Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день!
Я є громадянином України і перебуваю зараз у Польщі. Я маю борг перед українським банком (monobank), і представники банку почали погрожувати судом через прострочені платежі. Суд ще не призначений, але я хотів би розуміти свої права та можливості в цій ситуації.
Мої питання:
1. Як уникнути судового процесу? Чи можу я домовитися з банком?
2. Що робити, якщо суд все ж таки буде, але я не зможу з’явитися?
3. Як захистити свої інтереси з-за кордону?
4. Чи може судовий виконавець у Польщі стягувати борг за рішенням українського суду?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, надаю відповіді на ваші запитання.
1. Як уникнути судового процесу? Чи можу я домовитися з банком?
Так. Реструктуризація боргу.
Більш детально за посиланням
https://credit7.ua/news/informatsiia_dlia_kliienti...2. Що робити, якщо суд все ж таки буде, але я не зможу з’явитися?
Рішення буде винесено без вашої участі в не на вашу користь. Будуть великі відсотки.3. Як захистити свої інтереси з-за кордону?
Модна залучити адвоката для представництва ваших інтересів.
У суді можна буде скасувати пеню, штраф залишити для оплати тіло кредиту, тобто ту суму яку брали з самого початку.4. Чи може судовий виконавець у Польщі стягувати борг за рішенням українського суду?
Ні не може, тільки в Україні. В Україні у разі судового рішення, буде відкрито виконавче провадження, в якому будуть заблоковані банківських рахунки, якщо ж майно буде накладено нього арешт. Ви не зможете вчиняти з майном будь які нотаріальні дії, продати подарувати в т.д.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Романе!
Так, це можливо. Потрібно домовлятись із банківською установою.
Реструктуризація боргу за кредитним договором — це одна з форм реорганізації умов боргу, під час якої боржники і кредитори домовляються про відстрочення виплат заборгованостей за основною сумою кредиту і за відсотками, термін яких повинен наступити в певний період часу, а також про новий графік таких платежів.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про споживче кредитування" кредитодавець має право проводити за погодженням із споживачем реструктуризацію зобов’язань за договором про споживчий кредит.
Реструктуризація зобов’язань за договором про споживчий кредит - це зміна істотних умов договору про споживчий кредит, що здійснюється кредитодавцем на договірних умовах із споживачем і впливає на умови та/або порядок повернення такого кредиту.
Для реструктуризації кредитного боргу необхідно звернутися із заявою до фінансової установи, в якій було взяте фінансове зобов’язання (кредит). У даній заяві необхідно вказати обставини, які спричинили негативне фінансове становище та подати відповідні підтверджуючі документи. У процедурі фінансової реструктуризації мають право брати участь фінансові установи, які є кредиторами боржника. Інші кредитори мають право брати участь у процедурі фінансової реструктуризації, якщо в такій процедурі бере участь принаймні одна фінансова установа, що не є пов’язаною з боржником особою.
Суд розгляне справу без Вашої участі. Можливо, справа взагалі буде розглядатись у спрощеному провадженні без виклику сторін.
Ви можете захищати свої інтереси самостійно шляхом подання відзиву на позовну заяву, клопотань тощо через підсистему Електроний суд.
Інформацію про те, як створити та подати заяву через Електронний суд знайдете за посиланням:
https://wiki.court.gov.ua/w/Як_створити_та_подати_заяву_через_Електронний_суд
Або ж Вам потрібен адвокат в Україні, який представлятиме Ваші інтереси у суді.
Виплата боргу за рішенням суду – це процес, який включає кілька етапів:
В процесі стягнення заборгованості державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно, попереджає про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Одночасно з відкриттям виконавчого провадження відомості щодо боржника з'являться в Єдиному реєстрі боржників.
Після відкриття виконавчого провадження державним виконавцем перевіряються офіційні джерела доходу, наявність банківських рахунків, майна, з метою подальшого звернення на них стягнення; встановлюється майновий стан боржника за місцем його проживання та у разі виявлення майна - здійснюється його опис, з метою подальшої реалізації.
До боржника застосовуються заходи примусового виконання відповідно до вимог Закону «Про виконавче провадження», а саме:
Порядок застосування кожного заходу примусового виконання рішення має специфічні риси, які повинні враховуватись державним виконавцем у процесі виконавчого провадження.
Стягнення за виконавчими документами, в першу чергу, звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів.
У разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке згідно з законом не може бути накладено стягнення. Боржник має право вказати ті види майна чи предмети, на які необхідно звернути стягнення в першу чергу. Остаточно черговість стягнення на кошти та інше майно боржника визначається державним виконавцем.
Стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження.
У разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов'язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
З повагою, адвокат Айвазян.
Які наслідки можуть мене чекати за кордоном, та при поверненні в Україну після воєнного стану, якщо ніяк не реагувати на вимоги банку? На данний момент в Україні немає жодного майна, та машина була переоформлена на іншу людину, через місяць після отримання кредиту. Я не мав змоги платити декілька місяців, і сума для повернення в стандартний графік оплати стала не підйомна. Наразі банк потребує оплатити всю суму, яка становить 204 434 грн. (Брав розстрочку на 70 тис., та заліз в кредитний ліміт на 50 тис.).
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеЯкщо Ви не будете реагувати на вимогу банку, останній подасть позовну заяву до суду про стягнення заборгованості за кредитним договором. Як я і казав вище, скорше за все, справа буде розглянута у порядку спрощенного провадження без виклику сторін.
Якщо Ви не вчинятимете жодних дій і на цьому етапі, то, в принципі, за наявної судової практики суд задовільнить вимоги кредитора у повному обсязі.
Далі банк звертається до виконавчої служби та виконавець відкриває виконавче провадження. У разі відсутності в Вас коштів на рахунках, рухомого та нерухомого майна нічого не відбувається. Виконавче провадження залишається відкритим, Ви в свою чергу, знаходитесь у реєстрі боржників, борг залишається.
Наслідків за кордоном я для Вас не бачу.
Єдине, що може зробити виконавець у рамках викнавчого провадження за наявної ситуації, накласти заборону на виїзд за межі України.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Якщо у вас виникли труднощі з оплатою кредиту, зверніться до вашого кредитора, щоб спільно владнати цю проблему. На жаль, борг сам собою нікуди не зникне, бо, крім щомісячних процентів за кожен день прострочення, кредитор нараховуватиме штраф та пеню.
---
Відповідно до ч.1 ст.12 закону «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред’явлені до протягом 3 років, крім посвідчень комісій по трудовим спорам та виконавчих документів, за якими стягував є держава або державний орган, які можуть бути пред’явлені до виконання протягом трьох місяців.
Отже строк для пред’явлення виконавчих листів до виконання у Вашій справі становить три роки.
---
Банк може списати борг, якщо з'ясується:
Громадяни мають звертатися до банку із проханням списати борг.
---
Перш за все, не потрібно забувати, що борги потрібно повертати, однак, не дивлячись на це, питання взаємовідносин між кредитором і боржником завжди будуть складними. З однієї сторони є певні життєві обставини зі сторони боржника, які обмежують а інколи взагалі унеможливлюють виплату за зобов‘язаннями. З іншої ж сторони, є чіткі положення кредитного договору та чинне законодавство, яке зобов‘язує боржника повертати отримані кошти на відповідних умовах. Але з цією позицією не все так просто, оскільки доволі часто кредитори ігнорують норми моралі та чинне законодавство, прописуючи в договорі нереальні 300-500% річних. Погодьтесь, якби боржник знав, що його по договору зобов‘язують повернути - у борг не взяв би... Однак, не дивлячись на це такі надмірні проценти за кредитом є незаконні, зараз поясню чому.
1. у відповідності до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послу», як встановлює, що фінансові установи в Україні діють відповідно до цього Закону з урахуванням норм законів України, які встановлюють особливості їх діяльності;
2. у відповвідності п. 5 ч. 3 ст. 18 Закон України «Про захист прав споживачів», відповідно до якої несправедливими є, зокрема, умови договору про встановлення вимоги щодо сплати споживачем непропорційно великої суми компенсації (понад п’ятдесят відсотків продукції) у разі невиконання ним зобов’язань за договором.
Тобто, законодавець чітко визначає, що непропорційно велика сума компенсації за надання кредиту і неналежне чи повне невиконання зобов‘язань є несправедливою, при цьому, порушення кредитором зазначених пунктів є незаконними.
Безпосередньо, на власній практиці першою невідкладною допомогою слід вважати звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг зі скаргою, за результатом розгляду якої ви отримаєте відповідь і (у випадку, якщо скаргу буде задоволено) акт про правопорушення - тоді Вам легше буде спілкуватися з банком.
---
Реструктуризація боргу за кредитним договором — це одна з форм реорганізації умов боргу, під час якої боржники і кредитори домовляються про відстрочення виплат заборгованостей за основною сумою кредиту і за відсотками, термін яких повинен наступити в певний період часу, а також про новий графік таких платежів.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про споживче кредитування" кредитодавець має право проводити за погодженням із споживачем реструктуризацію зобов’язань за договором про споживчий кредит.
Реструктуризація зобов’язань за договором про споживчий кредит - це зміна істотних умов договору про споживчий кредит, що здійснюється кредитодавцем на договірних умовах із споживачем і впливає на умови та/або порядок повернення такого кредиту.
Куди звернутися для реструктуризації кредитного боргу:
Для реструктуризації кредитного боргу необхідно звернутися із заявою до фінансової установи, в якій було взяте фінансове зобов’язання (кредит). У даній заяві необхідно вказати обставини, які спричинили негативне фінансове становище та подати відповідні підтверджуючі документи. У процедурі фінансової реструктуризації мають право брати участь фінансові установи, які є кредиторами боржника. Інші кредитори мають право брати участь у процедурі фінансової реструктуризації, якщо в такій процедурі бере участь принаймні одна фінансова установа, що не є пов’язаною з боржником особою.
---
Ігнорувати дзвінки від банку, фінансових та колекторських компаній, ховатися від кредиторів – програшна стратегія, яка до того ж негативно вплине на кредитну історію боржника та унеможливить майбутню співпрацю з фінансовими установами. Крім того, з метою повернення боргу кредитор має право здійснювати певні заходи: звернутися до суду із заявою щодо примусового стягнення боргу.
Якщо фінансове становище різко погіршилося, ви втратили роботу або власне майно, зверніться до фінансової установи, де оформлений кредит, з проханням оформити реструктуризацію боргу.
Реструктуризація боргу – це зменшення кредитного навантаження за договором кредитування завдяки лояльнішим умовам повернення заборгованості.
Переваги реструктуризації:
Кредитор може погодитися на різні варіанти реструктуризації боргу: продовження строку користування кредитом і зменшення щомісячного платежу, скасування пені та штрафних санкцій, списання частини боргу.
Також в окремих випадках фінансова установа може погодити й інші умови реструктуризації, наприклад, позичальник достроково сплачує 10–15% боргу, після чого фінансова установа знижує процентну ставку.
Серед чинників, які допоможуть отримати позитивне рішення про реструктуризацію боргу: додаткове забезпечення (транспортний засіб або нерухомість), готовність частково погасити борг, позитивна кредитна історія, порука платоспроможної особи.
Майте на увазі, що фінансова установа може відмовити в реструктуризації боргу. Адже зміна умов кредитного договору на лояльніші для позичальника – це її право, а не зобов’язання.
Як оформити реструктуризацію?Необхідно звернутися до фінансової установи з офіційною заявою про реструктуризацію та надати документи, що підтверджують виникнення обставин, за яких ви не маєте змоги платити за кредитом: це може бути втрата роботи, працездатності тощо.
Про повний пакет документів дізнавайтеся у фінансової установи, в якій у вас оформлений кредит. Реструктуризація оформлюється підписанням договору, де зазначені нові умови кредиту.
У період дії воєнного стану та у 30-денний строк після дня його припинення або скасування споживач не нестиме відповідальності перед кредитодавцем у разі прострочення виконання зобов’язань за споживчим кредитом, зокрема у разі прострочення штрафи та пеня не нараховуватимуться.
Неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплату яких передбачено мікрозаймом і які нараховано лише з 24 лютого 2022 року (початок дії воєнного стану) за прострочення виконання за відповідним договором, підлягають списанню.
---
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про споживче кредитування" кредитодавець має право проводити за погодженням із споживачем реструктуризацію зобов’язань за договором про споживчий кредит.
Види реструктуризації кредиту
Індивідуальні програми реструктуризації кредитів встановлюються кожним банком самостійно. Зазвичай, якщо у позичальника виникла ситуація і він не справляється з виплатами, то банки пропонують такі види реструктуризації:
1. Кредитні канікули
Позичальник може вибрати відстрочку погашення основного боргу, при цьому продовжуючи щомісяця виплачувати відсотки, або вибрати можливість протягом певного часу взагалі не вносити платежів за кредитом. У цей період позичальник сплачує лише відсотки, а не тіло заборгованості. Це дає йому короткий перепочинок, що дозволяє вирішити свої фінансові проблеми.
2. Пролонгація кредиту
Продовжувати термін повернення заборгованості можна сплативши плату за користування грошима (відсотки, що набігли в банках). Це найпопулярніша функція реструктуризації споживчого кредиту. Відсотки залишаються незмінними, тому загальна сума погашення збільшується. Однак, розмір разового внеску зменшується, що дуже зручно для клієнта.
Термін договору за кредитом збільшується, за рахунок цього знижується розмір платежів за договором. Слід мати на увазі, що при цьому сума переплати за позикою збільшується.
3. Зміна валюти кредитного договоруПри нестабільній ситуації в економіці коливання курсів можуть суттєво змінювати суму до погашення. Якщо клієнт брав кредит в іноземній валюті, банк може перевести виплати національної. Це допоможе уникнути різкого зростання витрат на обслуговування боргу.
4. Зміна схеми виплатЯкщо під час укладання договору позичальник мав сплачувати диференційовані платежі (використовується графік погашення, у якому перші внески за кредитом є найбільшими сумами (з наступним щомісячним їх зменшенням)., після реструктуризації вони стануть ануїтетними. (це виплата кредиту рівними частинами протягом усього періоду погашення.).
Реструктуризація кредиту в банку - це процес зміни умов виплати боргу, щоб зробити його більш доступним для позичальника. Це може включати зниження процентної ставки, збільшення терміну кредиту або зміну інших умов, щоб допомогти позичальнику впоратися з фінансовими труднощами. Реструктуризація боргу перед банком – це процес зміни умов погашення заборгованості перед банком. Це може містити зміну суми виплати, строку погашення або процентних ставок. Мета реструктуризації – допомогти клієнтам повернути борг у зручній для них формі.
Щоб домовитися з банком про реструктуризацію боргу, клієнту варто звернутися до відділення банку або зв'язатися з банківським консультантом. Важливо уявити свою фінансову ситуацію та пояснити причини, з яких реструктуризація є необхідною. Банк може запропонувати різні варіанти реструктуризації та допомогти клієнту вибрати найбільш підходящий.
---
1. З БАНКОМ ВИ МОЖЕТЕ ДОМОВИТИСЬ ПРО РЕСТРУКТУРІЗАЦІЮ БОРГУ.
2. РІШЕННЯ СУДУ БЕЗ ВАШОЇ УЧАСТІ.
3. УКЛАСТИ ДОГОВІР З АДВОКАТОМ.
4. СУДОВІ ВИКОНАВЦІ В ПОЛЬЩІ НЕ МАЮТЬ МОЖЛИВОСТІ ВИКОНУВАТИ РУШЕННЯ УКРАЇНСЬКИЗ СУДІВ ПО СТЯГНЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ПЕРЕД УКРАЇНСЬКИМИ КРЕДИТОРАМИ.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатестану, якщо ніяк не реагувати на вимоги банку? На данний момент в Україні немає жодного майна, та машина була переоформлена на іншу людину, через місяць після отримання кредиту. Я не мав змоги платити декілька місяців, і сума для повернення в стандартний графік оплати стала не підйомна. Наразі банк потребує оплатити всю суму, яка становить 204 434 грн. (Брав розстрочку на 70 тис., та заліз в кредитний ліміт на 50 тис.).
---
БОРГ НІКУДИ НЕ ПОДІНЕТЬСЯ.