Задайте вопрос юристу

884 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 10 декабря 2024, вопрос №123865 350₴

Консультация по нанесению газовыми службами маркировки на частное имущество

На заборе моего частного дома, газовые службы нанесли очень не аккуратную маркировку, обозначающую подземные газовые коммуникации. При этом я, как собственник, не был уведомлен и предварительного согласования со мной не проводилось. По-видимому это было сделано из-за того что конкретно в этом месте нету доступа к столбу, потому что он изначально был установлен на участке и позже был обнесен забором. При этом, к столбам выше и ниже по улице есть беспрепятственный доступ.

Хотел бы уточнить:
1. Законны ли действия газовых служб в данной ситуации?
2. Какие права я имею как собственник в отношении нанесения подобных маркировок на мое имущество?
3. Возможно ли потребовать переноса маркировки на другое место, чтобы она не портила внешний вид ограждения?
4. Как правильно оформить обращение в газовую службу или другие инстанции для решения этого вопроса?

Ответы юристов (8)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня. Ну що вам сказати ви більше нервів витратите, ніж доб'єтесь реального покарання.

    Спочатку звертайтесь зі скаргою до служби, встановіть хто це зробив, після чого подайте заяву додайте відповість хто це зробив від служби.

    Відповідно до статті 173 КУпАП до дрібного хуліганства відносять нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Іншими словами, дрібним хуліганством визнаються дії, що не мають ознак кримінально караного хуліганства.

    1. нанесення малюнків на тротуари, стіни, паркани, двері чи вчинення написів нецензурного змісту;

    Після припритягнення до відповідальності, ви зможете звернутися до суду для стягнення моральної та матеріальної компенсації.

    Родион Клиент день назад

    Можно ли самостоятельно закрасить данные маркировки?

    • Корнійчук Євген Іванович

      Так це ваша власність ви з нею можете робити все на свій розсуд.

      319 ЦК власник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він сам вирішує, що робити зі своїм майном, керуючись виключно власними інтересами, здійснюючи щодо цього майна будь-які дії, які не повинні суперечити закону і не порушують прав інших осіб та інтересів суспільства.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Як показує практика, все ж на приватних територіях (будинках, приміщеннях тощо) газове маркування не наноситься. Попри це, рекомендую не поспішати із самостійним видаленням цього маркування, а спочатку зверніться до газорозподільної організації за місцем Вашого проживання, яка і нанасла відповідне маркування.

    За потреби, подайте вмотивоване звернення, що відповідатиме вимогам Закону України "Про звернення громадян". У заяві зазначте вимогу про видалення такого маркування та нанесення його на інші об'єкти, які не перебувають у приватній власності та загальнодоступні. Переконаний, питання цілком можливо вирішити.

    Стаття 5. Вимоги до зверненняЗвернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об’єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

    Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

    Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 23-1 цього Закону.

    Звернення може бути усним чи письмовим.

    Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.

    Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).

    У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

    Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз’ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

    Звернення про надання безоплатної правничої допомоги розглядаються в порядку, встановленому Законом України "Про безоплатну правничу допомогу".

    З повагою!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Родионе!

    1. Законны ли действия газовых служб в данной ситуации?

    Звичайно, що незаконні!

    Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про ринок природного газу" (далі - Закон) Оператор ГРМ відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.

    Оператор ГРМ повинен забезпечити попереджувальні заходи безаварійної експлуатації газорозподільних систем, а саме комплекс робіт, що виконується на підставі результатів технічного огляду або технічного обстеження газорозподільних систем, з метою забезпечення її подальшого безаварійного експлуатування шляхом проведення технічного обслуговування, поточного або капітального ремонтів.

    З іншої сторони, для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов’язаний забезпечити доступ на власні об’єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов’язків, зокрема, для:

    • перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій;
    • перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу;
    • виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання (пункт 5 глави 5 розділу III Кодексу ГТС).

    Відповідно до положення пункту 1.14 глави 1 розділу V Правил (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен стежити за станом будинкового ввідного газопроводу та його кріпленням, фарбувати зазначений газопровід не рідше, ніж один раз на 5 років.

    Власники (балансоутримувачі та/або орендарі (наймачі)) житлових і громадських будинків, підприємств комунального та побутового обслуговування населення повинні:

    • забезпечувати безперешкодний доступ до всіх приміщень будинків представникам газорозподільного підприємства для проведення технічного обслуговування газового обладнання і перевірки приміщень на загазованість та за необхідності відключення газового обладнання;
    • утримувати в належному стані підвали, технічні коридори і підпілля, забезпечувати постійне підтримання в робочому стані їх електроосвітлення і вентиляцію;
    • утримувати в належному стані ущільнення вводів підземних комунікацій в підвалах будинків, а також місць перетинів газопроводами елементів будівель;
    • утримувати в належному до експлуатації стані фасадні та внутрішні газопроводи;
    • своєчасно перевіряти стан і за потреби проводити ремонт димових і вентиляційних каналів, оголовків димоходів;
    • надавати запит газорозподільному підприємству на подавання газу до внутрішньобудинкової, квартирної системи газопостачання за 5 днів до заселення;
    • повідомляти газорозподільне підприємство про необхідність відключення газового обладнання у разі несправності димових і вентиляційних каналів;
    • своєчасно перевіряти стан і у разі потреби проводити ремонт систем урівняння потенціалів усіх металевих комунікацій (у тому числі і газових) всередині будівлі та перевіряти системи захисного заземлення, змонтованого в будівлі обладнання, яке підключено одночасно до газової та електричної мережі (пункт 5.10 глави 5 розділу V Правил).

    Проте це зовсім не означає, що представники оператору ГРМ мають право без Вашого дозволу використовувати Ваше майно для цілей маркування. В даному випадку мова йде про Ваш паркан.

    2. Какие права я имею как собственник в отношении нанесения подобных маркировок на мое имущество?

    Ви повинні пам'ятати, що внутрішньобудинкові системи газопостачання будинків не є складовою газорозподільної системи і їх обслуговування забезпечується з урахуванням положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Порядку ТО ВБСГ та ПБСГ. (абзац 4 пункту 2 глави 1 розділу III Кодексу ГТС).

    Тому види робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках та здійснюються виключно Операторами газорозподільної системи*, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі (Міністерство енергетики та захисту довкілля України), відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

    Проте, якщо це стосується Вашого майна, то такі роботі відбуваються виключно з дозволу власника будинку!

    3. Возможно ли потребовать переноса маркировки на другое место, чтобы она не портила внешний вид ограждения?

    Так Ви маєте право вимагати від оператора ГРМ перенесення маркування на спеціально створені для того місця - наприклад, стовпчик з дошкою та відповідними позначками.

    У разі відмови у задовленні Вашої законної вимоги, Ви також маєте право оскаржити дії оператора ГРМ в адміністративному або навіть у судовому порядку.

    Залежно від міри пошкодження Вашого паркану Ви навіть можете звернутись до поліції на підставі В частини першої статті 194 КК України, якою врегульовано питання щодо умисного знищення або пошкодження чужого майна.

    4. Как правильно оформить обращение в газовую службу или другие инстанции для решения этого вопроса?

    Звернення до газової служби оформлюється в долвільному порядку. Головне вказати повністью свої реквизити, суть проблеми та та Вашого прохання.

    У заяві треба вказати:

    • прізвище, ім’я, по-батькові споживача та ідентифікаційний номер фізичної особи (або серію та номер паспорту для тих, хто відмовився від ідентифікаційного номеру з релігійних переконань).
    • ЕІС-код (індивідуальний 16-значний код абонента з цифр та літер, вказаний в особистому кабінеті облгазу або в рахунку за розподіл газу) та поштову адресу.
    • Скаржник має право вимагати детального опису підстав та дій, які призвели до проблемної ситуації. Облгаз повинен розглянути таку заяву та дати відповідь упродовж одного місяця.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович

    Добрый день.

    Вы можете предпринять следующие шаги для разрешения проблемы:

    1. Оцените нанесенный ущерб:
    • Зафиксируйте нанесенную маркировку (сделайте фотографии с разных углов и сохраните их как доказательство).
    • Оцените, насколько эта маркировка испортила внешний вид или может повлиять на эксплуатацию вашего забора.
    2. Направьте письменное обращение в газовую службу:
    • Направьте письменное обращение в местное подразделение газовой службы, содержащее:
      • Описание ситуации.
      • Ваше требование убрать или перенести маркировку на другой объект (например, доступные столбы выше или ниже по улице).
      • Ваши контактные данные для ответа.
    • Укажите, что нанесение маркировки было произведено без вашего согласия, что нарушает ваши права собственника.
    Пример заявления:

    Кому: [Название газовой службы, адрес]От: [Ваши данные: ФИО, адрес, контактный телефон]

    Заявление

    Я, [ФИО], являюсь собственником частного домовладения, расположенного по адресу [адрес]. На заборе моего участка представителями вашей службы была нанесена маркировка, обозначающая подземные газовые коммуникации. Указанные действия были произведены без моего предварительного уведомления и согласования, что нарушает мои права как собственника.

    Обращаю внимание, что в непосредственной близости (на расстоянии [указать расстояние]) имеются другие опоры, к которым имеется беспрепятственный доступ.

    Прошу:

    1. Перенести нанесенную маркировку на доступный объект.
    2. В случае невозможности выполнить вышеуказанное требование, согласовать со мной альтернативное решение.
    3. Предоставить разъяснения о причинах нанесения маркировки без согласования.

    В случае отказа или отсутствия ответа в течение установленного законом срока, я оставляю за собой право обратиться в вышестоящие органы и судебные инстанции для защиты моих прав.

    Дата: «___» ___ 2024 года

    Подпись: ___


    3. Обратитесь в ОМС:

    Если газовая служба не реагирует на ваше обращение:

    • Подайте жалобу в органы местного самоуправления.
    4. Судебная защита:

    Если мирным путем вопрос не удается урегулировать, вы можете обратиться в суд с иском о восстановлении ваших прав. Основанием могут быть:

    • Нарушение права собственности.
    • Ущерб, нанесенный вашему имуществу.
    Турчин Ярослав Олександрович

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, РОДИОН! Ваша собственность - Ваше законное право. Тем более если Вас не уведомили и не спросили, а занялись самоуправством.

    Данная "наскальная живопись" представителей газовых монополистов есть не что иное как абсолютное неуважение к праву частной собственности, правовой нигилизм, откровенная дикость и "совок" в худших проявлениях. Ваш забор - это Ваша частная собственность и НИКТО не имеет права делать на ней какие-либо записи, цеплять таблички и тд. без Вашего однозначного согласия на это.

    Имеете полное право закрасить, т.к. это Ваша частная собственность и Вы не обязаны согласовывать.

    В соответствии с правовой позицией Верховного Суда (постановление КАС ВС от 23.12.2021 г. по делу № 370/2759/18), ограждение (забор) на частном участке не является элементом благоустройства.

    То есть по факту это границы Вашей частной собственности и только Вы решаете как они будут выглядеть.

    Для себя (если когда-то понадобится проводить аварийные или иные земельные работы - сохраните фото), а в ином у Вас нет никаких обязанностей по сохранению подобных надписей, которые монополисты делают без Вашего разрешения и исключительно, чтоб облегчить себе работу. У многих клиентов подобные возмутительные записи вообще делали на домах.

    Согласно соответствующим положениям статьи 41 Конституции Украины, Каждый имеет право владеть, воспользоваться и распоряжаться собственным имуществом, результатами собственной интеллектуальной, творческой деятельности.

    Право частной собственности приобретается в порядке, определяемом законом.

    Никто не может быть противоправно лишен права собственности.

    Использование собственности не может наносить ущерб правам, свободам и достоинствам граждан, интересам общества, ухудшать экологическую ситуацию и природные качества земли.

    Согласно пункту 7 части первой статьи 92 Конституции Украины, правовой режим собственности определяется исключительно законами Украины.

    То есть право собственности может быть ущемлено или ограничено только на основании закона или собственноручного волеизъявления гражданина, оформленного в виде договора.

    Всякие там Кодексы газораспределительных систем Украины - несмотря на пафосное название, являются подзаконными нормативно-правовыми бумажками и не могут ограничивать права граждан, устанавливаемые исключительно законами и Конституцией Украины.

    Потому подобные надписи являются незаконными и ничем не предусмотрены. Если хотят облегчать себе работу - пусть вкапывают таблички на муниципальной земле (если городские власти не против) и сторожат такие таблички от вандалов и прочих неблагонадёжных элементов вместе с мэрией.

    Тем не менее, даже Кодекс газораспределительных систем не предусматривает подобные "наскальные надписи".

    Так согласно пунктам 13 - 18 главы 4 розділу III Кодекса газораспределительных систем Украины, утверждённого постановлением НКРЭКП от 30.09.2015 № 2494 (в редакции от 07.11.2024 г.) (далее языком оригинала):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1379-15#Text

    13. Дозвіл на порушення об’єктів благоустрою видається відповідним виконавчим органом сільської, селищної, міської ради за місцем проведення робіт.

    14. Підставою для отримання дозволу на порушення благоустрою для проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронній зоні є письмове погодження, видане Оператором ГРМ відповідно до вимог цієї глави.

    15. До початку ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронній зоні наказом організації, що проводить роботи, з числа фахівців призначається особа, відповідальна за проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт (керівник робіт).

    16. Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, що проводять ремонтні, будівельні та земляні роботи в охоронних зонах, зобов’язані не пізніше ніж за добу до початку робіт повідомити представника Оператора ГРМ щодо проведення робіт.

    17. Фізична особа або персонал юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, залучені для проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронних зонах, повинні бути ознайомлені (проінструктовані) представником Оператора ГРМ з інформацією про місцезнаходження газопроводу і споруд на ньому, їх позначення на місцевості, можливі аварійні ситуації і дії при їх виникненні.

    18. Межі охоронних зон газорозподільної системи визначаються відповідно до Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі - ПБСГ).

    ИСХОДЯ ИЗ ЭТОГО, соответствующие Операторы ГРС должны такие обозначения не на Ваших заборах и столбах калиток размещать, а в своей технической документации.

    Мало того, еще при премьер-министре Яценюке было принято постановление Правительства Украины согласно которому операторы ГРМ должны были с потребителями составить Акты размежевания сферы ответственности за трубы. Это естественно никто с течением почти 10 лет не сделал, т.к. за это деньги нельзя содрать с украинцев, а всё, что не приносит денег - оператор ГРС не делает.

    К счастью в Украине нет требований к единому стандарту фасадов, заборов, цветовой гаммы и т.д., как есть часто в США и Европейском Союзе, где сосед даже может подать в суд на то, что Ваш забор портит внешний вид улицы, а стало быть снижает рыночную стоимость его домовладения как объекта недвижимости.

    Так называемы "газовики" или облгазы, которые сейчас формально заменены государственной структурой, но поверьте на манеже все те же... и ранее, и сейчас считая себя близкими к власти - очень часто вели себя так, будто бы законы писаны для простых смертных, но не для них. Но это не так и я надеюсь, что страна и граждане Украины будут всё больше интегрироваться в европейскую энергетическую систему и не зависеть от таких пережитков как газотранспортная система, облгазы, газораспределительные компании - монополисты.

    С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    1. Законны ли действия газовых служб в данной ситуации?

    Ні, такі дії неправомірні, адже пошкодили Вашу приватну власність.

    Газові комунікації та інші об'єкти інфраструктури зазвичай охороняються законодавством, яке може дозволяти спеціалізованим службам проводити певні дії для їх обслуговування, ремонту або ідентифікації. Однак це не означає, що вони можуть без узгодження порушувати Ваші права як власника нерухомості.

    В Україні діють:

    Але, жоден з цих нормативно-правових актів не дозволяє нанесення написів на паркан або іншу нерухомість.

    Працівники газової служби повинні були установити орієнтирний стовпчик на якому вказується така інформація: табличка-показник, де вказується:

    • категорія газопроводу по тиску
    • діаметр труби газопроводу
    • глибину закладання газопроводу
    • матеріал труб
    • відстань газопроводу від стійки таблички по відношенню до площини таблички
    2. Какие права я имею как собственник в отношении нанесения подобных маркировок на мое имущество?

    Якщо газова служба без Вашого дозволу нанесла напис на вашому паркані, це може вважатися порушенням Ваших прав на приватну власність

    Ви можете зафарбувати даний напис, адже він був здійснений неправомірно.

    3. Возможно ли потребовать переноса маркировки на другое место, чтобы она не портила внешний вид ограждения?

    Так, звичайно Ви можете подати скаргу на працівників газової служби та вимагати встановлення орієнтирного стовпчика в іншому місці. Водночас у скарзі можете з'ясувати, на якій підставі було нанесено напис та вимагати пояснень і копій відповідних документів, які дозволяють це.

    4. Как правильно оформить обращение в газовую службу или другие инстанции для решения этого вопроса?

    Ви можете подати звернення особисто до канцелярії облгазу (у такому випадку на Вашій копії звернення мають поставити відмітку про прийняття) або надіслати поштою рекомендованим листом із повідомленням про вручення або звернутися через електронну пошту або офіційний сайт облгазу, або по гарячій лінії.

    У тексті звернення коротко і чітко викладіть:

    • Суть Вашої скарги.
    • Обставини, які вас спонукали написати скаргу.
    • Вимогу (наприклад, усунути неправомірне нанесення напису на Вашу приватну власність та/або встановлення орієнтирного стовпчика в іншому місці).

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України