Задайте вопрос юристу

869 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 22 октября 2024, вопрос №121578 500₴

оплата праці педагога

Вітаю є питання по педагогічному навантаженню і оплатою праці
у мене 24 годин навантаження. а керівництво вимагає працювати 36 годин і я не розумію скільки мені оплачують - 24 чи 36 годин... чому 36 вимагають працювати?

Ответы юристов (5)

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю! Ваша ситуація з педагогічним навантаженням і оплатою праці потребує чіткого розуміння правових норм, що регулюють робочий час та оплату в сфері загальної освіти. Тому наводжу Вам деякі роз’яснення:

    Навантаження педагога

    Згідно з законодавством України, робочий тиждень педагога складає 36 годин. Цей тижневий робочий час включає як навчальні години (аудиторну роботу) так і час для підготовки до уроків, перевірки робіт, участі в педрадах та іншої позакласної роботи. Однак оплата проводиться за навчальні години, які безпосередньо стосуються викладання.

    Скільки годин становить тарифна ставка для вчителя?

    Повне педагогічне навантаження вчителя на одну тарифну ставку повинно складати не менше 18 навчальних годин на тиждень (підпункт 1 частини 3 статті 24 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).

    Навантаження менше 18 годин директор може встановити педагогові тільки за письмовою згодою працівника (частина 5 статті 24 Закону України “Про повну загальну середню освіту”). Тому якщо ви не надавали письмової згоди працювати на неповну ставку, керівник закладу не має права встановлювати вам навантаження менше 18 годин. У цьому разі ви маєте повне право звернутися до керівника закладу освіти й наполягати, щоб вам встановили повне навантаження.

    Педагогічний працівник може мати навантаження менше 18 годин у разі роботи за сумісництвом або роботи з погодинною оплатою.

    Коли і як відбувається розподіл педагогічного навантаження?

    Навчальне навантаження між педагогічними працівниками розподіляє керівник закладу освіти, погоджуючи його з профспілковим комітетом залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами, наявності відповідних педагогічних кадрів та інших конкретних умов, що склалися у закладі (пункт 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти).

    У кінці навчального року, до надання педагогічним працівникам відпустки, керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити їм, яке педагогічне навантаження вони отримають у наступному навчальному році (підпункт Е пункт 20 Розділу IV Типових правил внутрішнього розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів України). Але законодавство не визначає форму повідомлення працівника про педагогічне навантаження: усне це чи письмове повідомлення.

    Водночас відповідно до пункту 4 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, тарифікаційний список вчителів та інших працівників закладу освіти затверджується за погодженням із профспілковим комітетом не пізніше 5 вересня і подається вищому органу управління. Саме у тарифікаційному списку зазначається тарифний розряд, розмір ставки на місяць та її підвищення, кількість годин на тиждень, види та розмір доплат.

    Зміна педагогічного навантаження

    Упродовж навчального року можливий перерозподіл годин педагогічного навантаження. Він допускається, якщо навчальний план закладу передбачає зміни кількості годин з окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів) або якщо педагогічний працівник надає письмову згоду на зміну навантаження, і при цьому важливо дотримуватися законодавства (частина 5 статті 24 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).

    Проте, якщо у закладі освіти зменшилася загальна кількість педагогічного навантаження, і педагог не надає письмової згоди на зменшення навантаження, тоді керівник закладу освіти повинен зменшити чисельність штату педагогічних працівників, застосувавши норми статті 42 Кодексу законів про працю України.

    Ця стаття передбачає, що при скороченні чисельності чи штату працівників через зміни в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

    Про будь-які істотні зміни умов праці педагогічного працівника (систему та розміри оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення, скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад тощо) керівник закладу має повідомити педагогічного працівника не пізніше, ніж за два місяці до цих змін (стаття 32 Кодексу законів про працю України).

    На жаль, чинне освітнє законодавство не містить чітко визначеної процедури надання педагогічним працівником письмової згоди на неповне навантаження.

    Оплата праці

    У вашому випадку, якщо у вас 24 години педагогічного навантаження (тобто години, коли ви безпосередньо викладаєте в класі), це є кількість годин, які мають бути оплачені за тарифом. Тобто вам мають платити за 24 години викладацької діяльності, які є частиною вашого тижневого навантаження.

    36 годин – що це?

    36 годин – це загальний робочий час тижня, який враховує не лише викладання, а й інші види педагогічної діяльності. Згідно з вимогами, педагоги повинні виконувати й інші обов'язки (методична робота, підготовка до уроків, ведення документації тощо), що разом з викладацькими годинами формує 36 годин тижневого навантаження.

    Тому, керівництво може вимагати від вас працювати 36 годин, але оплата здійснюється за ті 24 години, які ви проводите безпосередньо на заняттях.

    Висновок: викладацькі години 24 годин оплачуються відповідно до тарифів,а 36 годин – це загальний робочий час, який включає й інші обов'язки.

    Якщо ж ви сумніваєтеся у правильності оплати, варто звернутися до бухгалтерії або профспілки, щоб уточнити, як нараховується ваша заробітна плата.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    На якій педагогічній посаді Ви працюєте та в якому закладі освіти?

    Зверніться із письмовою заявою до директора школи із вимогою надати Вам інформацію про Ваш посадовий оклад, педагогічне навантаження та обгрунтувати вимоги працювати 36 годин на тиждень.

    Норма педагогічного навантаження вчителя в школі становить - становить 18 навчальних годин на тиждень, педагогічне навантаження вихователя закладу загальної середньої освіти становить 30 годин, вихователя спеціального закладу загальної середньої освіти та асистента вчителя у закладі загальної середньої освіти - 25 годин на тиждень.

    В основу нарахування заробітної плати освітян, які працюють у бюджетних установах, на сьогодні покладена так звана єдина тарифна сітка (ЄТС). Для педпрацівників це визначено до сих пір ще постановою Кабміну від 20.01.2021 р. № 29 «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (даліПостанова № 29). ЄТС також застосовується й для оплати праці науково-педагогічних працівників.

    ЄТС визначена постановою Кабміну від 30.08.2002 р. № 1298 (даліПостанова № 1298). Вона являє собою сукупність тарифних коефіцієнтів, які застосовуються до посадового окладу 1-го тарифного розряду. Це загальний підхід до зарплати більшості бюджетників. Всього розрядів 25 і кожному з них відповідає свій тарифний коефіцієнт, відповідно і свій посадовий оклад. Якщо робота, яку виконує працівник, більш кваліфікована, то вищим є і його розряд, і посадовий оклад.

    В основу посадових окладів освітян покладена «бюджетна» ЄТС, за якою у 2024 році посадовий оклад 1-го тарифного розряду становить 3195 грн. Очікуване підвищення окладів у другому півріччі 2024 року на момент публікації не відбулося.

    Для 1-го тарифного розряду педпрацівників та науково-педагогічних працівників, а також інших бюджетників, яким зарплата нараховується за ЄТС, встановлені такі посадові оклади на 2024 рік - січень-грудень 2024 р. – 3195 грн.

    Базовий посадовий оклад – це посадовий оклад, який визначається на основі 1-го тарифного розряду ЄТС та тарифних коефіцієнтів, які відповідають займаній посаді. Він базовий, тому що у педагогічних і науково-педагогічних працівників посадові оклади ще збільшуються на додаткові коефіцієнти за спеціальними урядовими постановами. Для визначення базового посадового окладу потрібні:

    Окрім оплати за окладом, педагогічні працівники, як правило, мають доплати й надбавки. Зверніть увагу, що Постановою № 1391 встановлюються розміри доплат за окремі види педагогічної діяльності працівникам у державних і комунальних закладах та установах освіти .

    Випадки коли може бути змінено педагогічне навантаження під час навчального року та куди звернутись учителю, якщо його права порушені?

    Під час навчального року перерозподіл педагогічного навантаження допускається лише в окремих випадках, наприклад, у разі зміни кількості годин з окремих предметів, що передбачено освітньою програмою.

    Важливо, усі зміни у навантаженні педагогів під час навчального року повинні відбуватися виключно за письмовими заявами самих учителів.

    Відсутність відповідних заяв дає підстави для звинувачення керівників навчальних закладів не лише у неаргументованій зміні педагогічного навантаження, а й в упередженому ставленні до педагогів та у нанесенні педагогам моральної шкоди.

    Якщо перерозподіл педагогічного навантаження вчителів відбувся під час навчального року і працівник вважає, що його права порушені, то він може звернутися із заявою до Комісії по трудових спорах, яка має бути в кожній установі та організації із штатом більше 15 осіб, до профспілкового комітету, або до суду.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Тетяна!

    У зв'язку з чим керівництво вимагає працювати понад встановлене навантаження у 24 години?

    Відповідно до статті 50 Кодексу законів про працю України, нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень.

    Робочий час учителів та інших педагогічних працівників загальноосвітніх закладів регулюється затвердженим розкладом навчальних занять, складеним відповідно до тижневого навантаження, а також планів виховної та методичної роботи.

    Повне педагогічне навантаження вчителя на одну тарифну ставку повинно складати не менше 18 навчальних годин на тиждень (підпункт 1 частини 3 статті 24 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).

    Педагогічне навантаження — це час, призначений для здійснення навчально-виховного процесу

    Перерозподіл педагогічного навантаження протягом навчального року допускається у разі зміни кількості годин із окремих предметів, що передбачено робочим навчальним планом, або за письмовою згодою педагогічного працівника з додержанням законодавства України про працю.

    Згідно з пунктом 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 навчальне навантаження між вчителями, викладачами та іншими педагогічними працівниками розподіляється керівником установи за погодженням з профспілковим комітетом залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами, наявності відповідних педагогічних кадрів та інших конкретних умов, що склались у закладі.

    Пунктом 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти також визначено, що обсяг навчальної та іншої педагогічної роботи, яку може виконувати педагогічний працівник за основним місцем роботи, граничними розмірами не обмежується.

    Це означає, що законодавство не містить обмежень щодо максимального навантаження вчителя за основним місцем роботи. Отже, керівником закладу вчителю може бути встановлене педагогічне навантаження обсягом, наприклад, 36 годин на тиждень.

    Педагогічне навантаження вчителя включає 18 навчальних годин протягом навчального тижня, що становлять тарифну ставку. За інші види педагогічної діяльності встановлюються доплати в такому розмірі:

    • – класне керівництво – 20–25 відсотків посадового окладу;
    • – перевірка зошитів – 10–20 відсотків посадового окладу;
    • завідування:– майстернями – 15–20 відсотків;
    • – навчальними кабінетами – 10–15 відсотків посадового окладу;
    • – навчально-дослідними ділянками – 10–15 відсотків посадового окладу.

    Педагогічне навантаження вихователя загальноосвітнього навчального закладу становить 30 годин, вихователя загальноосвітньої спеціальної школи (школи-інтернату) – 25 годин на тиждень, що становить тарифну ставку.Оплата праці педагогічних працівників установ і закладів освіти провадиться виходячи із встановлених ставок заробітної плати (посадових окладів) з врахуванням підвищень, фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат та надбавок.

    Відповідно до підпункту а) пункту 64 Інструкції № 102 ставки заробітної плати (посадові оклади) вчителів, викладачів, вихователів та інших педагогічних працівників виплачуються (норма годин на ставку встановлена, виходячи з 6-денного режиму роботи):1) за 3 години педагогічної (викладацької) роботи на день (18 годин на тиждень):

    • вчителям I - XI (XII) класів шкіл та шкіл-інтернатів усіх типів і найменувань;
    • вчителям трудового навчання II - III класів спеціальних шкіл для дітей та підлітків, які потребують особливих умов виховання;
    • учителям-логопедам, учителям-дефектологам, практичним психологам спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів);
    • викладачам III - V класів шкіл естетичного виховання (загальної музичної, художньої, хореографічної освіти) з п'ятирічним строком навчання;
    • викладачам V - VII класів шкіл естетичного виховання (дитячих музичних, художніх, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв) з семирічним строком навчання;
    • викладачам спеціальних дисциплін I - XI класів середніх музичних і художніх шкіл та шкіл-інтернатів;
    • викладачам I - IV класів дитячих художніх шкіл і шкіл загальної художньої освіти з чотирирічним строком навчання;
    • викладачам і старшим викладачам педагогічних училищ;
    • учителям-дефектологам і логопедам установ охорони здоров'я та соціального забезпечення (крім будинків дитини);
    • керівникам гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, в тому числі організованих у закладах освіти на принципах самоокупності;
    • учителям груп для занять з іноземної мови в початкових класах загальноосвітніх шкіл і в дошкільних закладах, що працюють на принципах самоокупності;
    • викладачам постійно діючих курсів по вивченню мов, стенографії, машинопису з терміном навчання один рік і більше;
    • вчителям і викладачам училищ фізичної культури.
    2) за 3 години викладацької роботи в середньому в день (720 годин на рік):
    • викладачам та старшим викладачам вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних постійно діючих курсів, курсів по підготовці до вступу в вищі навчальні заклади I - II рівнів акредитації.

    3) за 20 годин викладацької роботи на тиждень:

    • завідуючим логопедичними пунктами, логопедам будинків дитини, вчителям-логопедам і вчителям-дефектологам у дошкільних навчальних закладах.
    4) за 4 години педагогічної (викладацької) роботи в день (24 години на тиждень):
    • викладачам I - II класів шкіл естетичного виховання (загальної музичної, художньої, хореографічної освіти) з п'ятирічним строком навчання;
    • викладачам I - IV класів шкіл естетичного виховання (дитячих музичних, художніх, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв) з семирічним строком навчання;
    • музичним керівникам;
    • концертмейстерам, акомпаніаторам і культорганізаторам.
    5) за 4 години педагогічної (викладацької) роботи на день (1016 годин на рік):
    • викладачам постійно діючих курсів по вивченню мов, стенографії, машинопису з строком навчання менше одного року.
    6) за 25 годин виховної роботи на тиждень:
    • вихователям спеціальних навчально-виховних закладів (груп) для дітей і підлітків з вадами у фізичному чи розумовому розвитку.

    7) за 5 годин педагогічної роботи в день (30 годин на тиждень):

    вихователям груп загального типу дошкільних навчальних закладів, вихователям, старшим вихователям шкіл-інтернатів, дитячих будинків, крім шкіл-інтернатів з поглибленим вивченням російської мови та посиленою військово-фізкультурною підготовкою, інтернатів, шкіл (груп) продовженого дня, установ охорони здоров'я, приймальників-розподільників для неповнолітніх, виховно-трудових колоній, спеціальних шкіл та спеціальних профтехучилищ для дітей і підлітків, які потребують особливих умов виховання, кімнат школяра при клубах, палацах культури, житлово-експлуатаційних організаціях, училищ фізичної культури, інструкторам з фізкультури, інструкторам слухових кабінетів.8) за 6 годин педагогічної роботи в день (36 годин на тиждень):

    • вихователям-методистам дитячих дошкільних закладів, дитячих майданчиків, дитячих парків;
    9) за 7 годин роботи в день (41 година на тиждень:
    • майстрам виробничого навчання, в тому числі навчання водінню, вихователям професійно-технічних навчальних закладів.
    Ставки заробітної плати педагогічних працівників, перелічених у підпунктах 1) – 9), встановлюються виходячи із затрат робочого часу в астрономічних годинах (60 хвилин). Короткі перерви, передбачені між уроками, заняттями, лекціями є робочим часом педагогічного працівника. Тривалість уроків і перерв встановлюється відповідно до положення про навчальний заклад. У навчальних планах шкіл усіх типів і найменувань, педучилищ, професійно-технічних навчальних закладів час на навчальні дисципліни визначається в академічних годинах (45 хвилин), крім перших класів шкіл, де навчаються діти шестирічного віку (35 хвилин). Скорочення тривалості уроку не є підставою для зменшення норми часу, що передбачається на вивчення предмета і не є підставою для зменшення норми часу для оплати в розрізі чверті, півріччя, року. Збільшення кількості уроків в зв'язку із зменшенням її тривалості не означає збільшення навчального навантаження, встановленого при тарифікації.За години педагогічної роботи, виконаної понад встановлену норму, провадиться додаткова оплата відповідно до отримуваної ставки заробітної плати в одинарному розмірі.У тих випадках, коли робота понад встановлену норму виконується вихователями, помічниками вихователів, санітарками-нянями дошкільних закладів з причини невиходу на роботу змінника, або у випадках, коли батьки несвоєчасно забирають дітей з дошкільного закладу і робота виконується за межами робочого часу, встановленого графіками роботи, оплата праці провадиться відповідно до статті 106 Кодексу законів про працю України, як за надурочну.Цей порядок застосовується у випадках, коли робота понад встановлену норму робочого часу виконувалась без перерви після закінчення основного робочого часу.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    САМЕ ГОЛОВНЕ - ВАШ РОБОЧИЙ ТИЖЛЕНЬ НЕ МОЖЕ СКЛАДАТИ БІЛЬШЕ 40 ГОДИН.

    Що таке педагогічне навантаження та робочий тиждень?:

    Ці поняття не варто плутати. Педагогічне навантаження — це кількість годин, які читає вчитель в рамках свого предмету. Іншими словами, скільки у вас уроків. І це педагогічне навантаження входить до загальної кількості робочих годин. Сам же робочий тиждень — це вже поняття сумарної роботи. Адже в педагогів є купа інших обов’язків, окрім уроків. Сюди входить і класне керівництво, і підготовка до уроків, і перевірка зошитів, і методична та паперова робота, наприклад.

    • Отже педагогічне навантаження вчителя це 18 годин на тиждень (про це говорить Закон «Про загальну середню освіту» та «Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти» – далі Інструкція №102).
    • А робочий тиждень складає максимум 40 годин відповідно до Трудового Кодексу України (Стаття 50).

    Яке максимальне навантаження для вчителя?:

    Це одне з найулюбленіших питань. Досить часто вчителів змушують працювати понад їх сили. На жаль, жоден документ не визначає граничне навантаження для працівників освіти. Звісно, є норми Трудового Кодексу України (Стаття 50) і якщо викладач витрачає в школі понад 40 годин, це порушує його права.

    Але в проміжку між 18 годинами навантаження та 40 годинами роботи — немає жодних обмежень. Законодавство не встановлює, на жаль, максимальну кількість годин для учителя. Це виключно рішення керівника школи та його домовленості з педагогами.

    Хто вирішує, скільки годин дати вчителю?:

    Це повноваження директора школи. Сам він розподіляє педагогічне навантаження.

    Згідно з пунктом 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 навчальне навантаження між вчителями, викладачами та іншими педагогічними працівниками розподіляється керівником установи за погодженням з профспілковим комітетом залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами, наявності відповідних педагогічних кадрів та інших конкретних умов, що склались у закладі.

    Пунктом 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти також визначено, що обсяг навчальної та іншої педагогічної роботи, яку може виконувати педагогічний працівник за основним місцем роботи, граничними розмірами не обмежується.

    Це означає, що законодавство не містить обмежень щодо максимального навантаження вчителя за основним місцем роботи. Отже, керівником закладу вчителю може бути встановлене педагогічне навантаження обсягом, наприклад, 36 годин на тиждень.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Вітаю є питання по педагогічному навантаженню і оплатою праціу мене 24 годин навантаження. а керівництво вимагає працювати 36 годин і я не розумію скільки мені оплачують - 24 чи 36 годин... чому 36 вимагають працювати?

    24 години - це майже пів-ставки. По суті, це не так далеко від граничного навантаження, яке може бути накладено педагогічного працівника.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про повну загальну середню освіту

    (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2020, № 31, ст.226)

    Стаття 24. Робочий час та оплата праці педагогічних працівників

    1. Робочий час педагогічного працівника включає час, необхідний для виконання ним навчальної, виховної, методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором та/або посадовою інструкцією.

    Конкретний перелік посадових обов’язків визначається посадовою інструкцією, яка затверджується керівником закладу освіти відповідно до вимог законодавства.

    2. Засновник або уповноважений ним орган, керівники закладів освіти та їхніх структурних підрозділів не мають права вимагати від педагогічних працівників виконання роботи, не передбаченої укладеним письмовим трудовим договором та/або посадовою інструкцією.

    3. Педагогічна діяльність вчителя включає:

    1) діяльність у межах його педагогічного навантаження, норма якого на одну тарифну ставку становить 18 навчальних годин на тиждень;

    Але аби розібратися у правильності нарахування Вам заробітної плати, потрібно для початку витребувати із закладу освіти всі довідки щодо цього. Ідеальним інструментом для цього виступає адвокатський запит. Крім того, краще проконсультуватися з бухгалтерами, адже питання все таки фінансове.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Судебные решения 68 1 23 окт. 2024
Официальный блог Юристы.UA 35 0 22 окт. 2024
Событие 55 0 22 окт. 2024
Законы 1924 3 2 окт. 2024