Задайте вопрос юристу

889 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Договорное право, 14 января 2025, вопрос №125457 340₴

Продаж юридичною особою обладнання фізичній особі

Доброго дня, шановні юристи!
У ТОВ на балансі є обладнання (екструдери, станки для виробництва), якими раніше ТОВ користувалося для виготовлення своєї продукції.

Підкажіть, будь-ласка, чи може ТОВ продати таке обладнання фізичній особі?
Якщо так, які особливості такої угоди, на що слід звернути увагу в договорі.

ТОВ має такі кведи: 22.22 Виробництво тари з пластмас, 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

Заздалегідь, дуже вдячна!

Ответы юристов (3)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ПІДПРИЄМСТВО МАЄ ПРАВО ПРОДАТИ ОБЛАДНАННЯ ФІЗИЧНІЙ ОСОБІ.

    Насамперед підприємство приймає рішення про продаж обладнання , яке оформлює наказом директора чи протоколом зборів власників підприємства.

    Окрім того, продаж обладнання оформлюють договором купівлі-продажу. Такий договір складають у письмовій формі (ст. 208 Цивільного кодексу України).

    Вибуття обладнання найчастіше оформлюють Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма № ОЗ-1). Його складають у 3 примірниках: перші два — для підприємства, що передає основний засіб (перший примірник додають до звіту, а другий — до повідомлення на передання та для акцепта), третій — особі, що приймає основні засоби.

    Однак у цьому випадку замість форми № ОЗ-1 можна скласти й звичайну видаткову накладну. Це зумовлено тим, що перед продажем обладнання, ми переводимо його зі складу запасів, а саме — до необоротних активів і груп вибуття, утримуваних для продажу. Тобто під час передання обладнання його вже не обліковуватимуть у складі основних засобів.

    Зокрема, видаткову накладну на передання обладнання фізособі складають у загальному порядку із заповненням усіх обов’язкових реквізитів, передбачених ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Вікторія!

    Так, маєте право продати основний засіб фізичній особі.

    Основні засоби (далі – ОЗ) – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік(п. 4 НП(С)БО 7)

    Наслідки операції з продажу ОЗ насамперед залежать від системи оподаткування суб'єкта господарювання — продавця. Якщо для платників ПДВ правила обліку цього податку є однаковими, то для платників податку на прибуток та платників ЄП є свої особливості.

    Документальне оформлення.

    Унаслідок продажу ОЗ об'єкт списується з балансу. Але перед списанням слід виконати низку організаційних дій. Операція з реалізації ОЗ — це фактично дві взаємопов'язані між собою операції:

    — переведення ОЗ до групи вибуття, утримуваної для продажу;

    — власне операція продажу.

    Рішення про продаж основного засобу, яке перебуває на балансі підприємства підтверджується наказом керівника.

    Можливість продажу визначає постійно діюча комісія. Саме ця комісія складає акти на приймання-передачу (у цьому разі — на вибуття ОЗ). Якщо переведення ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу, відбулося одночасно з реалізацією такого ОЗ, то Акт приймання-передачі ОЗ (типова форма №ОЗ-1) складається у трьох примірниках: перші два залишаються у підприємства-продавця (перший примірник додається до звіту, а другий — до повідомлення на передачу та для акцепту), третій — передається покупцю.

    Якщо ж лише приймається рішення про переведення ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу, то також слід оформити Акт приймання-передачі ОЗ (типова форма №ОЗ-1), але тільки у двох примірниках (з місця експлуатації на склад).

    Надалі при безпосередній реалізації ОЗ треба скласти звичайну видаткову накладну на покупця ОЗ.

    Iнформацію про вибуття ОЗ також слід відобразити в Iнвентарній картці обліку основних засобів (типова форма №ОЗ-6) та Картці обліку руху основних засобів (типова форма №ОЗ-8).

    Переведення ОЗ до групи вибуття, утримуваної для продажу.

    Формування у бухгалтерському обліку інформації про необоротні активи, утримувані для продажу, визначає П(С)БО 27. Пункт 1 розділу II П(С)БО 27 встановлює низку критеріїв, за якими ОЗ може вважатися утримуваним для продажу, зокрема один із критеріїв — його продаж має високу ймовірність. Згідно з п. 3 розділу II П(С)БО 27 первісне визнання необоротних активів та групи вибуття як утримуваних для продажу провадиться на дату, коли щодо активів, групи вибуття виконуються всі умови, наведені в п. 1 розділу II П(С)БО 27. Саме на таку дату слід перевести ОЗ до групи вибуття, утримуваної для продажу, за його залишковою вартістю, адже такий об'єкт ОЗ перестає визнаватися необоротним активом відповідно до п. 6 розділу II П(С)БО 27.

    В обліку робиться проведення: Д-т 286 К-т 10. Цією датою і треба списати нарахований знос щодо такого ОЗ (проведення Д-т 13 К-т 10), адже на необоротні активи, утримувані для продажу, амортизація не нараховується (п. 6 розділу II П(С)БО 27).

    Відповідно до п. 29 П(С)БО 7, нарахування амортизації припиняється починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об'єкта ОЗ. А тому в місяці переведення ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу, слід ще нарахувати місячну амортизацію.

    Реалізація ОЗ.

    Під час продажу на субрахунку 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» узагальнюється інформація про доходи від реалізації необоротних активів, які утримуються для продажу. Собівартість необоротних активів та груп вибуття, утримуваних для продажу, відображається на субрахунку 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів».

    Для відображення заборгованості за необоротними активами, утримуваними для продажу, Iнструкцією №291 призначено субрахунок 680 «Розрахунки, пов'язані з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продажу». Тож операція постачання об'єкта відображається проведенням Д-т 680 К-т 712, оплата: Д-т 311 К-т 377 з подальшим зарахуванням заборгованості: Д-т 377 К-т 680 або Д-т 311 К-т 680 та Д-т 377 К-т 712, та, відповідно, закриття заборгованості: Д-т 680 К-т 377.

    Облік до реалізації.

    Якщо необоротні активи, призначені для продажу, ще не реалізовані, то в майбутньому на кожну дату балансу вони відображаються у бухобліку за найменшою із двох величин — за балансовою вартістю або за чистою вартістю реалізації (п. 9 розд. II П(С)БО 27). Якщо чиста вартість реалізації менша за балансову, то витрати відображаються в складі інших операційних витрат (п. 10 розділу II П(С)БО 27), зокрема за Д-т субрахунку 946 «Втрати від знецінення запасів».

    Не буде помилкою обліковувати заборгованість за реалізованими ОЗ і відразу через субрахунок 377. Утім, для збереження правильного аналітичного обліку все-таки доречно застосувати субрахунок 680.

    Якщо підприємство є платником ПДВ, то податкові зобов'язання відображаються проведенням Д-т 712 К-т 641 або Д-т 643 К-т 641 (у випадку передоплати).

    Якщо договірна вартість є нижчою від залишкової вартості за даними бухобліку, за абз. 2 п. 188.1 ПКУ слід донарахувати ПЗ з ПДВ. Таке донарахування відображається проведенням Д-т 949 К-т 641 (про визначення бази оподаткування для ПДВ мова піде далі).

    Податковий облік.

    Податок на прибуток.

    Якщо підприємство є платником податку на прибуток, проте визначає фінрезультат до оподаткування без коригування різниць, основою оподаткування податком на прибуток є бухоблік. Відповідно, фінрезультат від операції з продажу ОЗ є об'єктом для сплати податку.

    Якщо підприємство є платником податку на прибуток і, крім того, визначає фінрезультат до оподаткування з коригуванням різниць (додатково див. пп. 134.1.1 ПКУ), у разі продажу ОЗ слід звернути увагу на ст. 138 ПКУ. Крім того, потрібно врахувати, який об'єкт ОЗ продається: ОЗ, який має ознаки основного засобу відповідно до пп. 14.1.138 ПКУ, чи невиробничий ОЗ (згідно з пп. 138.3.2 ПКУ — це ОЗ, не призначений для використання в господарській діяльності платника).

    Отже, у разі продажу ОЗ фінансовий результат до оподаткування:

    1) збільшується:

    — на суму бухгалтерської залишкової вартості виробничих ОЗ (п. 138.1 ПКУ) (рядок 1.1.2 додатка РI декларації з прибутку);

    — на суму бухгалтерської залишкової вартості невиробничого ОЗ (п. 138.1 ПКУ) (рядок 1.1.3 додатка РI декларації з прибутку);

    2) зменшується:

    — на суму податкової залишкової вартості виробничого ОЗ, визначеної з урахуванням положень п. 138.3 ПКУ (рядок 1.2.2 додатка РI декларації з прибутку);

    — на суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об'єкта невиробничих ОЗ плюс витрати на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у т. ч. віднесені до витрат у бухобліку (такі витрати збільшували фінрезультат до оподаткування під час таких операцій).

    При складанні договору купівлі-продажу насамперед слід дотримуватися загальних правил, установлених гл. 54 Цивільного кодексу України для даного виду правочинів. Цей договір повинен містити істотні умови – предмет і ціну договору, а також строк його дії.

    Наприклад, зразок Договору купівлі-продажу БУ обладнання https://yurotdel.com.ua/dogovir/zrazok_dohovoru_ku...

    Щодо КВЕД, то податківці дозволяють здійснювати разовий продаж основних засобів без отримання на те, спеціальних КВЕД.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Так, таке обладнання ТОВ може продати фізичній особі.

    Продаж обладнання оформте як звичайний продаж необоротних активів. Для цього беріть до уваги вартість предмета договору купівлі-продажу, адже згідно ч. 2 ст. 44 Закону про ТОВ рішення про надання згоди на вчинення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 50 відсотків вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, приймаються виключно загальними зборами учасників, якщо інше не передбачено статутом товариства.

    Рішення загальних зборів учасників про надання згоди на укладання правочину оформте протоколом. Решту операцій продажу проведіть за договором купівлі-продажу за рішенням керівника ТОВ. Рішення про продаж оформте наказом керівника.

    Обладнання переведіть до необоротних активів, призначених для продажу. Посвідчте переведення:

    • Актом приймання-передачі основних засобів за формою з Наказу № 818, або
    • Актом приймання-передачі у довільній формі з обов’яз­ко­вими реквізитами первинного документа (ст. 9 Закону про бухоблік).

    Вибір форм для документального оформлення закріпіть у наказі про облікову політику. Акт складіть у двох примірниках: перший залишається в матеріально відповідальної особи, другий передають на склад.

    Інформацію про вибуття соновних засобів (ОЗ) внесіть до Інвентарної картки обліку ОЗ.

    На дату продажу ОЗ складіть у двох примірниках видаткову накладну на покупця ОЗ.

    Змінювати КВЕД Вам не потрібно.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA