Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня! Виникла ситуація з роботодавцем: за період декретної відпустки на моєму місці працювала людина, за цей період її увільнили, тепер коли я виходжу на роботу роботодавець мені не дає місце роботи в тому обсязі що було до декретної відпустки, чи правомірно він чинить?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Ні, дії роботодавця у даній ситуації є НЕЗАКОННИМИ.
Законодавство України зазначає, що на період відпустки для догляду за дитиною за працівником зберігається місце роботи (посада). Зокрема, стаття 2 Закону України «Про відпустки» зазначає, що право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом. Одним з таких випадків є відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (стаття 18 цього Закону).
Жінка (або інша зазначена особа), яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, має наступні варіанти відновлення своєї трудової діяльності:
на умовах повного робочого дня. При виході на роботу на повний робочий день відпустка для догляду за дитиною переривається. Однак, жінка, вирішуючи вийти на роботу достроково, зберігає право на поновлення відпустки для догляду за дитиною. Водночас жінка чи інша зазначена особа може на свій розсуд у будь-який час припинити частково оплачувану відпустку, а потім знову піти в таку відпустку (Лист Мінсоцполітики від 05.07.2013 р. № 290/13/116-13);
на умовах неповного робочого дня. У цьому випадку відпустка не переривається;
на умовах неповного робочого дня за сумісництвом. Законодавство чітко не визначає, де (на підприємстві, з яким працівник перебуває у трудових відносинах або на іншому) жінка (або інша зазначена особа) може працювати під час відпустки для догляду за дитиною на умовах неповного робочого дня. Згідно з Листом Мінпраці та соціальної політики України від 05.06.2008 р. № 5305/0/14-08/06, жінка має право працювати на умовах неповного робочого часу і в іншого роботодавця;
робота вдома.
Відповідно до ст. 179 КЗпП декретна відпустка може надаватися до досягнення дитиною трирічного віку. Відпустка по догляду за дитиною може бути використана повністю або частково. На період перебування у відпустці по догляду за дитиною зберігається робоче місце за посадою, яку працівник займав до надання такої відпустки.
З повагою!
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Чи були якісь зміни у штатному розписі? Чи писали заяву про вихід з декретної відпустки? В чому саме полягає зменшення обсягів роботи?
Загалом роботодавець чинить неправомірно.
Згідно статті 2 ЗУ "Про відпустки" Право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.
У разі порушення Ваш прав - Ви можете спочатку звернутись до Держпраці або вирішити Ваше питання у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Тетяна!
Звичайно це незаконно!
Згідно із статтею 18 Закону України "Про відпустки" після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Право жінки на відпустку без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку передбачено ст.179 КЗпП України та п. 3 ч.1 ст.25 Закону України «Про відпустки». Відповідно до розділу IV Закону України «Про відпустки» відпустка без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку відноситься до соціальних відпусток.
Декретна відпустка триває до досягнення дитиною трьох років. Тобто, днем виходу працівника на роботу буде наступний день після дня народження дитини. Проте роботодавець може надати частково оплачувану відпустку або відпустку без збереження заробітної плати більшої тривалості. Також відпустка може бути поділена на частини, які можуть бути використані будь-ким із перелічених осіб.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.25 Закону України «Про відпустки» матері або іншим особам, зазначеним у частині третій статті 18 та частині першій статті 19 цього Закону, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) або якщо дитина, якій не встановлено інвалідність, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, - не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію "дитина з інвалідністю підгрупи А" або дитина, якій не встановлено інвалідність, отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги - до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку. (Перелік тяжких захворювань, розладів, травм, станів тощо, що дає право працівнику на отримання відпустки без збереження заробітної плати на дитину, якій не встановлена інвалідність, затверджується Кабінетом Міністрів України)
У період відпустки по догляду за дитиною до 3 років за жінкою зберігається робоче місце, про це вказано в ст. 2 Закону України «Про відпустки». У вимогах ст. 184 КЗпП України заборонено звільнення жінок, що мають дітей до 3 років.
Крім того, відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, Вам треба звернутись до свого роботодавця із заявою при вихід на роботу із декретної відпустки, і той зобов'язаний видати з цього приводу відповідний наказ.
Якщо роботодавець відмовить Вам у цьому в письмовому вигляді - це буде грубе порушення законодавства про працю, яке можна оскаржити як до Держпраці, так і в судовому порядку. За кожен день вимушеного прогулу в таких випадках роботодавець зобов'язаний буде відшкодувати Вам збитки у розмірі Вашої середньої заробітной плати. Крім того Ви матимете право на відшкодування моральної шкоди.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня! Ваш роботодавець діє неправомірно. Відповідно до українського законодавства, ваше робоче місце має бути збережене на весь період декретної відпустки, а після її завершення ви маєте право повернутися на свою посаду з усіма належними умовами праці.
Ось основні положення законодавства, які захищають ваші права:
Якщо роботодавець продовжує порушувати ваші права, ви маєте право звернутися до суду або до Державної служби України з питань праці для захисту своїх прав.
Дякую за надані консультації.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу, Тетяна! Був радий допомогти!