Начните консультацию с юристом онлайн
Мой отец скончался.Открыли дело о наследстве по завещанию.По истечении 6 месяцев после смерти наследодателя существует ли какое-то ограничение по времени,в течение которого надо оплатить налоги и вступить в наследство?Какова сама процедура оплаты налогов?Нотариус даёт квитанцию, которую надо оплатить?И ещё вопрос: после оплаты налогов в течение какого времени наследство будет оформлено на наследника? Спасибо.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (5)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Валентина!
Прийміть мої співчуття.
Про які саме податки йде мова?
Нульова ставка ПДФО встановлена для спадкоємців першого та другого ступенів споріднення - «а» п.п. 174.2.1 пункту 174.2 статті 174 Податкового кодексу України. Спадкоємцями першого ступеня споріднення є: діти, у тому числі усиновлені та народжені після смерті спадкодавця, чоловік або дружина, батьки. Другого ступеня споріднення: рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері та з боку батька, онуки.
Для отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємець має подати нотаріусу заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину.
Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.
Від того, яким чином відбувається спадкування за законом або за заповітом, ставка податку не змінюється.
Оскільки Ви є родичем першого ступеня споріднення по відношеню до батька, то звільненні від сплати ПДФО. Чи Ви маєте на увазі якісь інші податки?
Якщо мова йде про нерухомість, то нотаріус здійснює функції державного реєстратора та одночасно з видачею свідоцтва про право на спадщину вносить інформацію про спадкоємця як про нового власника у державний реєстр речових прав. Додатково звертатися в інші органи (БТІ тощо) не потрібно.
Якщо про транспортний засіб, то протягом 10 днів з моменту отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємець має звернутися до Сервісного центру МВС для перереєстрації транспортного засобу на своє ім’я.
Якщо про кошти у банківській установі, то зі свідоцтвом про право на спадщину Ви повинні звернутися в банк і отримати останні.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, пані Валентино!
Ні, не має.
Ви вже вступили в спадок. Проте, щоб розпоряджатися майном (продати, подарувати, здавати в оренду і т.д.) Вам потрібно отримати свідоцтво про право на спадщину.
Свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно згідно ст. 1298 Цивільного кодексу України видається після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які своєчасно прийняли спадщину , жодними строками не обмежується, і звертатися за одержанням свідоцтва про право на спадщину можна будь-коли після закінчення шестимісячного строку.
Так, нотаріус Вам видасть всі необхідні документи.
Загалом фінансові витрати при оформленні спадщини можна структурувати за кількома напрямками:
1) витрати на оформлення документів (довідки)
2) витрати на ведення нотаріального справи
3) витрати, пов’язані з об’єктом спадщини
4) платежі до держбюджету
При оформленні спадкової справи слід бути готовим до витрат наступного характеру: консультація про спадщину і вимог до документів, необхідних для оформлення спадкових прав, і складання проекту заяви на прийняття спадщини . При видачі свідоцтва про право на спадщину (складання проекту заяви на видачу свідоцтва про право на спадщину, правовий аналіз документів на предмет відповідності чинному законодавству щодо оформлення права на спадщину на нерухоме майно, виготовлення (друк) документів) доведеться витратити додатково кошти. У кожній області України в територіальному відділенні Міністерства юстиції встановлені офіційні розцінки на подібні послуги. Розцінки приватних нотаріусів дещо вище.
За користування єдиним і Державними реєстрами Міністерства юстиції України необхідно сплатити такі платежі:
– За проведення перевірки інформації про наявність або відсутність заведеної спадкової справи та виданих свідоцтв про право на спадщину з видачею виписки або інформаційної довідки за даними Спадкового реєстру – 51 грн (п. 3.4 наказу Міністерства юстиції України від 07.07.2011 №1810 / 5 «Про затвердження Положення про Спадковий реєстр »);
– За проведення перевірки інформації про наявність або відсутність посвідченого заповіту і спадкового договору з видачею виписки або інформаційної довідки за даними Спадкового реєстру – 51 грн (п. 3.4 наказу «Про затвердження Положення про Спадковий реєстр»);
– За перевірку справжності спеціальних бланків нотаріальних документів за даними Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів з видачею про це інформаційної довідки (один бланк) – 1 грн (п. 1 наказу Міністерства юстиції України від 18.02.2010 №334 / 5 «Про затвердження розміру плати за користування Єдиним реєстром спеціальних бланків нотаріальних документів та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України »);
– Плата за надання витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно (одна витримка) – 120 грн;
– За формування до Спадкового реєстру реєстраційного запису про видачу свідоцтва про право на спадщину або його дубліката з видачею про це відповідного витягу (один запис) – 51 грн (п. 3.3 наказу Міністерства юстиції України від 07.07.2011 №1810 / 5 «Про затвердження положення про Спадковий реєстр ») та інші.
Таким чином, загальна сума платежів при оформленні спадкової справи або видачі свідоцтва про право на спадщину в кожному випадку різна в залежності від кількості документів, які оформляються в нотаріальній конторі.
Державне мито сплачується безпосередньо нотаріусу під час оформлення спадщини.
Щодо податку з доходів фізичних осіб при оформленні спадщини та військовий збір, то у Вашому випадку вони нараховуються за нульовою ставкою, а отже не сплачуються, адже Ви відноситесь до першого ступеня споріднення.
Після того, як всі необхідні платежі сплачені, нотаріус оформляє свідоцтво про право на спадщину. Термін оформлення спадщини може варіюватися, але зазвичай це займає від кількох днів до тижня після підтвердження сплати податків. У разі виникнення додаткових запитів або необхідності в документальних перевірках, цей термін може бути подовжений.
Таким чином, щоб уникнути затримок у процесі оформлення спадщини, важливо, щоб усі документи були правильно підготовлені, а податки вчасно сплачені.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеЗДРАВСТВУЙТЕ, ВАЛЕНТИНА! Искренне соболезную Вашему горю! Оформление наследства никаким сроком не ограничено. Кроме того Вы как наследница первой степени родства не платите налог на наследство (ставка 0 %) и Вам нужно для наследования оплатить только услуги нотариуса, в т.ч. при регистрации права собственности в Реестре вещных прав на недвижимое имущество, а так же гос.пошлину 0,5 % от ОЦЕНОЧНОЙ стоимости наследства. Свидетельство выдается отдельно на каждый объект имущества. На автомобиль - одно, на дом - еще одно, на банковский вклад - также. Можно оформлять не всё имущество сразу. Иногда бывали случаи, что наследники не знали оформив наследство, что у наследодателя был еще депозит в банке. Приходилось дооформлять такое наследство. Это не запрещено.
Фактически, если наследственное дело у нотариуса уже открыто, то Вы не ограничены никаким сроком для получения свидетельства о праве на наследство. Вы уже вступили в наследство.
Свидетельство о праве на наследство выдается наследникам по истечении шести месяцев с момента открытия наследства (даты смерти наследодателя). Выдача свидетельства о праве на наследство наследникам, принявшим наследство, никаким сроком в Украине не ограничена. В отдельных странах СНГ этот срок ограничен 75 годами.
А о каких налогах Вы говорите? Вы оплачиваете только услуги нотариуса и "державне мито" (гос.пошлина) 0,5 % от оценочной стоимости наследства. Оценочная стоимость намного ниже чем рыночная, потому не стоит ее бояться.
Наследники первой степени родства при наследовании не оплачивают налоги на доход, полученный в качестве наследования имущества.
Отдельно определенного налога при наследовании в Украине не существует, наследство облагается налогом на доходы физических лиц (далее — НДФЛ) по ставкам 0%, 5% или 18%. От того, как происходит наследование по закону или по завещанию, ставка налога не меняется.
Нулевая ставка НДФЛ установлена для наследников первой и второй степеней родства – «а» п.п. 174.2.1 пункта 174.2 статьи 174 Налогового кодекса Украины. Наследниками первой степени родства являются: дети, в том числе усыновленные и родившиеся после смерти наследодателя, муж или жена, родители. Второй степени родства: родные братья и сестры, баба и дед со стороны матери и отца, внуки.
Ставка НДФЛ в 5% установлена для наследников, не относящихся к членам семьи первой и второй степеней родства - п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Налогового кодекса Украины.
По ставке 18% облагается налогом любой объект наследства, наследуемого наследником от наследодателя-нерезидента, и любой объект наследования, наследуемого наследником-нерезидентом от наследодателя-резидента - п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Налогового кодекса Украины. Фактически данную ставку НДФЛ нужно будет уплатить несмотря на степень сродства.
Наследники, получившие наследство, облагаемое налогом по ставкам 5% и 18% НДФЛ, обязаны подать налоговую декларацию об имущественном положении и доходах. В данную декларацию необходимо включить суммы такого дохода в общий годовой налогооблагаемый доход.
Наследники, получившие в наследство объекты, облагаемые налогом по нулевой ставке НДФЛ, могут не подавать декларацию об имущественном положении и доходах, если у них отсутствуют другие основания для представления такой декларации.
Военный сбор в размере 1,5% при наследовании обязаны уплатить наследники, за исключением тех, кто получил наследство, облагаемое налогом по нулевой ставке налога.
Согласно статье 1296 Гражданского кодекса Украины:
1. Наследник, принявший наследство, может получить свидетельство о праве на наследство.
2. Если наследство приняло несколько наследников, свидетельство о праве на наследство выдается каждому из них с определением имени и долей по наследству других наследников.
3. Отсутствие свидетельства о праве на наследство не лишает наследника права на наследство.
К сожалению в 2018 году банки Украины пролоббировали через Верховную Раду изменения в Кодекс, согласно которым:
Наследник, принявший наследство, в составе которого есть имущество и/или имущественные права, обремененные, и/или недвижимое имущество и другое имущество, в отношении которого осуществляется государственная регистрация, обязан обратиться к нотариусу или в сельских населенных пунктах - к уполномоченной на это должностного лица соответствующего органа местного самоуправления по выдаче ему свидетельства о праве на наследство на такое имущество (статья 1297 ГК Украины).
Но норма очень спорная. Написано обязан. При этом в какой срок обязан не указано. И санкции нет. Потому эта норма вышла мертвой.
Украинцы обязаны и рассчитываться на суммы больше 50 тысяч гривен по безналичному рассчёту. И что? Кто-то перестал рассчитываться в долларах наличными? - Нет. Потому что санкции за нарушение закона нет.
До истечения срока на принятие наследства нотариус может выдать наследнику разрешение на получение части вклада наследодателя в банке (финансовом учреждении), если это вызвано обстоятельствами, имеющими существенное значение (ч. 3 ст. 1298 ГК Украины).
ТО ЕСТЬ, Вы не ограничены сроками для получения свидетельства о праве на наследство по завещанию или по закону и можете его оформить в любой момент, когда сможете позволить себе услуги нотариуса и иные накладные расходы, в том числе оценку имущества, документы которые возможно необходимы для оформления наследства у нотариуса, оплату 0,5 % гос.пошлины.
Но я бы не советовал уж слишком затягивать, т.к. не все нотариусы молодые да и молодые иногда умирают... А вот если нотариус умрёт - придется поморочиться с передачей дела другому нотариусу.
Если наследственное дело заведено у частного нотариуса, то такая передача наследственного дела возможна только в случаях, предусмотренных положениями подпункта 2.7 пункта 2 главы 10 раздела II Порядка совершения нотариальных действий нотариусами Украины, утвержденного приказом Министерства юстиции Украины от 22.02.2012 г. № 296/5 (наказ Міністерства юстиції від 22 лютого 2012 року № 296/5) в редакции от 02.01.2025 г.
С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, головне подати заяву, отримати свідоцтво можна пізніше податки не сплачують лише послуги нотаріуса.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (стаття 1296 ЦКУ).
Обов'язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов’язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців (стаття 1297 ЦКУ).
Крім заяви особа повинна подати нотаріусу: документи, які підтверджують факт смерті особи після якої відкрилась спадщина, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину; докази родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем; документи, що підтверджують, що спадкове майно дійсно належало спадкодавцю; документи, що підтверджують плату за видачу свідоцтва про право на спадщину.
Строк видачі свідоцтва про право на спадщинуСвідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо заповіт складено на користь зачатої, але ще не народженої дитини, видача свідоцтва про право на спадщину і розподіл спадщини між усіма спадкоємцями може відбутися лише після народження дитини. Положення абзацу першого цієї частини застосовується також щодо дитини, зачатої за життя спадкодавця, але народженої після його смерті, у разі спадкування за законом. До закінчення строку на прийняття спадщини нотаріус може видати спадкоємцеві дозвіл на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), якщо це викликано обставинами, які мають істотне значення (стаття 1298 ЦКУ).
На майно, що переходить у порядку спадкування до спадкоємців або держави, нотаріусом або в сільських населених пунктах - посадовою особою органу місцевого самоврядування, яка вчиняє нотаріальні дії, видається свідоцтво про право на спадщину.
Свідоцтво про право на спадщину видається за місцем відкриття спадщини, крім випадків, встановлених Цивільним кодексом України.
Видача свідоцтва провадиться у строки, встановлені цивільним законодавством України";
Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з них видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини, крім випадків, встановлених Цивільним кодексом України
Строк видачі свідоцтва про право на спадщинуСвідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо заповіт складено на користь зачатої, але ще не народженої дитини, видача свідоцтва про право на спадщину і розподіл спадщини між усіма спадкоємцями може відбутися лише після народження дитини. Положення абзацу першого цієї частини застосовується також щодо дитини, зачатої за життя спадкодавця, але народженої після його смерті, у разі спадкування за законом. До закінчення строку на прийняття спадщини нотаріус може видати спадкоємцеві дозвіл на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), якщо це викликано обставинами, які мають істотне значення (стаття 1298 ЦКУ).
На майно, що переходить у порядку спадкування до спадкоємців або держави, нотаріусом або в сільських населених пунктах - посадовою особою органу місцевого самоврядування, яка вчиняє нотаріальні дії, видається свідоцтво про право на спадщину.
Свідоцтво про право на спадщину видається за місцем відкриття спадщини, крім випадків, встановлених Цивільним кодексом України.
Видача свідоцтва провадиться у строки, встановлені цивільним законодавством України";
Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з них видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини, крім випадків, встановлених Цивільним кодексом України.
Державна реєстрація права на спадщинуВідповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нотаріус як спеціальний суб’єкт в день видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно проводить державну реєстрацію прав у Державному реєстрі речових прав та вносить відомості про перехід права власності на ім’я спадкоємця до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Мой отец скончался.Открыли дело о наследстве по завещанию.По истечении 6 месяцев после смерти наследодателя существует ли какое-то ограничение по времени,в течение которого надо оплатить налоги и вступить в наследство?Какова сама процедура оплаты налогов?Нотариус даёт квитанцию, которую надо оплатить?И ещё вопрос: после оплаты налогов в течение какого времени наследство будет оформлено на наследника?
Прийміть мої співчуття!
Ні, якщо Ви подали заяву про вступ до спадщини у визначений 6-місячний період, завершити процедуру спадкування та отримати відповідні документи Ви можете хоч через 10 років. Звісно, краще не затягувати з цим кроком, але законодавством часовими рамками Ви не обмежені.
Щодо оплати податків - ТАК, це повноваження нотаріуса, який повинен зорієнтувати по цьому Вас. До речі, Ви подали заяву про вступ до спадщини часом не до державних нотаріусів за адресою м. Чернігів, вул. Шевченка, 48?
Якщо так - справа може тягтися довго. Це щодо відповіді на Ваше крайнє питання. Терміни готовності свідоцтва про право на спадщину прямо залежать і від нотаріуса. З державними буде довше, що очевидно. Тому рекомендую звертатися завжди до приватних нотаріусів.
З повагою!