Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Наследство, 20 ноября 2024, вопрос №123066 500₴

чи можуть вступати автоматично прописані разом другої ступені

Помер чоловік. Він володів зі своїм братом квартирою 50 на 50. В квартирі прописані чоловік, його брат і наша дочка повнолітня. Я відмовляюся від спадку на користь дочки. Якщо брат прописаний разом з чоловіком- чи вступає він у спадщину автоматично? Хоча і другого ступеню спорідненості. Оце неясно. Бо інтернет повний статей про те, шо ті, хто прописаний разом з померлим, вступають у спадок автоматично. Інших родичей у них немає.

Ответы юристов (6)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо чоловік не склав заповіт і спадкування відбувається за законом, то брат чоловіка взагалі немає права на спадщину, незважаючи на те, що прописаний разом з Вашим чоловіком.

    Про автоматичний вступ у спадок мова не йде.

    Відповідно до ч. 2 ст. 1258 Цивільного кодексу України

    1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

    2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Поліна Клиент месяц назад
      Дякую❤️що розвіяли наші сумніви
      • Дерій Владислав Олегович
        50%

        Будь ласка!

        Стаття 1261 ЦКУ. Перша черга спадкоємців за законом

        1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

        Стаття 1262 ЦКУ. Друга черга спадкоємців за законом

        1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

        Згідно частини 3 статті 1268 ЦКУ "спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї".

        Тобто, якщо є спадкоємці першої черги, то незалежно від того хто прописаний у квартирі весь спадок ділиться між ними.

        Крім того, якби Ваша дочка не подала заяву про прийняття спадщини до нотаріуса - вона все рівно вступила б у спадок автоматично, адже прописана разом зі спадкодавцем.

        Брат Вашого чоловіка автоматично нічого не успадкує, адже є спадкоємці першої черги.

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня, Поліна!

    У Вашому випадку брат взагалі немає права на спадщину. Половина квартири належить тільки Вам та Вашій доньці, як родичам першого ступеня споріднення. Я правильно розумію, що заповіту не було?

    В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Діти успадковують після смерті своїх батьків, як батька, так і матері. Визначення походження дитини від певних батьків проводиться відповідно до правил ст.ст. 121-140 СК. Зокрема, якщо шлюб між батьком і матір'ю був незареєстрований, але в свідоцтві про народження дитини вони зазначені як її батьки, то після їх смерті дитина має право на спадщину і після батька, і після матері. Крім того, діти народжені від шлюбу, визнаного недійсним, не втрачають права спадкування після смерті батьків. Спадкує дитина і тоді, коли її батьки, що не перебували в шлюбі, свій шлюб зареєстрували, і чоловік (спадкодавець) визнав себе батьком дитини. Якщо дитина народжена поза шлюбом і немає спільної заяви батьків про батьківство, батьківство встановлюється в судовому порядку. На підставі рішення суду про встановлення батьківства робиться запис в органах РАЦС. До спадкоємців першої черги належать також усиновлені діти (ст. 1260 ЦК).

    У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (ст. 1262 ЦК).

    Вказані особи залучаються до спадкування за обставин, передбачених ч. 2 ст. 1258 ЦК, тобто за відсутності спадкоємців першої черги. Якщо хто-небудь зі спадкоємців першої черги живий і виявив бажання прийняти спадщину або прийняв її, спадкоємці другої черги до спадкування не залучаються.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    25%

    Вітаю Вас.

    Якщо відсутній заповіт, то частку квартири 50 % повністю успадкує Ваша донька. Брат є родичем лише другого ступеня спорідення, на відміну від доньки. Спадкування кожної наступної черги відбувається виключно за умови відсутності або відмови від спадщини попередніх черг. Тому не хвилюйтеся.

    З повагою!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Автоматично в спадщину вступить донька спадкодавця, котра була зареєстрована за однією адресою з ПОМЕРЛИМ.

    БРАТ ПОМЕРЛОГО НЕ МАЄ ПРАВА НА СПАДЩИНУ У ВАШІЙ СИТУАЦІЇ.

    АЛЕ, КРАЩЕ ЩОБ ДОНЬКА ПОДАЛА ЗАЯВУ НОТАРІУСУ ПРО ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ, А ВИ ПОДАЛИ ЗАЯВУ ПРО ВІДМОВУ ВІД СПАДЩИНИ.

    Якщо фізична особа не залишила заповіту, або заповіт виявився недійсним, або відсутні умови, які зазначені у заповіті з умовою, або спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину, або фізична особа розпорядилася лише частиною свого майна настає спадкування за законом. Отже, спадкування за законом має місце тоді, коли і оскільки не існує заповіту.

    Підстави спадкування за законом:

    • споріднення;
    • родинні відносини;
    • шлюб;
    • усиновлення;
    • перебування на утриманні спадкодавця не менше 5 років до його смерті.

    При спадкуванні за законом майно переходить до зазначених в законі спадкоємців відповідно до встановленої черговості, тобто точно визначеного кола осіб, котрі спадкують одночасно.

    Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування в разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття (ст. 1258 ЦК).

    Статтями 1261-1265 Цивільного кодексу України передбачено П'ЯТЬ черг спадкування за законом, які у визначеному законодавством порядку закликаються до спадкування почергово.

    Зверніть увагу, в межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого у рівних частках.

    При цьому, право на спадкування кожною наступною чергою спадкоємців за законом настає при відсутності спадкоємців попередньої черги або при неприйнятті ними спадщини або відмови від її прийняття, а також у разі, коли всі спадкоємці першої черги усунені від права на спадкування.

    В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК).

    У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (ст. 1262 ЦК).

    Вказані особи залучаються до спадкування за обставин, передбачених ч. 2 ст. 1258 ЦК, тобто за відсутності спадкоємців першої черги. Якщо хто-небудь зі спадкоємців першої черги живий і виявив бажання прийняти спадщину або прийняв її, спадкоємці другої черги до спадкування не залучаються.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA