Задайте вопрос юристу

907 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 20 марта 2025, вопрос №128903 800₴

Відстрочка по догляду за батьком у якого є форма 080-2/о та потім виїзд за кордон.

По суті є два питання:

1. Якщо у батька війсковозабов'язаного є форма 080-2/о(без інвалідності), чи потрібно війсковозабов'язаному оформлювати "документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд" або "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)" для вістрочки?
Я знаю, що раніше потрібно було, але зараз же постанови постійно змінються, треба знати актуальний стан речей.
Якщо коротко - чи достатьо для оформлення відстрочки в ТЦК, щоб у війсковозабов'язаного був батько з формою 080-2/o, чи ще додатково треба мати "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)" ?

2. Якщо військово забов'язаний оформить відстрочку по догляду і захоче виїхати за кордон у супроводі батька інваліда(або з довідкою 080-2/о) ,чи пропустят його через кордон , якщо замість сучасного Війскового квитка з ВІН ,є тільки довідка обмежено придатного? Тобто чи не є довідка обмежено придатного перепоною, щоб не випустили за кородон, якщо відстрочка по догляду є в резерві?

Ответы юристов (38)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    10%

    Вітаю Вас, KING BAR!

    1. Якщо у батька війсковозабов'язаного є форма 080-2/о(без інвалідності), чи потрібно війсковозабов'язаному оформлювати "документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд" або "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)" для вістрочки?Я знаю, що раніше потрібно було, але зараз же постанови постійно змінються, треба знати актуальний стан речей. Якщо коротко - чи достатьо для оформлення відстрочки в ТЦК, щоб у війсковозабов'язаного був батько з формою 080-2/o, чи ще додатково треба мати "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)" ?

    Дуже-дуже цікаве питання, і я неодноразово звертав на нього увагу, надаючи відповідні коментарі. Юридично достатньо мати документи, що підтверджують родинні стосунки, а також висновок ЛКК. Однак на практиці не все так просто. Рекомендую ознайомитися із даною проблематикою на моєму блозі: https://uristy.ua/ua/blogs/kabinet-ministriv-ukrai...

    Незважаючи на публікацію даного посту аж у серпні 2024 року, він до сих пір залишається актуальним.

    2. Якщо військово забов'язаний оформить відстрочку по догляду і захоче виїхати за кордон у супроводі батька інваліда(або з довідкою 080-2/о) ,чи пропустят його через кордон , якщо замість сучасного Війскового квитка з ВІН ,є тільки довідка обмежено придатного? Тобто чи не є довідка обмежено придатного перепоною, щоб не випустили за кородон, якщо відстрочка по догляду є в резерві?

    Загалом для виїзду за кордон аналізується військово-обліковий документ. Із довідкою точно є проблема, але Ви скоріше за все маєте електронний військово-обліковий документ (Резерв+). Якщо так, цього цілком достатньо. Думаю з цим точно проблем не повинно бути, головне - оформити відстрочку.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 560 Київ

    Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    17. Керівники органів охорони державного кордону (крім авіаційної частини) з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації) організовують проведення у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та у пунктах пропуску через державний кордон України перевірку в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. У разі відсутності у таких осіб військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) та/або наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання таких осіб до розшуку в Національну поліцію уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону відмовляють їм у перетинанні (на виїзд з України) державного кордону. Про виявлення розшукуваної особи представники органів охорони державного кордону або його структурних підрозділів інформують найближчий орган або підрозділ, що входить до системи поліції, для здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    З повагою! Щасти Вам!

    Дерій Владислав Олегович
    10%

    Доброго дня!

    Чи перебуваєте Ви на військовому обліку та який маєте військово-обліковий документ (тимчасове посвідчення чи якийсь інший)? Чи реєструвались в Резерв+?

    1. Якщо у батька війсковозабов'язаного є форма 080-2/о(без інвалідності), чи потрібно війсковозабов'язаному оформлювати "документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд" або "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)" для вістрочки?Я знаю, що раніше потрібно було, але зараз же постанови постійно змінються, треба знати актуальний стан речей.Якщо коротко - чи достатьо для оформлення відстрочки в ТЦК, щоб у війсковозабов'язаного був батько з формою 080-2/o, чи ще додатково треба мати "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)" ?

    Згідно законодавства достатньо лише довідки 080-2/o, але в ТЦК можуть неправомірно вимагати Акт встановлення здійснення догляду або довідку про отримання компенсації

    Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

    Згідно додатку 5 до Постанови КМУ № 560 для оформлення відстрочки за пунктом 9 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" потрібно подати такі документи:

    • для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ;
    • для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд)

    Отже, згідно додатку 5 для оформлення відстрочки Вам потрібно подати до ТЦК:

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560)

    2. Паспорт, РНОКПП, Довідку ЛКК батька

    3. Ваше Свідоцтво про народження

    4. Ваш паспорт, РНОКПП та військово-обліковий документ

    АЛЕ є один нюанс - згідно пункту 61 постанови КМУ 560

    Військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім’я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, за якою здійснюється догляд.

    ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОБОТИ КОМІСІЯ ІЗ ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ЗДІЙСНЕННЯ ОСОБОЮ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ СКЛАДАЄ ТА НАДАЄ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНОМУ АКТ ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ЗДІЙСНЕННЯ ОСОБОЮ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ (ДОДАТОК 8).

    ТОБТО, виникає ситуація, що згідно додатку 5 - Вам не потрібен Акт встановлення факту здійснення догляду, але у пункті 61 постанови КМУ 560 вказано, що доглядальник повинен мати довідку про компенсацію за догляд або Акт про встановлення факту здійснення догляду. Проте, в даному випадку мова йде про доглядальника за батьками дружини, але якщо є можливість зверніться до соцзахисту та спробуйте отримати Акт про встановлення факту здійснення догляду (додаток 8 постанови КМУ 560) або довідку про компенсацію за догляд (якщо Ви офіційно не працевлаштований)

    Якщо немає можливості оформити компесацію та Акт - Вам потрібно вимагати письмові відмови від соцзахисту і спробувати оформити відстрочку лише згідно додатку 5 постанови КМУ 560.

    Якщо Вам відмовлять у відстрочці на підставі того, що Ви не маєте Акту встановлення догляду - дане рішення потрібно буде оскаржувати у судовому порядку.

    2. Якщо військово забов'язаний оформить відстрочку по догляду і захоче виїхати за кордон у супроводі батька інваліда(або з довідкою 080-2/о) ,чи пропустят його через кордон , якщо замість сучасного Війскового квитка з ВІН ,є тільки довідка обмежено придатного? Тобто чи не є довідка обмежено придатного перепоною, щоб не випустили за кородон, якщо відстрочка по догляду є в резерві?

    Після того як Ви оформите відстрочку Ви можете без проблем отримати новий паперовий ВОД або сформувати електронний ВОД через Резерв+ або ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do... (е-ВОД має таку ж саму юридичну силу, як і паперовий)

    Згідно пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право: особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Отже, для перетину кордону Вам необхідно підготувати такі документи:

    1) закордонні паспорти;

    2) висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу батька у постійному сторонньому догляді

    3) Ваше Свідоцтво про народження;

    4) Ваш військово-обліковий документ. Можна надати роздрукований електронний військово-обліковий документ з Резерв+ або ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do..., адже згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    5) Якщо батьку ще немає 60 років, то йому також бажано мати військово-обліковий документ.

    Загалом, довідка про відстрочку не потрібна, адже Ви перетинатимете кордон за пунктом 2-1, а не пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    Проте, якщо Ви матиме оновлений ВОД та оформлену відстрочку - проблем з перетином кордону взагалі не буде. Тим більше, що при відстрочці до Вас не буде зайвих питань на блокпостах.

    Якщо без відстрочки - Вам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    За п.9 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" право на відстрочку мають особи:

    "зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду".

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації наведені у Додатку №5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період від затвердженого ПКМУ від 16 травня 2024 р. №560.

    Згідно з Переліком подаються наступні документи:

    - для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

    - для особи, яка потребує догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

    Перелік документів є вичерпним.

    При цьому військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд.

    З особистої практики скажу, що мій клієнт оформлюючи відстрочку в грудні 2024 року з аналогічних підстав Акт отримував. Після чого оформив відстрочку без проблем.

    Відповідно до ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 №3857-XII, перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред`явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.

    Порядок та умови перетинання громадянами України державного кордону врегульовано Правилами перетинання державного кордону громадянами України, що затверджені ПКМУ від 27 січня 1995 р. № 57.

    Зазначені Правила містять перелік підстав та суб'єктів, що мають мають право, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, перетинати державний кордон.

    Згідно з п.2-6 Правил у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

    Виходячи з цього, при наявності у Вас відстрочки за п.9 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Ви безперешкодно перетнете кордон.

    Для перетину кордону Ви також повинні мати дійсний та актуальний ВОД (Е-ВОД) та не перебувати в розшуку.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, King Bar! Так, на жаль акт потрібен. Зараз часи дуже складні, усі хто хотів уже за 3 роки відстрочку оформив, тому ТЦК звірствують і ошукують громадян ще більш інтенсивно, ніж у попередні роки.

    Перше. Якщо у Вас все ок. з військовим обліком - то ніякі ВЛК перед прийняттям заяви на відстрочку проходити не треба.

    Це паралельні процеси, які між собою не пов"язані. Якщо Ви не обмежено придатний, то взагалі ВЛК не мають права проводити до розгляду заяви на відстрочку.

    Якщо змушують щось підписувати до прийняття та реєстрації заяви на відстрочку, то прямо в тому документі пишете - "Подано заяву на відстрочку - дата подання... про що повідомлено працівників РТЦК та СП".

    Інакше можете стати черговою жертвою схематозу - "НАМ НІХТО НЕ КАЗАВ ПРО ВІДСТРОЧКУ".

    Як мабуть чули, нешановна колегія Верховного Суду вказала нещодавно, що процес мобілізації є незворотнім незважаючи на порушення закону при цьому. Тому ТЦК головне фізично людину закинути у армію. А потім оскаржувати вже нічого не вийде.

    Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу, шляхом її звільнення – Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, постанова від 5 лютого 2025 року у справі № 160/2592/23 (провадження № К/990/35899/24) – https://reyestr.court.gov.ua/Review/124951202

    Тобто навіть Верховний Суд у складі колегії суддів, призначених після 2019 року, розписався у своїй лояльності військовій владі в країні і ствердив усвідомлення того, що ніякого верховенства права більше не існує в Україні. Конституція "на паузі", міжнародне право - ігнорується, воєнний стан використовується для обмеження прав і свобод людини не у конституційний спосіб та не в порядку, який визначає Основний закон держави. При цьому усі гілки влади виступають співучасниками злочинів проти народу України, виконуючи незаконні вказівки окремих посадових осіб та виправдовуючи це якимись невідомими інтересами держави. При цьому чомусь забувається, що в Конституції йде мова про інтереси НАРОДУ, а не держави, тобто чиновників.

    Але це все юридична лірика, адже дієвих інструментів подолати системний легалізований на усіх рівнях "беспредєл" просто неможливо. І жоден юрист чи адвокат Вам не дасть гарантії, що Ваші права всупереч усьому не порушать.

    ТОБТО наразі оформлюючи відстрочку треба бути ДУЖЕ ОБЕРЕЖНИМ.

    В ідеалі, щоб заяву приймали у ЦНАПі (як це робиться в Києві, Вінниці та кількох інших регіонах), де на очах у людей ТЦК не так зручно займатися цькуванням, катуванням людей та їх вбивством.

    Право оформити відстрочку за даною підставою мають військовозобовʼязані, у яких є один з батьків, який за висновком МСЕК або лікарсько-консультативної комісії потребує постійного догляду. Проте замало мати таких батьків, необхідно довести, що військовозобовʼязаний дійсно допомагає такій особі та надає послуги з догляду на непрофесійній основі. Доведення такого факту можливе шляхом оформлення догляду з матеріально-грошовою компенсацією або встановленням факту догляду шляхом оформлення акта встановлення факту здійснення догляду.

    Тобто для отримання відстрочки необхідно підготувати та надати наступні документи:

    • довідка МСЕК І групи інвалідності із записом про потребу у постійному догляді або висновок ЛКК за формою №080/4-0, №080/2-0 по потребу у постійному догляді;
    • свідоцтво про народження;
    • довідка про отримання матеріально-грошової компенсації по догляду або акт встановлення факту здійснення догляду (додаток 8 постанови КМУ №560).
    Наявність інших родичів, за новим законодавством, не є перепоною для отримання відстрочки від мобілізації за даною підставою. Достатньо довести факт надання послуг з догляду.
    Як підтвердити потребу у постійному догляді?

    Підтвердити факт того, що батьки потребують постійного догляду можна двома способами: висновком МСЕК або висновком ЛКК. Відповідно до законодавства постійного догляду потребують особи з І групою інвалідності, відповідно у довідці до акта огляду МСЕК таких осіб робится про це відповідний запис.Для хворих, які не мають групи інвалідності належним підтвердженням потреби у догляді може слугувати висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК). Даний документ видається тільки громадянам, які за станом здоровʼя потребують постійного стороннього догляду, не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись. Для отримання такого висновку необхідно звернутись до комунального закладу охорони здоровʼя та пройти медичний огляд.

    Як підтвердити факт догляду?

    Підтвердити факт догляду можна двома способами: шляхом оформлення догляду на непрофесійній основі з компенсацією в органах соціального захисту населення або шляхом отримання акта встановлення факту здійснення догляду.Для отримання акта догляду необхідно звернутись із заявою довільної форми до комісії із питань встановлення постійного стороннього догляду за адресою реєстрації особи, яка такого догляду потребує. Члени комісії здійснюють обстеження побутових умов сімʼї та приймають рішення про підтвердження факту догляду. Закріплення даного факту здійснюється шляхом видачі акта встановлення факту здійснення догляду у вигляді додатку 8 Постанови КМУ №560. Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.За наявності акта догляду та інших документів військовозобовʼязаний може особисто звернутись до районного ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку та подати заяву на відстрочку від мобілізації разом з додатками. За результатами розгляду заяви військовозобовʼязаному надається відстрочка строком до кінця дії воєнного стану.

    Чинна редакція Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 р. передбачає за підставою п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію такі документи:

    для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

    для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім’ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім’ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

    Хоча в переліку документів Акт про встановлення факту догляду і не вимагається для батьків, проте в самій процедурі надання відстрочки, встановлені тією ж постановою КМУ № 560 - вказано інше.

    Військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім’я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов’язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

    Військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

    Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов’язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.

    Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.

    До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п’ять осіб.

    Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:

    • відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов’язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;
    • перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов’язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.

    За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов’язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

    {Пункт 61 в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024}

    Заява подається за формою, затвердженою з 16.08.2024 р. (зразок за Вашою підставою додано у файлі)

    ЗАЯВА

    {Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024; в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024}

    Щасти Вам у оформленні відстрочки!

    • King Bar Клиент 10 дней назад

      Якщо ми роглядаємо варіант, коли хочемо получити відстроку без Акт про постійний догляд, то краще щоб у баткьа була 080-2/о чи 2га група інвалідності?

      Краще саме не по букві закону ,а по практиці видання відстрочок в ТЦК.

      • Турчин Ярослав Олексійович

        Без акта лише 2 група інвалідності дає право на відстрочку. НА жаль, але практика ТЦК саме така.

        Про практику на жаль промовчу, бо як юристу цензурно не можу нічого сказати про останні 3 - 5 місяців "діяльності" ТЦК.

        Вигребли вже усіх, кого можна мобілізувати. Тому тепер щоб виконувати план, який більше ніде не виконується - адже люди кого можна мобілізувати - просто закінчуються, то майже всюди порушують закон і намагаються ошукати при оформленні відстрочки, адже виходять в ТЦК з того, що якщо Ви на обліку і не мали до цього броні / відстрочки, то мали б уже отримати повістку, а тому немобілізація досі - це їх недопрацювання.

        Все в будь-якому разі залежить від конкретного ТЦК.

        Як би там не було, з досвіду - при наявності інвалідності у батьків - простіше оформити відстрочку. Наявність дружини за наявності інвалідності не перепона. А брат - не є родичем 1 ступеню споріднення та не має обов"язку утримувати свого брата.

        Тобто простіше маючи інвалідність ІІ групи у батька оформити відстрочку без доведення факту догляду - за пунктом 13 ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізацію - як особі, яка має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю;

        Оскільки як я читав у Ваших відповідях - дружина Вашого батька має інвалідність, то вона не береться до розрахунку як особа, яка може здійснювати догляд за своїм чоловіком - Вашимм батьком.

        Просто треба буде додати докази цього до заяви - свідоцтво про шлюб та довідку МСЕК / пенсійне посвідчення про інвалідність.

        • King Bar Клиент 10 дней назад

          Дякую за відповідь, так це саме те, що я хотів спитати. Знаючи беззаконня, яке зараз коїться, хотілось дізнатися який з двух способів(форма чи 2га група) більше найдійний в сенсі того, що в ТЦК буде меньше можливостей причепитись.А зараз ще реально відстрочку через почту офромити, чи вже "все" і треба тільки йти в ТЦК ?

          • Турчин Ярослав Олексійович

            Формально по пошті можна оформити ТЦК. Але враховуючи практику - вони майже 100 % відмовлять.

            А цим йолопам ще Уряд прийняв 31.12.2024 р. зміни до постанови № 560, де прописали, що під час подання заяви на відстрочку треба пред"являти військово-обліковий документ... то ці шахраї тепер тлумачать цю нормму як таку, що треба лише особисто приходити в ТЦК.

            При цьому чому додавання електронного ВОД до заяви поштою не вважається особистим пред"явленням - вони не кажуть.

            Судової практики на цей рахунок немає ще.

            Тобто якщо хочете судитися з ТЦК, то можна спробувати поштою. Яка зараз буде практика після "капітуляції" Верховного Суду я навіть не знаю. До цього більшість судів підтверджувала, що особисте подання заяви - це також і Укрпоштою з описом вкладення та повідомленням про вручення.

            Як зазначав раніше - у Києві, Вінниці та інших окремих містах реалізували подання заяв через ЦНАП. Щоб не крутили та не зачиняли у підвалах ТЦК людей. Як це відбувається у Вас в регіоні не знаю.

            Пункт 58 (абзаци 1 - 2) постанови КМУ № 560. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

            Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

            Якщо спиратися на раніше існуючу практику, то особисте подання означає, що заяву підписує заявник сам, а не роботодавець, адвокат, тощо...

            Так само і військовозобов"язаний під час подання пред"являє я тлумачу як таку, що такий військово-обліковий документ може бути пред"явлений шляхом ДОДАВАННЯ ДО ЗАЯВИ НА ВІДСТРОЧКУ, надісланої поштою.

            Згідно з ч. 1 ст. 19 Конституції громадянин не зобов"язаний робити те, що прямо не передбачено Конституцією і законом.

            Законом не передбачено ЗАБОРОНУ подавати заяву на відстрочку поштою.

            При цьому, якщо не існує інших приписів ЗАКОНУ (а таких приписів не містить навіть постанова КМУ), діють загальні норми права, тобто ч. 6 ст. 5 Закону України "Про звернення громадя"

            Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).

            Кожен з варіантів пов"язаний з ризиком.

            На поштову заяву можуть не відреагувати. Або відмовити - приславши лист про особисту явку.

            Особисто звернувшись можуть заяву не зареєструвати або не дати доказів такої реєстрації, що потім дасть змогу мобілізувати нахабно і всупереч закону, бо їм це он навіть Верховний Суд фактично дозволив своїм недолугим рішенням від 5 лютого 2025 року.

            Після утвердження того, що мобілізацію оскаржити неможливо - єдиний юридичний варіант не бути мобілізованим - відмовитися від мобілізації у разі її протиправності та здійснювати свій захист у порядку кримінального судочинства в рамках справи про "відмову від мобілізації"... іншого держава не залишила. Ну або СЗЧ, фізичний опір ТЦК з використанням права на необхідну оборону аж до вбивства у разі нападу групи осіб, які не представились, не надали підтвердження повноважень посадової особи органу влади, а просто почали фізичне насилля над людиною.

            Я розумію як все кепсько виглядає, але коли це перегиби на місцях - це одне... Тоді є якісь юридичні засоби... але вже все суспільство бачить, що це ніякі не "місцеві ініціативи" окремих керівників / працівників ТЦК, а чітка злочинна і неофіційна вказівка від вищого керівництва в умовах запровадженої неконституційної диктатури і індульгенція від них же за злочини, які вчинає ТЦК під час мобілізації. В такому випадку жодних гарантій не може бути. За порушення закону ТЦК має фінансову вигоду. Це також вже відомо.

            А тому - ну не можемо ми сказати в таких реаліях як краще буде. Бо одним ці люди у формі посміхаються й роблять як треба, а інших вбивають. На підставі чого вони приймають такі рішення сказати важко, адже це треба бути фахівцем у судово-медичні психіатрії та аналізувати логіку злочинців, якими по факту виступають такі особи - ставлячи неофіційну вказівку керівництва у якомусь чаті - вище за Конституцію, закон, присягу Народу України. Прогнозую, що вже скоро з тими, хто виконував незаконні вказівки буде як з довоєнним керівником ГУР генерал-полковником Бурбою, який за наказом керівництва держави провів спецоперацію по викраденню в Молдові судді Чауса, а потім після обурення керівництва Молдови - його зробили крайнім, звільнили і публічно заявили, що це була його особиста ініціатива і ніхто йому таких наказів не віддавав. Так буде і з ТЦК (а може і не тільки з ними) і вони опиняться крайніми, бо ніхто їм дійсно письмових наказів не віддавав, а ментальність "вислужитися перед начальством" - як правило грає погану гру з такими службовцями.

            Маю надію, що Вам пощастить!

      • Турчин Ярослав Олексійович
        50%

        Вибачте, але я читаючи відповіді та Ваші питання у інших фахівців бачу, що є певне непорозуміння щодо можливостей оформлення відстрочки за різними підставами.

        Так от пункт 9 ч. 1 ст. 23 - в основу покладає не наявність у батька інвалідності І-ІІ групи, а саме ФАКТ ДОГЛЯДУ ЗА НИМ на практиці, а не теоретично. Цей факт підтверджується або оформленими виплатами, або АКТОМ встановлення факту здійснення догляду (додаток 8 до постанови КМУ № 560).

        При цьому наявність інвалідності не є обов"язковою, тоді оформлюється форма 080-2/о. А за наявності інвалідності про потребу в догляді має бути написано в довідці МСЕК.

        По пункту 13 ч. 1 ст. 23 - має значення не факт Вашого дійсного догляду за батьком, а ФАКТ наявності батька з інвалідністю 1-2 групи (вказівка в довідці МСЕК, що особа потребує догляду - НЕ ОБОВ"ЯЗКОВА). Але в такому випадку у особи не має бути інших близьких осіб, які по закону мають обов"язок його доглядати та не є військовозобов"язаними. Це діти, батьки та дружина особи з інвалідністю І-ІІ групи. Виключення, якщо такі родичі мають інвалідність. Тоді їх наявність не береться до уваги і розлучення оформлювати не потрібно у випадку з дружиною з інвалідністю.

        АКТ ПО ЦІЙ ПІДСТАВІ 100 % НЕ ПОТРІБЕН. Були певні неточності у постанові № 560, але їх прибрали ще восени 2024 року.

        Заяву про обрання одного з дітей своїм доглядальником (якщо інших братів немає) також не треба писати. Це все ТЦК вже має змогу перевірити по Реєстру ДРАЦСГ.

        В заяві про відстрочку в такому випадку проставляється спеціальна галочка, що немає інших осіб, які можуть здійснювати догляд по п. 13 ч. 1 ст. 23. - інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

        Саме тому я стверджую, що по інвалідності без доведення факту догляду (саме по пункту 13 ч. 1 ст. 23) ЛЕГШЕ оформити відстрочку в ТЦК, адже такі акти дуже часто органи місцевого самоврядування не видають, бо - комісія не сформована, на їх погляд особи мають проживати за однією адресою... + фактор корупції в орагнах місцевого самоврядування нікуди не дівся... а якщо не корупції, то банально вислужуються перед вищою владою та просто нахабно чинять перепони "ухилянтам" (на їх думку).

        • King Bar Клиент 10 дней назад

          Повністю з Вами згоден. Виходить ,що наша ціль - це По пункту 13 ч. 1 ст. 23. Останнє питання. Ви кажите :"Але в такому випадку у особи не має бути інших близьких осіб, які по закону мають обов"язок його доглядати та не є військовозобов"язаними. Це діти, батьки та дружина особи з інвалідністю І-ІІ групи". У мого батька є тільки Я (війсково забов'язаний) і дружина, в якої 3тя група інвалідності (не 2га) В такому випадку, щоб мені отримати відстрочку за ФАКТОМ наявності батька з інвалідністю 1-2 групи, чи потрібно моїм батькам подавати на розлучення? Якщо потрібно, то мені можна пробувати оформлювати відстрочку тільки Після їх розлучення?

          • Турчин Ярослав Олексійович

            Уже відповів на це питання, почитайте. Розлучатися не треба.

            Там в законі вже майже рік є виключення щодо осіб, які мають інвалідність.

            Пункт 13 ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізацію - особи, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю;

            Тобто факт наявності інвалідності у матері - є саме тим випадком, прямо обумовленим в законі.

    Айвазян Юрій Климентійович
    10%

    Доброго дня!

    1. Якщо у батька війсковозабов'язаного є форма 080-2/о(без інвалідності), чи потрібно війсковозабов'язаному оформлювати "документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд" або "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)" для вістрочки?Я знаю, що раніше потрібно було, але зараз же постанови постійно змінються, треба знати актуальний стан речей.Якщо коротко - чи достатьо для оформлення відстрочки в ТЦК, щоб у війсковозабов'язаного був батько з формою 080-2/o, чи ще додатково треба мати "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)"?

    Так, Ви праві, раніше для оформлення відстрочки за пунктом 9 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізацію", були необхідні або довідка про надання компенсації за догляд на непрофесійній основі або акт встановлення факту здійснення постійного догляду (додаток 8).

    Після останніх змін у Постанові КМУ №560, а саме у Додатку 5, акт вимагається тільки для тих військовозобов'язаних, які здійснюють потійний догляд за одним із батьків своєї дружини.

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    • «для особи, яка потребує постійного догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ;
    • для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);
    • для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім’ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарськоконсультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім’ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

    Проте, пункт 61 вищезазначеної Постанови зазначає наступне:

    Військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім’я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, за якою здійснюється догляд.

    Отже, виходячи із практики, деякі ТЦК трактують цей пункт, як обов'язковість щодо надання Додатку 8 як військовозобов'язаними, які здійснюють догляд за батьками дружини, так і військовозобов'язаними, які здійснюють доглляд за своїми батьками.

    Можливі варіанти вирішення питання:

    1. Подаєте заяву до ТЦК без Додатку 8. У разі відмови у наданні відстрочки на підставі відсутності акту, або отримуєте акт і подаєте заяву знову, або оскаржуєте дії ТЦК у судовому порядку.

    2. Звертаєтесь до виконавчого комітету міської ради та подаєте заяву щодо складання та видачі додатку 8.

    У даному випадку є також два варіанта подій. Перший - Вам видають акт. Другий - Вам відмовляють у видачі акту на підставі того, що останній не передбачений Додатком 5 саме у Вашому випадку. Після того, Ви можете (залежно від варіанту розвитку подій) або подати до ТЦК відмову у видачі акту замість самого акту, або оскаржити відмову виконавчого комітета в судовому порядку.

    2. Якщо військово забов'язаний оформить відстрочку по догляду і захоче виїхати за кордон у супроводі батька інваліда(або з довідкою 080-2/о) ,чи пропустят його через кордон , якщо замість сучасного Війскового квитка з ВІН ,є тільки довідка обмежено придатного? Тобто чи не є довідка обмежено придатного перепоною, щоб не випустили за кородон, якщо відстрочка по догляду є в резерві?

    Для перетину кордону Вам достатньо мати е-ВОД, який має таку ж саму юридичну силу, як і паперовий ВОД. Із довідкою, виданою замість військового квитка Вас точно не пропустять. Проте, за наявності е-ВОД, Вам і не потрібен паперовий військово-обліковий документ.

    Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

    "QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа в електронній формі у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений військовообліковий документ, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.

    Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів".

    Згідно із Постановою КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації.

    "49. У період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович
    10%

    Вітаю!

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#top

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду;

    НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ ЗГІДНО ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ 560:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

    • для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
    • для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

    ---

    Форма первинної облікової документації № 080-2/о «Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» та інструкцію щодо її заповнення;

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0511-21#Text

    Висновок призначений для реєстрації когнітивних порушень які виникають при захворюваннях (органічні психічні розлади (F00-F09), розумова відсталість (F70-F79), порушення рухової активності (паралічі), соціальна дезадаптація, інвалідність І групи тощо). Когнітивні порушення можуть спостерігатися у симптокомлексі наступних розладів психіки (F10-F19), шизофренія (F20), первазивні розлади розвитку (F84), нейродегенеративні захворювання (хвороба Альцгеймера, Паркінсона тощо), судинні захворювання головного мозку (інсульти, інфаркти мозку, церебральний атеросклероз), нейроінфекція, наслідки черепно-мозкової травми, новоутворення, метаболічні порушення та інтоксикації, аутоімунні захворювання, генетичні захворювання тощо.

    ---

    ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 27 січня 1995 р. № 57(у редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 25 серпня 2010 р. № 724)

    ПРАВИЛАперетинання державного кордону громадянами України

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;

    ОТЖЕ ВАМ ПОТРІБЕН АКТ.

    ТАКОЖ ЗГІДНО П.17 ПОСТАНОВИ 560:

    "17.Керівники органів охорони державного кордону (крім авіаційної частини) з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації) організовують проведення у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та у пунктах пропуску через державний кордон України перевірку в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. У разі відсутності у таких осіб військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) та/або наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання таких осіб до розшуку в Національну поліцію уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону відмовляють їм у перетинанні (на виїзд з України) державного кордону. Про виявлення розшукуваної особи представники органів охорони державного кордону або його структурних підрозділів інформують найближчий орган або підрозділ, що входить до системи поліції, для здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки."

    ОТЖЕ У ВАС ПОВИНЕН БУТИ ДІЮЧИЙ ВОД.

    ДОВІДКА "ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНОГО" НЕ Є ВОД.

    ВИ МОЖЕТЕ ЧЕРЕЗ "РЕЗЕРВ +" ЗГЕНЕРУВАТИ ДІЙСНИЙ ЕЛЕКТРОННИЙВОД.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

    ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 559Київ

    "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа"

    {Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ№ 721 від 18.06.2024}

    Відповідно до частини дев’ятої статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” Кабінет Міністрів України постановляє:

    2. Установити, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

    ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. № 559

    "Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів"

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    ТОБТО ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ ВАМ ПОТРІБЕН АКТ ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ЗДІЙСНЕННЯ ДОГЛЯДУ ТА ДІЙСНИЙ ВОД.

    King Bar Клиент 10 дней назад

    Дякую за відповіді, є уточнююче питання.З того що я зрозумів. 1) Для виїзду треба дійсний ВОД, але його можна зробити самому через Резерв\Дію. 2) У разі, якщо у батька є тільки форма 080-2/о, то чисто теоретично можна зробити відстрочку, але ТЦК можуть неправомірно затербувати Акт долгляду, і тоді це треба буде вирішувати. 3) ОСНОВНЕ. Якщо замість 080-2/о у батька буде 2га група інвалідності, з нею легше(на практиці) оформити відстрочку? По суті, ми зараз розмірковуємо що краще-надійніше в плані вістрочки по догляду. Чи форма 080-2/о чи 2га група інвалідності.

    • Кирда Вячеслав Володимирович

      Дякую за відповіді, є уточнююче питання.З того що я зрозумів. 1) Для виїзду треба дійсний ВОД, але його можна зробити самому через Резерв\Дію. 2) У разі, якщо у батька є тільки форма 080-2/о, то чисто теоретично можна зробити відстрочку, але ТЦК можуть неправомірно затербувати Акт долгляду, і тоді це треба буде вирішувати. 3) ОСНОВНЕ. Якщо замість 080-2/о у батька буде 2га група інвалідності, з нею легше(на практиці) оформити відстрочку? По суті, ми зараз розмірковуємо що краще-надійніше в плані вістрочки по догляду. Чи форма 080-2/о чи 2га група інвалідності.

      1. Так, Ви все вірно розумієте. Можете завантажити є-ВОД через Резерв+ або Портал ДІЯ.

      2. Так, теоретично можуть затребувати Акт по догляду, але я не бачу проблем у його отриманні.

      3. Ви можете оформити відстрочку по наявності у батька 2-ї групи інвалідності лише у випадку, якщо відсутні інші невійськовозобов'язані особи.

      13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

      З повагою!

      • King Bar Клиент 10 дней назад

        Так, він єдинй вісково забовьязаний син.Проблема в тому, що акт по догляду можуть дати, а можуть не дати.Якщо ми роглядаємо варіант, коли хочемо получити відстроку без Акт про постійний догляд, то краще щоб у баткьа була 080-2/о чи 2га група? Краще саме не по букві закону ,а по практиці видання відстрочок в ТЦК.

        • Кирда Вячеслав Володимирович

          На мій погляд, простіше йти по постійному догляду, це висновок ЛКК. Якщо наразі Ваш батько групи інвалідності не має, не факт, що йому і дадуть її, або це може зайняти дуже багато часу.

          • King Bar Клиент 10 дней назад

            Тут питання не в простоті ,а в практиці ТЦК по наданню вістрочки.Якщо шансів більше через 2гу групу, то треба її обирати.Якщо шансів більше получити відстрочку через 080-2/о без акту догляду, то треба його обирати.Якщо шанси однакові, то тоді вже по часу вибирати.Є відомості саме про практику?

            • Кирда Вячеслав Володимирович

              Тут питання не в простоті ,а в практиці ТЦК по наданню вістрочки.Якщо шансів більше через 2гу групу, то треба її обирати.Якщо шансів більше получити відстрочку через 080-2/о без акту догляду, то треба його обирати.Якщо шанси однакові, то тоді вже по часу вибирати.Є відомості саме про практику?

              Я б тут не був, аби не володів практикою. Все залежить від кокнкретного ТЦК та СП, це по-перше. Знаю представників комісій, які говорять про пункт 9 як найлешгий пункт для відстрочки.

              Якщо хочете буквально, відповідаю: на мій погляд, простіше по інвалідності батька. Але отримати інвалідність складніше, ніж Акт по догляду.

              З повагою!

    • Богун Сергій Павлович

      Доброго дня.

      Раджу оформити відстрочку за п.9 ст.23 Закону про мобілізацію. Її оформлення буде легшим.

      • King Bar Клиент 10 дней назад

        Це через форму 080-2/о чи через 2гу групу?

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Прошу! Був радий допомогти!

      1) Для виїзду треба дійсний ВОД, але його можна зробити самому через Резерв\Дію.

      Так, Ви праві. Сформувати е-ВОД Ви можете або за допомогою застосунку Резерв+, або ж за допомогою Дії https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

      2) У разі, якщо у батька є тільки форма 080-2/о, то чисто теоретично можна зробити відстрочку, але ТЦК можуть неправомірно затербувати Акт долгляду, і тоді це треба буде вирішувати.

      Саме так. Згідно Додатку 5 до Постанови КМУ №560 для оформлення відстрочки Вам, як військовозобов'язаному, який здійснює постійний догляд за одним із своїх батьків, достатньо надати на розгляд комісії при ТЦК свідоцтво про народження та висновок ЛКК форми 080-2.

      3) ОСНОВНЕ. Якщо замість 080-2/о у батька буде 2га група інвалідності, з нею легше(на практиці) оформити відстрочку? По суті, ми зараз розмірковуємо що краще-надійніше в плані вістрочки по догляду. Чи форма 080-2/о чи 2га група інвалідності.

      Якщо в батька буде ІІ група інвалідності, то в даному випадку грає роль наявність в нього інших родичів першого ступеня споріднення (дружина, Ваші повнолітні брати чи сестри). Чи є в батька такі родичі?

      1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані згідно пункту 13 ЗУ "Про мобілізацію":

      « які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю».

      • King Bar Клиент 10 дней назад

        Стосовно пункту №3У батька лише є один війсковозабов'язаний син(якому відстроку треба), дружина яка сама інвалід 3ї групи, і брат який живе РБ (громадянин РБ).То моючи на увазі цю інформацію, для оформлення відстрочки краще мати форму 080-2/о чи 2гу групу ?З дружиною треба буде розводитись, щоб син вістрочку получив?

        • Айвазян Юрій Климентійович

          Оскільки дружина батька має інвалідність ІІІ групи, то мова не йде про розлучення:

          за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю).

          Брат Вашого батька не має обов'язку щодо його утримання.

          В принципі, у даному варіанті відмова може бути тільки на підставі того, що Ви не надали підтверджуючі документи щодо відсутності інших родичів, які повинні утримувати батька, наприклад, підтвердження того, що в батька не має інших дітей (бачив на практиці таку відмову).

          Звичайно, що така відмова буде неправомірною, оскільки Ви не можете надати таке підтвердження, так як відповідного документу не існує. Крім того, ТЦК має доступ до реєстрів ДРАЦС, а отже цілком може перевірити інформацію самостійно.

          Загалом ризики щодо відмови у наданні відстрочки існують у будь якому з цих двох варіантів. Як також ТЦК взагалі може відмовити у відстрочці з будь якої надуманої причини і це неоднарозово підтверджувалося практикою: то подав документи не особисто, то подав роздруківку е-ВОД, а повинен був пред'явити останній саме у телефоні, то не так завірив документи тощо.

          Тож, як з практики, так і відповідно до законодавства Ви маєте право на відстрочку в обох випадках. Щодо реалізації даного права, то все залежить виключно від ТЦК, у якому Ви перебуваєте на обліку та "забоганок" останнього.

          На практиці у більшості випадків ТЦК вимагає Додаток 8.

    • Карпенко Андрій Володимирович

      1. ДІЙСНИЙ ВОД ГЕНЕРУЄТЬСЯ ЧЕРЕЗ РЕЗЕРВ +.

      2. Згідно Постанови 560:

      61. Військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім’я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов’язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

      БЕЗ ЦЬОГО АКТУ ВІДСТРОЧКУ ОТРИМАТИ НЕМОЖЛИВО.

      3.

      ЯКЩО БУДЕ 2 ГРУПА ІНВАЛІДНОСТІ ВИ ЗМОЖЕТЕ ОФОРМИТИ ВІДСТРОЧКУ ЩЕ ПО П.13 - УТРИМАННЯ.

      У ВАШОМУ ВИПАДКУ (КОГНИТИВНІ РОЗЛАДИ) ДЛЯ ДОГЛЯДУ КРАЩЕ ІНВАЛІДНІСТЬ.

      ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ - МОЖНА МОТИ Й ДОВІДКУ, Й ІНВАЛІДНІСТЬ.

      • King Bar Клиент 10 дней назад

        1) Для того, щоб дійти до перетину кордону, треба з початку мата відстрочку.2) Для відстрочки треба підстави.3) Як я розумію текст постанов, то чисто юридично ,для оформлення відстрочки через 080-2/о і через 2гу групу , в обох випадках, не потрібен Акт Догляду.Ви пишите, що "БЕЗ ЦЬОГО АКТУ ВІДСТРОЧКУ ОТРИМАТИ НЕМОЖЛИВО."Ви посилаєтесь на реальну практику, що в реальному житті ТЦК не даюсть вістрочки якщо є просто 080-2/о або 2га група?

        • Карпенко Андрій Володимирович

          1. Для ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ У ВАШОМУ ВИПАДКУ відстрочка НЕ ПОТРІБНА.

          2. АКТ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ НЕ ПОТРІБЕН, ЯКЩО ВИ ОФОРМИЛИ НАДАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ПОСЛУГИ (ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ).

          3. ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ ПОТРІБЕН АКТ (АЛЕ НЕ АКТ ЗГІДНО ПОСТАНОВИ 560, А АКТ ЗГІДНО ПОСТАНОВИ 57).

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, надаю відповіді на ваші запитання.

    1. Якщо у батька війсковозабов'язаного є форма 080-2/о(без інвалідності), чи потрібно війсковозабов'язаному оформлювати "документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд" або "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)" для вістрочки?Я знаю, що раніше потрібно було, але зараз же постанови постійно змінються, треба знати актуальний стан речей.Якщо коротко - чи достатьо для оформлення відстрочки в ТЦК, щоб у війсковозабов'язаного був батько з формою 080-2/o, чи ще додатково треба мати "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)" ?

    Так це є головний документ для отримання відстрочки.

    Це врегульовано постановою 560

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

    Пункт 9. Ст 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду

    для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

    для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження

    Тобто для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара ТЦК про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Довідка лкк форми 080-2/о

    Свідоцтво про народження

    Ваші паспорти коди.

    Ваш військовий квиток або витяг з резерв плюс.

    За,вул пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилася у вас як доказ її подачі.

    Відповідно пункту 63 постанови 560 у разі подачі заяви на відстрочку вас не мають право направляти на ВЛК.

    2.Якщо військово забов'язаний оформить відстрочку по догляду і захоче виїхати за кордон у супроводі батька інваліда(або з довідкою 080-2/о) ,чи пропустят його через кордон , якщо замість сучасного Війскового квитка з ВІН ,є тільки довідка обмежено придатного? Тобто чи не є довідка обмежено придатного перепоною, щоб не випустили за кородон, якщо відстрочка по догляду є в резерві?

    У вашому випадку для перетину кордону треба мати такі документи.

    Свідоцтво про народження

    Довідка лкк форми 080-2/о

    Закордонні паспорти

    Витяг з резерв плюс.

    Питання врегульовано правилами перетину.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді

    Корнійчук Євген Іванович
    10%

    Пункт перший

    Пункт 9 ст.23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію ".

    Звучить так: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    Даний пункт по факту складається з двох частин:

    1. Перша частина: Це догляд за своїми батьками, дружиною, дитиною. "зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком)" У такому випадку, чоловік буде мати право на відстрочку, якщо здійснює постійний догляд за зазначеними особами. Головне, тут не береться до уваги присутність інших членів сім'ї.
    • King Bar Клиент 10 дней назад

      У батька тільки один син віськово забов'язаний(який саме хоче відстрочку), є брат який живе в РБ (громадянин РБ) і дружина яка сама інвалід 3ї групи. З огляду на цю інфу, офомити відстрочку будут легче через форму 080-2/о або 2гу групу? Якщо через 2гу групу, треба з дружиною розводитись?

      • Корнійчук Євген Іванович

        Дружин та брат не йде до уваги. Ви маєте право отримати відстрочку за наявності довідки ЛКК, цього цілком достатньо.

      • Корнійчук Євген Іванович

        Вам треба отримувати відстрочку по пункту 9. Ст 23

    Карпенко Андрій Володимирович

    Розлучення не потрібне.

    Право на відстрочку дає як форма так і інвалідність - головне щоб була потреба постійного догляду.

    • King Bar Клиент 10 дней назад

      Це зрозуміло, що право надає як форма, так і інвалідність.Також зрозуміло, що в обох документів треба щоб була потреба у постійному догляді.Питання саме в "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)". Якщо такого Акту немає, то для офролення відстрочки в ТЦК, спираючись на реально практику, краще щоб у батька була Форма, чи 2га група?

      • Карпенко Андрій Володимирович

        ВСЕ РІВНО ЩО БУДЕ ФОРМА АБО ІНВАЛІДНІСТЬ - ГОЛОВНЕ ЩОБ БУЛА ОФОРМЛЕНА АБО СОЦІАЛЬНА ПОСЛУГА (ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД), АБО АКТ ПРО ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД.

    Дерій Владислав Олегович
    Дякую за відповіді, є уточнююче питання.З того що я зрозумів. 1) Для виїзду треба дійсний ВОД, але його можна зробити самому через Резерв\Дію. 2) У разі, якщо у батька є тільки форма 080-2/о, то чисто теоретично можна зробити відстрочку, але ТЦК можуть неправомірно затербувати Акт долгляду, і тоді це треба буде вирішувати. 3) ОСНОВНЕ. Якщо замість 080-2/о у батька буде 2га група інвалідності, з нею легше(на практиці) оформити відстрочку? По суті, ми зараз розмірковуємо що краще-надійніше в плані вістрочки по догляду. Чи форма 080-2/о чи 2га група інвалідності.

    1) Так

    2) Все вірно

    3) Якщо в батька немає інших повнолітніх працездатних членів сім'ї першого ступеня споріднення (діти, дружина, батьки), то краще оформлювати відстрочку по 2 групі інвалідності батька.

    Карпенко Андрій Володимирович

    УТРИМАННЯ (П.13) ЦЕ НЕ ДОГЛЯД.

    УТРИМАННЯ ЦЕ ПРО ФІНАНСОВУ СКЛАДОВУ.

    13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю;


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Законы 46 0 24 мар. 2025
Официальный блог Юристы.UA 189 0 17 мар. 2025
Официальный блог Юристы.UA 307 0 28 февр. 2025