Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 14 сентября 2024, вопрос №119380 1000₴

Постановка на облiк в ТЦК

Доброго дня!

Чотири роки тому мене зняли з обліку в ТЦК (задовго до початку війни), і з того часу я більше не ставав на облік. Зараз я навчаюся в магістратурі, маю довідку з університету та хочу знову стати офіційно на облік у ТЦК, щоб отримати відстрочку через навчання.

Моє питання стосується проходження ВЛК. Чи потрібно мені проходити ВЛК при постановці на облік у ТЦК, якщо я хочу подати заяву на відстрочку? Я читав у постанові №560, що мене не мають права направляти на ВЛК, якщо я подав заяву на відстрочку. Але чи стосується це також випадку, коли я стаю на облік?

Також маю питання щодо послідовності дій у ТЦК. Зараз я очікую, що процес буде таким:
1. Я приходжу до ТЦК і подаю заяву на взяття на облік.
2. На місці приймають мою заяву і ставлять мене на облік.
3. Одразу на місці я подаю заяву на відстрочку через навчання.
4. Я залишаю ТЦК і чекаю кілька днів на результат розгляду заяви (повідомлення на пошту або телефон).
5. Якщо відстрочку нададуть, у мене з'явиться оновлений документ у системі "Резерв+" з інформацією про відстрочку.

Чи правильно я розумію кроки, які потрібно виконати? Можливо, я щось неправильно описав або пропустив?

Дякую!

Ответы юристов (11)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Ваш план спрацює лише за ідеальних умов.

    На практиці буде по іншому.

    Поки Вас не візьмуть на військовий облік заяву щодо відстрочки від Вас не приймуть.

    А на облік Вас візьмуть лише після проходження ВЛК.

    Тому заяву Вам слід подати після проходження ВЛК та взяття на облік.

    Якщо будуть намагатися вручити МР - відмовляйтеся під Акт по причині права на відстрочку пов'язаного з навчанням.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ:

    11 квітня Верховна Рада ухвалила у другому читанні проєкт № 10449 Закону про мобілізацію та порядок проходження військової служби. Закон підписан Президентом та оприлюднен - він вступив в дію 18.05.24р.

    Закон України

    Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку

    8. У Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 255 із наступними змінами):

    11) статтю 23 викласти в такій редакції:

    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;

    ххх

    ЗАТВЕРДЖЕНО

    постановою Кабінету Міністрів України

    від 16 травня 2024 р. № 560

    ПОРЯДОК

    проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    57. Для розгляду питань надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії...

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    ДОДАТОК 5 ПОСТАНОВИ КМУ 560 ВИЗНАЧАЄ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗА ЦИМ ПУНКТОМ (ст.23):

    довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров’я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

    Додаток 4

    до Порядку

    (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 930)

    Голові комісії

    ___

    (назва територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відокремленого відділу територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів України)

    громадянина ___

    (власне ім’я та прізвище)

    реєстраційний номер облікової картки платника податків ___

    адреса місця проживання ___адреса електронної пошти ___

    контактний номер телефону ___

    ЗАЯВА

    Я, ___,

    (прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), дата народження)

    повідомляю, що є особою, яка на підставі абзацу (за наявності) ___ пункту ___ частини ___ статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

    На підставі викладеного прошу розглянути мою заяву та оформити мені у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України

    від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

    Про результати розгляду заяви та прийняте рішення прошу повідомити мені письмово за адресою, що зазначена у заяві.

    Додаток:___

    (засвідчені копії документів, що підтверджують право на відстрочку)

    ___ ___ 20___ р. ___ ___

    (підпис) (власне ім’я та прізвище)

    {Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024; в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024}

    ххх

    ВИ ПОРУШИЛИ ПРАВИЛА ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ, БО НЕ СТАЛИ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК ЗА МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ - ЗА ЦЕ АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.

    Військовий облік в Україні та за кордоном для українців регулює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, прийнятий постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року.

    Особи, які змінили місце проживання також змінюють Територіальні центри комплектування і стають на військовий облік за місцем фактичного проживання.

    За правилами Ви маєте стати на військовий облік за новим місцем фактичного проживання. Зробити це потрібно протягом 7 днів після приїзду.

    Для взяття на військовий облік, ВПО мають надати такі документи:

    • Заява;
    • Паспорт громадянина України;
    • Військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
    • Для осіб звільнених у запас: обліково-послужна картка, припис військової частини;
    • Для звільнених за станом здоров’я або сімейними обставинами ― свідоцтво про хворобу та інші документи, які підтверджують законність дострокового звільнення;
    • Рішення військово-лікарських комісій про придатність за станом здоров’я для проходження військової служби в мирний або у воєнний час (у разі наявності).

    При порушенні правил військового обліку закон передбачає кримінальну та адміністративну відповідальність. У статті 11 Додатку 2 Порядку передбачається:

    • Призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
    • Громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

    Штраф за неявку в ТЦК та інші порушення можуть бути виписані на підставі двох статей: 210 - "За порушення правил військового обліку" та 210-1 - "За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Законом визначено наступні розміри адмінштрафів для громадян, посадових та юридичних осіб:

    • порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот нмдг (3400-5100 грн). Повторне порушення - штраф від трьохсот до п'ятисот нмдг (3400-8500 грн). В особливий період - штраф від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот нмдг (17000-25500 грн).
    • порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот нмдг (5100-8500 грн) і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот (17000-25500 грн). Повторне - штраф на громадян від п'ятисот до семисот нмдг (8500-11900 грн) і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч нмдг (25500-34000 грн). В особливий період - штраф на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот нмдг (17000-25500 грн) і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот нмдг (34000-59500).

    Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період порушень правил військового обліку та мобілізації, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

    ПОДАВАЙТЕ ДО ТЦКСП ТА РЕЄСТРУЙТЕ ЗРАЗУ ДВІ ЗАЯВИ, ТОМУ ЩО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК ТА ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ТО ДВА ПАРАЛЕЛЬНИХ ПРОЦЕСИ:

    1. НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК .

    2. НА НАДАННЯ ВАМ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    ДЛЯ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ НЕОБХІДНО ПРОЙТИ ВЛК.

    ДО МОМЕНТУ ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК УПЕВНИТИСЯ, ЩО ВАША ЗАЯВА НА ВІДСТРОЧКУ ЗАРЕЄСТРОВАНА В ТЦКСП, ЩОБ ВАС НЕ МОБІЛІЗУВАЛИ.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    34%

    Вітаю Вас, Олег!

    Чотири роки тому мене зняли з обліку в ТЦК (задовго до початку війни), і з того часу я більше не ставав на облік. Зараз я навчаюся в магістратурі, маю довідку з університету та хочу знову стати офіційно на облік у ТЦК, щоб отримати відстрочку через навчання.Моє питання стосується проходження ВЛК. Чи потрібно мені проходити ВЛК при постановці на облік у ТЦК, якщо я хочу подати заяву на відстрочку? Я читав у постанові №560, що мене не мають права направляти на ВЛК, якщо я подав заяву на відстрочку. Але чи стосується це також випадку, коли я стаю на облік?

    На якій підставі Ви були зняті з військового обліку? Непридатність в мирний час, обмежена придатність у воєнний час? Виїзд за кордон на ПМЖ? Доволі цікавий момент, який може внести цікавий поворот у Ваше питання.

    Так, на жаль, але ТЦК явно може проігнорувати пункт 63 постанови КМУ за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", адже Ви не перебуваєте на військовому обліку.

    Скажу з практики (нещодавно закрили як раз такий кейс) - спочатку ТЦК має поставити Вас на військовий облік, у зв'язку з чим обов'язково направить на проходження ВЛК. Ми погоджуємося на такий варіант, але за умови попереднього інформування ТЦК про наявність права на відстрочку рекомендованим листом через Укрпошту.Також маю питання щодо послідовності дій у ТЦК. Зараз я очікую, що процес буде таким:1. Я приходжу до ТЦК і подаю заяву на взяття на облік.2. На місці приймають мою заяву і ставлять мене на облік.3. Одразу на місці я подаю заяву на відстрочку через навчання.4. Я залишаю ТЦК і чекаю кілька днів на результат розгляду заяви (повідомлення на пошту або телефон).5. Якщо відстрочку нададуть, у мене з'явиться оновлений документ у системі "Резерв+" з інформацією про відстрочку.Чи правильно я розумію кроки, які потрібно виконати? Можливо, я щось неправильно описав або пропустив?

    Згодний з колегою - план виглядає трошки нереалістичним. Хоча, відверто кажучи, він може втілитися в життя, але кожний ТЦК - як окрема країна в державі. У них окремі правила, тому не виключаю такий варіант. Більше схиляюся до іншого (вище описав), але НЕ виключаю. Якщо дійсно все буде так - чудово.

    Про який ТЦК йде мова?

    Перш за все зазначу, що Ви маєте право на відстрочку - це ключове.

    Чинний Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачає, що:

    "...Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої̈ та вищої̈ освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній у частині другій статті 10 Закону України “Про освіту”, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури...".

    Новапостанова КМУ від 16.05.2024 № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" передбачає новий формат довідки - ДОВІДКА про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти.

    Варіант, до якого схиляюся особисто я:

    Ви приходите до ТЦК - Вас направляють на ВЛК - після проходження ВЛК Вас ставлять на облік та Ви подаєте документи про відстрочку - чекаєте 2-3 тижні - отримуєте військово-обліковий документ з відміткою про облік та довідку про відстрочку.

    Аби не потрапити в негарну ситуацію, пропоную Вам безпечний алгоритм оформлення відстрочки у Вашій ситуації.

    1. Отримуєте довідку з ЄБЕДО із зазначенням "ТАК, не порушує" щодо послідовності здобуття освіти.

    2. Готуєте заяву про оформлення відстрочки, до якої додаєте ПРОСТІ копії паспорту, РНОКПП, військово-облікового документу, довідку ЄДЕБО та направляєте це все до ТЦК поштовим зв'язком (рекомендований лист з повідомлення про вручення з описом вкладення).

    3. Реєструєтеся в електронній черзі до ТЦК та СП.

    https://q.mod.gov.ua/registration-place

    4. Готуєте повторно той же пакет документів, що і надісланий поштою, лише вже з нотаріальними копіями.

    5. Йдете до ТЦК та в першу чергу намагаєтеся зареєструвати заяву про відстрочку. Якщо реєструєте - чудово, якщо направляють на ВЛК - йдете та проходите ВЛК.

    6. Якщо після ВЛК направляють для реєстрації заяви про відстрочку - чудово, якщо вручають "бойову" - відмовляєте від отримання через незаконність дій працівників ТЦК та СП. Жодної юридичної відповідальності за це Ви не понесете.

    7. В кінцевому результатів реєструєте заяву про відстрочку, чекаєте +- 2-3 тижні, забираєте довідку про відстрочку від мобілізації.

    Цікавий момент - Ви уточнювали свої облікові дані? Якщо так та змогли згенерувати е-ВОД, можливо у ньому передбачено, що Ви перебуваєте на обліку в ТЦК? Можна було б спробувати зіграти на цьому та вимагати дотримання пункту 63 постанови КМУ № 560.

    З повагою!

    • Олег Клиент 2 месяца назад

      Дякую за відповідь. А якщо рекомендований лист з Укрпошти прийде раніше, ніж я з'явлюся в ТЦК, тобто в ТЦК не буде моїх даних, чи це не має значення?

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Це не буде проблемою у Вашому випадку.

        З повагою!

    Айвазян Юрій Климентійович
    33%

    Доброго дня, Олеже!

    Ви вже отримали довідку з ЄДЕБО? В останній зазначено "Так, не порушує"? Чи підтягнувся е-ВОД у Резерв+, якщо так, то чи містить він інформацію про Ваше перебування на обліку і ТЦК? З якої причини Вас зняли з обліку? Який ВОД Ви маєте?

    Згідно із Постановою КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    1. Я приходжу до ТЦК і подаю заяву на взяття на облік.

    Так, Ви приходите до ТЦК та подаєте заяву про взяття Вас на облік.

    На практиці - Вам відмовляють у прийнятті заяви та видають направлення або повістку на ВЛК.

    2. На місці приймають мою заяву і ставлять мене на облік.

    Можливо, якщо ТЦК буде діяти в межах законодавтва і поставить Вас на обілк за наявності паспорту та військово-облікового документу.

    3. Одразу на місці я подаю заяву на відстрочку через навчання.

    Так, проте, якщо ми повертаємось до першого Вашого питання, то алгоритм ТЦК може бути зовсім протележним: ВЛК, постановка на облік, прийняття заяви на відстрочку.

    Тому, перед явкой до ТЦК, раджу направити заяву на відстрочку, довідку з ЄДЕБО, копії паспорту, РНОКПП та ВОД до ТЦК Укрпоштою рекомендованим листом з описом вкладення. У такий спосіб Ви матимете при собі доказ того, що повідомили ТЦК про своє право на відстрочку (квитанція про відправку та опис вкладеного). У разі спроби незаконого вручення мобілізаційного розпорядження після проходження ВЛК, відмовляйтесь від останнього та зазначайте у акті відмови, що Ви маєте право на відстрочку, яке ТЦК не надав Вам права реалізувати.

    4. Я залишаю ТЦК і чекаю кілька днів на результат розгляду заяви (повідомлення на пошту або телефон).

    Так, ТЦК має на розгляд Вашої заяви 7 днів.

    Відповідно до Постанови КМУ №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    5. Якщо відстрочку нададуть, у мене з'явиться оновлений документ у системі "Резерв+" з інформацією про відстрочку.

    Якщо відстрочку нададуть, у Вас з'явиться довідка про відстрочку (Додаток 6 до Постанови КМУ №560) та відповідний запис у Резерв+.

    Чи правильно я розумію кроки, які потрібно виконати? Можливо, я щось неправильно описав або пропустив?

    Так, кроки Ви розумієте правильно, але це теорія. Практика ж може бути зовсім іншою, на жаль, тому Ви повинні бути готові, що Вас направлять на ВЛК.

    Хочу наголосити, що все залежить від ТЦК у якому Ви будете ставати на облік. Бувають випадки, хоч це і є рідкисним явищем, коли ТЦК все ж таки діє так, як того передбачає законодавство.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Олег Клиент 2 месяца назад

      Дякую за відповідь. А якщо рекомендований лист з Укрпошти прийде раніше, ніж я з'явлюся в ТЦК, тобто в ТЦК не буде моїх даних, чи це не має значення?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Прошу, Олеже!

        Це не буде проблемою у Вашому випадку.

    Дерій Владислав Олегович
    33%

    Вітаю Вас!

    Який у Вас військово-обліковий документ та на якій підставі Ви були зняті з військового обліку?

    Послідовність дій Ви описали правильно, але на практиці ТЦК можуть відмовляти у взятті на облік без проходження ВЛК.

    В такому випадку у Вас буде два варіант розвитку подій:

    1. Оскаржувати бездіяльність ТЦК шляхом подання скарг до Міноборони, поліції та до суду.

    2. Пройти ВЛК та оформити відстрочку.

    З самого початку на адресу ТЦК де плануєте ставати на облік та оформляти відстрочку - відправте поштою цінним листом з описом вкладеного копії документів про відстрочку. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного. Щоб у разі неправомірних дій зі сторони ТЦК у Вас були докази подачі документів про відстрочку. При потребі можете заручитись підтримкою адвоката.

    Ваша підстава для відстрочки пункт 1 частини 3 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", згідно якого ".. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за РАНІШЕ ЗДОБУТИЙ рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

    Згідно постанови КМУ 560 для оформлення відстрочки Вам необхідно надати ТЦК :

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    2. Довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    В майбутньому відстрочку можна буде оформити через електронний кабінет військовозобов'язаного, але поки що такого функціоналу немає.

    Коли до ТЦК будете звертатись особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо у Вас немає належного військово-облікового документа, то додатково Вам порібно подати заяву про видачу ВОД на бланку та фотокартку 35х45 мм. Згідно пункту 18 постанови КМУ 559 Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) ПРОТЯГОМ П'ЯТИ РОБОЧИХ ДНІВ з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    Відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    62. Здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту”, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Отже, заява про відстрочку підлягає обов'язковій реєстрації та під час розгляду заяви про відстрочку Вас не мають права направляти на ВЛК.

    Згідно пункту 81 Постанови КМУ 560 У разі призову резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів ПЕРЕД їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    Тобто, при явці до ТЦК відразу подавайте заяву про взяття на військовий облік та заяву про відстрочку. Вас повинні спочатку повинні взяти на облік, внести дані відомості до Реєстру військовозобов'язаних, а потім оформити відстрочку без направлення на ВЛК

    На жаль, деякі ТЦК не ставлять на облік та не оформляють відстрочку без проходження ВЛК.

    Тому Вам головне відправити документи про відстрочку укрпоштою рекомендованим листом з описом вкладеного. Адже в такому разі у Вас будуть докази подачі документів про відстрочку. В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо Вас направлять на ВЛК та визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися.

    Також можете звернутись до поліції із заявою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК та до суду із позовом про бездіяльність ТЦК.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю Вам успіхів!

    • Олег Клиент 2 месяца назад

      Дякую за відповідь. А якщо рекомендований лист з Укрпошти прийде раніше, ніж я з'явлюся в ТЦК, тобто в ТЦК не буде моїх даних, чи це не має значення?

      • Дерій Владислав Олегович

        Загалом - великої проблеми в цьому не бачу, Вам головне, щоб були докази подачі документів про відстрочку поштою.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України