Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 10 ноября 2024, вопрос №122555 350₴

Документи для супроводу інваліда 2 гр за кордон

Добрий день.Чі потрібно зараз оформлювати догляд за батьком інвалідом 2 гр для супроводу його за кордон якщо я маю відстрочку на підставі п13 ч1 ст 23.Які документи потрібні на сьогодні для супроводу?

Ответы юристов (3)

    Дерій Владислав Олегович
    100%

    Доброго дня!

    Чи маєте з батьком спільне місце реєстрацї проживання?

    Адже якщо у Вас з батьком спільне місце проживання, то Акт про встановлення догляду не потрібен.

    Згідно пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право: особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), АБО здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), АБО документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Отже, для перетину кордону необхідно підготувати такі документи:

    1) закордонні паспорти;

    2) належний документ про інвалідність батька (посвідчення інваліда або пенсійне, або посвідчення про соцдопомогу);

    3) Ваше свідоцтво про народження;

    4) документ, що підтверджує спільне проживання (витяги з реєстру територіальної громади зі спільною пропискою)

    5) військово-облікові документи (якщо батьку ще немає 60 років - він також повинен мати ВОД).

    Можна надати роздрукований електронний військово-обліковий документ з Резерв+ або ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do..., адже згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    Акт про встановлення догляду не потрібен, якщо у Вас з батьком спільне проживання. Довідка про відстрочку не потрібна, адже Ви перетинаєте кордон за пунктом 2-1, а пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    Проте, так як Ви оформили відстрочку - проблем з перетином кордону взагалі не буде. Надайте довідку про відстрочку або покажіть відповідний запис в електронному ВОД з Резерв+ або ДІЇ

    Якщо Вам по надуманим причинам не дозволять перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.

    Також Ви можете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю Вам успіхів!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Відповідно до “Правил перетину державного кордону”, інваліди I, II та III груп, а також особи, що їх супроводжують, мають право на виїзд з України під час дії воєнного стану. Однак для військовозобов’язаних чоловіків діють певні обмеження.

    Супроводжуючою особою може бути один із членів сім'ї першого ступеня споріднення (чоловік/дружина, діти (рідні та усиновлені), батьки), а також особа, яка здійснює постійний догляд. Це можуть бути чоловіки, які мають дружину з інвалідністю I та II групи, або батьків чи батьків дружини з інвалідністю I та II групи.

    Згідно з постановою КМУ № 57 від 27 січня 1995 року під час воєнного стану перетинати державний кордон мають право ті громадяни України, які постійно доглядають за особами з інвалідністю I й II групи, супроводжують осіб з інвалідністю ІІ групи, дітей з інвалідністю ІІ групи та осіб, які потребують постійного догляду.

    Перетнути кордон можна лише за фізичної присутності особи з інвалідністю, сам факт наявності та здійснення догляду за особою з інвалідністю не надає військовозобов’язаним права самостійно перетинати кордон. Єдиний можливий варіант – коли особа з інвалідністю вже перебуває за кордоном. Тоді потрібно надати відповідну довідку, що підтверджує перебування на консульському обліку в іншій країні.

    Супроводжуюча особа не може повернутися на територію України раныше, ніж особа з інвалідністю, яку вона супроводжує. Це буде вважатися грубим порушенням.

    Військовозобов'язані чоловіки мають право на супровід за кордон власних батьків або батьків дружини з інвалідністю. Для цієї категорії доглядачів з 1 серпня 2024 року також діють певні зміни. Так, для перетину кордону у даному випадку потрібно надати наступний пакет документів:

    1. Військово-обліковий документ з вклеїним VIN-кодом;

    2. Довідка про відстрочку (дійсна при наявності військового квитка) з записом про причину відстрочки;

    ОФІЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ:

    https://dpsu.gov.ua/ua/news/nayavnist-viyskovo-obl...

    "Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560."

    3. Закордонний паспорт;

    4. Підтвердження родинних зв’язків та спільного проживання (витяг з демографічного реєстру про реєстрацію за однією адресою, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб);

    5. Довідка від медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про наявність інвалідності І або ІІ групи;

    6. Пенсійне посвідчення;

    7. Довідка від лікарсько-консультативної комісії про необхідність постійного стороннього догляду;

    8. Акт встановлення постійного стороннього догляду/акт додатку 8.

    Постанова КМУ 57:

    • особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;
    Акт про встановлення факту догляду, додаток 8: що це таке і як його отримати?

    З 17 травня для відстрочки по догляду за батьками-інвалідами ТЦК вимагають акт догляду нового зразка, встановленого постановою КМУ №560 від 16.05.2024 як акт додатку 8 про встановлення факту догляду (постійного догляду), який доводить не тільки сам факт догляду за інвалідом, а й відсутність інших осіб, які б могли за законом доглядати інваліда.

    Зокрема, тепер процедура надання військовозобов’язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації чітко встановлена даною постановою, це стосується й відстрочки по догляду за інвалідами, без якої з 17 липня на кордоні можуть виникнути певні проблеми. При цьому порядок складання Акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) може відрізнятися у різних громадах та різних ТЦК. Але у більшості випадків, обов’язково попередньо звертатися до РТЦК та СП або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою та відповідним пакетом документів для розгляду питання надання відстрочки. Далі ТЦК надає заявнику спеціальну інформаційну довідку, з якою заявник звертається в Управління праці та соцзахисту населення (УПСЗН) для отримання акту додатку 8.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Дмитре!

    ПО-ПЕРШЕ

    Якщо у Вас оформлена та продовжена, як того вимагає закон, відстрочка та є відповідна довідка про це, видана ТЦК, то проблем з виїздом не буде жодних!

    Адже відповідно до пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України:

    "у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право: особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд."

    При тому Вам слід мати на увазі, що згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    "у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу".

    Тож, якщо підсумувати, то на кордоні Вам і батьку знадобляться наступні документи:

    закордонні паспорти,

    посвідчення інваліда або пенсійне посвідчення батька,

    Ваше свідоцтво про народження, яке підтверджує родинні зв'язки,

    витяги з реєстру територіальної громади, який доводить спільну прописку Вас і батька,

    у разі, якщо батьку ще не виповнилось 60 років, і він не виключений з військової служби за станом здоров'я - його військовий квиток та довідку про відстрочку з ТЦК.

    ПО-ДРУГЕ

    У разі отримання незаконної відмови у перетині кордону, її можна оскаржити.

    Вимоги до відмови у виїзді за кордон наступні:

    • Рішення має бути у письмовій формі.
    • Рішення складається у 2 копіях, кожну з яких підписує особа, якій відмовлено у виїзді.
    • Одна копія видається особі, якій відмовлено в виїзді за кордон.
    • Рішення має включати: дату прийняття рішення; назву пункту пропуску; особисті дані особи, якій відмовлено у перетині; контактні дані працівника, який прийняв рішення про відмову, та керівника прикордонний служби, до якого можна оскаржити цю відмову.
    • Відмова набирає чинності одразу після прийняття.
    • Прийняте рішення доповідається керівнику прикордонної служби.
    • У випадку відмови від підписання рішення, працівником ДПС складається акт.

    Алгоритм дій у випадку отримання відмови у перетині кордону наступний:

    • З'ясуйте причину відмови. Зазвичай у документі, що підтверджує відмову, вказується причина. Це може бути відсутність необхідних документів, підозра у підробці документів тощо.
    • Попросіть пояснення. Якщо причина відмови не є зрозумілою, зверніться до прикордонників з проханням детальніше пояснити причину відмови.
    • Збережіть усі документи, що стосуються відмови у перетині кордону. Вони є необхідними при оскарженні рішення в адміністративному чи судовому порядку.
    • Зверніться до адвоката. Якщо ви вважаєте, що була неправомірна відмова у перетині кордону, радимо скористатися допомогою юристів, які спеціалізуються на оскарженні даного рішення.
    • Напишіть скаргу на рішення прикордонника. Особа може оскаржити відмову до ДПС вищого рівня, написавши скаргу відповідно до вимог ЗУ «Про звернення громадян»
    • Подайте позов до суду щодо оскарження відмови. Зібравши всі документи, особа може подати позовну заяву до суду з метою скасування рішення про відмову у виїзді за кордон.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України