Задайте вопрос юристу

884 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 09 декабря 2024, вопрос №123823

Скриншоты как доказательство

Может ли суд использовать скриншоты переписки как доказательство ,если сама переписка удалена?
И стоит ли заверять скриншоты у нотариуса что бы из могли использовать?

Ответы юристов (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Вікторе!

    Чинним законодавством встановлено, що електронні докази є окремим способом доказування, тобто законодавець не відніс електронні докази ні до речових, ні до письмових, а виділив їх окремим різновидом.

    Електронним доказом може бути:

    • листування двох людей;
    • інформація із веб-сайту;
    • електронний лист із поштового сервісу;
    • пост у соціальній мережі;
    • інше.

    Способом фіксації електронного доказу буде створення його електронної копії, найчастіше це відбувається у вигляді скріншота. З цього можна зробити висновок, що скріншот сам по собі не є електронним доказом, це лише джерело інформації, яка вже надалі нестиме доказове значення у справі, тобто є електронною копією того чи іншого електронного доказу. Водночас важливо враховувати, що суд може перевірити копію електронного документа, зажадавши його оригінал та провести огляд та дослідження веб-сайту, листування у приміщенні суду з відповідного пристрою (ноутбука, планшета, телефона тощо). Тобто роздруківка з сайту як доказ у суді може бути взята судом до уваги, проте заявник такого доказу має бути готовий продемонструвати такий сайт та інформацію, яка подана у роздруківці на відповідному пристрої.

    Процесуальними кодексами передбачено, що учасники справи мають право подавати електронні докази також у копіях та паперових копіях.

    Водночас такі документи мають бути засвідчені у порядку, визначеному законом.

    Тобто необхідно завірити роздруківку з сайту або будь-який інший скріншот. Водночас оформлення скріншотів для суду є питанням важливим і потребує серйозного підходу.

    Якщо до суду надсилається електронний скріншот, то така копія електронного доказу має бути засвідчена електронним цифровим підписом.

    Як завірити роздруківку з сайту, а також як завірити скріншот для суду, який роздрукований на папері, передбачено Національним стандартом ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» і складається з: слова «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати посвідчення копії.

    Нотаріально засвідчений скріншот надати до суду швидше за все не вдасться, оскільки під опис документів, які засвідчує нотаріус скріншот та роздруківки з електронного документа не потрапляють згідно з Главою 7 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22/22.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України