Начните консультацию с юристом онлайн
Чи можно виїхати за кордон під час лікарняного?
Чи є можливість під час лікарняного, відкритого в Україні (діагноз - перелом руки) перебувати за кордоном? Якими нормативними документами це регламентується?
Дякую!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
На жаль, лікарняний не є підставою для виїзду з України.
Для того щоб виїхати за кордон по стану здоров'я у чоловіка повинна бути рішенням ВЛК про тимчасову непридатність на термін від 6 до 12 місяців.
Згідно пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно пункту 2 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий періоду період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
Отже, для перетину кордону на підставі тимчасової непридатності необхідно підготувати такі документи:
1) закордонний паспорт;
2) військово-обліковий документ зі штрихкодом або е-ВОД з Резерв+ чи ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
3) ДОВІДКА із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ 560 або Е-ВОД з Резерв плюс із вказаною відстрочкою.
4) висновок ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців, яка затверджена обласною ВЛК
На жаль, прикордонники можуть відмовити у перетині кордону, якщо чоловік має відкритий лікарняний, але в нього немає оформленої відстрочки.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Мене звати Марія і я працюю вчителем в школі. В даний момент зламала руку і перебуваю на лікарняному. Хочу поїхати за кордон провідати дітей. Адміністрація школи повідомила мені, що перебуваючи на лікарняному я не маю права виїзжати за межі України. Інакше прийдеться повертати кошти отримані за лікарняним.
Скажіть, будь ласка, чи можу я виїхати за кордон перебуваючи на лікарняному? І якщо можно виїхати, чи можно з за меж України продовжити лікарняний?
Дякую?
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДякую, за уточнення інформації. Я відповідь надав, щодо виїзду військовозобов'язаного.
Без сумніву, Ви маєте право покидати межі України в період лікарняного. Не існує жодної норми, яка б передбачала відповідне обмеження.
Повертати кошти не прийдеться, адже для громадян, що знаходяться за кордоном передбачені виплати лікарняних https://www.pfu.gov.ua/kv/220187-vyplaty-po-likarn...
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВ доповнення до своєї відповіді повідомляю наступне:
Згідно частини 2 статті 16 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" Застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений лікарем, не виконують інструкцій, рекомендацій фахівців з реабілітації, необхідних для надання реабілітаційної допомоги відповідно до індивідуального реабілітаційного плану, погодженому цією особою, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі лікарсько-консультативною комісією (далі - ЛКК) aбo для проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, втрачають право на таку допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.
ОТЖЕ, відповідно до законодавства України, немає прямої заборони на виїзд за кордон під час перебування на лікарняному. Закон України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" не містить обмежень щодо виїзду громадян під час тимчасової непрацездатності.
Однак, важливо враховувати, що під час лікарняного працівник зобов'язаний дотримуватися призначеного лікарем режиму лікування. Порушення цього режиму може бути підставою для відмови у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Таким чином, виїзд за кордон під час лікарняного можливий, але необхідно забезпечити дотримання режиму лікування та мати підтверджуючі документи для уникнення можливих юридичних наслідків.
Щоб продовжити строк тимчасової непрацездатності, перебуваючи за кордоном, Ви маєте надіслати лікуючому лікарю іноземні медичні документи, в яких має бути зазначено строки вашої непрацездатності - https://moz.gov.ua/uk/jak-otrimati-elektronnij-lik...
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Марія!
Державна прикордонна служба України не перевіряє, чи людина на лікарняному, чи в основній відпустці. Інша справа, якщо ви — держаний службовець або військовозобов’язана. У таких випадках Ви не зможете перетинути кордон, оскільки для того Вам буде необхідна підстава передбачена Постановою КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України".
ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», який встановлює підстави заборони для виїзду, такої підстави, як лікарняний, не передбачає.
Якщо питання пов'язане із подальшими можливими проблемами з Вашим роботодавцем, то, наприклад, у рішенні суду по справі № 361/7197/16-ц (працівника звільнили за прогул, оскільки вважали, що оформлення лікарняного та перебування робітника у цей час за кордоном було неправомірним) суддя прийшов до наступного висновку:
"Суд вважає, що перебування позивача ОСОБА_6 за кордоном у період її перебування на амбулаторному лікуванні з 16 по 22 червня 2010 року не свідчить про відсутність у позивача ОСОБА_6 тимчасової непрацездатності та може в свою чергу свідчити лише про недотримання нею певного режиму лікування, встановленого лікарем. Притягнення лікаря до відповідальності та визнання листка непрацездатності необґрунтовано виданим свідчить лише про порушення лікувальним закладом порядку проведення експертизи тимчасової непрацездатності та не може спростовувати факт хвороби позивача, оскільки з медичної картки ОСОБА_6 вбачається, що станом на 22 червня 2010 року їй було встановлено діагноз двосторонній гайморит в стадії набухання".
Відповідно до ст. 9 Конвенції Міжнародної організації праці № 158 про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця 1982 року, яка ратифікована Верховною Радою України 04 лютого 1994 року, тягар доведення наявності законної підстави для звільнення, як це визначено в ст. 4 цієї Конвенції, лежить на роботодавцю.
З урахуванням положень КЗпП України у справах, у яких оспорюється незаконність звільнення, саме роботодавець повинен довести, що звільнення відбулося без порушення законодавства про працю.
Факт хвороби та перебування ОСОБА_6 на амбулаторному лікуванні, тобто тимчасової непрацездатності позивача, у період з 16 по 22 червня 2010 року знайшов своє підтвердження, тому суд вважає, що зазначені обставини перешкоджали їй вийти на роботу у вказаний період.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що звільнення ОСОБА_6 з роботи на підставі п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України за прогул у період її тимчасової непрацездатності не відповідає вимогам законодавства та є безпідставним, тому позов у цій частині є обґрунтованим.
Посилання відповідача на те, що у випадку із ОСОБА_6 причиною відсутності позивача на роботі (прогулу) була не хвороба, яка унеможливлювала виконання нею трудових обов'язків працівником, що вимагає належного засвідчення стану здоров'я медичним закладом, а саме запланована заздалегідь позивачем закордонна поїздка, висновків суду не спростовують.
Посилання відповідача на те, що факт здійснення ОСОБА_6 тривалого перельоту до острову Тенеріфе (Іспанія) за кордон ставить під сумнів наявність хвороби у позивача, не може свідчити про те, що у зазначений період позивач могла виконувати трудові обов'язки".
МВТН (електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність) має бути сформований в день звернення пацієнта, якщо згідно з висновком лікаря пацієнт має тимчасову втрату працездатності.
Якщо отримали МВТН за кордоном, то можете звернутись до свого сімейного чи лікуючого лікаря, перебуваючи ще за кордоном, або по поверненню в Україну. На підставі наданих іноземних медичних документів з нотаріальним перекладом формується листок непрацездатності в реєстрі електронних листків непрацездатності Пенсійного фонду, і таким чином ви зможете швидше отримати гарантовані державою соціальні виплати.
У будь-якому разі мають бути надані іноземні медичні документи та їх нотаріально завірені переклади українською мовою.
Якщо ви хворіли за кордоном (та маєте підтверджувальні медичні документи), проте не мали змоги надіслати документи лікарю з-за кордону, після повернення в Україну ви протягом року (від строку лікування) можете звернутися до свого сімейного лікаря для формування МВТН тими датами, що зазначені в іноземних медичних документах.
У випадках лікування за кордоном МВТН може бути сформований в таких категоріях:
https://moz.gov.ua/uk/jak-otrimati-elektronnij-lik...
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ВЕЧОРА, пані МАРІЯ! Без сумніву, Ви маєте право покидати межі України в період лікарняного. Не існує жодної норми, яка б передбачала відповідне обмеження.
Таку відповідь підтверджують і колеги bitlex.ua на сервісі https://www.bitlex.ua/uk/blog/consultation/chy_ye_...
Закон України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", який встановлює підстави заборони для виїзду, такої підстави не передбачає.
Державна прикордонна служба України не перевіряє, чи людина на лікарняному, чи в основній відпустці. Інша справа, якщо Ви - держаний службовець або військовозобов’язана особа чоловічої статі. Таких осіб випускають наразі лише з певним переліком документів.
Вчителі жіночої статі - не є державними службовцями, а тому вільно мають право перетинати кордон України в будь-який час.
Аналогічне роз"яснення надало і Міністерство охорони здоров"я України.
У МОЗ надали роз’яснення про можливість українських громадян перетинати державний кордон у період воєнного стану для виїзду в інші країни на лікування
27 січня 2023 року Кабмін ухвалив постанову «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України». А наказ МОЗ від 05.04.2022 № 574 визначає критерії направлення та категорії пацієнтів, медична й реабілітаційна допомога яким може надаватися за кордоном. Тож пацієнти, які потребують медичної допомоги, яку наразі не можуть отримати в Україні, мають право покидати межі нашої держави задля лікування, незважаючи на воєнний стан.
У МОЗ пояснюють:
Пропуск таких громадян через державний кордон здійснюється за наявності документів, що підтверджують право на виїзд і в’їзд в Україну, та на підставі листа міністра охорони здоров’я України про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть прийняти на лікування. Відповідність критеріям направлення за кордон для лікування під час дії воєнного стану підтверджується формою первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого», заповненою лікарем закладу охорони здоров’я, який здійснює координацію направлення для лікування за кордон. Виїзд таких осіб дозволяється в супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені)Раніше у МОЗ розповіли, як подати заявку на лікування за кордоном.
За матеріалами сайту МОЗ України.
Щодо лякалок про повернення лікарняного - то це все брехня. За достовірність лікарняного відповідає Ваш лікар. Саме він несе матеріальну відповідальність за "липові" лікарняні. А якщо цей лікарняний достовірний і об"єктивний, то взагалі які можуть бути питання?! Жодна нормально людина не буде стверджувати, що перебувати в українському дубаку при ледь теплих батареях та з іноді відключенням світла й інших комунікацій - це краще, ніж проходити реабілітацію наприклад в Закопанах в Польщі, в Карлових Варах в Чехії чи в Німеччині (Баден-Баден, Бад-Емс, Бад-Кройцнах, Бад-Верисхофен та ін.).
Інформація про Ваш перетин кордону є інформацією з обмеженим доступом. Цього доступу немає ні у Вашого роботодавця. ні у Пенсійного фонду України та його підрозділів.
Інформація зберігається в Головному центрі обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України і надається лише на мотивований запит правоохоронних органів в рамках кримінальної справи, за рішенням суду, на запит самої особи, щодо якої запитується інформація.
Знайомі були свідками як начальник місцевого управління Державної міграційної служби прямо орав у телефонну слухавку керівниці управління Пенсійного фонду зі словами - "запам"ятайте самі і підлеглим своїм поясніть, що у нас немає даних про те, хто з пенсіонерів перетнув кордон, НЕ-МА-Є... ця інформація знаходиться в Державній прикордонній службі, пишіть свої запити туди" (пряма цитата).
ОТЖЕ, жоден із зацікавлених органів не має і не матиме інформації про Ваше перебування.
Тому будьте спокійні та сміливо відвідуйте своїх рідних.
Звісно ж треба не визнвати, що були за кордоном, бо як правило покази чи визнання факту самою людиною є єдиним джерелом інформації на яку можна опиратися. Ви ж не зобов"язані роботодавцю демонструвати свій закордонний паспорт... Це є конфіденційною інформацією про особу, яка не підлягає розголошенню роботодавцю.
Мало того. Лікарняні виплачуються, якщо наприклад людина була у відрядженні за кордоном і там отримала травму або захворювання.
Ось наприклад.
Виплати лікарняних для громадян, що знаходяться за кордоном регламентуються п.3 розділу IV Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01 червня 2021 року № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність».
Медичний висновок з відміткою про тимчасову непрацездатність, що виникла за кордоном, формується лікарем, із яким у пацієнта укладена декларація, який надає первинну медичну допомогу на підставі медичних записів, внесених лікарем. Документи мають бути перекладені на державну мову та засвідчені в установленому законодавством порядку. Приймаються медичні документи, що підтверджують тимчасову непрацездатність, за категоріями:
Медичні висновки формуються у разі:
На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування медичний висновок зі встановленою відміткою про тимчасову непрацездатність, що виникла за кордоном, може формуватися лікарем на підставі медичних записів, відповідно до виданих за кордоном медичних документів (їх копій), що підтверджують тимчасову непрацездатність, за категоріями, вказаними вище.
Медичні документи (або їх копії) можуть бути надіслані поштою або надані лікарю електронною поштою, через мобільні застосунки, соціальні мережі тощо. У виданих за кордоном медичних документах зазначається діагноз з використанням Міжнародної класифікації хвороб десятого перегляду (МКХ – 10). Необхідність перекладу на державну мову таких документів визначає лікар у випадках, коли неможливо сформувати медичний запис з використанням мови оригіналу медичного документа.
Це офіційна інформація Пенсійного фонду. https://www.pfu.gov.ua/kv/220187-vyplaty-po-likarn...
ОТЖЕ, немає жодної заборони на виїзд за кордон і взагалі де Ви проходите реабілітацію та/або лікування де хочете.
Щасти Вам та Вашим близьким! Чекаємо в ЄС.
З повагою та розумінням, юрист та викладач Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, жінкам не має заборони на перетин кордону. Тому ви маєте повне право виїхати у будь який момент, лікарняний не обов'язково.
Питання врегульовано правилами перетину кордону
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
Впевнитись в цьому ви можете зателефонувавши на гарячу лінію прикордонної служби України
Консультація з питань перетину кордонуОтримати консультацію з пить перетину кордону можливо на гарячій лінії Державної прикордонної служби України:
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Чи можно виїхати за кордон під час лікарняного?Чи є можливість під час лікарняного, відкритого в Україні (діагноз - перелом руки) перебувати за кордоном? Якими нормативними документами це регламентується?
Якщо мова йде про виїзд жінки, а не військовозобов'язаного чоловіка, все набагато простіше. Ви можете виїхати за кордон під час перебування на лікарняному. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено відповідної заборони. Державна прикордонна служба України не перевіряє, чи людина на лікарняному, чи в основній відпустці.
Зверніть увагу на наступні обставини:
1. Якщо ви будете перетинати кордон, інформація про це в реєстрі залишиться, і на запит уповноваженої особи можна буде дізнатися, чи перетинали ви кордон.
2. Ситуації можуть бути різні, все залежить від того, де ви працюєте (яка посада), які маєте відносини з керівництвом. Якщо хтось дізнається і напише скаргу, то потрібно буде розуміти, чи перетин кордону є можливим з урахуванням діагнозу/хвороби. Приміром, ви можете їхати під час лікарняного на оздоровлення тощо.
Якщо у зв'язку з виїздом будуть проблеми на роботі, Ви матимете повне право оскаржити такі дії керівництва закладу освіти.
З повагою!