Задайте вопрос юристу

886 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 31 декабря 2024, вопрос №124725 500₴

Атестація викладачу прийнятому за ч. 5 статті 58 Закону України «Про освіту». Наслідки

Доброго дня, підкажіть будь ласка.

Ситуація:
Зараз працюю викладачем. Освіта за суміжною не педагогічною спецільністю.
Це можливо відповідно до ч. 5 статті 58 Закону України «Про освіту».
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text

Зараз 2 рік в закладі загальної середньої освіти.
Якщо правильно розумію то маю пройти атестацію впродовж другого року роботи.
Згідно п. 15 розділу І Положення про атестацію педагогічних працівників
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1649-22#Text

Списки на атестацію подавалися до 20 грудня.
Про це вказано в п. 1 і 2 розділу ІІІ Положення
Серед цих списків мене немає.

У мене ~11 розряд спеціаліста.
Далі для «спеціаліст другої категорії» стаж роботи ... не менше ніж 3 роки.
Згідно з пунктом 9 розділу І Положення

Зараз стажу менше
Комісія приймає рішення також про відповідність (невідповідність) займаним посадам; .. (підтвердження) .. категорій
Згідно з п. 2 розділу II Положення

Рішення про результати у квітні, що до завершення семестру.
Згідно з п. 5 розділу III Положення

////////////////////////

Питання:
1. Не попавши на атестацію зараз я не зможу працювати після квітня?

2. Відповідальність за це на мені?
Зараз чинна версія положення від 05.11.2024, попередня від 01.09.2023.
По попередній версії атестаційні комісії до 10 жовтня складали і затверджували списки.
Згідно пункту 1-го розділу III Положення про атестацію педагогічних працівників
В цьому ж 1 і 2 написано що "у випадку відсутності ... за його заявою, ... не пізніше 20 грудня поточного календарного року, "

3. Що буде якщо я продовжу викладати, для закладу чи мене?
Тобто найнегативніший і найпозитивніший сценарій.

4. Чи зможу я викладати далі, чи мене приймуть якщо я не пройду атестацію впродовж другого року роботи?

5. Чи є якийсь вихід?

Ответы юристов (4)

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Доброго дня!

    1. Не попавши на атестацію зараз я не зможу працювати після квітня?

    Згідно з ч. 5 ст. 58 Закону України «Про освіту», Ви можете працювати за суміжною спеціальністю, якщо відповідаєте іншим вимогам до педагогічних працівників. Водночас, відповідно до п. 15 розділу I Положення про атестацію педагогічних працівників, Ви маєте пройти обов’язкову атестацію протягом другого року роботи. Якщо цього не буде зроблено, Ви можете втратити право займати педагогічну посаду після квітня, якщо атестаційна комісія чи керівництво закладу визнає Вас таким, що не відповідаєте займаній посаді.

    2. Відповідальність за це на мені?

    Відповідно до п. 1 і 2 розділу III Положення про атестацію, списки на атестацію формує та подає адміністрація закладу освіти. Ви мали можливість подати заяву на атестацію до 20 грудня поточного року, якщо Вас не включили до списків. Якщо Ви не знали про це або не були поінформовані керівництвом, часткова відповідальність може бути на адміністрації. Однак у законодавстві передбачено, що працівник також має проявити ініціативу.

    3. Що буде якщо я продовжу викладати, для закладу чи мене?Тобто найнегативніший і найпозитивніший сценарій.

    Найнегативніший сценарій:

    1. Вас можуть визнати таким, що не відповідаєте займаній посаді, та звільнити відповідно до пункту 2 статті 40 Кодексу законів про працю України.
    2. Для закладу це може призвести до перевірок з боку органів управління освіти та притягнення керівництва до відповідальності за недотримання вимог щодо атестації педагогів.

    Найпозитивніший сценарій. Вас можуть допустити до роботи, але з умовою проходження атестації наступного року та/або якщо не буде перевірок зі сторони управління освіти.

    4. Чи зможу я викладати далі, чи мене приймуть якщо я не пройду атестацію впродовж другого року роботи?

    Якщо Ви не пройшли обов’язкову атестацію протягом другого року роботи, це може стати підставою для розірвання трудового договору з боку закладу освіти за статтею 40 КЗпПП

    Згідно зі статтею 50 Закону України “Про освіту

    3. За результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюються або підтверджуються кваліфікаційні категорії, присвоюються педагогічні звання. Перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників визначається Кабінетом Міністрів України.

    4. Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педагогічного працівника з роботи у порядку, встановленому законодавством.

    Отже, можна прийти до висновку, що внаслідок непроходження атетестації, педагогічний працівник може бути визнаним таким, що не відповідає займаній посаді.

    Керівник закладу освіти може (але не зобов’язаний) ухвалити рішення про звільнення неатестованого працівника відповідно до пункту 2 статті 40 Кодексу законів про працю України, згідно якого трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці;

    5. Чи є якийсь вихід?

    Існує кілька варіантів виходу із ситуації:

    1. Зверніться до керівництва закладу освіти із письмовою заявою розглянути Вашу ситуацію та включити Вас до списків на атестацію навіть після 20 грудня. У Вашій заяві слід зазначити, що це необхідно для підтвердження відповідності займаній посаді.
    2. Якщо адміністрація не реагує, зверніться до місцевого органу управління освіти з поясненням ситуації.
    3. Якщо адміністрація закладу неналежно виконала обов’язки щодо формування списків, Ви можете звернутися зі скаргою на заклад освіти до МОН, оскільки відповідальність може бути на керівникові.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня!

    1. Не попавши на атестацію зараз я не зможу працювати після квітня?

    Це питання звучить до міри риторичне, оскільки Ви самі чудово розумієте, що у разі непроходження атестації у другому році роботи в учбовому закладі не зможете працювати на своїй посаді. Крім того, Ви робите абсолютно правильні посилання і на частину 5 статті 58 Закону України «Про освіту», і на відповідні пункти Положення про атестацію педагогічних працівників.

    Як я собі розумію, Ваше головне питання полягає в іншому: як ефективно уникнути ситуації, коли Вас можуть звільнити з роботи у зв'язку із невідповідністю займаній посаді - пункт 2 статті 40 КЗпП:

    "Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках:

    2) виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці".

    Порядок визначення відповідності чи невідповідності займаній посаді врегульований статтею 50 Закону України «Про освіту»:

    "1. Атестація педагогічних працівників - це система заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників.

    2. Атестація педагогічних працівників може бути черговою або позачерговою. Педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, крім випадків, передбачених законодавством.

    3. За результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюються або підтверджуються кваліфікаційні категорії, присвоюються педагогічні звання. Перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників визначається Кабінетом Міністрів України.

    4. Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педагогічного працівника з роботи у порядку, встановленому законодавством".

    2. Відповідальність за це на мені?

    По великому рахунку, відповідальність за організацію та вчасне проведення атестації педагогічного працівника несе в більшій мірі керівництво учбового закладу, де він працює. Але і Ви також маєте певні обов'язки в цьому контексті.

    Зокрема, згідно пункту 1 розділу ІІІ Положення, яким врегульований "Порядок проведення атестації":

    "1. Для проведення чергової атестації атестаційні комісії до 20 жовтня поточного року повинні:скласти та затвердити список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в поточному навчальному році, строки проведення їх атестації та графік проведення засідань атестаційної комісії;визначити строк та адресу електронної пошти для подання педагогічними працівниками документів (у разі подання в електронній формі).

    У разі надходження від педагогічного працівника заяви про перенесення строків чергової атестації, поданій у паперовій чи електронній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем особисто чи шляхом надсилання на поштову адресу згідно з рішенням суб’єкта створення атестаційної комісії, атестаційна комісія приймає рішення про таке перенесення за наявності підстав, визначених цим Положенням, у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня отримання заяви та інформує про прийняте рішення педагогічного працівника.

    У випадку відсутності в списку педагогічного працівника, який підлягає черговій атестації, за його заявою, поданою у паперовій чи електронній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем особисто чи шляхом надсилання на поштову адресу відповідно до рішення суб’єкта створення атестаційної комісії, до 20 грудня поточного календарного року, атестаційна комісія додає його до списків педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації.

    Керівник закладу освіти може надати атестаційній комісії уточнені списки педагогічних працівників, які підлягають атестації, до 20 грудня поточного календарного року.

    У закладах освіти, у яких працює менше ніж 15 педагогічних працівників, списки працівників, які підлягають черговій атестації, готує керівник закладу освіти та надає їх атестаційній комісії відповідного рівня до 01 жовтня поточного року".

    3. Що буде якщо я продовжу викладати, для закладу чи мене? Тобто найнегативніший і найпозитивніший сценарій.

    В таких випадках директор учбового закладу може нести дисциплінарну відповідальність за недотримання норм Закону "Про освіту" та "Положення про атестацію педагогічних працівників", але не більше того.

    З Вами ж ситуація складніша, і на питання щодо Вас я фактично відповів: найгірший варіант за таких обставин, на жаль, - звільнення з роботи. Втім, багато чого залежить від активної позиції, яку Ви будете займати в цій ситуації.

    4. Чи зможу я викладати далі, чи мене приймуть якщо я не пройду атестацію впродовж другого року роботи?

    На моє глибоке переконання, якщо Ви не пройдете атестацію, і нічого не зробите для того, аби негайно виправити цю ситуацію, Ваша подальша викладацька діяльність в учбовому закладі буде під великим питанням.

    5. Чи є якийсь вихід?

    Вихід з описаної Вами ситуації є. Я пропоную Вам зробити наступні кроки:

    1. Звернутись до керівництва учбового закладу із заявою про включення Вас до списків педагогічних працівників на атестацію.

    2. У разі письмової відмови або бездіяльності керівництва щодо задоволення Вашої заяви, оскаржити таку відмову або бездіяльність до вищого керівного органу закладу чи до Міністерства освіти України.

    3. Якщо всі вищезгадані дії не дадуть належного результату, і Вас не включать до списків на атестацію, реккомендую звернутись до суду з позовною заявою щодо скасування згаданої відмови та/або зобов'язання учбового закладу вчинити певні дії.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович
    25%

    Вітаю!

    Ви можете не турбуватися - відповіді на всі Ваші питання є в самих Наказах МОН

    • 805 "Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1649-22#Text

    Відповідно до частини п’ятої статті 50 Закону України «Про освіту», статті 32 Закону України «Про дошкільну освіту», частини першої статті 48 Закону України «Про повну загальну середню освіту», статті 25 Закону України «Про позашкільну освіту», частини четвертої статті 45 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», частини першої статті 24, частини п’ятої, шостої статті 59 Закону України «Про фахову передвищу освіту», частини сьомої статті 55 Закону України «Про вищу освіту» та з метою стимулювання безперервного підвищення рівня професійної майстерності педагогічних працівників НАКАЗУЮ:

    3. Установити, що:

    1) кваліфікаційні категорії, педагогічні звання, присвоєні до набрання чинності цим наказом, є дійсними до атестації педагогічних працівників, проведеної згідно з Положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженим цим наказом;

    2) педагогічні працівники, які були прийняті на посади до набрання чинності цим наказом, продовжують працювати у закладах освіти та мають вищу освіту за спеціальностями, що не відповідають навчальним предметам (інтегрованим курсам, дисциплінам), які вони викладають, або педагогічній діяльності за посадою, вважаються такими, що мають відповідну посаді професійну кваліфікацію та атестуються на відповідність займаній посаді з присвоєнням кваліфікаційної категорії та педагогічних звань як такі, що мають відповідну освіту;

    ТА

    • 1277 "Про внесення змін до Положення про атестацію педагогічних працівників"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1634-24#n4

    Відповідно до частини п’ятої статті 50 Закону України «Про освіту», статті 32 Закону України «Про дошкільну освіту», частини першої статті 48 Закону України «Про повну загальну середню освіту», статті 25 Закону України «Про позашкільну освіту», частини четвертої статті 45 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», частини першої статті 24, частини п’ятої та шостої статті 59 Закону України «Про фахову передвищу освіту», частини сьомої статті 55 Закону України «Про вищу освіту» та з метою стимулювання безперервного підвищення рівня професійної майстерності педагогічних працівників НАКАЗУЮ:

    1. Внести до Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 09 вересня 2022 року № 805, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 року за № 1649/38985, зміни, виклавши його в новій редакції, що додається.

    2. Установити, що:

    1) кваліфікаційні категорії, педагогічні звання, присвоєні до набрання чинності цим наказом, є дійсними до атестації педагогічних працівників, проведеної згідно з Положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 09 вересня 2022 року № 805, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 року, за № 1649/38985 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 вересня 2024 року № 1277);

    2) педагогічним працівникам, яким до набрання чинності цим наказом за результатами попередньої атестації було присвоєно педагогічне звання та які мають відповідний освітньо-професійний ступінь (освітньо-кваліфікаційний рівень), при проведенні чергової атестації встановлюється відповідність (невідповідність) займаній посаді та підтверджується (не підтверджується) педагогічне звання. У разі підтвердження педагогічного звання педагогічному працівникові присвоюється кваліфікаційна категорія, яка дає право на присвоєння (підтвердження) такого педагогічного звання;

    Кирда Вячеслав Володимирович
    25%

    Вітаю Вас.

    Перш ніж перейти до відповідей на Ваші питання, одразу хотів би зазначити, що ситуація є доволі нестандартною. До того ж, питання атестації у сфері освіти - вузька сфера, для розкриття якої особа повинна володіти відповідними знаннями та досвідом. Це я до того, що юристи, у тому числі даної платформи, попри об'ємні та повні відповіді, можуть розкрити питання не в такій мірі, як це по силі працівникам сфери освіти. Вам, враховуючи вказане місто, у першу чергу рекомендував би спробувати звернутися до фахівців управління Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області або до атестаційної комісії III рівня, що створена при органі управління у сфері освіти Івано-Франківської обласної військової адміністрації. Тим не менше, перейдемо до Ваших питань.

    Питання:1. Не попавши на атестацію зараз я не зможу працювати після квітня?

    На жаль, але така вірогідність можлива. Все ж рішення буде ухвалено виключно керівником закладу освіти, але і така можливість не виключається.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про освіту

    (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 38-39, ст.380)

    Стаття 58. Вимоги до освіти та професійної кваліфікації педагогічного працівника закладу освіти

    ...

    5. Особи, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю та яким не було присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника, можуть бути призначені на посаду педагогічного працівника строком на один рік.

    Особи можуть продовжити працювати на відповідних посадах педагогічних працівників системи дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти після їх успішної атестації у порядку, визначеному законодавством.

    Особам, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, професійна кваліфікація педагогічного працівника може бути присвоєна закладом вищої чи післядипломної освіти або відповідним кваліфікаційним центром після одного року роботи на посадах педагогічних працівників, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, за умови успішного складення кваліфікаційного іспиту відповідно до кваліфікаційних вимог до педагогічного працівника чи відповідного професійного стандарту (за наявності).

    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

    НАКАЗ

    09.09.2022 № 805

    Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників

    15. Особи, призначені на посади педагогічних працівників відповідно до частини п’ятої статті 58 Закону України «Про освіту» та/або ті, які пройшли педагогічну інтернатуру в установленому законодавством порядку, для продовження роботи на цих посадах атестуються впродовж другого року роботи.

    2. Відповідальність за це на мені?

    На Вас і на адміністрації закладу освіти.

    ІІІ. Порядок проведення атестації

    1. Для проведення чергової атестації атестаційні комісії до 20 жовтня поточного року повинні:

    скласти та затвердити список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в поточному навчальному році, строки проведення їх атестації та графік проведення засідань атестаційної комісії;

    визначити строк та адресу електронної пошти для подання педагогічними працівниками документів (у разі подання в електронній формі).

    У разі надходження від педагогічного працівника заяви про перенесення строків чергової атестації, поданій у паперовій чи електронній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем особисто чи шляхом надсилання на поштову адресу згідно з рішенням суб’єкта створення атестаційної комісії, атестаційна комісія приймає рішення про таке перенесення за наявності підстав, визначених цим Положенням, у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня отримання заяви та інформує про прийняте рішення педагогічного працівника.

    У випадку відсутності в списку педагогічного працівника, який підлягає черговій атестації, за його заявою, поданою у паперовій чи електронній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем особисто чи шляхом надсилання на поштову адресу відповідно до рішення суб’єкта створення атестаційної комісії, до 20 грудня поточного календарного року, атестаційна комісія додає його до списків педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації.

    Керівник закладу освіти може надати атестаційній комісії уточнені списки педагогічних працівників, які підлягають атестації, до 20 грудня поточного календарного року.

    ...

    Ви маєте власну атестаційну комісію в закладі освіти? Якщо так, спробуйте звернутися до голови АК для врегулювання цього питання.

    3. Що буде якщо я продовжу викладати, для закладу чи мене?Тобто найнегативніший і найпозитивніший сценарій.

    Я не виключаю, що Ви продовжите викладати і просто спокійно дочекаєтеся наступної атестації. Але повторюся - це виключно рішення керівника закладу освіти, який несе відповідальність за кадровий персонал школи.

    4. Чи зможу я викладати далі, чи мене приймуть якщо я не пройду атестацію впродовж другого року роботи?

    Питання дуже переплітається з минулим, тому повторюся - це буде суб'єктивне рішення керівника закладу освіти. Не розумію, чому Вам не сказали про необхідність подачі заяви на атестацію...

    5. Чи є якийсь вихід?

    На мій погляд, варіанти наступні:

    1. Спробувати все ж врегулювати питання щодо включення Вас до списків на атестацію.

    2. Як варіанти - подати заяву про перенесення чергової атестації. Ось що каже з приводу цього чинне Положення:

    1. ...

    У разі надходження від педагогічного працівника заяви про перенесення строків чергової атестації, поданій у паперовій чи електронній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем особисто чи шляхом надсилання на поштову адресу згідно з рішенням суб’єкта створення атестаційної комісії, атестаційна комісія приймає рішення про таке перенесення за наявності підстав, визначених цим Положенням, у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня отримання заяви та інформує про прийняте рішення педагогічного працівника.

    6. У разі тимчасової непрацездатності педагогічного працівника, який атестується, або настання інших обставин, що не залежать від його волі та перешкоджають проходженню ним атестації, проведення атестації або окремих засідань атестаційної комісії має бути перенесено за рішенням відповідної атестаційної комісії до припинення таких обставин, але не більше ніж на 1 рік. У такому випадку за педагогічним працівником зберігається раніше присвоєна кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) до проходження ним атестації в порядку, визначеному цим Положенням.

    3. Перед цим - звернутися за роз'ясненнями до управління ДСЯО Вашої області. Можливо фахівці підкажуть інший варіант розвитку подій.

    З повагою! Успіхів Вам.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA