Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
907 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день! Я вчитель загально-освітньої школи і маю, відповідно, відстрочку від мобілізації. Я запрошений на міжнародний освітньо-культурний захід в іншу країну (маю запрошення). Я можу виїхати на закордон для участі у заході, чи ні? І якщо так, то які документи потрібні при перетині кордону?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
НА ЖАЛЬ, САМА ПО СОБІ ВІДСТРОЧКА, ЯКА ОФОРМЛЕНА ВАМ ЯК ПЕДАГОГІЧНОМУ ПРАЦІВНИКУ - НЕ ДАЄ ПРАВО ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН, адже згідно п.2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил.
Згідно п. 2 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
ПРОТЕ, ВИ МОЖЕТЕ РЕКОМЕНДОВАНИМ ЛИСТОМ ЗВЕРНУТИСЬ ДО ГОЛОВИ ДПСУ ТА ОТРИМАТИ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ДОЗВІЛ НА ВИЇЗД З УКРАЇНИ ДЛЯ УЧАСТІ У МІЖНАРОДНОМУ ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНОМУ ЗАХОДІ.
Згідно частини 6 статті 14 ЗУ "Про прикордонний контроль" За наявності підстав гуманітарного характеру, для забезпечення захисту національних інтересів або у зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань іноземцям, особам без громадянства або громадянам України, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону України, Голова Державної прикордонної служби України або особа, яка виконує його обов’язки, може дозволити перетнути державний кордон.
Виїзд за межі України в умовах воєнного часу здійснюється згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України затверджених постановою КМУ 57.
Згідно пункту 13 Правил Під час здійснення прикордонного контролю уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону використовують бази даних Держприкордонслужби про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби, яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені та втрачені паспортні документи, а також інші передбачені законом бази даних.
Інформація про громадян, яким уповноваженою службовою особою Держприкордонслужби або Головою Державної прикордонної служби надано дозвіл на перетинання державного кордону, вноситься до відповідної бази даних.
Проте, Вам на пункті потрібно буде довести мету поїздки. І тому, не виключено, що, навіть, маючи дозвіл від Голови ДПСУ прикордонник Вам відмовить у перетині кордону вказавши, що Ви не надали підтверджуючі документи. Ще однією проблемою може бути те, що даний взагалі дозвіл не внесуть в базу даних.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Наразі Ви цього зробити не зможете.
Порядок та умови перетинання громадянами України державного кордону врегульовано Правилами перетинання державного кордону громадянами України, що затверджені ПКМУ від 27 січня 1995 р. № 57.
Зазначені Правила містять перелік підстав та суб'єктів, що мають мають право, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, перетинати державний кордон.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
Зокрема, згідно п. 2-6 Правил таке право мають особи зазначені у пунктах 2-1 та 2-2 Правил та інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації згідно ст. 23 Закону про мобілізацію.
При цьому, відстрочка пов'язана з викладацькою діяльністю, такого права Вам не надає.
Для виїзду за кордон Ви повинні бути наприклад або заброньовані або належати до переліку осіб зазначених в ст. 23 Закону про мобілізацію.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Олег!
Добрий день! Я вчитель загально-освітньої школи і маю, відповідно, відстрочку від мобілізації. Я запрошений на міжнародний освітньо-культурний захід в іншу країну (маю запрошення). Я можу виїхати на закордон для участі у заході, чи ні? І якщо так, то які документи потрібні при перетині кордону?
Як педагог, хоч і з відстрочкою, юридично Ви не маєте права на виїзд. Але мені відомі випадки, коли вчителі все таки виїздили за кордон. При цьому, активний процес в цьому брало Міністерство освіти і науки, у якому вигляді підказати не можу. У будь-якому випадку рекомендую звернутися саме до Міністерства освіти і науки з цим запитом.
З повагою!
Дякую. Проблема в тому, що Міносвіти, як і Мінкультури звертається до Прикордонної служби України лише після погодження всіх необхідних документів, серед яких початковий - звернення юрособи до відповідних міністерств. А для цього юрособа має бути критичною інфраструктурою, чого досягти закладам освіти чи культури нереально
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіОлеже!
Так, розумію Вас. Саме тому у своїй відповіді я і зазначив, що виїзд вважаю малоймовірним, адже допомогти Вам у цьому точно ніхто не захоче. Скоріше за все, але про цю ідею можна забути, як би це не було прикро.
З повагою!
Дякую за співчуття, В'ячеславе... Але я до цього року їздив постійно через Міністерство культури на Міжнародні фестивалі як митець, поки не внесли зміни стосовно обов'язковості мати БО, яка подавала на мене подання, довідку про належність до критичнох інфраструктури. Але я ніде не знайшов подібного алгоритму дій для освітян. Якщо митці виїжджали і якось виїжджають (на те ж євробачення), то має бути щось подібне і в освіті?
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіНа жаль, але такого алгоритму і немає, за відомою мені інформацією. Можливо я помиляюся і у даній ситуації буду цьому радий. Так, потрібно щось подібне. Вся проблема в тому, що Ваше право на виїзд категорично заборонено відповідно до пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону. Не знаю, як можна довести зворотнє без активної участі профільного міністерства.
так розумію - моє право заборонено на виїзд не лише як освітянина, але і як митця (в освіті також працюють люди творчих професій) і ці статуси в контексті проблеми тимчасового виїзду на міжнародні форуми, фестивалі тощо є ідентичними. Чи як вчитель танців, чи як хореограф я маю лиш один шанс потрапити на такі заходи - з погодженням профільних міністерств. Це я "апелюю" до наведених Вами правил перетину кордону, де унеможливлений для таких осіб перетин кордону, але ж я і інші митці виїхджали всі ці 3 роки на заходи протидії збройної агресії, адже це інформаційний фронт. Питання - як бути зараз? Суть мого питання була саме в цьому, має бути вихід
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіНа мій погляд - наразі виходу немає. Наявна у Вас відстрочка не надає Вам права на виїзд...
З повагою!
вас почув. дякую.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олеже!
Відповідно до ПРАВИЛ перетинання державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-п#Text), як військовозобов'язаний, який має право на відстрочку на підставі пункту 2 частини третьої статті 23 "Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Ви не маєте права на перетин кордону:
"2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил."
Виїхати ж, наприклад, у службове відрядження Ви також не зможете, оскільки на цій підставі виїзд дозволено тільки заброньованим працівникам відповідно до Постанови КМУ №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час".
Наприклад, у 2024 році був дозволений (за рішенням МОН та ДПСУ) виїзд науково-педагогічних працівників за кордон, проте у даному контексті мова не йшла про викладачів закладів загальної середньої освіти https://sud.ua/uk/news/ukraine/317071-studentam-mu...
Тож, Ви можете спробувати звернутися до керівництва закладу освіти із цим питанням, а той, в свою чергу, до МОН. Це єдиний варіант, який я бачу і який може надати Вам право виїзду за кордон. Принаймні, спробувати піти саме таким шляхом Вам ніхто не забороняє.
З повагою, адвокат Айвазян.
Дякую за співчуття, В'ячеславе... Але я до цього року їздив постійно через Міністерство культури на Міжнародні фестивалі як митець, поки не внесли зміни стосовно обов'язковості мати БО, яка подавала на мене подання, довідку про належність до критичнох інфраструктури. Але я ніде не знайшов подібного алгоритму дій для освітян. Якщо митці виїжджали і якось виїжджають (на те ж євробачення), то має бути щось подібне і в освіті?