Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день. потрібна консультація з питання мобілізації.
Мені 48 років, зареєстроване місце проживання у невеличкому містечку в Житомирській області. У Резерв + зареєструвався в Києві у Голосіївському районі, адже тут проживаю фактично останні 25 років і саме в голосіївсьому військоматі стояв на обліку до 2007 року поки не зняли з обліку по наказу 342 ст37 п5. (на скільки розумію він не діє зараз). З цих міркувань зареєструвався в Голосіївському ТЦК в Резерв +. ВЛК давно не проходив, отже і відмітки у Резеві про це немає (стоїть прочерк в цьому роздлі). Маю право на відтермінування (педагогічий працівник працюю у коледжі) . Питання . В який ТЦК потрібно подавати документи для отримання відтермінування у Голосіївський міста Києва або по місцю реєстрації у Житомирській області? Також є ще питання. У резерві, після того як я оновив дані, значиться що я на обліку. Але фактично у 2007 му році вони мене зняли з обліку у військовому квитку поставили відмітку. Тому чи вважається цей запис у Резерв+ що я дійсно на обліку і чи можна мені подавати на отримання відтермінування? Адже на скільки я зрозумів то якщо не стоїш на обліку, на відтермінування подавати не можна. Чи все таки реально прийдеться спочатку проходити ВЛК ставати на облік потім вже подаватись на відтермінування. І от в цьому моменті є хвилювання, адже якщо спочатку ВЛК то можна і повістку отримати потім бойову, замість оформлення відтермінування. Хто може допомогти з такими кейсами?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Мені 48 років, зареєстроване місце проживання у невеличкому містечку в Житомирській області. У Резерв + зареєструвався в Києві у Голосіївському районі, адже тут проживаю фактично останні 25 років і саме в голосіївсьому військоматі стояв на обліку до 2007 року поки не зняли з обліку по наказу 342 ст37 п5. (на скільки розумію він не діє зараз). З цих міркувань зареєструвався в Голосіївському ТЦК в Резерв +. ВЛК давно не проходив, отже і відмітки у Резеві про це немає (стоїть прочерк в цьому роздлі). Маю право на відтермінування (педагогічий працівник працюю у коледжі) . Питання . В який ТЦК потрібно подавати документи для отримання відтермінування у Голосіївський міста Києва або по місцю реєстрації у Житомирській області?
Подавати документи на оформлення відстрочки потрібно до того ТЦК, де Ви перебуваєте на військовому обліку. Якщо Ви з обліку були зняті, то все ж таки за загальною практикою звертатися варто до центру комплектування за місцем реєстрації. Якщо Ви там не проживаєте, Ви згодом зможете знятися з військового обліку та стати на облік за місцем фактичного проживання.
Голосіївський РТЦК та СП, скоріше за все, не прийме Ваші документи про причині відсутності Вас на військовому обліку. Звісно, можна спробувати подати одразу до Голосіївського, але маю сумніви.
Також є ще питання. У резерві, після того як я оновив дані, значиться що я на обліку. Але фактично у 2007 му році вони мене зняли з обліку у військовому квитку поставили відмітку. Тому чи вважається цей запис у Резерв+ що я дійсно на обліку і чи можна мені подавати на отримання відтермінування?
Так, вважається дійсним, адже на даний момент Ви повинні перебувати на військовому обліку. Оскаржити це ніяким чином не вийде і не раджу навіть витрачати часу. До речі, у якому ТЦК Ви на обліку згідно з даними Резерв +?
Адже на скільки я зрозумів то якщо не стоїш на обліку, на відтермінування подавати не можна. Чи все таки реально прийдеться спочатку проходити ВЛК ставати на облік потім вже подаватись на відтермінування. І от в цьому моменті є хвилювання, адже якщо спочатку ВЛК то можна і повістку отримати потім бойову, замість оформлення відтермінування. Хто може допомогти з такими кейсами?
Не хвилюйтеся. Якщо Ви маєте право на відстрочку, Ви її отримаєте. Але треба бути уважним з цим, адже по коледжах не все так просто.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416)
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
...
3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
...
2) наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Звертаю увагу, що згідно з даним формулюванням, наукові та науково-педагогічні працівники коледжу мають право на відстрочку лише у випадку наявності наукового ступеня, а педагогічні працівники - без такого ступеня. Зверніть на це увагу.
Порекомендував би все таки спробувати подати документи на відстрочку поштовим зв'язком до ТЦК, де Ви зараз на обліку по Резерв +. А далі, залежно від отриманої відповіді, думати про подальші кроки.
Безпечний алгоритм для оформлення відстрочки виглядає наступним чином:
1. Готуєте заяву про оформлення відстрочки, до якої додаєте ПРОСТІ копії паспорту, РНОКПП, військово-облікового документу, довідку про працевлаштування та направляєте це все до ТЦК поштовим зв'язком (рекомендований лист з повідомлення про вручення з описом вкладення).
2. Реєструєтеся в електронній черзі до ТЦК та СП.
https://q.mod.gov.ua/registration-place
3. Готуєте повторно той же пакет документів, що і надісланий поштою, лише вже з нотаріальними копіями.
4. Йдете до ТЦК та в першу чергу намагаєтеся зареєструвати заяву про відстрочку. Якщо реєструєте - чудово, якщо направляють на ВЛК - йдете та проходите ВЛК.
5. Якщо після ВЛК направляють для реєстрації заяви про відстрочку - чудово, якщо вручають "бойову" - відмовляєте від отримання через незаконність дій працівників ТЦК та СП. Жодної юридичної відповідальності за це Ви не понесете.
6. В кінцевому результатів реєструєте заяву про відстрочку, чекаєте +- 2-3 тижні, забираєте довідку про відстрочку від мобілізації.
З повагою!
" До речі, у якому ТЦК Ви на обліку згідно з даними Резерв +? "
Згідно з даними Резерв + у Голосіївському ТЦК
" До речі, у якому ТЦК Ви на обліку згідно з даними Резерв +? "
у Резерв + вказано - голосіївський. Статус - на обліку. По всі категорім - ВЛК - (прочерк) бо давно не проходив, спеціальність - прочерк, ( в паперовому воєнніку є спеціальність але думаю що вреєстри її не переносили тому що знятий був з обліку у 2007му
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Віталію!
ПО-ПЕРШЕ
Ви маєте право на відстрочку, і якщо Ви ще його реалізували в ТЦК, то це треба негайно зробити, аби не було потім проблем. Зі своєї практики знаю випадки, коли ТЦК мобілізовували військовозобов'язаних навіть за умови, що ті мали повне право на відстрочку, але не встигли його реалізувати в ТЦК, де стояли на обліку. Зовсім нещодавно таку ж позицію, на жаль, підтримав і Верховний Суд України. Хоча виглядає такий правовий підхід як мінімум дивно.
Порядок отримання відстрочки на Вашій підставі такий:
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації
Зокрема в пункті 2 частини третьої згаданої статті зазначено:
3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:
довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров’я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна".
ПО-ДРУГЕ
Для отримання відстрочки Вам треба подати заяву та підтверджувальні документи саме до Голосіївського РТЦК міста Києва, де Ви наразі мешкаєте. Закон дозволяє Вам зробити це. При тому зняття з обліку у Вашому старому ТЦК в місті Житомір відбудеться автоматично.
Проблеми з Резервом+ є не тільки у Вас, а і у багатьох інших військовозобов'язаних. Втім, дійсно, у зв'язку з тим, що Наказ Міністерства оборони України №342 від 09.06.2006 втратив чинність, то відомості у військовому квитку на дату події можуть бути вже не актуальні.Нині, рішення про виключення з обліку приймаються на підставі наказу МОУ №402 від 14.08.2008.
Виходячи із вищевказаного та діючого законодавства запис у військовому квитку «знятий з військового обліку згідно з наказом МОУ №342» не означає, що Ви не підлягаєте призову у воєнний час. Оскільки, за станом здоров’я Ви можете бути непридатним до військової служби у мирний час, але підпадати під мобілізацію у період війни.
В той же час відмітка у Резерві+, що Ви стоїте на обліку відповідає фактичному стану речей. І навпаки, запис у Вашому паперовому ВОД, що Ви зняті з обліку, є більше не дійсним. Так що можу лише повторити, що подавати заяву про відстрочку Ви маєте право і звернутись Вам треба до Голосіївського РТЦК.
Закон трактує це так:
Відповідно до пункту 53 Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
"Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом".
Тобто, якщо заява про відстрочку разом із підтверджувальними документами працівником ТЦК прийнята та зареєстрована, Вас не мають права направляти на проходження ВЛК.
В багатьох випадках військовозобов'язані перед тим як йти до ТЦК, направляють до ТЦК свою заяву про відстрочку разом з документами Укрпоштою рекомендованим листом з описом вкладення, а з'являються в ТЦК лише після того, як отримають повідомлення з Укрпошти про доставку листа адресату. Я неодноразово радив так вчиняти своїм клієнтам. Отже і Вам рекомендую. Це реально працює! Оскільки після отримання заяви ТЦК вже не зможе зтверджувати, що заява ним не зареєстрована, й відповідно не матиме права направити Вас на ВЛК. Бажано це робити при юридичному супроводі адвоката, оскільки в цій формі подання заяви є певні нюанси, яких Ви можете не знати.
Варіантів отримання у Вашому випадку так званоїх бойової повістки я взагалі не бачу!
Щодо допомоги, про яку Ви питаєте, то я буду тільки радий надати Вам повний юридичний супровід до моменту отримання довідки про відстрочку. Слава богу, три роки вже цим займаюсь.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ЗА ОФОРМЛЕННЯМ ВІДСТРОЧКИ ВАМ НЕОБХІДНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ГОЛОСІЙОВСЬКОГО ТЦКСП.
1.
ВИ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИЙ.
Є В ВІЙСЬКОВОМУ КВИТКУ ПОЗНАЧКА ПРО ЗНЯТТЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ, А Є ПРО ВИКЛЮЧЕННЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.
Є велика різниця між цими поняттями, а також наслідками для військовозобов’язаного щодо відмітки знятий з обліку та виключений з військового обліку на підставі норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами від 18.05.2024 року та Постанови Верховної ради України № 560 від 16.05.2024 року.
«Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов’язаного та на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.
«Знятий з військового обліку» це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов’язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов’язаний продовжує виконувати обовʼязки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.
ВСІ ХТО БУВ ЗНЯТИЙ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ТАКИМ ЧИНОМ ЯК ВИ ( СКОРІШЕ ЗА ВСЕ ПО НАКАЗУ МОУ 342), ПОВИННІ БУЛИ БУТИ ПОНОВЛЕНІ НА ОБЛІКУ.
Додаток №2
до мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 22 червня 2015 року №322/2/2180дск «Організаційно-методичні вказівки щодо порядку проведення призову військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, в особливий період та його документального оформлення».
Пункт 11. Поновлення громадян на військовому обліку військовозобов`язаних, які були виключені (зняті) з нього за старим законодавством, проводяться у такому порядку:
на підставі отриманої інформації про місце реєстрації (перебування) громадянина на території яку обслуговує Р(М)ВК і який повинен за віком перебувати на військовому обліку, військовий комісар Р(М)ВК здійснює його виклик за допомогою повідомлення до Р(М)ВК;
перевіряє наявність військово-облікових документів, вилучає з архіву особову справу та обліково-послужну картку офіцера запасу (облікову картку рядового, сержанта, старшини запасу) та уточнює підстави виключення з військового обліку (якщо під час уточнення військово-облікових ознак буде встановлено, що громадянин був виключений з військового обліку за діючим законодавством, він на військовому обліку не поновлюється) і робить запис у військово-облікових документах про постановку громадянина на військовий облік військовозобов`язаних;
направляє громадянина для проходження військово-лікарської комісії для встановлення його придатності до військової служби за станом здоров`я;
за умови встановлення придатності громадянина за станом здоров`я до військової служби здійснюється оформлення військового квитка та облікових документів. Після оформлення військово-облікових документів військовий квиток повертається його власникові, а особову справу офіцера запасу та обліково-послужну картку або облікову картку рядового, сержанта, старшини запасу долучається до відповідних діючих картотек Р(М)ВК;
якщо за результатами військово-лікарської комісії було встановлено, що громадянин визнаний непридатним для проходження військової служби зі зняттям з військового облік, у військово-облікових документах робляться відповідні записи стосовно виключення даного громадянина з військового обліку за станом здоров`я.
НАКАЗ МОУ 342 ВІДМІНЕНИЙ.
ОСЬ РІШЕННЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ З ЦЬОГО ПРИВОДУ:
https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/87...
2.
ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.
ВІДСУТНІСТЬ СВІЖОГО ВЛК, НІЯК НЕ ВПЛИВАЄ НА ВАШЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.
ДО МОМЕНТУ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ПО ВАШІЙ ЗАЯВІ НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, ВАС НЕ МАЮТЬ ПРАВА ВІДПРАВИТИ НА ВЛК ТА МОБІЛІЗУВАТИ.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12/conv#Text
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
2) наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
ххх
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2024 р. № 560
ПОРЯДОК
проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період
Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
57. Для розгляду питань надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії...
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
ДОДАТОК 5 ПОСТАНОВИ КМУ 560 ВИЗНАЧАЄ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗА ЦИМ ПУНКТОМ (НАУКОВІ ПРАЦІВНИКИ):
"довідка закладу освіти або наукової установи (організації) про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь".
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеТАКОЖ ВИ МОЖЕТЕ СПРОБУВАТИ ОТРИМАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, НАПРАВИВШИ ЗАЯВУ З ПІДТВЕРДЖУЮЧИМИ ДОКУМЕНТАМИ ПОШТОЮ.
Відповідно до ч. 11 ст. 38 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено, що призовники, військовозобов’язані, резервісти у разі змін (сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання або перебування, освіти, місця роботи, посади) зобов’язані особисто повідомити про них органи, де вони перебувають на військовому обліку.
Тож однією зі стандартних перепон у реалізації права на відстрочку стала ситуація, коли громадянин надсилає заяву та підтверджуючі документи поштою. У ТЦК це розцінюють як не особисту подачу документів.
П’ятий апеляційний адміністративний суд у справі №420/840/24 зазначив, що приписами Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабміну від 30.12.2022 №1487, не передбачено обов’язку особистого відвідування особою ТЦК для подання заяви та документів на відстрочку.
Так, згідно п/п.8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку) особи повинні особисто повідомляти про зміну персональних даних, зазначених у ст. 7 Закону «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів», а також надавати документи, що підтверджують право на відстрочку з підстав, визначених у статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Але обов’язок «особисто повідомити» не означає «особисто прибути». При цьому згідно з матеріалами справи ТЦК не ставив під сумнів факт, що заява про відстрочку була направлена військовозобов’язаним особисто.
Тож особа, яка надіслала документи поштою, дотримала процедуру особистого їх подання (направлення). А от ТЦК, як суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки, після отримання від особи заяви, повинен був прийняти певне рішення за наслідком її розгляду, адже відстрочка або відмова у відстрочці передбачає її письмове оформлення (див. постанову 5ААС від 04.06.2024).
Форма обов’язкової відповіді
Тобто, у таких випадках суб’єкт владних повноважень не може навіть утриматись від прийняття рішення. Але деякі ТЦК уважають, що листа, який навіть не завжди відправляється заявнику, достатньо щоб вважати заяву розглянутою по суті.
Так, у справі №120/476/24 військовозобов’язаний, який порушив правила військового обліку, направив заяву про відстрочку. У відповідь ТЦК направив листа, в якому зазначив про необхідність особистого подання заяви.
Сьомий апеляційний адміністративний суд зауважив (постанова від 04.07.2024), що такий лист носить інформативний характер і не містить відмови у наданні відстрочки.
Призовники, військовозобов’язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом. Однак можливість настання відповідальності не може бути підставою для не розгляду по суті заяви про надання відстрочки.
Суд також зауважив, що відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову або мотивованої відмови, свідчить про протиправну бездіяльність суб’єкта владних повноважень. Аналогічні за змістом правові позиції див. у постанові 5ААС від 23.01.2024 у справі №420/10067/23 та у постанові 7ААС від 15.01.2024 у справі №120/4459/23).
Ефективний захист
Протиправну бездіяльність суб’єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу чи його посадової особи, яка полягає або проявляється у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов’язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону (або ж іншого нормативно-правового регулювання) віднесені до компетенції суб’єкта владних повноважень, були об’єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. На це звернув увагу Верховний Суд у постанові від 17.04.2019 у справі №342/158/17.
При цьому спосіб захисту повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 (заява №38722/02).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту має забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
***
Тож військовозобов’язаний, аби оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, має подати письмову заяву до ТЦК. Це можна зробити як безпосередньо прибувши в центр, так і направивши поштою заяву з додатками цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Головне щоб підтверджуючі право на відстрочку документи були зібрані у повному обсязі та засвідчені нотаріально.
ТЦК не мають право відмовити у праві на відстрочку або не розглянути заяву військовозобов’язаного, посилаючись на не особисте подання заяви або на відсутність у військовозобов’язаного військового квитка встановленого зразка. А незаконні дії, рішення чи бездіяльність (відсутність рішення) ТЦК, як суб’єкта владних повноважень, можна і треба оскаржувати в суді.
ВИ МАЄТЕ ПРАВО ПОСКАРЖИТИСЯ НА БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ ТЦКСП НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ МОУ, АБО ОСКАРЖИТИ ПРОТИПРАВНУ БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ ТЦКСП В СУДІ.
НАВІТЬ, ЯКЩО ТЦКСП НЕ ВІДРЕАГУЄ НА ВАШУ ЗАЯВУ ПОШТОЮ, ВОНА ВЖЕ БУДЕ ЗАРЕЄСТРОВАНА - ТОМУ ВАС НЕ ЗМОЖУТЬ МОБІЛІЗУВАТИ ПОКИ НЕ БУДЕ ПРИЙНЯТО РІШЕННЯ ПО ВАШІЙ ЗАЯВІ.
Додаток 4
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 930)
Голові комісії
___
(назва територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відокремленого відділу територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів України)
громадянина ___
(власне ім’я та прізвище)
реєстраційний номер облікової картки платника податків ___
адреса місця проживання ___адреса електронної пошти ___
контактний номер телефону ___
ЗАЯВА
Я, ___,
(прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), дата народження)
повідомляю, що є особою, яка на підставі абзацу (за наявності) ___ пункту ___ частини ___ статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
На підставі викладеного прошу розглянути мою заяву та оформити мені у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Про результати розгляду заяви та прийняте рішення прошу повідомити мені письмово за адресою, що зазначена у заяві.
Додаток:___
(засвідчені копії документів, що підтверджують право на відстрочку)
___ ___ 20___ р. ___ ___
(підпис) (власне ім’я та прізвище)
{Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024; в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024}
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Загалом , щоб оформити відстрочку - Ви маєте подати до ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку, заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують. Якщо по Резерв+ Ви перебуваєте на обліку в Голосіївському ТЦК - туди і подавайте документи.
Згідно пунтку 58 постанови КМУ 560 За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
Обов'язково відправляйте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.
Вам повинні оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.
Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Проте, якщо Ви подасте заяву про відстрочку укрпоштою існують такі варіанти розвитку подій:
1. Вам нададуть відстрочку.
2. Вам відмовлять у відстрочці
3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.
В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку.
При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.
Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК
Загалом для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:
1. Заява про відстрочку (Додаток 4)
2. Довідка закладу освіти про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці.
3. Засвідчена копія військово-облікового документу. Можете надати роздрукований е-ВОД сформований в Резерв+ або ДІЇ
4. Копія паспорту та ІПН
В пункті 58 постанови КМУ 560 вказано, що потрібно подавати засвідчені копії документів.
Способи засвідчення копій документів
Тому, якщо Ви будете подавати заяву та документ про відстрочку укрпоштою, то подавайте звичайні копії докуметів, але на кожній копії напишіть "Згідно з оригіналом", дата, підпис, Ваші ініціали. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного рекомендованого листа.
Відповідно до постанови КМУ 560 нотаріально засвідчені копії документів вимагаються лише для військовозобов'язаних, які оформляють відстрочку у зв'язку з навчанням в інтернатурі.
Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.
Подавайте спочатку документи про відстрочку поштою, а потім при необхідності підіть особисто.
Все вірно, але якщо по Резерв+ Ви перебуваєте на обліку в Голосіївському ТЦК, то туди і подавайте документи.
Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560.
Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією НЕ направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що Вас не можуть направити на ВЛК під час розгляду заяви про відстрочку
Загалом спочатку Вас повинні взяти на облік та оформити відстрочку, але дуже часто ТЦК здійснює психологічний тиск та говорить, що не надасть відстрочку без ВЛК, що є неправомірно, адже є вже достатньо судових рішень згідно яких непроходження ВЛК не є підставою для відмови у відстрочці.
Якщо у Вас є підстава для відстрочки - шанс незаконної мобілізації досить низький.
Ваша послідовність дій виглядає наступним чином:
1. Відправте рекомендованим листом з описом вкладеного заяву про відстрочку, копії документів , що підтверджують право на відстрочку (на кожній копії пишіть «Згідно з оригіналом», дата, підпис, Ваші ініціали). Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.
2. При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою. Якщо бажаєте – можете зробити нотаріальні копії.
3. Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.
4. Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК
5. В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо Вас направлять на ВЛК та визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися.
6. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.
З повагою, юрист Дерій В.О.!