Начните консультацию с юристом онлайн
Вітаю! Мені 24 роки, я є громадянином України та Ізраїлю. Народився в Україні, але в 2015 році я виїхав з України та отримав громадянство Ізраїлю, де знаходжуся і зараз. Маю два біометричних закордонних паспорти: український та ізраїльський. Відвідував Україну у 2020 році, коли і оновив україньський закордонний паспорт.
Питання: Чи можу я в'їхати та виїхати з України, використовуючи виключно ізраїльський біометричний паспорт? Якщо я скористаюся ізраїльським паспортом, чи буду я ідентифікований в українських системах як громадянин України (враховуючи, що це біометричний паспорт та в ньому зазначено місце мого народження – Україна)?
Дякую за відповідь.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Сергію!
В'їхати Ви зможете без проблем, а от з виїздом останні можуть виникнути однозначно. Тому, якщо є така можливість, не раджу відвідувати Україну у найближчий час. Такий крок, на жаль, дуже ризикований для Вас.
Почнемо з того, що Україна не визнає подвійного громадянства. Тобто, на території України Ви вважаєтесь громадянином України з усіма відповідними правами та обов'язками. Отже, першочергово, у зв'язку із війною, постає питання щодо Вашого військового обов'язку. Навіть за умови того, що Вас не мають права мобілізувати до 25 років, постає багато інших питань щодо відсутності в Вас військово-облікового документу, Вашого неперебування на обліку в ТЦК тощо.
Ви не зможете спокійно пересуватись територією країни через чисельні блокпости та "рейди" груп оповіщення., Крім того, й саме головне - з великою вірогідністю Вам не вдасться перетинути кордон та виїхати до Ізраілю, оскільки для виїзду у Вашому віці потрібно мати військово-обліковий документ та підставу для виїзду.
Надіятися на те, що прикордонники не виявлять Ваше українське громадянство, з урахуванням того, що Ви оформлювали український біомітричний закордонний паспорт та у Вашому ізраільському паспорті зазначено місце народження - Україна, не варто.
Відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство.
Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом. Статтею 2 Закону України «Про громадянство України» передбачено, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є:
1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України. Такі особи є громадянами України з 24 серпня 1991 року.
2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» від 13 листопада 1991 року проживали в Україні і не були громадянами інших держав. Такі особи є громадянами України з 13 листопада 1991 року;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України. Такі особи є громадянами України з моменту внесення відмітки про громадянство України ;
4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України .
Документими, що підтверджують громадянство України, є:
1. паспорт громадянина України;2. паспорт громадянина України для виїзду за кордон;3. тимчасове посвідчення громадянина України;4. дипломатичний паспорт;5. службовий паспорт;6. посвідчення особи моряка;7. посвідчення члена екіпажу;8. посвідчення особи на повернення в Україну.
Відповідно до Наказу АДМІНІСТРАЦІЇ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ "Про затвердження Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон":
перший рівень - стандартна перевірка документів;
другий рівень - поглиблена перевірка документів;
третій рівень - експертне дослідження паспортних документів.
2.5.1. Оглянути паспортний документ, що пред'являється, визначити його вид і відповідність установленому зразку.
2.5.2. Звірити фотокартку в паспортному документі з особою пред'явника.
2.5.3. Перевірити візуально, а за потреби з використанням технічних засобів, чи немає у паспортному документі підробок або їх ознак.
2.5.4. Перевірити правильність заповнення паспортного документа.
2.5.5. Перевірити, чи всі особи, вписані в паспортний документ, прямують через державний кордон.
2.5.6. Здійснити пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України.
2.5.7. Ввести інформацію про особу до бази даних „Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України” (відповідно до Положення про базу даних „Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України”, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25 червня 2007 року № 472, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 липня 2007 року за № 765/14032).
2.5.8. У випадках, передбачених законодавством, проставити в документі відмітку про перетинання державного кордону.
2.5.9. Повернути документ пред’явникові.
додаткове вивчення дійсності паспортного документа, візи та інших документів із застосуванням спеціальних технічних засобів контролю для пошуку ознак підробки в документах;
додаткове вивчення паспортного та інших документів з метою визначення приналежності громадянину України, іноземцю чи особі без громадянства (далі - особа);
уточнення відомостей щодо відсутності стосовно особи доручень правоохоронних і розвідувальних органів України.
4.2. Підставою для проведення експертного дослідження паспортного документа є письмова заява (лист) начальника органу охорони державного кордону.
4.3. Експертні дослідження паспортних документів здійснюються відповідно до Інструкції про порядок призначення і проведення судових експертиз та експертних досліджень паспортних документів експертною службою Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07 серпня 2009 року № 594, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 02 вересня 2009 року за № 824/16840.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
З 1 червня Україна скасувала виняток щодо проживання "за кордоном" для військовозобов'язаних громадян. Для тих українців, які мають дозвіл на постійне місце проживання в інших країнах чи подвійне громадянство, не дозволятимуть виїзд за кордон у межах мобілізаційного законодавства.
Якщо громадяни України мають паспорт іншої країни, їх насамперед розглядають виключно як громадян України, і на них поширюються права й обов'язки громадян України.
ПОКАЗОВИЙ ПРИКЛАД:
Про нові правила також повідомило посольство США у Києві. Воно опублікувало на своєму сайті повідомлення для американських громадян, які мають паспорт України.
У посольстві зазначили, що чоловіки віком від 18 до 60 років, які мають громадянство України та США, більше не зможуть залишити Україну: "Посольство США обмежене в можливості впливати на українське законодавство, зокрема щодо застосування воєнного стану та закону про мобілізацію до громадян України. Якщо ви перебуваєте в Україні і не можете покинути країну, знайдіть собі прихисток та виконуйте всі місцеві розпорядження".
"Якщо ви зараз не перебуваєте в Україні, ми наполегливо радимо утриматись від будь-яких подорожей в Україну громадянам США чоловіків віком від 18 до 60 років, які також мають українське громадянство або претендують на українське громадянство та не бажають залишатися в Україні на невизначений термін. Існує надзвичайно високий ризик того, що вам не дозволять виїхати навіть із паспортом США", – йдеться у повідомленні.
У травні в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію, за яким усі чоловіки віком від 18 до 60 років зобов'язані оновити свої дані у територіальних центрах комплектування. Якщо за 60 днів дані не оновити, людину можуть оголосити у розшук та накласти грошовий штраф.
У разі спроби перетину кордону з паспортом іншої країни особою, яка все ще має українське громадянство, її буде ідентифіковано за допомогою біометричних даних, наявних у базах даних Державної прикордонної служби України (ДПСУ). Після ідентифікації людини, як громадянина України, до нього будуть застосовані всі правила та обмеження, які діють для українців під час воєнного стану.
ОТЖЕ, НЕ РАДЖУ ВАМ ЗАРАЗ ПРИЇДЖАТИ В УКРАЇНУ ТА НЕ НАРАЖАТИ СЕБЕ НА НЕБЕЗПЕКУ ТА ПРОБЛЕМИ.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОЇ НОЧІ, ШАНОВНИЙ СЕРГІЙ! ЩАСЛИВОЇ ХАНУКИ! На жаль у правовідносинах з Україною - Ви громадянин України і поки не буде доведено, що Ви лише громадянин Ізраілю, Вас з України не випустять за іноземним паспортом, навіть якщо Ви за ним в"їхали в Україну. Звісно бувають що щастить, якщо не проводять біометричну ідентифікацію та людина використовує в різних країнах, різні прізвище та ім"я, але це рідкі випадки.
Якщо особу неможливо ідентифікувати як громадянина України - то проблем немає. Однак, якщо відповідним органам відомо, що Ви громадянин України (біометричні паспорти громадянина України оформлювались) - Вас будуть розглядати саме як громадянина України.
В Україні існує єдине громадянство, що означає, що Україна не визнає наявність іноземного громадянства у взаємовідносинах з особами, які мають громадянство України та інше громадянство.
Водночас, працівники військових комісаріатів, військових патрулів в не визначених територіях бойових дій, наразі вже спільно з поліцією здійснювати контроль міграційного режиму іноземних громадян та ін. речі відносно осіб, що є військовозобов"язаними за віком. Мало того, зараз органам військового обліку надали доступ до баз даних, в тому числі міграційної бази, в якій Ви точно є і вони виявлять, що Ви громадянин України з-поміж іншого, а не лише іноземець з паспортом Ізраїлю.
При в"їзді в Україну Ви як правило проходили дактилоскопію, тобто біометричну ідентифікацію.
Ви отримували паспорт громадянина України для виїзду за кордон, а тому є в українських базах даних, зокрема в Єдиному державному демографічному реєстрі (ЄДДР), в тому числі там знаходяться Ваші біометричні дані, а саме відбитки пальців.
Тобто Вас можливо буде ідентифікувати на кордоні як громадянина УКРАЇНИ за так званою системою "АРКАН".
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0396-08#Text
«Аркан» — інтегрована міжвідомча автоматизована система обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон.
Суб'єктами системи «Аркан» є Адміністрація Державної прикордонної служби України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Міністерство внутрішніх справ України, Державна фіскальна служба, Міністерство закордонних справ України, Міністерство праці та соціальної політики України.
Розпорядником системи «Аркан» є Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі — Адміністрація Держприкордонслужби).
Система «Аркан» створюється з метою своєчасного, достовірного та функціонально повного інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності суб'єктів системи стосовно здійснення ними заходів із запобігання і недопущення в'їзду в Україну або виїзду з України осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено в праві виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, розшуку в пунктах пропуску через державний кордон осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань, припинення протиправної діяльності фізичних і юридичних осіб, які незаконно переправляють мігрантів в Україну або транзитом переміщують їх через територію України, посилення контролю за додержанням правил в'їзду, виїзду, перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, а також виконання інших завдань у правоохоронній сфері згідно із законодавством.
Наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства праці та соціальної політики України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України від 3 квітня 2008 року N 284/287/214/150/64/175/266/75.
Біометричний контроль – система фіксації всіх біометричних даних особи (включно із відбитками пальців та цифровою фотографією) у пунктах пропуску через державний кордон нашої країни.
Фіксація біометричних даних на кордоні — це процедура перевірки біометричних даних іноземців та осіб без громадянства, що здійснюється Державною прикордонною службою України в пунктах пропуску через державний кордон України. Це одна із підсистем відомчої автоматизованої системи прикордонного контролю з метою забезпечення національної безпеки України. 30 серпня 2017 року видано Указ Президента України № 256 "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 10 липня 2017 року «Про посилення контролю за в'їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, додержання ними правил перебування на території України» де вказано, що з 1 січня 2018 року у пунктах пропуску через кордон (пунктах контролю, КПВВ з ТОТ АРК) здійснюється фіксація біометричних даних іноземців та осіб без громадянства під час прикордонного контролю.
Фіксація біометричних матеріалів здійснюється з метою посилення контролю за в'їздом та виїздом іноземців, додержання ними правил перебування на території України та з метою посилення національної безпеки.
Обов'язкову фіксацію біометричних даних застосовують у відповідності до визначеного Міністерством закордонних справ України переліку 70 країн, які віднесено до категорії ризику, це: Алжирська Народна Демократична Республіка, Республіка Ангола, Ісламська Республіка Афганістан, Народна Республіка Бангладеш, Республіка Бенін, Республіка Ботсвана, Буркіна-Фасо, Республіка Бурунді, Соціалістична Республіка В’єтнам, Габонська Республіка, Ісламська Республіка Гамбія, Кооперативна Республіка Гайана, Республіка Гана, Гвінейська Республіка, Республіка Гвінея-Бісау, Республіка Екваторіальна Гвінея, Незалежна Держава Папуа-Нова Гвінея, Республіка Джибуті, Держава Еритрея, Федеративна Демократична Республіка Ефіопія, Арабська Республіка Єгипет, Єменська Республіка, Республіка Замбія, Республіка Зімбабве, Республіка Ірак, Ісламська Республіка Іран, Хашимітське Королівство Йорданія, Республіка Кабо-Верде, Республіка Камерун, Республіка Кенія, Киргизька Республіка, Союз Коморських Островів, Республіка Конго, Демократична Республіка Конго, Корейська Народно-Демократична Республіка, Республіка Кот-д’Івуар, Королівство Лесото, Республіка Ліберія, Ліванська Республіка, Держава Лівія, Ісламська Республіка Мавританія, Республіка Мадагаскар, Республіка Малаві, Республіка Малі, Королівство Марокко, Республіка Мозамбік, Республіка Намібія, Республіка Нігер, Федеративна Республіка Нігерія, Ісламська Республіка Пакистан, Палестина, Російська Федерація, Республіка Південний Судан, Республіка Руанда, Демократична Республіка Сан-Томе і Принсіпі, Королівство Свазіленд, Республіка Сенегал, Сирійська Арабська Республіка, Федеративна Республіка Сомалі, Республіка Судан, Республіка Сьєрра-Леоне, Республіка Таджикистан, Об’єднана Республіка Танзанія, Тоголезька Республіка, Королівство Тонга, Туніська Республіка, Республіка Уганда, Центральноафриканська Республіка, Республіка Чад, Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка.
ЯК БАЧИМО, ІЗРАЇЛЬ В ЦЕЙ ПЕРЕЛІК НЕ ВХОДИТЬ.
Щодо решти іноземців фіксація біометричних даних у пунктах пропуску через державний кордон здійснюється за результатами аналізу та оцінки ризиків.
Особа, що підпадає під список семидесяти країн категорії ризику може перетнути державний кордон України трьома способами:
Фіксація біометричних даних іноземців та осіб без громадянства здійснюється під час їхнього в’їзду в Україну та проходження прикордонного контролю в пунктах пропуску/контролю через державний кордон, контрольних пунктах в’їзду-виїзду уповноваженими службовими особами підрозділів охорони державного кордону, які виконують обов’язки у прикордонному наряді «Перевірка документів» та проводять стандартну перевірку документів (відповідно до Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 05.06.2012 № 407, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.06.2012 за № 1083/21395).
У разі відмови іноземцем (особою без громадянства) від сканування відбитків пальців з такими особами проводиться контроль другої лінії, за результатами якого приймається рішення щодо пропуску (не пропуску) через державний кордон.
При повторному перетині кордону особою здійснюватиметься процес її ідентифікації. Відповідно, інспектор переглядає чи здавала людина свої біометричні дані. У разі неспівпадіння даних таку особу буде направлено на додатковий контроль для з'ясування обставин.
Відповідно до пунктів 4, 5 статті 16 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено категорії іноземців та осіб без громадянства, які звільняються від фіксації біометричних даних. Це насамперед глави держав і урядів зарубіжних країн, члени парламентських та урядових делегацій, особи, які не досягли 18-річного віку, круїзні туристи, члени екіпажів транспортних засобів, дипломатичний персонал, посадові особи міжнародних організацій та інші особи, перелік яких є вичерпним.
ОТЖЕ, якщо Ви проходили після 2017 року біометричну ідентифікацію, Вас в 99 % випадків не випустять.
Вибачте, але це так не працює. Дуже багато людей питають про таку проблему, однак, виїхати маючи іноземний паспорт не так просто. Раніше цьому мало передувати повернення в Україну за таким іноземним паспортом. А цього звісно ж ніхто не робить, маючи паспорт України як правило. Наразі і це не рятує, бо в умовах коли за виїзд беруть 10-20 тисяч доларів, прикордонники зацікавлені у тому, аби викривати в кожному громадянина України, аби безкоштовно за доступними схемами громадянам з множинним громадянством ніхто не міг виїхати.
ТОМУ, щиро не рекомендую Вам ризикувати, адже потім жоден суд не дасть змогу Вам виїхати назад з України. Бо по закону Ви дійсно вважаєтесь лише громадянином України, маєте військовий обов"язок і можете бути як оштрафовані за неперебування на військовому обліку, так і силою доправлені до органів військового обліку з метою мобілізації на військову службу до Збройних сил України.
Нехай Вам щастить у Ваших задумах! Бережіть себе.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Хоча між Україною та державами ЄС немає відповідного договору про обмін інформацією, тож про ваш другий паспорт не так просто довідатися. Але враховуючи, що ви були тут у 20 році оновлювали документи, то інформація може про вас може міститись у інших реєстрах, що викличе підозри.
враховуючи, що зазначено місце народження Україна, у вас можуть виникнути проблеми. Тому я би вам не радив їхати на територію України, можливо ваше питання можна вирішити за допомогою довіреністі або адвоката.
Що стосується саме вашого питання. Наразі головне питання держави, мобілізація, тому мобілізують всих кого можна насильним методам без додержання прав людини! Тому на території нашої країни не тільки не безпека від обстрілів, а і від державних посадових осіб у яких" конституції на паузі"
Стаття 2 Закону України “Про громадянство України” стверджує: “Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України і навпаки, якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України”.
Тобто, навіть якщо громадянин України набув громадянство іншої держави або держав, то не позбавляється при цьому українського громадянства і в правових відносинах з Україною надалі визнається лише громадянином України.
Висновок: Якщо, на кордоні піде щось не так, на вас накладуть купу штрафів,за порушення правил військового обліку. Від везуть до ТЦК, якщо за станом здоров'я ви будете придатні ,вас може бути мобілізовано. Також на виїзд за кордон будуть діяти обмеження!!
Як кажуть сім раз відміряти, один раз відрізати! Тому сто раз подумайте, самий гарант варіант вирішити будь яке питання по дорученню.
Я сам переселенець з м.Покровськ, можливо вам щось цікаво або треба у місці, маю знайомих та волонтерів. Можливо евакуація рідних!
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Сергію!
В'їхати до України Ви зможете без проблем, але при виїзді може бути багато скаладнощів та бюрократичних процедур. Якщо Ви маєте громадянство Ізраїля і Ви будете перетинати кордон як іноземець, але у паспорті вказано місце народження Україна, то можуть бути посилені перевірки з метою виявлення українського громадянства та заборони на перетин кордону.
Якщо Ви в 2020 році оновили український біометричний закордонний паспорт - то шансів виїхати по ізраїльському паспорту у Вас майже немає, тому краще не ризикуйте.
Громадяни, які мають подвійне громадянство, одне з яких – України, у відносинах із Україною вважаються громадянами України.
У разі виявлення українського громадянства перетнути кордон зможете лише в тому випадку, якщо Ви матимете підстави згідно Правил перетину державного кордону (наприклад, супроводження інваліда, оформлена відстрочка, службове відрядження, самі є особою з інвалідністю, тощо)
Якщо Ви будете виїзжати як іноземець, то ДПСУ відстежать наявність українського паспорта шляхом подання запиту до Державної міграційної служби щодо отримання відомостей з Державного демографічного реєстру. Так як Ви оформляли українські біометричні паспортні документи і був відцифрований образ обличчя та відбитки пальців рук, то імовірність того що у Вас виявлять громадянство України досить висока.
Ніяких адміністративних штрафів або кримінальної відповідальності за подвійне громадянство на території України не передбачено.
Проте, якщо Ви будете перетинати кордон по іноземному закордонному паспорту та у Вас виявлять громадянство України, то
Крім того, після того як у Вас виявлять громадянство України у Вас будуть вимагати військово-обліковий документ та відомості про військовий облік. Незважаючи на те, що в 25 років Ви маєте статус призовника, а не військовозобов'язаного, за порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність за статтею 210 КУпАП (штраф від 17 тис грн).
Тому, подумайте чи готові Ви в разі неправомірних дії прикордонників звертатись до суду чи до консульства, адже на даний час ніхто стовідсоткової гарантії на безперешкодний перетин кордону не дасть. Крім того, Вас можуть оштрафувати за перетин кордону без належних документів та за порушення правил військового обліку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Сергію!
Вітаю! Мені 24 роки, я є громадянином України та Ізраїлю. Народився в Україні, але в 2015 році я виїхав з України та отримав громадянство Ізраїлю, де знаходжуся і зараз. Маю два біометричних закордонних паспорти: український та ізраїльський. Відвідував Україну у 2020 році, коли і оновив україньський закордонний паспорт.Питання: Чи можу я в'їхати та виїхати з України, використовуючи виключно ізраїльський біометричний паспорт? Якщо я скористаюся ізраїльським паспортом, чи буду я ідентифікований в українських системах як громадянин України (враховуючи, що це біометричний паспорт та в ньому зазначено місце мого народження – Україна)?
Щиро не рекомендую на даний час відвідувати Україну, адже Ви з високою ймовірністю можете бути ідентифікованим як громадянин України, у зв'язку з чим Вам може бути заборонено виїзд та Ви можете бути мобілізовані. Ви без проблем в'їдете до України, це правда. Але от чи виїдете - я сумніваюся. Основний сумнів через те, що у 2020 році Ви оновили закордонний паспорт громадянина України.
Згідно з Конституцією України, в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Частиною 1 статті 2 «Про громадянство України» передбачено принципи законодавства України про громадянство, зокрема принцип єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України
Стаття 2. Документи, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну
Документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну, є:
паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
дипломатичний паспорт України;
службовий паспорт України;
посвідчення особи моряка;
посвідчення члена екіпажу;
посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в’їзд в Україну).
По суті, можна зазначити, що ВИЇЗД з території України громадян України за пред`явленням паспортів, виданих на ім`я громадян іноземної держави, є не зовсім правомірним та може тягти за собою адміністративну відповідальність за статтею 204-1 КУпАП.
Стаття 204-1. Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України
Перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади -
тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-8500 грн) або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
ВИСНОВОК: теоретично це може розцінювати як незаконний перетин державного кордону, оскільки у відносинах з Україною Ви є саме її громадянином і маєте пред'являти паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Наявність у Вас громадянства України може бути встановлено на пункті перетину та за таких умов Вам буде заборонено виїзд. Теоретично Ви можете бути навіть мобілізовані. Політика влади в цьому питання однозначна. Звертаю увагу на постанову КМУ від 07.06.2024 № 675 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 і від 16 травня 2024 р. № 560". Вона передбачає, що громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 “Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:
прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.
ОДНОЗНАЧНО НЕ РЕКОМЕНДУЮ ВАМ ПРИЇЗДИТИ ДО УКРАЇНИ.
З повагою!
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
В Україні подвійне громадянство не визнається. Тобто навіть, якщо особа має громадянство іншої країни для нашої держави така особа все рівно є громадянином України, а не іноземцем. А відповідно на особу покладаються всі права і обовʼязки, які передбачені для громадян нашої країни в тому числі і військовий обовʼязок. Тобто чоловіки призовного віку, які мають подвійне громадянство є військовозобовʼязаними та відповідно обмежені у праві на перетин кордону в період дії військового стану.
Перелік осіб, які вправі перетинати державний кордон під час дії воєнного стану, постійно змінюють і доповнюють.
Питання обмеження й винятків щодо виїзду за межі України на період воєнного стану чоловіками від 18 до 60 років регулюють:
• Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 р. № 3543-XII;
• Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 р. № 64/2022;
• постанова Кабміну "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України" від 27.01.95 р. № 57.
Згідно з вимогами законодавства обмеження щодо перетину кордону на виїзд з України не застосовують до громадян інших держав.
Проте прикордонна служба має доступ до бази даних громадян України. У Вас біометричний паспорт громадянина України. Тому у випадку, якщо Ви будете намагатись перетнути кордон по паспорту іншої країни Вашу особу більш всього буде встановлено по біометричним даним, а відповідно виявиться і громадянство України. Отже ризик бути ідентифікованим як громадянин України є. Однак можете ризкнути. Може пощастить.
Якщо Вам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.
Відмовити Вам можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.
Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.
Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Сергію!
Слід зазначити, що в’їзд на територію України для вас не повинен викликати особливих труднощів, проте із подальшим виїздом можуть виникнути суттєві проблеми.
Оскільки насамперед варто врахувати, що Україна не визнає подвійного громадянства. Основне питання в умовах воєнного стану – це ваша військова повинність. Попри те, що мобілізації підлягають громадяни віком від 25 років у вас можуть виникнути запитання щодо відсутності військово-облікового документа та перебування на обліку у вТЦК таСП.
Через велику кількість блокпостів, то Ваше вільне пересування по країні може бути ускладненим. Головна ж проблема полягає в тому, що при виїзді за кордон вам, найімовірніше, доведеться надати військово-обліковий документ та підставу для виїзду, що може створити значні перешкоди.
Сподіватися на те, що прикордонна служба не ідентифікує ваше українське громадянство, не варто. Це пов’язано з тим, що у вас оформлений біометричний закордонний паспорт України, а також у ізраїльському паспорті зазначене місце народження – Україна.
Згідно зі статтею 4 Конституції України, в країні діє принцип єдиного громадянства. Підстави для набуття або припинення громадянства регулюються відповідними законами. Відповідно до статті 2 ЗУ «Про громадянство України» законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах: єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Документи, що підтверджують громадянство України:
паспорт громадянина України;
закордонний паспорт;
тимчасове посвідчення громадянина;
дипломатичний чи службовий паспорт;
посвідчення особи моряка або члена екіпажу;
посвідчення на повернення в Україну.
Одна слід зазначити, що прикордонна служба має доступ до бази даних громадян України. І у Вас є біометричний паспорт громадянина України. І коли Ви будете перетинати кордон за паспортом іншої країни Вашу особу все-одно буде становлено по біометричним даним. Тому для Вас є ризик бути ідентифікованим як громадянин України .
Більш того, згідно з Інструкцією Держприкордонслужби України, перевірка документів здійснюється у три етапи:
Стандартна перевірка:
o Візуальний огляд документів і звірка фотографії з пред’явником.
o Перевірка достовірності документа, відсутності підробок і правильності оформлення.
o Внесення інформації до бази даних про перетин кордону.
Поглиблена перевірка:
o Додаткове дослідження документів на предмет підробок.
o Уточнення даних щодо особи, її громадянства і можливих обмежень на виїзд.
Експертна перевірка:
o Направлення документа на експертизу в разі виявлення ознак підробки або сумнівів у його справжності.
Враховуючи вищезазначене, рішення про поїздку в Україну варто приймати вкрай обережно, та ретельно зважуючи всі можливі ризики для Вас.