Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 13 ноября 2024, вопрос №122714 350₴

Приватизація службової квартири

Скажіть будь ласка чи маю право на приватизацію службової квартири ( власник управління з питань житлово-комунального господарства міської ради ) яке знаходиться в зоні бойових дій ? Працюю в установі від якої писала клопотання на надання службового житла вже 10 років , маю двох неповнолітніх доньок , чоловік учасник бойових дій . Хочу бути юридично підкованою в цьому питанні , знати процедуру та законодавчі акти на які опиратися . Установа в якій працюю є комунальною та фінансується повністю з місцевого бюджету . Службовий ордер отримали в 2018 році

Ответы юристов (12)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Світлана!

    Ви вже звертались до установи, в якій працюєте із цим питанням?

    Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.

    До категорії «службового житла» відносяться жилі приміщення, які належать підприємствам, організаціям, держ. установам, і надаються у тимчасове користування співробітникам. Зазвичай потреба в забезпеченні працівника таким житлом виникає в силу характеру трудових/ службових обов'язків. Передусім, йдеться про необхідність знаходитися поблизу місця роботи.

    Відповідно до статті 118 ЖК Української РСР службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв`язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.

    Згідно із частиною другою статті 121 ЖК Української РСР службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації.

    Особливість набуття права користування службовим житлом на підставі ордеру полягає у тому, що воно надається у зв`язку з характером трудових відносин особи з володільцем такого, а тому особа, яка користується службовим житлом, усвідомлює, що після припинення її правовідносин з роботодавцем вона зобов`язана звільнити надане ним житлове приміщення.

    Згідно з п. 2 ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду " квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, не підлягають приватизації.

    Отже, Ви можете приватизувати дану квартиру тільки після того, як її статус "службової" буде знятий.

    Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на те органами, що створюються державними органами виконавчої влади на місцях чи органами місцевого самоврядування, а також державними підприємствами, організаціями, установами, в повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває державний житловий фонд.

    Ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» визначено такі основні умови, виключно з дотриманням яких може відбутись приватизація:

    • здійснення приватизації уповноваженими на це органами;
    • згода всіх повнолітніх членів сім’ї;
    • постійне проживання у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку;
    • згода тимчасово відсутніх членів сім’ї, за якими зберігається право на житло.

    Першою умовою для проведення приватизації є її здійснення уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

    Пунктом 10 розділу 7 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року, військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров’я, віком, у зв’язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Світлана Клиент 4 дня назад

    Службову квартиру отримувала я як головний бухгалтер комунальної установи . Мене більше цікавить питання чи можна проводити приватизацію службового житла ( після виведення її з службового ) в зоні активних бойових дій під час воєнного стану

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Уряд вніс зміни до постанов від 23 серпня 2022 року № 952 і від 6 грудня 2022 року № 1364. Ухвалені зміни передбачають, що під час воєнного стану та протягом 3 місяців після його припинення (скасування) приватизація державного і комунального майна на територіях активних бойових дій не проводитиметься.

      https://www.kmu.gov.ua/news/na-period-voiennoho-stanu-uriad-zaboronyv-pryvatyzatsiiu-derzhavnoho-i-komunalnoho-maina-na-terytoriiakh-aktyvnykh-boiovykh-dii#:~:text=Уряд%20вніс%20зміни%20до%20постанов,активних%20бойових%20дій%20не%20проводитиметься.

    Світлана Клиент 4 дня назад

    тобто фізично я цього зробити не можу ? І варіантів ніяких

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Виходячи із наведеного вище - тільки після сплину 3 місяців після припинення воєнного стану.

    Світлана Клиент 4 дня назад

    згідно переліку ми знаходимось в активних бойових де працюють реєстри

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Кабінет Міністрів України постановляє:

      1. Внести до Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 47, ст. 1641, № 62, ст. 2136; 2019 р., № 36, ст. 1281; 2020 р., № 100, ст. 3251; 2021 р., № 68, ст. 4269), зміни, що додаються.

      2. Установити, що на період дії правового режиму воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування не проводиться приватизація об’єктів, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

    Світлана Клиент 4 дня назад

    дякую . Печально

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Прошу, Світлана! На жаль...

    Світлана Клиент 4 дня назад

    мій чоловік працює в пожежній частині нашого міста і має стаж понад 20 років і посвідчення УБД . Він також не має право на приватизацію ? Військовозобовʼязані не обходять це закон

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Ні, а жаль, норми цієї Постанови не мають виключення.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    На жаль, з приватизацією службової квартири, яка знаходиться в зоні бойових дій, будуть складнощі, адже:

    1. Згідно пункту 7-4 розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про приватизацію державного і комунального майна” установлено, що тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану НЕ проводиться приватизація об’єктів, розташованих на територіях адміністративно-територіальних одиниць у зоні бойових дій або наближених до зони бойових дій, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

    2. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" НЕ підлягають приватизації квартири, визнані у встановленому порядку службовими житловими приміщеннями.

    У зв’язку з цим для того, щоб житло можна було приватизувати, першим кроком має бути його виведення з числа службових. Відповідно до пункту 6 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними підставами для виключення квартири з числа службових є:

    • відсутність потреби у подальшому використанні житла у якості службового;
    • виключення у встановленому порядку житла з числа службових.

    Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.

    Сам по собі факт проживання в службових жилих приміщеннях робітників і службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадян, яких виключено з членів колгоспу, або тих, які вийшли з колгоспу за власним бажанням, не є підставою для виключення цих приміщень з числа службових.

    Отже, першим кроком особи, яка бажає приватизувати службове житло має бути звернення до керівництва підприємства, установи чи організації, яке надавало службове приміщення, з проханням виключити житло із службового житлового фонду, у зв’язку з відсутністю потреби в його використанні в статусі службового.

    На даному етапі проблемним є той факт, що вирішення вказаного питання повністю залежить від волі керівництва підприємства, установи чи організації. Жодних правових засобів для зобов’язання вчинити таку дію законодавством не передбачено.

    Ось зразок позитивного рішення про зняття статусу службового житла та надання дозволу на приватизацію - https://pereschepynske.otg.dp.gov.ua/rishennya-gro...

    Якщо отримаєте відмову, то можете оскаржити її у судовому порядку. Для прикладу: Суд за позовом зацікавленої особи має право зобов’язати орган влади змінити статус службового житла з огляду на Загальну декларацію прав людини. Такий висновок зробив ВСУ в постанові №750/8002/19, 22 грудня 2020 року, по справі №750/8002/19 https://reyestr.court.gov.ua/Review/93794820

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України