповноваження - довіреності. Однак, якщо у довіреності на укладання договору дарування не встановлено імені обдаровуваного, така довіреність є нікчемною.
Важливо! Батьки (усиновлювачі), опікуни не мають права дарувати майно дітей, підопічних (частина друга статті 68, частина друга статті 720 ЦК України).
Однак опікун, його дружина, чоловік та близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) можуть передавати майно підопічному у власність за договором дарування, а піклувальник може дати згоду на дарування своєю дружиною (своїм чоловіком) або своїми близькими родичами майна підопічному.
Форма договоруДоговір дарування предметів особистого користування та побутового призначенняможе бути укладений усноДоговір дарування нерухомої речіукладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню з наступною державною реєстрацієюДоговір дарування майнового права та договір дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньомуукладається у письмовій формі. У разі недодержання письмової форми цей договір є нікчемнимДоговір дарування рухомих речей, які мають особливу цінністьукладається у письмовій формі. Передання такої речі за усним договором є правомірним, якщо суд не встановить, що обдаровуваний заволодів нею незаконно.Договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п'ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадянукладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченнюПосвідчення договору дарування нерухомого майнаПосвідчення правочинів щодо дарування житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину.
Орієнтовний перелік документі, що є необхідним для посвідчення договору дарування:
- документи, що посвідчують осіб (наприклад, паспорт) та реєстраційні номерт облікових карток платників податків обох сторін договору;
- оригінал правовстановлюючого документу на нерухомість (документ, який засвідчує, що дарувальник є власником майна);
- довідка про осіб, які зареєстровані у будинку, квартирі;
- якщо право власності на квартиру, житловий будинок виникло до 2013 року, необхідно одержати довідку про те, що станом на 01 січня 2013 року нерухомість належала дарувальнику (як правило, в бюро технічної інвентаризації);
- технічний паспорт на житло;
- звіт про оцінку нерухомого майна;
- витяг з Державного земельного кадастру (якщо предметом договору є земельна ділянка чи житловий будинок, який розташований на ній);
- свідоцтво про шлюб та письмова згода другого з подружжя, якщо нерухомість була придбана в шлюбі;
- рішення суду або свідоцтво про розлучення, якщо нерухомість була придбана в шлюбі, але в даний момент подружжя вже розірвало шлюб;
- свідоцтво про смерть, якщо квартира, житловий будинок тощо були придбані в шлюбі, але однин із подружжя помер;
- свідоцтво про народження дитини та дозвіл органу опіки та піклування, якщо обдаровуваний є неповнолітнім або неповнолітня дитина має право на користуватися цим житлом (зареєстрована в ньому);
- документи, що засвідчують родинні відносини між особами першого та другого ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти, зокрема й усиновлені, рідні брати/сестри, бабусі, дідусі, онуки) - для звільнення від сплати податку та військового збору).
Прийняття дарункаВідповідно до статті 722 ЦК України право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.
Дарувальник, який передав річ підприємству, організації транспорту, зв'язку або іншій особі для вручення її обдаровуваному, має право відмовитися від договору дарування до вручення речі обдаровуваному.
Якщо дарунок направлено обдаровуваному без його попередньої згоди, дарунок є прийнятим, якщо обдаровуваний негайно не заявить про відмову від його прийняття.
Прийняття обдаровуваним документів, які посвідчують право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору, або символів речі (ключів, макетів тощо) є прийняттям дарунка.
Права та обов'язки сторінСторониПраваОбов'язкиДарувальник- повідомити обдаровуваного про відомі йому недоліки речі, що є дарунком, або її особливі властивості. Які можуть бути небезпечними для життя, здоров'я, майна обдаровуваного або інших осіб;
- відшкодувати шкоду, завдану майну, та шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю в результаті володіння чи користування дарунком у випадку, якщо дарувальнику було відомо про недоліки або особливі властивості подарованої речі і який не повідомив про них обдаровуваного.
Обдаровуваний- обов'язок обдаровуваного вчинити певну дію майнового характеру на користь третьої особи або утриматися від її вчинення (передати грошову суму чи інше майно у власність, виплачувати грошову ренту, надати право довічного користування дарунком чи його частиною, не пред'являти вимог до третьої особи про виселення, тощо);
- у разі порушення обдаровуваним обов'язку на користь третьої особи дарувальник має право вимагати розірвання договору і повернення дарунка, а якщо таке повернення неможливе, -відшкодування його вартості;
- у разі розірвання договору дарування зобов'язаний повернути дарунок у натурі.
Договір дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньомуВідповідно до статті 723 ЦК України договором дарування може бути встановлений обов'язок дарувальника передати дарунок обдаровуваному в майбутньому через певний строк (у певний термін) або у разі настання відкладальної обставини.
У разі настання строку (терміну) або відкладальної обставини, встановлених договором дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому, обдаровуваний має право вимагати від дарувальника передання дарунка або відшкодування його вартості.
Якщо до настання строку (терміну) або відкладальної обставини, встановленої договором дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому, дарувальник або обдаровуваний помре, договір дарування припиняється.
Підстави припинення договору♦ відмова однієї зі сторін;♦ у випадку смерті однієї із сторін до настання строку (терміну) або відкладальної обставини, встановленої договором дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому;♦ недійсність договору;Визнання договору недійсним можливе у разі недодержання в момент укладення договору стороною (сторонами) таких вимог: волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх дітей.
У разі недотримання письмової форми правочину, вчинення під впливом помилки, обману, насильства, під впливом тяжкої обставини, тощо, недійсність такого правочину також встановлюється судом.
Договір є недійсним, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). Зокрема, у разі недодержання вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору, укладення договору дарування без передбаченого законом дозволу органу опіки та піклування,
♦ розірвання договору:
У разі розірвання договору дарування, дарувальникові повертається дарунок у натурі, а якщо це неможливо, - компенсація його вартості.
Позовна давністьДо вимог про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік.