Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня,
мене звати Анастасія, я громадянка України, але зараз знаходжусь в Німеччині, мені видали Fiktionsbescheinigung (§81 Abs. 1 AufenthG), який дійсний до березня 2026 року (сама така дата на ньому вказана). У міграційній службі, де мені видавали цей Fiktionsbescheinigung (§81 Abs. 1 AufenthG), повідомили що Aufenthaltstitel не видають, що цей Fiktionsbescheinigung - єдиний документ, який мені треба. Наскільки я зрозуміла саме така зараз процедура, принаймні в землі Баварія. На ньому немає ніякої примітки щодо дозволу чи заборони на виїзд з Німеччини, але на питання щодо цього мені, на жаль, не відповіли. Мене цікавить все ж так, чи маю я право виїхати з Німеччини короткостроково до України і знову повернутись назад до Німеччини? Якщо так, то що мені для цього потрібно, крім закордонного паспорта? Яка процедура перетину кордону? Які потенційні проблеми можуть бути?
Якщо виїжджати не можна, то як це можна змінити?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Якщо Ви перебуваєте в Німеччині більше 90 днів і у Вас на руках тільки Fiktionsbescheinigung за §81 Abs.3 AufenthG, то Ви не маєте право виїжджати за межі Німеччини.
Цей документ не є підставою для в'їзду до Німеччини або ЄС. Будь-який виїзд - великий ризик не повернутися й отримати проблеми. Відповідальність за всі наслідки ваших дій несете тільки Ви.
Якщо Ви виїдете до України, то прикордонники Вас можуть не пустити назад до ЄС, або у Вас можуть виникнути проблеми з поліцією в сусідній країні.
Вам потрібно звернутись особисто до міграційної служби та оформити Aufenthaltstitel або спробувати отримати індивідуальний дозвіл на виїзд за межі Німеччини, щоб Вам не скасували тимчасовий захист.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Анастасія!
Ви впевнені, що мова йде про 81 Abs. 1 AufenthG, а не про: § 81 Abs. 3 S.1 AufenthG, § 81 Abs. 3 S. 2 AufenthG, § 81 Abs. 4 AufenthG? Чи не пропустили Ви випадково цифру 3 або 4?
Для працевлаштування та міграції: тимчасовий сертифікат (Fiktionsbescheinigung), якій відповідає розділу 81 Закону про мешкання — це документ, який видається в Бюро реєстрації іноземних громадян під час подання заяви на отримання дозволу на тимчасове проживання. Такий сертифікат дозволяє іноземцям у Німеччині підтвердити наявність у себе тимчасового права на проживання.
Цей сертифікат називається «тимчасовим», тому що цей документ підтверджує: хоча права на проживання надані як посвідкою на проживання, сертифікат тим не менш є тимчасовим.
Після отримання тимчасового сертифіката можливо працевлаштуватися в Німеччині за умови сплати внесків соціального страхування.
Важливо завжди вчасно подавати заяву на подовження дії тимчасового сертифіката.
Fiktionsbescheinigung – це тимчасовий документ, що дає право перебувати лише на території Німеччини. Він не замінює закордонний паспорт і не дає права пересуватися ЄС (і в Україну тим більше). Тому можуть бути проблеми при перетині кордонів інших країн ЄС!
Отже, Ви можете пересуватися ЄС, тільки якщо у вас ще діють 90 днів безвізу або якщо у вас вже є на руках Aufenthaltstitel.
За наявності невикористаних 90 днів та біометричного закордонного паспорта виїзд (і повторний в’їзд) можливий і без Aufenthaltstitel.
– Якщо ваші 90 днів Безвіза не пройшли і ви не реєструвалися в жодних органах, то ви залишаєтеся туристом і маєте право в’їжджати та виїжджати з України згідно з правилами безвізового режиму (важливі саме 90 днів та наявність біометричного паспорта).
– Якщо 90 днів не пройшли, але ви реєструвалися в органах, отримали Fiktionsbescheinigung, але ще не отримали Aufenthaltstitel, то ви маєте право в’їжджати і виїжджати з України згідно з правилами безвізового режиму. Але при перетині кордону ставитимуть друк і потім у працівників Відомства у справах іноземців (Ausländerbehörde) можуть бути питання.
– Якщо 90 днів пройшли, ви отримали Fiktionsbescheinigung, але ще не отримали Aufenthaltstitel, то виїзд за межі Німеччини для вас поки що не можливий, у будь-яку країну.
– Якщо у вас вже є повноцінний дозвіл на проживання з метою тимчасового захисту на території Німеччини (Aufenthaltstitel), то у звичайний час при виїзді в Україну він анулюється, якщо ви знаходилися за територією Німеччини понад шість місяців.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВ доповнення до своєї відповіді ...
Fiktionsbescheinigung за § 81 Abs. 3 S.1 AufenthG не дозволяє в'їзду на територію Німеччини, якщо людина виїхала та захоче знову повернутися до країни:
"Фіктивний дозвіл відповідно до § 81 Abs. 3 S.1 AufenthG поширюється на привілейованих громадян, яким не потрібна віза для короткострокового перебування. Якщо ці особи вперше подають заяву на отримання дозволу на перебування в Німеччині, їхнє перебування вважається дозволеним до прийняття рішення імміграційною службою. Тут також важливо, щоб заява на отримання посвідки на проживання була подана до закінчення строку дії дозволу на перебування. За фіктивним дозволом, відповідно до § 81 абз. 3 S. 1 AufenthG, пересування (подорожування) неможливе"
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ВЕЧОРА, АНАСТАСІЯ!
Аналогічне Вашому питання задають багато українців на європейських правничих форумах.
Ось наприклад:
https://handbookgermany.de/ru/forum/thread/otkazyv...
Цілком погоджуюсь з думкою колег на німецькому ресурсі, що це неможливо. І місцеві вже щось собі вигадують.
Оскільки перебування іноземця на федеральній території у принципі має бути законним, виникає необхідність правового регулювання періоду перебування між поданням заяви на отримання посвідки на проживання та рішенням імміграційних органів. Тому іноземцю на період оформлення видається фіктивна довідка, яка доводить, що іноземець перебуває на федеральній території легально і, отже, некримінально, незважаючи на закінчення строку його посвідки на проживання.
Правила видачі "фіктивного сертифіката" (Fiktionsbescheinigung) можна знайти у пунктах 3, 4, 5, 5a та 6 статті 81 Закону про проживання (AufenthG) та зазвичай застосовуються до громадян третіх країн.
Fiktionsbescheinigung – це внутрішній тимчасовий документ, який підтверджує, що Ви подали заяву на оформлення Aufenthaltstitel та очікуєте його. В цьому плані на території Німеччини діють федеральні закони і ні Баварія, ні інші федеральні землі не можуть щось інше вигадувати.
Отримати одразу Aufenthaltstitel не вийде, адже посвідка друкується у Федеральній друкарні в Берліні та цей процес може тривати декілька тижнів.Fiktionsbescheinigung видають одразу після подання заявки. Це може бути або окремий документ або штамп у паспорті. Федеральне відомство у справах біженців навіть радить просити у міграційної служби надати Fiktionsbescheinigung, як підтвердження вірної подачі заявки на тимчасовий захист.З моменту отримання Fiktionsbescheinigung Ваше перебування у Німеччині є легальним.
Також, звертаю Вашу увагу, що Fiktionsbescheinigung – це й не те саме, що підтвердження реєстрації чи прибуття. Заявка на Fiktionsbescheinigung та Aufenthaltstitel подається у міграційній службі після того, як Ви зареєструєтесь, визначитесь з регіоном для проживання та знайдете житло.
Відповідний документ дає право працювати. Міграційна служба прямо у довідці робить запис стосовно дозволу на роботу. Міністерство внутрішніх справ Німеччини затвердило для громадян України заповнювати відповідний рядок формулюванням «Працювати дозволено».
Також довідка Fiktionsbescheinigung дає Вам право відвідувати мовні курси та оформлювати фінансову допомогу з безробіття (Arbeitslosengeld II).
Якщо іноземець має дозвіл на проживання та своєчасно подає заяву на продовження або інший дозвіл на проживання до закінчення терміну його дії, то попередній дозвіл на проживання вважається дійсним до рішення імміграційної служби. орган (§ 81, абзац 4, пропозиція 1 Закону про проживання).
Крім того, продовження терміну дії дає право (повторно) в'їхати до Німеччини (у тому числі безвізово).
Якщо іноземець легально проживає на території Німеччини і подає заяву на отримання посвідки на проживання, не маючи посвідки на проживання, його перебування вважається дозволеним до моменту прийняття рішення за заявою (стаття 81, абзац 3, пропозиція 1, Закон про проживання).
Це правило регулярно торкається так званих позитивних громадян, які змогли в'їхати до Німеччини без візи.
Якщо іноземець вперше подає заяву на отримання посвідки на проживання, працевлаштування виключається до прийняття рішення щодо заяви.
"Фіктивний сертифікат" не дає права (повторно) в'їхати до Німеччини.
Після подання заяви на отримання посвідки на проживання відповідно до статті 24 Закону про перебування є фіктивне свідоцтво відповідно до пункту 5 статті 81 Закону про перебування. Це засвідчує, що заява на отримання посвідки на проживання подано і що ця заява перебуває в обробці.
Імплементаційним рішенням від 25 червня 2024 року Рада Європейського Союзу ухвалила, що Директива про масовий приплив та застосування тимчасового захисту для людей, які залишають Україну, продовжуватиме застосовуватися до 4 березня 2026 року. Щоб посвідки на проживання постраждалих діяли після 4 березня 2025 року, потрібна відповідна постанова від BMI.
У власників довідки Fiktionsbescheinigung є певне обмеження, адже цей документ внутрішній та діє виключно на території Німеччини. З ним Ви можете подорожувати по Німеччині, однак виїжджати в інші країни ЄС або до України можна лише в рамках наявного у Вас безвізу.
Тобто, для виїзду громадянин України повинен мати біометричний паспорт та не перевищувати термін перебування у ЄС в рамках безвізового режиму – до 90 днів протягом 180-денного періоду.
Коли Ви отримали посвідку на проживання Aufenthaltstitel, то згідно з правилами, вона може втратить чинність, якщо:
• ви назовсім виїхали з Німеччини;
• понад шість місяців не перебуваєте в Німеччині.
Це означає, що з Aufenthaltstitel Ви можете виїжджати за кордон і в Україну, але не довше ніж на пів року.
Слід наголосити, що якщо термін дії Вашого Fiktionsbescheinigung спливає, а Aufenthaltstitel Ви досі не отримали, то за 2-3 тижні до закінчення терміну його дії, радимо написати листа або звернутись особисто до міграційної служби, вони або подовжать термін дії Вашого Fiktionsbescheinigung, або видадуть Aufenthaltstitel.
Небажання видавати Aufenthaltstitel пояснюється скоріш за все тим, що Німеччина планує випихати українців з країни через рік - два, а тому не хоче надавати документи, які б давали змогу постійно проживати в Німеччині й надалі. Це моя особиста думка.
Щасти Вам!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеЯк я повідомив у попередній відповіді, якщо йдеться про інші країни ЄС, то Fiktionsbescheinigung не є підставою для перебування там. Тільки в Німеччині. Той самий принцип: якщо у Вас у якійсь країні перевіряють документи (з будь-якої причини), цього документа нібито не існує.
У Вас цілком може бути право перебувати в іншій країні. Наприклад, Ви можете перебувати на території країн-учасниць Шенгенської угоди до 90 днів протягом 180-денного проміжку часу.
Але є ризик потрапити в неприємні ситуації. Уважно стежте за всіма актуальними правилами тих країн, до яких Ви їдете. Врахуйте, що вони часто і несподівано змінюються.
Тепер трішки інформації, щодо впливу виїзду до України на процес видачі посвідки на проживання.
Припустимо, Ви добре з'їздили і Вам дозволили в'їзд до Німеччини. На жаль, у Вас в майбутньому можуть виникнути складнощі при процесі видачі ПМП за §24 AufenthG. Проблема в тому, що безвіз лише для туристів, а подавши заяву на тимчасове проживання, Ви туристом вже не вважаєтесь. Проте, є випадки, коли люди, які отримали дозвіл від міграційного відділу поїхали в Україну з поважної (для міграційного відділу) причини і у них все добре.
Якщо Ви думаєте «Німеччина взагалі не дізнається, що Ви кудись їздили», то як мінімум, є штампи в паспорті. Буває і тимчасовий контроль на внутрішніх кордонах у Шенгені. Німеччина, наприклад, вводила такий контроль у липні 2022 року на кілька тижнів через саміт G7. Тому існує багато речей, які можуть привести до проблем з отриманням посвідки на проживання.
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
мене звати Анастасія, я громадянка України, але зараз знаходжусь в Німеччині, мені видали Fiktionsbescheinigung (§81 Abs. 1 AufenthG), який дійсний до березня 2026 року (сама така дата на ньому вказана). У міграційній службі, де мені видавали цей Fiktionsbescheinigung (§81 Abs. 1 AufenthG), повідомили що Aufenthaltstitel не видають, що цей Fiktionsbescheinigung - єдиний документ, який мені треба. Наскільки я зрозуміла саме така зараз процедура, принаймні в землі Баварія. На ньому немає ніякої примітки щодо дозволу чи заборони на виїзд з Німеччини, але на питання щодо цього мені, на жаль, не відповіли. Мене цікавить все ж так, чи маю я право виїхати з Німеччини короткостроково до України і знову повернутись назад до Німеччини? Якщо так, то що мені для цього потрібно, крім закордонного паспорта? Яка процедура перетину кордону? Які потенційні проблеми можуть бути?Якщо виїжджати не можна, то як це можна змінити?
До отримання виду на проживання, НЕ РЕКОМЕНДУЮ ВАМ ПОКИДАТИ ТЕРИТОРІЮ НІМЕЧЧИНИ.
Fiktionsbescheinigung – це внутрішній тимчасовий документ, який підтверджує, що Ви подали заяву на оформлення Aufenthaltstitel та очікуєте його. Отримати одразу Aufenthaltstitel не вийде, адже посвідка друкується у Федеральній друкарні в Берліні та цей процес може тривати декілька тижнів.
Наскільки я розумію з документу, Ви маєте §81 Abs.3 AufenthG. І це суттєво змінює стан речей.
§ 81 Abs. 3 Satz 2 AufenthG - стан, якщо мігрант подав заяву із запізненням після закінчення максимально допустимого терміну перебування в 90 днів.
§ 81 Abs. 3 - позначення, яке дозволяє перебування ТІЛЬКИ на території Німеччини. Тобто пересуватися у межах країни дозволяється. Але іммігрант із 3 пунктом FB не зможе відвідувати інші країни та повторно в'їжджати до ФРН. З документом із країни випустять, але дорога назад буде закрита.
Тому уважно дивіться на абзац, яким отримали «Тимчасове продовження» і, якщо хрестик стоїть навпроти пункту 3, краще відкладіть подорожі та поїздки на Батьківщину до отримання ВНЖ. Іноді на документі ставлять напис: «Недійсний для поїздок зарубіжних країн».
З повагою!
Юрист, г. Днепр, 13 лет опыта
Общаться в чатеДобрий день!
Якщо Ви вже маєте дозвіл на перебування та відповідну довідку згідно зі ст. 24 Закону про перебування іноземних громадян на території Німеччини, ви можете поїхати до України і в будь-який час повернутися до Німеччини. Тривалість поїздки має безпосередній вплив на дозвіл на перебування в Німеччині, а також на можливість отримання базового матеріального забезпечення згідно з другим томом Соціального кодексу (соціальної допомоги — Bürgergeld).
Подорожі до України відповідно до німецької політики щодо повернення можна класифікувати на три широкі групи, або категорії, залежно від їх тривалості: 1) короткострокові поїздки строком до 3 тижнів (21 календарного дня) на рік; 2) довгострокові поїздки строком до 6 місяців; 3) повернення в Україну.
ХХХ
Якщо у вас вже є дозвіл на проживання з метою тимчасового захисту на території Німеччини, він анулюється в наступних випадках:
Відповідні імміграційні органи можуть продовжити цей період на термін більше шести місяців, перш ніж він завершиться, але не після його завершення, якщо ви можете довести, що ваша тривала відсутність має лише тимчасовий характер.
ХХХ
Якщо вам надано тимчасовий захист, ви можете виїжджати на батьківщину максимум на три тижні (21 календарний день) на рік з урахуванням вихідних і святкових днів, а потім повертатися до Німеччини. У такому випадку, якщо центр зайнятості (Jobcenter) дав згоду на вашу поїздку, виплата соціальної допомоги не припиняється і ваша реєстрація в Німеччині залишається дійсною.
Важливо зазначити, що причина короткої поїздки має бути тимчасовою, інакше Німеччина має право анулювати дозвіл на проживання. Наприклад, якщо Ви їдете до України з метою початку навчання або для тривалого догляду за членом сім'ї - це може вважатися нетимчасовою причиною і призвести до анулювання посвідки на проживання. Важливо заздалегідь, краще за все за 1-2 тижні, подати заяву до центру зайнятості електронною поштою або особисто.
У заяві, що подається в центр зайнятості, мають бути зазначені тривалість поїздки, орієнтовні дати виїзду з країни та в’їзду до країни, а також пункт призначення. і зробити це можна у форматі листа довільної форми. Перед виїздом в Україну також рекомендується перевірити термін дії посвідки на проживання, і при необхідності подати заяву на її продовження (це також актуально і для довгострокових поїздок).
Зверніть увагу: Якщо тривалість поїздки становить від трьох до шести тижнів, соціальна допомога виплачується лише за три тижні.
ХХХ
У разі, якщо ви переїжджаєте з Німеччини до іншої країни або повертаєтеся до України на постійне місце проживання, поінформуйте про це, будь ласка, відомство у справах іноземців, що відповідає за вас. Крім цього, необхідно знятися з обліку в органі реєстрації громадян (Meldebehörde). Для цього зверніться знову найраніше за тиждень і найпізніше через 2 тижні після виселення з житла в орган реєстрації і зніміться з обліку напряму чи письмово або за допомогою електронного листа.
Якщо ви отримуєте послуги базового матеріального забезпечення згідно з положеннями тому ІІ Кодексу соціального забезпечення (SGB II) або тому XII Кодексу соціального забезпечення (SGB XII) або послуги згідно з Законом про соціальну допомогу прохачам притулку, перед від’їздом із країни ви повинні також поінформувати центр зайнятості (якщо отримуєте допомогу SGB II), соціальне відомство (в разі отримання SGB XII) або відомство, що надає вам допомогу як прохачу притулку про залишення країни і дату виїзду. При виїзді з країни втрачається право на отримання цивільнoї допомоги та інших базових соціальних виплат у Німеччині.
Ви також зобов’язані розірвати всі укладені договори, як-от договір оренди, договори з інтернет-провайдером та оператором мобільного зв’язку, трудові договори тощо. Рекомендується зарезервувати достатньо часу до від’їзду, щоб завершити ці процедури.
Якщо ви працювали у роботодавця в Німеччині та були застраховані в Німеччині в рамках обов'язкового страхування, передбаченого законом, то після звільнення роботодавець автоматично зніме вас з реєстрації у відповідних страхових компаніях (соціальне страхування, пенсійне страхування, страхування на випадок хвороби, страхування на випадок потреби в сторонньому догляді, страхування від нещасних випадків і страхування на випадок безробіття). Спеціально зніматися з реєстрації у фінансовому (податковому) управлінні не потрібно, оскільки це теж автоматично робить ваш роботодавець. Увага: якщо крім цього ви уклали додаткові приватні договори страхування (наприклад, страхування від відповідальності за заподіяння шкоди іншим особам або страхування домашнього майна), то ви повинні розірвати їх самостійно.
Враховуючи мінливість ситуації в Україні, рекомендується проконсультуватися з Центром зайнятості щодо можливостей пізніше повернутися до Німеччини чи інших європейських країн у разі можливого загострення військових дій.
Навіть після зняття з реєстрації в Німеччині, особа має право повернутися до європейської країни та повторно подати заяву на тимчасовий захист, якщо ситуація в Україні погіршиться.Згідно з Директивою Європейського Союзу (ЄС) про тимчасовий захист, коли особа добровільно повертається на батьківщину, вона втрачає право на тимчасовий захист; але якщо вона згодом вирішує повернутися до країн ЄС, право на захист може бути переглянутo.Що це означає для українців? Німеччина (або будь-яка інша країна ЄС, де Вам було надано статус тимчасового захисту) не зобов’язана приймати Вас назад; але вона повинна, виходячи з обставин, що склалися в Україні, позитивно розглянути Ваше прохання про повернення на її територію та повторне прохання про тимчасовий захист.Рекомендується чітко повідомити прикордонникам, що ви просите тимчасовий захист у зв'язку з ситуацією в Україні, спричиненою війною, і що ви вже мали статус тимчасового захисту в ЄС раніше. Також зверніть увагу, що рішення про дозвіл на в'їзд у цьому випадку прийматимуть прикордонники.
Успіхів!
Юрист, г. Днепр, 13 лет опыта
Общаться в чатеАнастасія!
Відповідно до розпорядження про продовження дії дозволів на тимчасове перебуванняукраїнців, чинні з 1 лютого 2024 року дозволи на тимчасове перебування з метою тимчасового захисту, автоматично продовжуються до 4 березня 2025 року. Вони видавалися та видаються згідно з § 24 абз. 1 "Закону про перебування іноземних громадян" іноземцям, які прибули до Німеччини у зв'язку з війною в Україні. Біженцям не потрібно відвідувати компетентне відомство у справах іноземців для продовження терміну їх дії.Посвідка на проживання (Aufenthaltstitel) – це загальне поняття для різних видів права на в’їзд і перебування. Тобто як віза, так і дозвіл на перебування є посвідками на проживання.
Дозвіл на перебування (Aufenthaltserlaubnis) – це обмежена в часі посвідка на проживання, що надається в Німеччині після в’їзду до країни. Громадянам третіх країн дозвіл на перебування загалом потрібний, якщо вони хочуть перебувати в ній і вже не мають дійсної візи. Це – пластикова картка формату кредитної картки, у деяких випадках – наклейка в паспорті. Візи для в’їзду на відносно тривалий період перебування зазвичай дійсні лише впродовж декількох місяців. Тому перед їхнім закінченням необхідно на території Німеччини подати заяву на отримання посвідки на проживання, наприклад, дозволу на перебування. У більшості випадків біженцям із України видається дозвіл на перебування згідно з § 24 Закону про перебування, але метою перебування можуть бути і навчання у вищому навчальному закладі або працевлаштування. На підставі дозволу на перебування можна виїжджати і в інші країни Шенгенської зони на період до 90 днів упродовж 180 днів.
Anlaufbescheinigung (довідка про прибуття) у деяких випадках видається відомством, у якому відбувається реєстрація та фіксація біометричних даних (фотографування, зняття відбитків пальців). У ній зазначаються реєстраційний номер і дані про те, де відповідна особа повинна зареєструватися ще. Якщо довідка про прибуття не видається, а також якщо відомство не може відразу видати особі дозвіл на перебування, вона отримує так званий тимчасовий дозвіл на перебування (Fiktionsbescheinigung). Він гарантує біженцям із України, які подали заяву на отримання дозволу на перебування згідно з § 24 Закону про перебування, такі самі права, як і сам дозвіл у форматі чекової картки, поки він не буде виданий відповідним відомством у справах іноземців.
Так звану довідку про реєстрацію прохача притулку (Ankunftsnachweis) одержує людина, яка бажає отримати в Німеччині політичний притулок. Вона підтверджує, що особа зареєструвалася у відповідному відомстві до моменту, поки не подасть формальної заяви на надання політичного притулку. Біженцям від війни з України не рекомендується подавати заявку на отримання політичного притулку, оскільки це тягне за собою обмеження у виборі місця проживання, виборі житла і працевлаштуванні. Довідка про реєстрацію прохача притулку – це документ, яким відомство підтверджує, що йому відомо про те, що відповідна особа в’їхала до Німеччини й перебуває у країні. Не всі особи, які в’їжджають, отримують таке підтвердження, воно видається лише в особливих випадках (іноземець просить надати йому політичний притулок). Перед наданням довідки відбувається фіксація біометричних даних – фотографування і зняття відбитків пальців. Це виключає можливість того, що одна й та сама особа зареєструється декілька разів.
Реєстрація за місцем проживання (Anmeldung) – це підтвердження того, що певна особа повідомила місту або громаді, що вона заселилася в житло. Усі особи, які в’їжджають у Німеччині в житло, мають зареєструватися за місцем проживання, у тому числі й німці. Довідка про реєстрацію за місцем проживання (Meldebestätigung) підтверджує, що наразі людина ще зареєстрована за певною адресою. Інколи її вимагають під час укладення договорів.
Тимчасовий дозвіл на перебування (Fiktionsbescheinigung) отримує особа, яка подала заявку на одержання посвідки на проживання, легально перебуває на території Німеччини і вже пройшла реєстрацію. У цьому разі перебування вважається дозволеним відповідною мірою, поки не буде ухвалено відповідного рішення й не буде видано посвідки на проживання. Тимчасовий дозвіл на перебування підтверджує це. Він є важливим документом, оскільки підтверджує легальне перебування. У тимчасовому дозволі на перебування відомство може поставити позначку, що дає право на працевлаштування.
Громадянами третіх країн вважаються всі особи, які не є громадянами Європейського Союзу або громадянами Норвегії, Ісландії та Ліхтенштейну, тобто і українці без подвійного громадянства, одним із яких було б громадянство зазначених держав.
Країнами Шенгенської зони Schengen-Staaten є держави, між якими загалом всі особи можуть подорожувати незалежно від громадянства без проходження прикордонного контролю, хоча дозволений час перебування в них може бути обмеженим. Країнами Шенгенської зони є всі держави Європейського Союзу за винятком Болгарії, Ірландії, Кіпру, Румунії та Хорватії, а також Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.
Джерело - https://www.germany4ukraine.de/hilfeportal-ua/%D0%...
Успіхів!
Адвокат, г. Киев, 12 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Ваш статус на основі Fiktionsbescheinigung (§81 Abs. 1 AufenthG) є тимчасовим документом, який підтверджує, що ваша заява на Aufenthaltstitel перебуває в розгляді.
Українці, які прибули до Німеччини, для легально перебування у ФРН повинні отримати статус тимчасового захисту – Aufenthaltstitel або Fiktionsbescheinigung.
В чому різниця між цими документами?
Fiktionsbescheinigung – це внутрішній тимчасовий документ, який підтверджує, що Ви подали заяву на оформлення Aufenthaltstitel та очікуєте його. Отримати одразу Aufenthaltstitel не вийде, адже посвідка друкується у Федеральній друкарні в Берліні та цей процес може тривати декілька тижнів.
Статус на основі Fiktionsbescheinigung також дозволяє вам перебувати в Німеччині легально до ухвалення рішення щодо вашого Aufenthaltstitel.
Чи дозволений Вам виїзд із Німеччини з Fiktionsbescheinigung?Fiktionsbescheinigung може давати або обмежувати право на виїзд та повернення до Німеччини. Це залежить від типу фіктивного статусу, який він підтверджує. Зазвичай розрізняють три види:
§81 Abs. 1 AufenthG: Ви маєте право залишатися в Німеччині під час розгляду вашої заявки, але не завжди дозволяється виїжджати. Якщо немає спеціальної примітки про заборону на виїзд, це може означати, що ви можете залишити країну, але з ризиком ускладнень при поверненні.Якщо на документі не зазначено жодних обмежень щодо виїзду, теоретично, ви можете подорожувати, але прикордонники можуть вимагати докази того, що ваше перебування в Німеччині є легальним.
Що Вам потрібно для виїзду та повернення?Якщо ви плануєте короткострокову поїздку до України та повернення:
1. Закордонний паспорт України: Ваш основний проїзний документ.
2. Fiktionsbescheinigung: оригінал документа, який підтверджує ваш статус.
3. Докази вашої адреси в Німеччині: Наприклад, Anmeldung (реєстрація за місцем проживання).
4. Пояснення мети поїздки: У разі запитання прикордонників (повернення до сім’ї, лікування).
Можливі проблеми якщо прикордонні служби трактуватимуть ваш Fiktionsbescheinigung як такий, що не дає права на в'їзд, це може спричинити труднощі з поверненням. У разі виникнення в них сумнівів,то Вони можуть вимагати доказів, що ви все ще маєте право на Aufenthaltstitel. Відсутність візи для повернення Fiktionsbescheinigung може не визнаватися на кордоні як замінник візи, особливо якщо немає прямої вказівки на право повторного в’їзду.Що потрібно робити, щоб уникнути проблем?Отримайте консультацію в Ausländerbehörde: Перед поїздкою зверніться до вашого місцевого відомства з питань іноземців (Ausländerbehörde) і запитайте, чи дозволяє ваш Fiktionsbescheinigung виїзд і повернення. Ви можете попросити додатковий документ, що підтверджує право на повернення. Також запитайте про Fiktionsbescheinigung із дозволом на повернення, в деяких випадках Ausländerbehörde видає спеціальний Fiktionsbescheinigung із прямою приміткою "zur Wiedereinreise berechtigt" (дозволено для повторного в'їзду).
Запит про термінове оформлення Aufenthaltstitel якщо Ваша ситуація дозволяє, то попросіть швидше розглянути заявку на Aufenthaltstitel, що в свою чергу спростить пересування.
Що робити, якщо виїзд наразі неможливий?Якщо Ausländerbehörde не дає гарантій, що ви зможете повернутися, уникнення виїзду є безпечнішим варіантом. Альтернативно, отримайте Reiseausweis als Passersatz: Тимчасовий проїзний документ для повернення до Німеччини. Aufenthaltserlaubnis для термінових подорожей: Можна подати запит на прискорену обробку в конкретних випадках.
Уточніть будь ласка у вашому Ausländerbehörde, оскільки правила можуть варіюватися залежно від землі (Баварії) та конкретних обставин вашої справи.
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Громадяни України, які прибули до Німеччини, для легально перебування у ФРН повинні отримати статус тимчасового захисту – Aufenthaltstitel або Fiktionsbescheinigung.
Fiktionsbescheinigung – це внутрішній тимчасовий документ, який підтверджує, що Ви подали заяву на оформлення Aufenthaltstitel та очікуєте його. Fiktionsbescheinigung видають одразу після подання заявки. Це може бути або окремий документ або штамп у паспорті. Федеральне відомство у справах біженців навіть радить просити у міграційної служби надати Fiktionsbescheinigung, як підтвердження вірної подачі заявки на тимчасовий захист.З моменту отримання Fiktionsbescheinigung Ваше перебування у Німеччині є легальним.
Fiktionsbescheinigung – це й не те саме, що підтвердження реєстрації чи прибуття. Заявка на Fiktionsbescheinigung та Aufenthaltstitel подається у міграційній службі після того, як Ви зареєструєтесь, визначитесь з регіоном для проживання та знайдете житло. Тимчасова довідка оформлюється безкоштовно.
Однак у власників довідки Fiktionsbescheinigung є певне обмеження, адже цей документ внутрішній та діє виключно на території Німеччини. З ним Ви можете подорожувати по Німеччині, однак виїжджати в інші країни ЄС або до України можна лише в рамках наявного у Вас безвізу.
Тобто, для виїзду українець повинен мати біометричний паспорт та не перевищувати термін перебування у ЄС в рамках безвізового режиму – до 90 днів протягом 180-денного періоду.
Коли Ви отримали посвідку на проживання Aufenthaltstitel, то згідно з правилами, вона може втратить чинність, якщо:
• ви назовсім виїхали з Німеччини;
• понад шість місяців не перебуваєте в Німеччині.
Це означає, що з Aufenthaltstitel Ви можете виїжджати за кордон і в Україну, але не довше ніж на пів року.
https://visitukraine.today/index.php/uk/blog/932/r...