Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 29 августа 2024, вопрос №118494 650₴

Неврахований страховий стаж (відпустка по догляду за дитиною)

Маю наступну ситуацію:
Народила дитину 20.06.2014р. На той момент була офіційно працевлаштована, тому по закінченню ~4х міс. декрету, оформила відпустку по догляду за дитиною до 3х років. Державою була передбачена допомога по догляду за дитиною до 3 років, виплати проводились протягом 2 років. Тобто з 3 років відпустки, фактично допомогу від держави я отримувала 2 роки. Після 3 років повернулась на роботу і через 7 міс. звільнилась.

Тільки зараз у довідках ок5, ок7 побачила, що мені не зарахували у страх. стаж останні 11 міс. відпустки. Колишній роботодавець мене відправив в упр.соц захисту. На питання чому не зарахували 11 міс. відпустки у страх. стаж (не були зроблені за цей період внески в ПФ), упр.соц захисту дали відповідь (див. у вкладеному файлі).

На сайті Верховної Ради знайшла Лист-розʼяснення «Щодо зарахування до стажу роботи періоду догляду за дитиною»: «Починаючи з 01.01.2004 року час догляду за дитиною, в даному випадку до досягнення нею 3річного віку, зараховується до страхового стажу у разі отримання відповідної допомоги (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку).»

Питання:
1. Сам факт оформлення і отримання допомоги (незалежно від терміну, протягом якого допомога виплачувалась) може гарантувати зарахування періоду всієї відпустки (3 роки) до страхового стажу, чи цей пункт із Листа-роз’яснення може говорити про зарахування до страхового стажу тільки тих місяців, протягом яких мені виплачували допомогу (тобто 2 роки)?
2. З огляду на те, що є закони, в яких чітко вказано, що період відпустки по догляду за дитиною до 3х років має бути зарахований у страховий стаж, чи вважається законним факт незарахування до страхового стажу частини відпустки тільки тому що держава не передбачила на цей час допомоги?
3. Якщо в моєму випадку в страховий стаж все таки мають зараховуватись всі 3 роки, хто мав би платити внески в ПФ за ці невраховані 11 місяців: управління соц захисту, роботодавець, чи особисто я?

Ответы юристов (5)

    Середницький Євгеній Вікторович
    15.4%

    Вітаю! Ось відповіді на ваші запитання:

    1. Зарахування періоду всієї відпустки до страхового стажу:Факт оформлення і отримання допомоги не обов'язково гарантує зарахування всього періоду відпустки по догляду за дитиною до страхового стажу. Згідно з роз'ясненнями, період догляду за дитиною до 3 років зараховується до страхового стажу за умови отримання відповідної допомоги. Це означає, що в страховий стаж можуть бути зараховані лише ті місяці, протягом яких виплачувалась допомога (у вашому випадку — 2 роки).
    2. Законність незарахування частини відпустки до страхового стажу:Законодавство дійсно передбачає, що період догляду за дитиною до 3 років має бути зарахований у страховий стаж, але з урахуванням факту отримання допомоги. Якщо державою не передбачено виплат на цей період, і відповідно, не сплачувались внески в Пенсійний фонд, то незарахування цього періоду може бути законним.
    3. Хто має платити внески в ПФ за невраховані 11 місяців:За відсутності виплат допомоги і відповідних внесків у ПФ, внески за цей період не були сплачені, тому він не зарахований у страховий стаж. У вашому випадку, якщо цей період мав бути зарахований у стаж, але не був, ви можете спробувати звернутися до Пенсійного фонду або до роботодавця з вимогою пояснити ситуацію. Проте відповідальність за несплату внесків зазвичай лежить на роботодавцеві або державі (управління соцзахисту), але не на вас особисто.

    Рекомендується отримати консультацію у юриста з питань соціального захисту, щоб зрозуміти, чи є підстави для оскарження дій органів соцзахисту або роботодавця.

    З повагою, адвокат Середницький

    Бережіть себе!

    Айвазян Юрій Климентійович
    23.1%

    Доброго дня, Антоніна!

    До страхового стажу для обчислення пенсії зараховуються ті періоди, протягом яких людина підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за які з 1 січня 2004 року, дати набрання чинності Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, щомісяця сплачені страхові внески.

    У статті 24 цього Закону визначено, що страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до набрання ним чинності – в порядку, визначеному раніше діючим законодавством.

    Отже:

    • До 1 січня 2004 року

    Час догляду за дитиною до трьох років зараховується до страхового стажу матері, яка на час народження дитини не перебувала у трудових відносинах, – на підставі свідоцтва про народження дитини.

    • З 1 січня 2004 року

    Пунктом 1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що страхові внески за жінок, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, сплачуються з 01.01.2005.

    Тому якщо жінка доглядала за дитиною віком до трьох років у період з 01.01.2004 по 31.12.2004, то такий період враховується до її страхового стажу на підставі документу, що підтверджує факт отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наприклад, довідки управління соціального захисту населення, яке виплачувало жінці допомогу).

    • Після 1 січня 2005 року
    Час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері, якщо вона отримувала відповідну допомогу, за даними системи персоніфікованого обліку.

    Незалежно від того, чи працювала жінка до виходу у відпустку по догляду за дитиною до трьох років чи ні, їй цей період зараховується до страхового стажу, оскільки нарахування та сплата страхових внесків за неї здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

    Відповідно до Постанови КМУ "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми":

    Допомога при народженні дитини

    13. Допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини.

    Допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 р., надається в сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.

    Період відпустки по вагітності та пологах зараховується до стажу роботи, який дає право на щорічну основну відпустку; період відпустки по догляду за дитиною – ні.

    До страхового ж стажу потрапляють обидва періоди:

    1. Відпустка по вагітності та пологах – страхові внески платить роботодавець;
    2. Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – страхувальниками виступають органи праці та соціального захисту населення, котрі виплачують таку допомогу.

    Отже, у Вашому випадку страхові внески були сплачені органом праці та соцзахисту тільки упродовж двох років за період яких виплачувалась допомога на дитину. Тому, саме цей час був зарахований до страхового стажу. Тобто, аби був зарахований страховий стаж за всі три роки, за 11 місяців повинні були сплачені страхові внески. Проте, орган соцзахисту не мав права сплачувати останні, оскільки виплата допомоги була призначена лише на 24 місяця. Так само, Ваш роботодаіець не мав такого обов'язку.

    Відповідно до Постанови КМУ №1092 "ПОРЯДОК нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхуванняза деякі категорії застрахованих осіб:

    1. Цей Порядок визначає механізм сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (далі – страхові внески) до Пенсійного фонду України за:

    2) осіб, які відповідно до законів отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

    2. Страхові внески нараховуються:

    2) за осіб, зазначених у підпункті 2 пункту 1 цього Порядку, – на суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нарахованої за базовий звітний період;

    4. Обчислення страхових внесків за осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку, провадиться на підставі бухгалтерських та інших документів, які підтверджують нарахування (обчислення) допомоги, грошового забезпечення або компенсації.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    30.8%

    Вітаю Вас!

    1. Сам факт оформлення і отримання допомоги (незалежно від терміну, протягом якого допомога виплачувалась) може гарантувати зарахування періоду всієї відпустки (3 роки) до страхового стажу, чи цей пункт із Листа-роз’яснення може говорити про зарахування до страхового стажу тільки тих місяців, протягом яких мені виплачували допомогу (тобто 2 роки)?

    Постановою Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб" від 02.03.2011 № 178 визначено механізм сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

    За осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку єдиний внесок нараховується на суми допомоги при народженні дитини (крім суми, яка виплачується одноразово) та/або суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нарахованої за базовий звітний період.

    Тому, якщо Вам нараховувалась допомога лише 2 роки, то відповідно соцзахист повинен був вносити внески лише за час отримання Вами допомоги на дитину.

    2. З огляду на те, що є закони, в яких чітко вказано, що період відпустки по догляду за дитиною до 3х років має бути зарахований у страховий стаж, чи вважається законним факт незарахування до страхового стажу частини відпустки тільки тому що держава не передбачила на цей час допомоги?

    Так, такі закони є.

    Згідно статті 181 Кодексу законів про працю передбачено, що Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 цього Кодексу) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

    Згідно статті 56 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується також час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку;

    3. Якщо в моєму випадку в страховий стаж все таки мають зараховуватись всі 3 роки, хто мав би платити внески в ПФ за ці невраховані 11 місяців: управління соц захисту, роботодавець, чи особисто я?

    Вам потрібно звернутись із позовом до пенсійного фонду, щоб вони зарахували 1 рік перебування у відпустці до стажу роботи. Головне надати докази перебування у відпустці (записи в трудовій книжці, наказ про надання відпустки та наказ про вихід із відпустки)

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович
    15.4%

    Доброго дня.

    Страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску. Страховий стаж обчислюється в місяцях (стаття 14 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”).

    Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

    Страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, а за періоди до 1 липня 2000 року – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

    Враховуючи зазначене, страховий стаж за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності визначається наступним чином:

    1. За період починаючи з 01.01.2016 до страхового стажу включається період, за який було здійснено сплату єдиного соціального внеску,
    2. За період з 01.01.2011 до 31.12.2015 – до страхового стажу включаються виключно періоди, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески.
    3. За період з 28.02.2001 по 31.12.2010 – до страхового стажу включаються періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, і сплачує або за неї сплачуються страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та обчислюється відповідно до даних, зазначених у трудовій книжці, і зараховуються періоди перебування особи в трудових відносинах.
    4. За період до 27.02.2001 – до страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240 та обчислюється відповідно до даних, зазначених у трудовій книжці, а також зараховуються періоди перебування особи в трудових відносинах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 1998 № 1658 та постанови Ради Міністрів СРСР від 13.04.1973 № 252.

    Юридично, є дві різні відпустки. Перша називається “відпустка в зв’язку з вагітністю та пологами”. Вона розпочинається за 70 днів до пологів і закінчується переважно через 56 днів після пологів.

    Друга – це відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона розпочинається з 57-го дня після пологів і закінчується, коли дитині виповнилося три роки.

    Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу.

    Підтвердження набутого страхового стажу, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, здійснюється на підставі записів трудових книжок та уточнюючих довідок, виданих підприємствами, установами, організаціями або їх правонаступниками відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. Період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу, визначає підприємство в уточнюючій довідці.

    Статтею 181 Кодексу законів про працю України передбачено, що, зокрема, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

    Тобто, час перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку зараховується до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у разі, якщо під час перебування у вказаній відпустці особа перебувала в трудових відносинах з підприємством на посаді, робота на якій зараховується до пільгового стажу.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    15.4%

    Вітаю Вас.

    У Пенсійному фонді України пояснили питання зарахування відпустки по догляду за дитиною до пільгового стажу.

    Юридично є дві різні відпустки. Перша називається “відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами”. Вона розпочинається за 70 днів до пологів і закінчується переважно через 56 днів після пологів.

    Друга – це відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона розпочинається з 57-го дня після пологів і закінчується, коли дитині виповнилося три роки.

    Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу.

    Чи зараховується до пільгового стажу відпустка по догляду за дитиною 1995 року народження до досягнення нею трирічного віку?

    Підтвердження набутого страхового стажу, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, здійснюється на підставі записів трудових книжок та уточнюючих довідок, виданих підприємствами, установами, організаціями або їх правонаступниками відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. Період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу, визначає підприємство в уточнюючій довідці.

    Статтею 181 Кодексу законів про працю України передбачено, що, зокрема, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

    Тобто час перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку зараховується до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у разі якщо під час перебування у вказаній відпустці особа перебувала у трудових відносинах з підприємством на посаді, робота на якій зараховується до пільгового стажу.

    Зазначається, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається, зокрема, за заявою жінки повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється відповідним наказом або розпорядженням.

    Частиною 3статті 56 Закону №1788-ХІІ передбачені види трудової діяльності, що зараховуються до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зокрема, пунктом ж вказаної норми встановлено, що до стажу роботи зараховується також час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.

    Згідно з частиною 2статті 181 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України),відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шостастатті 179 цього Кодексу) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

    Отже, період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується як до загального, так і до стажу роботи за спеціальністю, тобто вказаний період зараховується до роботи у сфері охорони здоров`я, який у свою чергу, зараховується у стаж роботи за вислугу років.

    НА МОЮ ТОЧКУ ЗОРУ, ВАМ МОЖНА СПРОБУВАТИ ВІДСТОЯТИ СВОЄ ПРАВО У СУДОВОМУ ПОРЯДКУ.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України