Задайте питання юристу

871 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 29 жовтня 2024, питання №121947 340₴

Відстрочка по навчанню

Добрий день. Мені 29 років. Навчаюсь на магістратурі, освіта послідовна. Маю наступні документи: довідка ЄДЕБО, тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного за 2018 р. Дані у Резерв+ НЕ оновлював. Відправляв документи 23.09 поштою цінним листом з описом вкладення і повідомленням про отримання у ТЦК у м. Київ. Пройшло вже більше місяця, відповіді немає. Які дії слід зробити, щоб з мінімальним ризиком (не отримати штраф за порушення правил військового обліку, направлення на ВЛК, тощо) дізнатись про статус розгляду моєї заяви і продовжити процес подальшого оформлення відстрочки? Чи є сенс спробувати відправити документи повторно, не ризикуючи особисто зʼявлятись до ТЦК?

Відповіді юристів (5)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Рекомендую Вам звернутися до ТЦКСП з офіційним запитом щодо розгляду Вашої заяви.

    Згідно ПКМУ №560:

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 до Порядку.

    Відповідно до статті 1 Закону України “Про звернення громадянˮ громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

    Відповідно до статті 20 Закону України “Про звернення громадянˮ звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

    Відповідно до статті 24 Закону України "Про звернення громадян" особи, винні у порушенні цього Закону, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену законодавством України.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич день тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Сергію!

    Які дії слід зробити, щоб з мінімальним ризиком (не отримати штраф за порушення правил військового обліку, направлення на ВЛК, тощо) дізнатись про статус розгляду моєї заяви і продовжити процес подальшого оформлення відстрочки?

    Варіанти є два:

    1. Направити до ТЦК адвокатський запит щодо надання інформації з приводу розгляду Вашої заяви та надання відповіді на прийняте комісією рішення.

    2. Звертатись до суду із позовною заявою у якій просити визнати дії ТЦК протиправними та зобов'язати надати Вам відповідь.

    Згідно Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    Чи є сенс спробувати відправити документи повторно, не ризикуючи особисто зʼявлятись до ТЦК?

    Не бачу в тому жодного сенсу, оскільки Ваш пакет документів вже отриман ТЦК і Ваша заява на відстрочку повинна бути зареєстрована останнім.

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    "58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації."

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олександрович

    ДОБРОГО ДНЯ, СЕРГІЙ!

    Ви впевнені, що відправили заяву на відстрочку до свого ТЦК та СП? Київський МТЦК та СП м. не є ТЦК першого рівня, який здійснює облік військовозобов"язаних, а є за своїм статусом прирівняний до обласних ТЦК... тобто для належного оформлення відстрочки слід надсилати заяву на відстрочку до РТЦК та СП свого району м. Києва, де перебуваєте на обліку як військовозобов"язаний після досягнення 25 (27) років.

    Назву свого РТЦК та СП можна знайти за посиланням. https://www.mil.gov.ua/content/dovidnyk.pdf

    КИЇВСЬКИЙ МТЦК та СП

    Оперативний черговий: (044) 456-12-05, (044) 456-32-24 Гаряча лінія для звернення громадян: (044) 290-42-01, (044) 290-44-37 kyiv_mvk@post.mil.gov.ua

    1. Голосіївський РТЦК та СП

    Черговий: 529-24-02 holos_rvk@post.mil.gov.ua

    2. Дарницький РТЦК та СП

    Черговий: 566-50-93 darnica_rvk@post.mil.gov.ua

    3. Деснянський РТЦК та СП

    Черговий: 518-41-80 desna_rvk@post.mil.gov.ua

    4. Дніпровський РТЦК та СП

    Черговий: 290-44-52 dnepr_rvk@post.mil.gov.ua

    5. Оболонський РТЦК та СП

    Черговий: 464-78-02 obolon_rvk@post.mil.gov.ua

    6. Печерський РТЦК та СП

    Черговий: 285-03-50 pechersk_rvk@post.mil.gov.ua

    7. Подільський РТЦК та СП

    Черговий: 484-70-23 484-70-65 podol_rvk@post.mil.gov.ua

    8. Святошинський РТЦК та СП

    Черговий: 424-10-24 svyatosh_rvk@post.mil.gov.ua

    9. Солом'янський РТЦК та СП

    Черговий: 241-13-25 solomyansk_rvk@post.mil.gov.ua

    10. Шевченківський РТЦК та СП

    Черговий: 400-61-46 shevchenkovsk_rvk@post.mil.gov.ua

    Якщо відправили правильно і на актуальну адресу, то слід з"ясувати чи надана Вам відстрочка.

    Перш за все слід перевірити в Резерв+ чи не надана Вам відстрочка? Бо не факт, що відповідь Ви отримаєте взагалі.

    Як правило відстрочка з"являється, а відповідь ТЦК - не приходить. В будь-якому разі на вулиці Вас без Резерв+ можуть легко бусифікувати.

    Новелою в м. Києві також є те, що заяви на відстрочку приймає не безпосередньо ТЦК, а ЦНАПИ при районних в місті державних адміністраціях.

    Перелік ЦНАПів районів м. Києва можете побачити за посиланням.

    https://kyivcnap.gov.ua/OneStopShops

    Також можна спробувати написати звернення до ТЦК із відповідним запитом - чи надавалася відстрочка? Як правило краще відповідають на адвокатські запити. Зверніться до місцевого адвоката, він направить запит та дасть Вам відповідь.

    Якщо відстрочка не надана, то є два варіанти оскарження - направлення скарги до ТЦК м. Києва або звернення до адміністративного суду. Враховуючи територію, де Ви перебуваєте, судовий порядок може розтягнутися на роки, бо Київський окружний адміністративний суд завалений справами і не може навіть типові справи розглянути інколи більше ніж пів року. При цьому спори з ТЦК не віднесені судом до пріоритетних.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Добрий день. Мені 29 років. Навчаюсь на магістратурі, освіта послідовна. Маю наступні документи: довідка ЄДЕБО, тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного за 2018 р. Дані у Резерв+ НЕ оновлював. Відправляв документи 23.09 поштою цінним листом з описом вкладення і повідомленням про отримання у ТЦК у м. Київ. Пройшло вже більше місяця, відповіді немає. Які дії слід зробити, щоб з мінімальним ризиком (не отримати штраф за порушення правил військового обліку, направлення на ВЛК, тощо) дізнатись про статус розгляду моєї заяви і продовжити процес подальшого оформлення відстрочки? Чи є сенс спробувати відправити документи повторно, не ризикуючи особисто зʼявлятись до ТЦК?

    На жаль, але з практики скажу, що більшість ТЦК та СП м. Києва не приймають до розгляду документи, надіслані поштовим зв'язком, не відповідають на адвокатські запити і так далі. Як показує практика, набагато оперативнішим буде особистий похід до ТЦК, подача заяви про оформлення відстрочки, а вже потім - особистий візит для отримання довідки про відстрочку. Принаймні таким був нещодавній кейс з моїм клієнтом з Дніпровським ТЦК та СП.

    Тому не виключається варіант, при якому Вам доведеться йти до ТЦК та СП особисто. 23.09 було вже давно, строки вийшли. Можна подати адвокатський запит, але не факт, що він не буде проігнорований.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Які дії слід зробити, щоб з мінімальним ризиком (не отримати штраф за порушення правил військового обліку, направлення на ВЛК, тощо) дізнатись про статус розгляду моєї заяви і продовжити процес подальшого оформлення відстрочки?

    Подайте адвокатський запит.

    Чи є сенс спробувати відправити документи повторно, не ризикуючи особисто зʼявлятись до ТЦК?

    Так, є. Оформіть електронний ВОД через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do... та подивіться в якому ТЦК Ви стоїте на обліку, адже щоб оформити відстрочку - Ви маєте подати до ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку, заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують.

    Згідно пунтку 58 постанови КМУ 560 За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.

    Крім того, є теоретична можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.

    Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

    Тому, якщо Ви подасте заяву про відстрочку укрпоштою існують такі варіанти розвитку подій:

    1. Вам нададуть відстрочку.

    2. Вам відмовлять у відстрочці

    3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.

    В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку.

    При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.

    Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК

    Загалом для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:

    1. Заява про відстрочку (Додаток 4)

    2. Довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 )

    3. Засвідчена копія військово-облікового документу. Можете надати роздрукований е-ВОД сформований в Резерв+ або ДІЇ

    4. Копія паспорту та ІПН

    В пункті 58 постанови КМУ 560 вказано, що потрібно подавати засвідчені копії документів.

    Способи засвідчення копій документів

    • нотаріальне засвідчення копії документа;
    • засвідчення копій документів посадовими особами органів державної влади;
    • засвідчення копії документа фізичною особою (вказати "копія вірна, згідно з оригіналом", дата, підпис, ПІП)

    Тому, якщо Ви будете подавати заяву та документ про відстрочку укрпоштою, то подавайте звичайні копії докуметів, але на кожній копії напишіть "Згідно з оригіналом", дата, підпис, Ваші ініціали. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного рекомендованого листа.

    Відповідно до постанови КМУ 560 нотаріально засвідчені копії документів вимагаються лише для військовозобов'язаних, які оформляють відстрочку у зв'язку з навчанням в інтернатурі.

    Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560.

    Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією НЕ направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що Вас не можуть направити на ВЛК під час розгляду заяви про відстрочку

    Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК

    В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо Вас направлять на ВЛК та визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA