Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня. Ситуація наступна. Захисник загинув на війні. Сам він був з Бердянська (нині окупований). Не мав ні дітей, ні дружини. Похоронили близь Запоріжжя. З рідних тільки мати. Але вона знаходиться в Бердянську і через важку хвороби не має ніякої можливості виїхати. Чи має ця ситуація якесь вирішення? Чи може вона з Бердянська якось сканувати документи та відправити, зв'язатись з юристом, щоб він допоміг, або зробити довіреність. Знову таки не виїзджаючи з окупації через хворобу. В самій України близьких немає. Є рідна сестра матері ,яка поки знаходиться в Польщі, але в разі чого може приїхати в Україну допомогти. Ще питання. Який термін появи близьких для розв'язання питання з цими виплатами? Дякую
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, з досвіду скажу так, питання можна вирішити за допомогою адвоката уклавши з ним договір. Спеціалізуюсь на даних справах.
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану було затверджено наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за № 176/39223 (далі Порядок № 45).
Наказ Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45, який набрав чинності 31.01.2023, видано відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».
Порядок № 45 визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів (пункт 1.1 Порядку і умов).
Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця (пункт 1.4 Порядку № 45).
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
За змістом пункту 1.2 Порядку № 45 ОГД призначається та виплачується, зокрема, у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України під час дії воєнного стану.
Відповідно до п. 1.7 Порядку № 45 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки незалежно від місця реєстрації заявника.
Оформлення допомоги відбувається на загальних підставах. Заява підписується особисто або представником за законом (для неповнолітніх дітей та осіб, які визнані за законом недієздатними). У разі подання заяви представником за довіреністю, вона засвідчується нотаріусом (за кордоном – консульством України).
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Павло!
Ця ситуація дуже складна щодо її вирішення.
Для отримання допомоги членам сім'ї загиблого Захисника необхідно звернутися до будь-якого ТЦК та СП, розташованого на підконтрольній території України, не пізніше 3-х років з дати смерті, зазначеної у свідоцтві про смерть. Оформлення допомоги відбувається на загальних підставах. У разі подання заяви представником за довіреністю, її засвідчує нотаріус (за кордоном – консульство України. Заява підписується особисто або представником за законом (для неповнолітніх дітей та осіб, які визнані за законом недієздатними).
На жаль, нотаріус в Украні не зробить довіреність без особистої присутності матері Захисника, навіть за наявності всіх необхідних документів.
Довіреністі же, які зроблені на ТОТ, українськими нотаріусами не визнаються.
Можна було б розглянути варіант із посвідченням довіреності за кордоном у консульстві України або ж у місцевого нотаріуса, але для того матір Захисника також повинна виїхати із Бердянська.
Матір Захисника може реалізувати своє право на отримання ОГД упродовж трьох років від дати, яка зазначена у свідоцтві про смерть Захисника.
Відповідно до пункту 8-1 Постанови КМУ №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану":
2. Особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.
Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану під час виконання ним обов’язків військової служби не може становити менше 15 млн. гривень.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть його реалізувати протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Днем виникнення такого права є дата, зазначена у свідоцтві про смерть особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, загибель якої сталася в період воєнного стану або смерть якої настала внаслідок причин, зазначених в абзаці першому цього пункту, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
У разі коли особа, яка зазначена у пунктах 1-1-2 цієї постанови, зникла безвісти за особливих обставин або її в судовому порядку визнано безвісно відсутньою та у подальшому рішенням суду оголошено померлою, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата набрання законної сили рішенням суду про оголошення такої особи померлою.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеТакож це можна зробити через додаток дія
Для призначення та виплати одноразової грошової допомоги потрібно подати заяву до Міністерства у справах ветеранів України (далі - Мінветеранів).
Заява можна подати:
▶ у паперовій формі;
▶ в електронній формі
-засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг у разі наявності технічної можливості (далі - Портал Дія)
-засобами Єдиного державного реєстру ветеранів війни (далі - Реєстр).
Заява в електронній форміПодати заяву в електронній формі може:
Заява в електронній формі засобами Порталу Дія та/або Реєстру може бути подана адміністратором ЦНАП, який здійснює ідентифікацію заявника
У заяві, яка подається засобами Порталу Дія, зазначаються:
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Павло!
Рідна сестра матері не має право на виплати (одноразову грошову допомогу) у випадку смерті Захисника України. Проте, вона може представляти інтереси матері Захисника, якщо мати складе на неї нотаріальну довіреність. На жаль, довіреність повинна бути складена на підконтрольній території або у консульстві.
Проте, можена залучити адвоката.
Право на ОГД мають:
Реалізувати право на отримання допомоги можна протягом ТРЬОХ років після загибелі Захисника.
Виплата одноразової грошової допомоги (15 млн. грн) у разі загибелі (смерті) під час дії воєнного стану здійснюється відповідно до:
2. Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану під час виконання ним обов’язків військової служби не може становити менше 15 млн. гривень.
У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у частині четвертій статті 118-1 Кодексу цивільного захисту України, частині четвертій статті 98 Закону України “Про Національну поліцію” та пункті 4 статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору, у рівних частках.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть його реалізувати протягом ТРЬОХ років з дня виникнення у них такого права. Днем виникнення такого права є дата, зазначена у свідоцтві про смерть особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, загибель якої сталася в період воєнного стану або смерть якої настала внаслідок причин, зазначених в абзаці першому цього пункту, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ які надають члени сім’ї до районного (міського) ТЦКСП для призначення та виплати ОГД - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0176-23#n76
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Вітаю!
Право на допомогу мають такі родичі(близькі особи) військовослужбовця, який загинув (помер):
Пункт 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану“
---
До кого необхідно звернутися для отримання одноразової грошової допомоги?
Для сімей загиблих військовослужбовців, які проходили військову службу в Збройних Силах України, – до районного територіального центру комплектування незалежно від місця реєстрації.
Для сімей загиблих військовослужбовців, які проходили військову службу в інших військових формуваннях (Нацгвардія, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки МО, Держспецзв’язок, Державна прикордонна служба, Державна спеціальна служба транспорту та ін.), – безпосередньо до цих формувань.
Розділ 1 наказу МОУ від 25.01.2023 №45 “Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану“
---
Для оформлення одноразової грошової допомоги у разі смерті/загибелі до районного (міського) ТЦКСП членам сім’ї необхідно подати документи наведені у переліку Додатка 2.
Додаток 2 наказу МОУ від 25.01.2023 №45 “Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану“
Після сповіщення про загибель військкомати або військова частина мають видати родичам свідоцтво про смерть. Після того, як сімʼя отримала свідоцтво про смерть військового, можна починати збирати необхідні документи. Родина має звернутися до військового керівництва загиблого, щоб отримати додаткові документи.
Протягом 10 днів командир військової частини передає родичам загиблого:
Після отримання цих документів члени сім’ї мають звернутися до районного територіального центру комплектування (ТЦК) та соціальної підтримки (СП) незалежно від місця реєстрації.
Там вони подають заяву про призначення виплати та пакет документів, зокрема:
---
Як отримати частку одноразової грошової допомоги членам сім’ї загиблого, які перебувають за кордоном або на тимчасово окупованій території?
Для отримання частки допомоги таким особам необхідно звернутися до будь-якого територіального центру комплектування та соціальної підтримки, розташованого на підконтрольній території (щодо загиблого у ЗСУ), для інших військових формувань – до військової частини, не пізніше 3-років з дати смерті, зазначеної у свідоцтві про смерть.
Розділ І наказу МОУ від 25.01.2023 № 45 “Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану“
ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників.
---
Як отримати частку ОГД членам сім’ї загиблого, які перебувають за кордоном або на тимчасово окупованій території?
https://armyinform.com.ua/2023/06/26/odnorazova-groshova-dopomoga-u-razi-zagybeli-smerti-vijskovosluzhbovczya-vse-pro-vyplatu/#:~:text=%D0%AF%D0%BA%20%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%20%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BA%D1%83%20%D0%9E%D0%93%D0%94%20%D1%87%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D0%BC,%D0%B7%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%97%20%D1%83%20%D1%81%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BE%D1%86%D1%82%D0%B2%D1%96%20%D0%BF%D1%80%D0%BE%20%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%80%D1%82%D1%8C.
Для отримання частки допомоги таким особам необхідно звернутися до будь-якого ТЦКСП, розташованого на підконтрольній території України, не пізніше 3-х років з дати смерті, зазначеної у свідоцтві про смерть. Оформлення допомоги відбувається на загальних підставах.
У разі подання заяви представником за довіреністю, вона засвідчується нотаріусом (за кордоном — консульством України). Заява підписується особисто або представником за законом (для неповнолітніх дітей та осіб, які визнані за законом недієздатними).
НАЖАЛЬ, ПОКИ НЕ БУДЕ ДОРУЧЕННЯ ВІД МАМИ, ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ БУДЕ НЕМОЖЛИВО.
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Доброго дня. Ситуація наступна. Захисник загинув на війні. Сам він був з Бердянська (нині окупований). Не мав ні дітей, ні дружини. Похоронили близь Запоріжжя. З рідних тільки мати. Але вона знаходиться в Бердянську і через важку хвороби не має ніякої можливості виїхати. Чи має ця ситуація якесь вирішення? Чи може вона з Бердянська якось сканувати документи та відправити, зв'язатись з юристом, щоб він допоміг, або зробити довіреність. Знову таки не виїзджаючи з окупації через хворобу. В самій України близьких немає. Є рідна сестра матері ,яка поки знаходиться в Польщі, але в разі чого може приїхати в Україну допомогти. Ще питання. Який термін появи близьких для розв'язання питання з цими виплатами? Дякую
Прийміть мої співчуття!
Зайду з кінця - реалізувати право на отримання ОГД можливо протягом 3-х років з дати загибелі військовослужбовця. Тепер по іншим моментам по порядку.
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
25.01.2023 № 45
Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану
I. Загальні положення
1.4. Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.
IV. Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД
4.1. Члени сім’ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
4.2. Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.
У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану», районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ОГД
Якщо аналізувати чинне законодавство, подавати документи, завіряти копії має виключно особа, яка звертається за отримання ОГД. Але я не думаю, що ситуація взагалі безвихідна, треба спілкуватися з ТЦК та СП, думаю можна домовитися за подання документів по довіреності або через адвоката.
Як видно з інформації, зазначеної на Порталі ДІЯ, подати заяву на отримання послуги заявник може особисто або через законного представника.
Документи, що необхідно надати для отримання послуги:Заява кожного повнолітнього члена сім’ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги
Витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу)
Витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві
Копія довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім’ї військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста
Копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою)
Копія документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов’язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства
Копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста)
Копія рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім’ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні)
Копія свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого)
Копія свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині
Копія свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста
Копія свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові)
Копія сторінок паспортів повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації.
...
НА МІЙ ПОГЛЯД, ТРЕБА ЗВ'ЯЗУВАТИ З ТЦК ТА СП, ЯК З СУБ'ЄКТАМИ ПРИЙНЯТТЯ ДОКУМЕНТІВ. НЕ ДУМАЮ, ЩО СИТУАЦІЯ АБСОЛЮТНО БЕЗВИХІДНА.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, г. Днепр, 13 лет опыта
Общаться в чатеДобрий день!
Відповідно до п.12 Порядку № 975 одноразова грошова допомога у випадках, передбачених пп.1-3 пункту 4 цього Порядку, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Отже, рідна сестра матері може подати документи від її імені та в її інтересах по довіреності. Враховуючи перебування за кордоном, тут є 2 варіанти: 1) звернутися до консульства України; 2) звернутися до іноземного нотаріуса.
Головною перевагою саме цього способу оформлення довіреності є те, що довіреність, видана у консульській установі, не потребує подальшої легалізації та перекладу, є чинною на території України з моменту її вчинення і може використовуватися відразу.
Нижче наводжу перелік кроків, які необхідно здійснити для оформлення довіреності, посвідченої консулом:
1. Записатись на прийом за допомогою онлайн-форми https://go.mfa.gov.ua/, обравши у відповідному розділі необхідну нотаріальну дію.
2. Підготувати в електронному вигляді проєкт довіреності та бути готовим у день вчинення нотаріальної дії відправити його на електронну адресу, вказану співробітником консульства.
3. Особисто прибути в консульство у прийомний день з такими документами:
4. Оплатити консульський збір за надання послуги з посвідчення довіреності. Як правило, оплата здійснюється банківською карткою безпосередньо у консульстві. Ставка консульського збору за посвідчення довіреності на право користування і розпорядження майном становить 28 євро, якщо представниками по довіреності є батьки, діти довірителя або другий з подружжя, і 55 євро, якщо представниками є інші особи. За посвідчення інших довіреностей ставка встановлена на рівні 28 євро, безвідносно родинних зв'язків між довірителем та представником.
Варто зауважити, що записатися на прийом у консульство не завжди буває просто. Консульські установи в окремих країнах дуже завантажені, і чекати на вільні слоти доводиться довго. Насамперед це стосується країн, де перебуває велика кількість українців (Німеччина, Польща, Чехія, Швейцарія).
Інший недолік цього способу оформлення довіреності полягає в тому, що потрібно буде їхати в місто, де розташоване консульство. Деяким громадянам, які живуть не в столицях, доводиться долати відстань у декілька сотень кілометрів, щоб дістатися українського консульства.
Якщо оформити довіреність потрібно терміново або немає можливості далеко їхати, більш зручним варіантом дій може стати посвідчення довіреності іноземним нотаріусом.
Громадяни, які проживають за кордоном, мають право оформити довіреність у місцевого нотаріуса, звернувшись до найближчої нотаріальної контори. Порядок складання та оформлення довіреності регулюється законодавством відповідної іноземної держави. Як правило, довіреність оформлюється іноземною мовою.
Завданням заявника буде скласти проєкт довіреності, а також оплатити нотаріальні послуги. Як показує практика, нотаріальне посвідчення довіреності у європейських країнах триває від одного до трьох робочих днів, залежно від завантаженості конкретного нотаріуса та режиму його роботи. Вартість нотаріальних послуг у кожній країні різниться і може залежати від змісту довіреності, зокрема, кількості повноважень представника. У середньому за довіреність доведеться заплатити 70 - 150 євро.
Після оформлення довіреності потрібно буде подбати про її належну легалізацію та переклад на українську мову. Що стосується порядку легалізації, то він залежить від держави, де була оформлена довіреність. До прикладу, довіреності, оформлені у Польщі або Чехії, не потребують легалізації взагалі, оскільки двосторонні міжнародні договори між Україною та цими державами передбачають взаємне визнання документів без додаткових формальностей. Якщо ж говорити про більшість держави Європи, Великобританію, США та Канаду, то достатнім буде проставити на довіреності апостиль.
Вже на території України слід перекласти довіреність та апостиль на українську мову, засвідчивши переклад нотаріально. Після вчинення цих дій довіреність можна використовувати в Україні.
Всього найкращого!
Адвокат, г. Киев, 12 лет опыта
Общаться в чатеВітаю і висловлю мої щирі співчуття матері у зв’язку з втратою сина.
Слід зазначити, що робити в такій ситуації, коли загиблий захисник був без дружини й дітей, а єдина близька людина — його мати, яка знаходиться в окупованому Бердянську та не може виїхати через стан здоров’я.
Який Строк подачі документів на одноразову грошову допомогу (ОГД):Подати документи можна протягом 3-х років з дати загибелі військовослужбовця.
Хто має право на виплату ОГД:У цьому випадку — мати загиблогозахисника, оскільки інших прямих родичів у загиблого немає.
Проблема мати знаходиться в окупації і не може виїхати. Чи є рішення?Слід зазначити, що є можливі варіанти:Вона може спробувати оформити довіреність (генеральну чи спеціальну) на іншу людину (наприклад, на свою сестру, яка зараз у Польщі, але готова приїхати в Україну).
Таку довіреність можна зробити через нотаріуса на окупованій території або — у крайньому випадку — навіть в електронній формі через консульства (але це майже не реально зробити і залежить від технічних можливостей). Після цього:
Сестра може представляти інтереси матері в Україні.
Вона може подати всі документи до ТЦК від імені матері.
Відскановані документи (паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження загиблого тощо) можна переслати через електронну пошту або флешку з особою, якій буде оформлено довіреність.
Якщо оформити довіреність складно, можна спробувати залучити адвоката в Україні — він також може діяти від імені матері за Ордером,чи спробувати підписати заяву на ОГД та копії документів електронним ключем.
Які документи потрібні матері (це дуже спрощено):Заява матері (або її представника по довіреності)
Свідоцтво про смерть загиблого
Свідоцтво про народження (доказ, що вона — мати)
Паспорт і ідентифікаційний код матері
Виписка з військової частини про загибель
Документ про склад сім’ї
Витяг з особової справи (надає військова частина)
Паспорт особи, яка подає документи
Довіреність (якщо діє не сама мати)
Куди слід подавати документиДо будь-якого районного або міського ТЦК (незалежно від місця реєстрації)
Якщо ситуація критична і немає змоги оформити довіреність на підконтрольній території — раджу звернутися до юриста чи адвоката або правозахисної організації, які працюють із родинами загиблих. Деякі з них можуть допомогти дистанційно, навіть якщо особа в окупації.
Хочете, я підкажу, до яких організацій в Україні можна звернутись для такої допомоги?
Юрист, г. Харьков, 17 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ДНЯ! Ні, це питання неможливо вирішити законно. Адже виплати особам, які знаходяться невідомо де, в тому числі на непідконтрольній Україні території - неможливі, протизаконні та фактично можуть розглядатися к злочинна шахрайська схема. Для оформлення виплат потрібні в тому числі оригінали або нотаріально засвідчені копії документів. Це дистанційно зробити НЕМОЖЛИВО. Ніякі адвокатські печатки на копіях компетентні органи з оформлення виплат не турбують.
ТАКОЖ ПОВІДОМЛЯЮ, ЩО ЗА ФАКТОМ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ВАШІ ДІЇ, ЯКІ НА МІЙ ПОГЛЯД МАЮТЬ ОЗНАКИ ПІДГОТОВКИ ДО ЗЛОЧИНУ (ст. 14 Кримінального кодексу України), - Я ПОВІДОМЛЮ у компетентні правоохоронні органи та Запорізький ОТЦК та СП, щоб не видвали гроші невідомо кому на непідконтрольну територію по незасвідченим нотаріусом України копіям документів, не пересвідчившись, що мати героя жива та саме вона отримає ці гроші, а не невідомо хто по її документам. В держави і так грошей немає, щоб ще їх виводили шахраї куди з держави під виправдовувальним приводом. З двох сторін гроші отримувати не вийде. Кожен має для себе зробити вибір своєї держави.
За отриманням допомоги необхідно звернутися не пізніше 3-років з дати смерті, зазначеної у свідоцтві про смерть.
Без довідки ВПО особі, яка проживає та зареєстрована на ТОТ - виплати не оформлять і можна хоч 10 адвокатів відправляти в ТЦК.
8.1. Пункт 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану“.
У разі відсутності інформації про місце проживання батьків, дружини/чоловіка, неповнолітніх дітей або утриманців (далі - члени сім’ї) загиблого (померлого) військовослужбовця або якщо загиблий (померлий) військовослужбовець не мав сім’ї чи близьких родичів, військова частина надсилає документи, зазначені в цьому підпункті, до районного (міського) ТЦКСП за місцем прийняття (призову) загиблого (померлого) військовослужбовця на військову службу. Якщо районний (міський) ТЦКСП знаходиться на тимчасово окупованій території (в районах проведення бойових дій) військова частина надсилає до підрозділу персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України документи, зазначені в підпункті 1 пункту 2.1 цього розділу, для подальшого надсилання їх районним (міським) ТЦКСП (за їх запитом);
Адвокат не є довіреною особою та не може вчиняти дії поза межами правничої допомоги, тобто представляти громадянина у цивільних правовідносинах, вчиняти від її імені договори, інші правочини, підписувати заяви, відкривати рахунки в банках.
А яким чином людана буде отримувати виплати з України на тимчасово окупованій території без можливості виїхати?! Банківські послуги України там не працюють якщо що і нотаріальні дії, вчинені за законодавством РФ так само не визнаються, як і інші офіційні документи.
Відкрити банківський рахунок в Україні через адвоката неможливо. Бо у адвоката повноважень менше, ніж у особи за довіреністю в плані позасудових питань.
Людина на окупованій території вже може бути не живою, або втратити документи та доступ до банківських карток.
Тому на мій погляд держава правильно робить, що здійснює постійну верифікацію осіб, які отримують кошти з державного бюджету.
Яким чином такій людині накажете оформлювати виплати і хто їх як наслідок буде отримувати?! Третя особа - виводячи через криптовалюти на свій рахунок?! Тут немає жодної гарантії, що кошти отримає врешті-решт реально той, кому вони належать по закону і буде їх використовувати в інтересах своїх, а не третіми особами.
Звісно сучасна адвокатура практикує підроблення підписів громадян та інші шахрайські дії з метою ввласного збагачення. Проте, це заборонено законодавством і фактично йдучи на це - адвокати вчиняють злочини, використовуючи повний безлад та думаючи, що все зійде з рук. Але це рано чи пізно закінчиться і за кожну вкрадену шляхом заволодіння чужими коштами копійку - доведеться заплатити кримінальною та матеріальною відповідальністю.
Представництво - це правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (частина перша статті 237 Цивільного кодексу України).
Представництво характеризується такими ознаками:
Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Наявність у представника повноважень є обов'язковою умовою будь-якого представництва.
Довіреність - це письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами (частина перша статті 244 Цивільного кодексу України).
Довіреність адресована третім особам і засвідчує повноваження представника перед третіми особами. Довіреність може бути видана на ім'я однієї особи або декількох осіб. Як особа, яку представляють, може виступати одна або декілька осіб.
Зміст довіреності визначається межами правоздатності особи, яку представляють. Довіреність юридичній особі може бути видана тільки на укладення правочинів, що не суперечать її статутові (положенню) або загальному положенню про організацію даного виду. Довіреність пред'являється третій особі самим представником або направляється особою, яку представляють, безпосередньо третій особі. В останньому випадку довіреність направляється третій особі без надання представнику і в її змісті може бути вказано конкретну третю особу, з якою представник має вчинити правочин.
Договорами, на яких ґрунтується представництво, виступають договори, предмет яких полягає у вчиненні представником правочину від імені та в інтересах довірителя - сторони договору (договори доручення, про спільну діяльність, агентська угода, в яких має міститися вказівка на обов'язок довірителя видати довіреність представнику). Правочини, передбачені договором, вчинені представником без довіреності, виданої довірителем, мають визнаватися вчиненими неуповноваженою особою. В довіреності, поряд із загальними вимогами щодо її змісту, має міститися посилання на договір, на якому ґрунтується така довіреність.
Строк довіреності встановлюється у довіреності (якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії).
Довіреність, у якій не вказана дата її вчинення, є нікчемною (стаття 247 Цивільного кодексу України).
Якщо Ви не родич такої особи та не дієте в її інтересах, а переслідуєте власну мету - щиро не рекомендую гратися з цими речами.
Своєю чергою, відповідно до п. 1.3, 1.10 розділу І "Загальні положення" Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 (зі змінами), сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Тобто, ТЦК має право вимагати доведення факту проживання не на території РФ, а так само неотримання громадянства РФ.
Проте наказ Міноборони № 45, як і постанова КМУ № 168, не передбачає можливості переоформлення залишку ОГД, невиплаченої за життя члену сім'ї загиблого військовослужбовця, на іншого члена(ів) - отримувачів ОГД, з огляду на що залишок ОГД входить до складу спадкового майна та успадковується за загальними правилами, визначеними Цивільним кодексом України.
Згідно з ч. 1 ст. 218 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Отже, у разі смерті отримувача ОГД, як правило, наявні дві складові спадкового майна, перша - це залишок коштів (фактично виплачена ОГД) на банківському рахунку померлого, друга - це залишок нарахованої, але не виплаченої ОГД.
Для оформлення права на спадщину необхідно звернутися із відповідною заявою до нотаріуса за останнім місцем проживання спадкодавця (ч. 1 ст. 1221 ЦК України). За фактом відкриття спадкової справи нотаріус направить запит до відповідної банківської установи задля підтвердження дійсного розміру залишку грошових коштів на рахунку спадкодавця, а також до відповідного районного чи обласного ТЦК та СП, за місцем призначення ОГД, з метою підтвердження призначення спадкодавцю ОГД та розміру її невиплаченої частини.
Хай щастить!
Юрист Ярослав Турчин