Начните консультацию с юристом онлайн
Добрый день
Я планирую приобрести машину из-за границы с аукциона в Америке через компанию. У компании есть договор (образец предоставленный компанией прикладываю к сообщению). Меня интересует консультация по тому насколько этот контракт безопасный для меня. На что стоит обратить внимание и какие моменты следует учесть при сотрудничестве с этой компанией.
Когда я пыталась узнать за оплату автомобиля , мне прислали такое сообщение " ви робите оплату на ТОВ а ми з тов проводимо на міжбанку закупівлю валюти і проводимо оплату за авто на аукціон". Этот ТОВ в контракте нигде не участвует. Каким образом у меня будет подтверждение что я оплатила инвойс? (оплачивать счет за автомобиль предлагают через банк)
Подскажите насколько возможно будет вернуть залоговую сумму в 1500 по этому контракту если что-то не срастется с этой компанией или мне не смогут подобрать автомобиль. И что можно сделать что бы обезопасить себя и не попасть на деньги в этой ситуации(например просто откажутся возвращать деньги )
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, пані Олено!
Згідно пункту 3.1. Договору Оплата послуг проводиться готівкою або в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на банківський рахунок Виконавця. Оплата інвойсу здійснюється шляхом міжнародного банківського переказу в Сполучені Штати Америки на банківські реквізити, попередньо зазначені Виконавцем
Отже, вартість ПОСЛУГ виконавця Ви пересилаєте на рахунок ФОП, а вартість АВТО на рахунок невідомого ТОВ.
Чесно кажучи дуже сумнівна схема, адже Ви повинні будете оплатити інфойс на рахунок, який вкаже Виконавець, але якщо цей рахунок не закріплений в договорі або в додатку до нього, то цілком можливо, що Ви просто викинете гроші на вітер якійсь підставній фірмі і щоб повернути кошти - Вам доведеться звертатись до суду. Проте, якщо це міжнародний банк, то справа може затягнутися на досить довгий час і не факт, що буде на Вашу користь.
Тому Вам потрібно вимагати закріпити реківізити ТОВ в Договорі або в додатковій угоді, де Виконавець поставе свій власний підпис.
Або вимагайте, щоб оплата авто відбувалася на рахунок виконавця, так як в нього буде легше відсудити кошти за ненадану послугу.
Згідно пункту 2.1 Договору замовник зобов'язується гарантувати повернення повної суми передоплати у випадку висловлення Замовником наміру про розірвання Договору в будь-який момент до виграшу автомобіля на аукціоні Виконавцем.
Згідно пункту 7.2 Договір може бути розірваний в односторонньому порядку з ініціативи Замовника до моменту виграшу автомобіля на аукціоні Виконавцем. Ініціатива Клієнта щодо розірвання договору може бути виражена в усній чи письмовій формі. Сторонами оформляється розірвання договору з ініціативи Замовника в розумні строки з моменту усного чи письмового повідомлення Замовника про намір розірвання договору.
Тобто, Договором передбачено, що Ви маєте право розірвати договір та повернути повну передоплату лише ДО виграшу автомобіля на аукціоні.
Проте, скоріш за все ніхто добровільно повертати Вам кошти не буде. Як показує практика, більшість підприємців після першого повідомлення про повернення коштів - ігнорують клієнтів (не беруть трубку, повідомляють, що лот виграний і повернути кошти не можуть) або навпаки повідомляють, що обов'язково повернуть кошти, але насправді намагаються відтягнути час, коли за умовами договору повернення коштів неможливе (поки не виграють лот).
Тому, в разі неохідності розірвати Договір Вам потрібно обов'язково письмово рекомендованим листом з описом вкладеного та повідомленням про вручення сповістити Виконавця про те, що не бажаєте користуватися його послугами. Відмітка про вручення буде доказом того, що підприємець з того часу повинен повернути кошти та не здійснювати пошук авто/вигравати аукціон.
Так у Вас буде більше шансів виграти судову справу, ніж якщо Ви просто зателефонуєте Виконавцю та повідомите про розірвання договору.
Якщо ж лот вже виграний, то Ви вже не маєте право розірвати договір в односторонньому порядку. Крім того, згідно п. 3.2.2. Договору Ви повинні оплатити інвойс протягом 2х днів, а згідно п. 4.3. Договору в разі відмови оплатити інвойс Ви повинні будете сплатити Виконавцю штраф в розмірі, що дорівнює загальній сумі передоплати, що сплачується за послуги Виконавця.
Покупка авто з США завжди ризикована справа, тому краще приймати остаточне рішення після оцінки всіх ризиків. Крім того, Вам може по факту прийти авто з більшими пошкодженнями, чим заявлено на аукціоні.
Перш за все Вам потрібно, щоб інвойс був оплачений на рахунок, який вказаний в договорі або в додатковій угоді.
По-друге, вимогу про розірвання договору направляйте рекомендованим листом з описом вкладеного і до виграшу лоту.
По-трете, вкажіть в Договорі строки, за які повинно відбутися розірвання договору та повернення коштів, адже в ньому зазначено лише "розумні строки", а це поняття можна трактувати по-різному.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олена!
На жаль, такі контракти цілком безпечними не бувають ніколи. Тим більше, що з тої схеми, яку Ви описали, виглядає так, що Ви не є прямим покупцем авто. Ви робите це через повередника й, відповідно, абсолютно залежні від його добросовісності.
Тим більше, що згідно підпункту 3.2.2 договору Ви повинні здійснити оплату за інвойсом "шляхом міжнародного банківського переказу в Сполучені Штати Америки на банківські реквізити, попередньо зазначені Виконавцем". Тобто, Ви перераховуєте кошти невідомій юричній особі, яка до того ж не є строною договору!
Хочу підкреслити, що такі договори зазвичай вкрай неякісно прописані і це недарма, оскільки виконавець по такому договору вкрай не зацікавлений, аби він повертав Вам кошти. Тож, покладатися лише на умови таких договорів немає сенсу.
Ще раз хочу наголосити, що згідно договору Ви маєте справу не з ТОВ, а з фізичною особою-підприємцем Черневим Іваном Юрійовичем, тобто з ФОП. Статус, як Ви розумієте, у цих двох форм здійснення підприємницької діяльності зовсім різний.
Особливо небезпечним представляється мені такий алгоритм дій при купівлі авто:
Відповідно до пункту 2.1 договору "Виконавець зобов’язаний негайно після виграшу автомобіля на аукціоні надіслати Замовнику інвойс з включенням повної вартості автомобіля, вартості збору за участь в аукціоні ".
В той самий час згідно пункту 2.4 "замовник має право: - відмовитись від надання послуг Виконавцем в будь-який час до моменту виграшу автомобіля на аукціоні;
- повернути суму внесеної передоплати в повному розмірі без нарахування будь-яких комісій в разі відмови від послуг Виконавця в будь-який час до моменту виграшу автомобіля на аукціоні Виконавцем;
Це для Вас означає, що повернути свій аванс Ви можете лише у випадку, якщо відмовитесь від оборудки по купівлі авто до закінчення моменту під час проведення аукціону, коли авто, по-суті, буде продано виконавцю.
При тому, Ви не тільки можете легко втратити свою передоплату, а:
Згідно пункту 4.3. договору "в разі відмови оплатити інвойс відповідно до умов п. 3 цього Договору, Замовник сплачує Виконавцю штраф в розмірі, що дорівнює загальній сумі передоплати, що сплачується за послуги Виконавця".
Крім того відповідно до пункту 4.4. "в разі порушення строків щодо оплати інвойсу Замовником відповідно до умов п. 3 цього Договору, Замовник сплачує Виконавцю штраф в розмірі, що дорівнює еквівалентну 50 доларам США за кожний день прострочення оплати інвойсу згідно з правилами аукціонів США".
До того ж важливий розділ договору, який має пряме відношення до повернення передоплати, прописаний таким чином, що Вам не вдасться розірвати договір, якщо після транспортування авто до України і осмотру його Вами будуть виявлені недоліки, на які, м'яко кажучи, раніше не звернув увагу виконавець.
Згідно пункту 7.2. "Договір може бути розірваний в односторонньому порядку з ініціативи Замовника до моменту виграшу автомобіля на аукціоні Виконавцем. Ініціатива Клієнта щодо розірвання договору може бути виражена в усній чи письмовій формі. Сторонами оформляється розірвання договору з ініціативи Замовника в розумні строки з моменту усного чи письмового повідомлення Замовника про намір розірвання договору".
Отже, підписувати договір комісії в такому вигляді я би Вам категарично не радив. Думаю також, що у разі Ваших спроб щось змінити в цьому договорі Ви наразите себе на категоричну відмову і роздратування виконавця.
Хоча я би в цьому випадку підготував би зовсім інший договір. Тому що договір, який Вам запропонований, містить лише незначну частину того, що подібні договори повинні включати. Крім того, він написаний точно не на Вашу користь!
Якщо Вам пощастить, то все пройде нормально, і Ви отримаєте таке авто, як хотіли. Якщо ж ні, то нічого крім проблем з виконавцем не будете мати. І тут варто сказати пару слів про повернення коштів у разі, якщо авто Вас не влаштує.
Справа втім, що повернути свої кошти Ви зможете лише в судовому порядку. Проте, договір прописаний таким чином, що будь який суддя, яким би справедливим він не був, матиме серьозні складнощі на шляху до того, аби повернути Вам Ваші кошти.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Машину потрібно обрати, доставити, розмитнити. І, звичайно, її потрібно оплатити. Якщо до лютого 2022 року з останнім у українців проблем не виникало, то сьогодні діють обмеження на виведення за кордон валюти, відправлення SWIFT, SEPA-платежів та навіть на переказ гривні на карткові рахунки. Це значно ускладнює купівлю будь-чого за кордоном.
Діючі обмеження
Відразу після повномасштабного вторгнення НБУ запровадив обмеження на перекази за межі України. Логічне та виправдане рішення, метою якого було втримати в країні іноземну валюту, зменшити тиск на міжнародні резерви та контролювати курс гривні. За півтора роки війни воно декілька разів переглядалось, але лише в бік жорсткішого контролю. Розглянемо декілька доступних українцям варіантів транскордонних грошових переказів та можливість їх застосування для купівлі авто за межами країни.
SWIFT
Здійснювати SWIFT-перекази валюти за кордон українці сьогодні можуть лише у наступних випадках:
Як бачимо, тут без варіантів. Проплатити інвойс із автомобільного аукціону в США через SWIFT із Україні наразі точно не вдасться.
Р2Р-перекази
Переслати гроші за кордон за допомогою Р2Р-переказів можна, але тут також існують обмеження. Перекази валюти з карток українських банків на картки іноземних можливі лише в еквіваленті 100 тис. гривень на місяць ($2,6 тис). Є варіант пересилати гривню, тоді ліміти значно більші: до $10−25 тис. на місяць (залежно від банку). Але в цьому випадку отримувач грошей за кордоном також має бути клієнтом українського банку і мати гривневу картку.
Ну, і проблема в тому, що це Р2Р-перекази. Тобто, коли мова йде про купівлю авто, то вони можуть стати у нагоді лише, якщо у покупця за кордоном є довірена особа — людина, якій можна без побоювань переказати велику суму і яка потім внесе всі потрібні платежі. Такі зв’язки є далеко не в усіх.
Готівка
Виїжджаючи за кордон, кожен громадянин України має право без декларування вивозити готівку в еквіваленті до €10 тис. Можна і більше, але тоді доведеться підтвердити походження коштів: квитанції про їх зняття з власного рахунку в банку, договори купівлі-продажу тощо. Та навіть якщо готівка з усіма підтверджуючими документами вже на руках, є інша проблема — можливість самого виїзду. Через військовий стан у переважної більшості бажаючих придбати авто її немає.
Криптовалюта
Тут також є нюанси. Жодних обмежень на перекази криптою в Україні не існує. Але вони встановлені на операції з її купівлі — 100 тис. грн на місяць. Ба більше, придбати крипту навіть в межах цього ліміту зараз вкрай важко. Через постанову НБУ (№ 14 від 1 березня 2023 року) банки посилили правила свого фінмоніторінгу, і тепер операції з купівлі крипти та її зворотнього обміну на фіатні гроші трактуються ними, як високоризикові, та блокуються.
Таким чином, українські криптоінвестори залишилися без можливості як поповнювати свої рахунки, так і забрати з них гроші. Якщо ви — один із них, і у вас вже є необхідна для сплати авто сума у цифровій валюті, проблем з її переказом за кордон виникнути не повинно. Якщо ж її попередньо треба купляти, то вони, найімовірніше, з‘являться.
Тож, як сплатити за авто?
Багато хто просто звертається до салонів або компаній-посередників, які займаються підбором авто з-за кордону «під ключ». Ті контролюють всі етапи процесу, включно з розрахунком, за який часто беруть власну комісію. Як саме він відбувається — подробиць вони, зазвичай, не розкривають.
МАБУТЬ ЗАРАЗ ЦЕ НАЙКРАЩИЙ ВАРІАНТ, ПІСЛЯ ТОГО ЯК 03.01.25 РОКУ ПРЕЗИДЕНТ ПІДПИСАВ ЗАКОН "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами суб’єктами господарювання, які поставлені на облік у Головному сервісному центрі МВС".
Втім, при бажанні замовник автомобіля завжди може сплатити за нього самостійно, не переплачуючи салону за фінансове «посередництво». Для цього варто лише скористатись послугами спеціалізованого сервісу. Наприклад, такого, як компанія 1654.exchange, яка сьогодні забезпечує проведення SWIFT- та SEPA-платежів у всьому світі. Зокрема, з її допомогою можна здійснити і проплату інвойсу з автомобільного аукціону. А за потреби, і решти інших платежів, пов‘язаних із доставкою авто.
Працює це дуже просто. Клієнт звертається до одного з відділень 1654.exchange, які є в усіх обласних центрах України, та передає компанії готівку. Вона, зі свого боку, робить оплату за інвойсом або договором. Все. Таким чином можна оплатити придбання не лише авто, але й нерухомості та будь-яких інших товарів за кордоном.
---
Під час купівлі вживаних автомобілів можна зіткнутися з фальшивими оголошеннями, крадіжкою особистих даних, підробкою права власності та іншими видами шахрайства. Тому переконайся, що обрані онлайн-майданчики та продавці відомі та надійні.
Переглядаючи оголошення про вживані автомобілі, звертай увагу на «тривожні сигнали». Наприклад, відсутність документів, продавці не повідомляють VIN-код автомобіля чи не називають себе, уникають прямої відповіді на питання, або угода здається надто вигідною, щоб бути правдою. Переконайся, що всі дані засновані на реальних фактах, а не на обіцянках продавця.
Краще планувати купівлю у дилера. Перед цим ознайомтися з даними про компанію, щоб переконатися в розумності умов.
З ЦИМ ФОП Я НЕ РАДЖУ ВАМ СПІВПРАЦЮВАТИ, ТИМ БІЛЬШЕ, ЩО ВІН НЕ МАЄ ПРАВА ЗАЙМАТИСЯ ЦІЄЮ ДІЯЛЬНІСТЮ:
https://youcontrol.com.ua/catalog/fop_details/2308...
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Порядок повернення авансу визначений в п.2.4 проєкту Договору:
Замовник має право:
- відмовитись від надання послуг Виконавцем в будь-який час до моменту виграшу автомобіля на аукціоні;
- повернути суму внесеної передоплати в повному розмірі без нарахування будь-яких комісій в разі відмови від послуг Виконавця в будь-який час до моменту виграшу автомобіля на аукціоні Виконавцем;
- вимагати отримання будь-якої інформації щодо автомобіля (яка може бути отримана Виконавцем з наявних відкритих джерел), процедури аукціону, іншої інформації щодо надання послуг в рамках цього Договору;
- звертатись до Виконавця за відповідними консультаціями щодо підбору, пошуку автомобіля.
Після виграшу автомобіля на аукціоні аванс Вам не повернуть. Таке повернення можливе лише у судовому порядку та за наявності правових підстав (невиконання Виконавцем договірних зобов'язань), які необхідно буде обгрунтувати в Вашому позові.
Тому, перевірте діяльність виконавця, відзиви про його роботу, виконані послуги, строк його діяльності в цій сфері і приймаєте рішення виходячи з цього.