Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня, хотів запитати чи можливо мені працювати онлайн з україномовними клієнтами якщо я проживаю у Франції? Я читав що з нашим дипломом потрібно проходити акредитацію у Франції, але чи можливо зареєструватися як ФОП через дію та зареєструвати декілька кведів та таким чином працювати. У Франції я граю професійно в хокей і сплачую тим самим податки. Консультувати збираюсь паралельно. Маю диплом магістра у психології спорту, 1 річний курс аналітичної психології та безліч акредитованих в Україні курсів.
Буду вдячний за розʼяснення. Дякую заздалегідь.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (17)
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Дмитро!
Доброго дня, хотів запитати чи можливо мені працювати онлайн з україномовними клієнтами якщо я проживаю у Франції? Я читав що з нашим дипломом потрібно проходити акредитацію у Франції, але чи можливо зареєструватися як ФОП через дію та зареєструвати декілька кведів та таким чином працювати. У Франції я граю професійно в хокей і сплачую тим самим податки. Консультувати збираюсь паралельно. Маю диплом магістра у психології спорту, 1 річний курс аналітичної психології та безліч акредитованих в Україні курсів.Буду вдячний за розʼяснення. Дякую заздалегідь.
Основне правило у даній ситуації - для надання психологічної допомоги, пов'язаної з психічними розладами та розладами поведінки, Ви маєте отримати ліцензію на медичну практику. Але, якщо Ви не працюєте з психічними розладами, не займаєтеся лікуванням людей та не виписуєте ліки, ліцензія Вам не потрібна.
Так, Ви можете працювати онлайн з україномовними клієнтами, зареєструвавши ФОП в Україні через " Портал Дія". Це дозволить Вам офіційно надавати послуги, сплачувати податки в Україні та працювати дистанційно.
https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop
Реєстрація ФОП: Ви можете зареєструватися як ФОП в Україні, обравши відповідні КВЕДи, наприклад:
86.90 – Інша діяльність у сфері охорони здоров'я (консультації психолога).
85.59 – Інші види освіти (якщо плануєте проводити навчальні курси).
Оподаткування: Як ФОП ви зможете працювати на 3-й групі єдиного податку (5% від доходу), якщо Ваші клієнти – фізичні особи.
Для онлайн-консультацій україномовних клієнтів не потрібна французька акредитація, якщо Ви не працюєте з місцевими клієнтами. Але якщо плануєте працювати у Франції як психолог, то потрібне визнання диплома, скоріше за все.
З повагою! Щасти Вам!
Дуже дякую за вашу допомогу!!!
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеПрошу, Дмитро!
З повагою до Вас.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Так, можливо, але є нюанси.
Чи маєте Ви зареєстроване місце проживання в Україні? Справа в тому, що фізичні особи — нерезиденти не можуть бути платниками єдиного податку груп 1 — 3 (п.п. 291.5.7 Податкового кодексу України).
Якщо Ви є резидентом або резидентом 2х країн (Франція та Україна), то можете оформити ФОП 3 групи та надавати консультаційні, інформаційно-консультаційні послуги, проводити курси, семінари, надавати психологічну допомогу і підтримку, шляхом застосування своїх знань – без ліцензії як український підприємець. Щоб працювати по французькому законодавству - Вам потрібно проконсультуватися у тамтешніх юристів.
Згідно українського законодавства ліцензія необхідна для психотерапевтів, психіатрів, які мають знання у медицині та виписують пацієнтам медикаментозне лікування. Без медичної ліцензії категорично заборонено працювати з клієнтами/пацієнтами, які мають проблеми зі здоров’ям та потребують медикаментозного лікування.
Тобто, якщо психологічні послуги не мають медичного характеру - для їх надання не потрібно отримувати медичну ліцензію. Але такі послуги повинні мати соціальний ефект, наприклад : вирішення внутрішніх конфліктів, набуття впевненості у собі, психологія спорту та ін..
Якщо ж говорити про надання психотерапевтичних послуг або надання психологічної допомоги у випадках клінічних симптомів, такі фахівці зобов’язані мати ліцензію на ведення медичної практики.
Бувають ситуації коли психологи під час надання консультацій виявляють у клієнта психологічні розлади/розлади поведінки, які потребують призначення медикаментів. У такому випадку Ви можете розірвати договір публічної оферти з клієнтом, повернути йому кошти та запропонувати йому звернутися до психіатра/психотерапевта.
Для того, щоб розпочати діяльність, Вам як психологу потрібно зареєструвати свою діяльність - оформивши ФОП https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop
Вам краще оформити ФОП 3 групи (єдиний податок становить 5% від доходу).
Крім єдиного податку Вам обов'язково доведеться сплачувати з 2025 року:
1. ЄСВ, який становить1760 гривень на місяць (22% від мінімальної зарплати) незалежно від групи ФОП;
2. Військовий збір: 1% від доходу.
ФОП 3 групи звітує кожен квартал.
Сплачувати єдиний податок ФОПу 3 групи потрібно кожного кварталу (1 раз в 3 місяці) протягом 10 календарних днів після подання податкової декларації.
Контрагентами й клієнтами ФОПа на 3 групі можуть бути звичайні фізособи, платники єдиного податку, ФОП і юрособи на загальній системі, іноземні компанії й фізособи та навіть комунальні підприємства.
Ви можете сплачувати податки через Електронний кабінет платника податків https://cabinet.tax.gov.ua/login
Цей клас також включає:
Якщо Ви будете відноситися до психологів, які проводять консультації онлайн, семінари, є психологом-блогером (здійснюватимете рекламу) додатково можете зареєструвати такі КВЕДи:
63.11. «Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність»
63.99 «Надання інших інформаційних послуг» Цей клас включає надання інформаційних послуг по телефону з використанням комп’ютерної технології.
73.11 «Рекламні агентства». Цей клас включає повний набір рекламних послуг (тобто за допомогою власних можливостей або на договірній основі), у тому числі консультаційні послуги, послуги зі створення продукту, виробництва рекламних матеріалів, їх купівлі.
Вам обов'язково потрібно відкрити підприємницький рахунок в банку та отримувати оплату саме на нього. Якщо будете використовувати особисту карту фізособи, а не підприємницький рахунок - можуть бути великі штрафи та проблеми з податківцями.
Щоб не укладати з кожним клієнтом індивідуальний договір Вам потрібно розробити та розмістити на сайті або сторінці у соцмережах публічний договір оферту та політику конфіденційності.
Почну з того, що декларувати доходи в тому числі іноземного походження мають лише податкові резиденти України (п. 13.3. Податкового кодексу): доходи, отримані фізичною особою - резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень цього Кодексу чи міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
П. 13.4. ПКУ: Суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими цим Кодексом.
Такі суми податків мають зараховуватися під час розрахунків податків ( тобто, одразу з поданням податкової деклараці).
Тобто, сплачені податки у Франції на доходи від заробітної плати, Ви маєте право зарахувати під час розрахунку зобов'язань (доходів іноземного походження) в податкових органах України, тобто зменшити суму річного оподаткованого доходу.
За дохід іноземного походження за 2024 податковий рік Ви повинні будете прозвітувати до 01 травня 2025 р. Сам розрахунок податкових зобов'язань з урахуванням сплачених податків та зборів у Франції, та з документом про сплату податків у Франції Ви маєте одразу надавати при поданні податкової декларації про майновий стан.
Декларацію можна було подати через електронний кабінет платника податків, див. за посиланням: Електронний кабінет платника (tax.gov.ua) за допомогою КЕП ( електронного підпису).
За дохід отриманий за кордоном Ви повинні сплачувати податки 18% ПДФО та 5 % військовий збір.
Проте, якщо Ви вже сплатили податки у Франції, то потрібно повідомити про це українську податкову.
Згідно до п. 13.5 ПКУ: Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
Згідно до абз. 2 п. 170.11.2. ПКУ: У разі відсутності в платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлених відповідно до статті 13 цього Кодексу, такий платник зобов'язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. У разі неподання в установлений строк податкової декларації платник податків несе відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами.
Якщо Ви не можете самостійно зробити таку довідку, то Ви можете звернутися за допомогою до юристів у Франції, вони Вам цю довідку допоможуть отримати.
Крім того, якщо податкові органи Франції дізнаються, що Ви отримуєте дохід від українського ФОП, то Вам також потрібно подати довідку про сплату податків в Україні.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Дуже дякую за Вашу відповідь та доповнення!!
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеБудь ласка! Успіхів Вам!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Дмитре!
Так, звичайно, Ви можете без проблем зареєструвати ФОП через додаток Дія. З покроковою інструкцією з цього питання Ви можете ознайомитись тут: https://guide.diia.gov.ua/view/derzhavna-reiestrat... і тут: https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop
Проте для отримання права на власну практику Вам можливо буде потрібна ліцензія. Хоча в Україні діяльність психолога не підлягає обов’язковому ліцензуванню, якщо вона включає медичну психологію або психотерапію, вам знадобиться відповідна ліцензія на медичну практику. Ліцензію видає Міністерство охорони здоров’я України.
Зовсім нещодавно президент України Володимир Зеленський підписав закон України "Про систему охорони психічного здоров’я в Україні", що регулює систему охорони психічного здоровʼя.
Згідно ст. 38 цього закону:
"1. Дотримання стандартів у сфері охорони психічного здоров’я є обов’язковим для всіх надавачів послуг у цій сфері.
2. Систему стандартів у сфері охорони психічного здоров’я складають державні соціальні нормативи та галузеві стандарти, у тому числі стандарти соціальних послуг та галузеві стандарти у сфері охорони здоров’я, стандарти якості, встановлені нормативно-правовими актами, що враховують і забезпечують імплементацію міжнародних стандартів у сфері охорони психічного здоров’я та визначають цілі, яких необхідно досягти у процесі надання послуг у сфері психічного здоров’я, зокрема засновані на даних щодо підтвердженої ефективності методів і форм надання допомоги у сфері психічного здоров’я та інших форм підтримки, а також етичні та професійні стандарти фахівців у сфері психічного здоров’я.
3. Для фахівців у сфері психічного здоров’я проводиться супервізія, яка полягає у їхній професійній підтримці та спрямована на забезпечення якості послуг, подолання професійних труднощів, аналіз та усунення недоліків у роботі, вдосконалення організації її роботи, мотивування до професійного розвитку, забезпечення дотримання етичних норм та стандартів надання послуг у сфері психічного здоров’я, запобігання професійному вигоранню, забезпечення емоційної підтримки.
Положення про супервізію затверджується Кабінетом Міністрів України".
У відповідності із ст. 39 Закону, якою врегульовано безперервний професійний розвиток та сертифікація фахівців у сфері психічного здоров’я
"1. Безперервний професійний розвиток фахівців у сфері психічного здоров’я (далі - безперервний професійний розвиток) полягає у постійному процесі навчання та вдосконалення професійних компетентностей фахівців у сфері психічного здоров’я, спрямованому на надання якісної допомоги у цій сфері.
2. Безперервний професійний розвиток та сертифікація фахівців у сфері психічного здоров’я здійснюються в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням положень цього Закону.
Сертифікація фахівців у сфері психічного здоров’я враховує результати їхнього безперервного професійного розвитку.
3. Атестація осіб, які є медичними працівниками, фахівцями з вищою немедичною освітою з психологічної допомоги та духовної опіки у сфері охорони здоров’я, які є працівниками закладів охорони здоров’я, здійснюється в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.
Атестація психотерапевтів з числа таких осіб включає наявність відповідного сертифіката, що підтверджує опанування певного науково обґрунтованого психотерапевтичного методу згідно із стандартами та програмами міжнародних організацій і спільнот або програмами, акредитованими такими організаціями, отриманого у порядку, визначеному частиною шостою цієї статті.
4. Фахівці у сфері психічного здоров’я, на яких не поширюється дія частини третьої цієї статті, проходять сертифікацію, яка здійснюється окремо для психотерапевтів та за професійними напрямами роботи фахівців у сфері психічного здоров’я.
5. Сертифікація за професійними напрямами роботи фахівців у сфері психічного здоров’я (освіта, соціальна сфера, безпека та оборона, інші сфери, визначені у порядку сертифікації) передбачає підтвердження їхньої компетентності та здійснюється Національною комісією. За результатами сертифікації фахівцям видається відповідний сертифікат, а інформація про сертифікованих фахівців вноситься до Реєстру надавачів послуг у сфері охорони психічного здоров’я.
Обов’язковою вимогою для сертифікації фахівців у сфері психічного здоров’я за професійними напрямами роботи є наявність вищої освіти не нижче першого (бакалаврського) рівня у цій сфері, а також теоретичного навчання пропедевтики психічних розладів.
6. Сертифікація психотерапевтів передбачає підтвердження опанування ними певного науково обґрунтованого психотерапевтичного методу (методу психотерапії) згідно із стандартами та програмами міжнародних організацій і спільнот або програмами, акредитованими такими організаціями, та здійснюється саморегулівними організаціями відповідно до правил, встановлених їхніми статутними та іншими внутрішніми документами. Таке опанування методу психотерапії включає завершення курсу теоретичного навчання, що включає пропедевтику психічних розладів, та практичного навчання такому методу, а також навчальної практики та клінічної практики під супервізією, якщо її проходження передбачено цим методом.
Інформація про сертифікованих фахівців у науково обґрунтованих психотерапевтичних методах вноситься до реєстрів таких саморегулівних організацій, інтегрованих із Реєстром надавачів послуг у сфері охорони психічного здоров’я, який ведеться Національною комісією.
Обов’язковою вимогою для сертифікації психотерапевтів є наявність вищої освіти не нижче другого (магістерського) рівня у цій сфері.
Сертифікат психотерапевта може бути відкликаний саморегулівною організацією у разі порушення ним вимог, що регулюють професійну діяльність, зокрема порушення етичних норм та стандартів.
Фахівець у сфері психічного здоров’я не має права практикувати в психотерапевтичному методі (методі психотерапії) без наявності дійсної сертифікації в цьому методі, крім випадків навчальної практики та клінічної практики під супервізією".
Вам також варто мати на увазі, що цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через один рік з дня його опублікування. Крім того в прикінцевих положеннях закон зазначено:
"протягом шести років з дня опублікування цього Закону є добровільними:
сертифікація фахівців у сфері психічного здоров’я, передбачена частинами четвертою - шостою статті 39 цього Закону;
наявність сертифіката, що підтверджує опанування певного науково обґрунтованого психотерапевтичного методу згідно із стандартами та програмами міжнародних організацій і спільнот або програмами, акредитованими такими організаціями для атестації психотерапевтів з числа осіб, які є медичними працівниками, фахівцями з вищою немедичною освітою з психологічної допомоги та духовної опіки у сфері охорони здоров’я, які є працівниками закладів охорони здоров’я, передбачена абзацом другим частини третьої статті 39 цього Закону.
Через шість років з дня опублікування цього Закону така сертифікація та наявність сертифіката є обов’язковими;"
1. Виписка з Єдиного державного реєстру (ЄДР).Спершу необхідно зареєструвати суб’єкт господарської діяльності. Якщо ви плануєте працювати на одинці та вести власну медичну практику – рекомендовано реєструвати ФОП. Якщо ж ви плануєте відкривати клініку, яка спеціалізуватиметься саме на психологічному здоров’ї та залучатимете до роботи колег – ТОВ. Єдине, варто пам’ятати про те, якщо ви вирішили реєструвати ТОВ, необхідно забезпечити наявність медичного директора, який слідкуватиме за усіма процесами;
2. Документ, що підтверджуватиме вільний доступ до будівлі та приміщень, в яких суб’єкт господарювання провадитиме свою діяльність, для маломобільних груп населення.Це є обов’язковою вимогою для всіх медичних закладів, яка розпочала діяти з 2024 року. Тож, тепер, навіть ті, хто отримував ліцензію раніше – повинні додати реквізити такого документа до ліцензійної справи;
3. Документ, що є підставою для користування приміщенням (договір оренди, свідоцтво на право власності та ін.).На сьогодні чіткі вимоги до мінімальних площ для кабінетів лікарів даних спеціальностей не встановлено. Проте, у ДБН В.2.2-10:2022 зазначено, що:
- Одномісні палати в психіатричних відділеннях для пацієнтів до 18 років повинні бути не менші, ніж 18 кв.м. – для нового будівництва та реконструкції;
- Одномісні палати в психіатричних відділеннях для пацієнтів старше 18 років, не менші, ніж 18 кв.м. – для нового будівництва, та 12 кв.м. для реконструкції.
4. План приміщень із зазначенням площ і назв;5. Графік роботи;6. Перелік медичної техніки в довільній формі з вказівкою на назву приладу, виробника, модель, рік випуску;7. Документи, які підтверджують метрологічну повірку засобів вимірювальної техніки, які перебувають в експлуатації;8. Документи, що підтверджують кваліфікацію лікаря.А саме: диплом, сертифікат лікаря-спеціаліста та посвідчення.
Важливо! Здійснення медичної практики без відповідної ліцензії, коли вона є необхідною, є порушенням законодавства України. Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, здійснення господарської діяльності без ліцензії тягне за собою накладення штрафу. У деяких випадках, залежно від тяжкості порушення, може бути застосована й кримінальна відповідальність.
Отже, процес оформлення ліцензії складається з кількох ключових етапів:
1. Реєстрація суб’єкта господарської діяльності.
2. Підготовка пакету документів для заповнення відомостей.У даному випадку, надзвичайно важливо ретельно дотримуватися вимог законодавства, адже помилки або відсутність необхідних документів можуть призвести до відмови в отриманні ліцензії.
3. Заповнення відомостей та інших документів, які подаються до Міністерства охорони здоров'я України задля отримання ліцензії.
4. Подача документів до МОЗ та успішне отримання ліцензії.
Пакет документів подається до Міністерства охорони здоров'я України особисто до «Єдиного вікна», або ж шляхом відправлення документів поштою. На практиці, за умови належного оформлення документів, позитивне рішення щодо отримання ліцензії можна очікувати вже через 10 робочих днів після їх безпосереднього подання до Міністерства.
Так, це можливо. Ви можете працювати з україномовними клієнтами онлайн через Zoom, Skype, Google Meet або спеціалізовані платформи для психологів, такі як Clarity або TherapyChat. Основні аспекти, які варто при тому врахувати:
Проте варто акцентувати увагу на тому у своїй діяльності психолога, що Ви працюєте саме з клієнтами-українцями. В іншому випадку, якщо це будудь громадяни Франції, у Вас можуть виникнути проблеми. Тому рекомендую перед початком своєї діяльності, як мінімум, отримати консультацію у французського юриста.
Перелік адвокатських фірм, які надають такі консультації, у тому числі, безкоштовно Ви можете побачити тут: https://paris-ua.com/de-znajty-bezplatnogo-advokat...
З повагою, адвокат Айвазян.
Дякую вам за допомогу
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу! Завжди готовий надати допомогу.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеВ доповнення до своєї відповіді...
ЗУ "Про систему охорони психічного здоров’я в Україні" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4223-20#n511 вводиться в дію лише з 7 лютого 2026 року
Згідно ст. 1 даного Закону
Про ліцезію взагалі мови немає. До того ж сертифікація протягом перших 6 років є добровільною.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ПЕРЕПРОШУЮ ЗА ЧАСТИНУ ВІДПОВІДІ НА РОСІЙСЬКІЙ МОВІ.
1.
По сфере предоставления услуг профессия психолога является достаточно разносторонней. При создании частных кабинетов психолога или оказания услуг онлайн наиболее распространенной формой деятельности оказывается предоставление психологических услуг, имеющих социальный эффект. К таким услугам можно отнести: психологические консультации относительно семейных конфликтов, депрессии, приобретения уверенности, преодоления одиночества, а также психологический анализ очной и электронной переписки. Особенностью этих услуг является то, что они не имеют медицинского характера.
Чтобы предоставлять психологические услуги в такой форме, необходимо зарегистрироваться субъектом предпринимательской деятельности, как физическое лицо-предприниматель, и при этом иметь диплом о полном высшем образовании (педагогическом или медицинском). Требования относительно стажа работы отсутствуют. Такое положение предусмотрено в Выпуске 80 Справочника квалификационных характеристик профессий работников от 2005 года, который является обязательным для исполнения нормативным документом, регулирующим осуществление обязанностей той или другой профессии. Этот Справочник предусматривает, что такие профессии, как «консультант психолого-медико-педагогической консультации» и «практический психолог» обязательно должны иметь диплом, который свидетельствует о наличии полного высшего образования по соответствующим направлением.
Если есть необходимость помимо психологических услуг предоставлять и психотерапевтические услуги, другими словами, оказывать психологическую помощь при клинических симптомах, то, согласно Закону Украины «О лицензировании отдельных видов хозяйственной деятельности», постановления Правительства «Об утверждении перечня документов, которые прилагаются к заявлению о выдаче лицензии», вышеуказанного Справочника, необходимо иметь статус субъекта предпринимательской деятельности, диплом о высшем медицинском образовании и лицензию, дающую право на занятие медицинской практикой.
2.
ВИ МОЖЕТЕ БУТИ ПОДАТКОВИМ РЕЗИДЕНТОМ ДВОЗ КРАЇН.
ПРОСТІШЕ - ДОХОДИ В УКРАЇНІ ОПОДАТКОВУЮТЬСЯ ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ, ДОХОДИ У ФРАНЦІЇ, ОПОДАТКОВУЮТЬСЯ ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ ФРАНЦІЇ.
Кожна країна виборює своє право на утримання податків з осіб, що в ній проживають незалежно від їх громадянства. Для цього застосовується термін “податковий резидентський статус”. Громадянство особи і його резидентський статус для цілей оподаткування не тотожні поняття. Так, особа може бути громадянином України, а податки сплачувати в іншій державі - в країні проживання.
Тому, аби попередити подвійне оподаткування необхідно визначити резидентський статус фізособи.
Фізична особа має сплачувати податки в Україні, якщо підпадає хоча б під один із критеріїв ( згідно пп.14.1.213.
наявність тісних особистих чи економічних зв'язків (центр життєвих інтересів) в Україні;
- перебування в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом податкового року;
- місце постійного проживання в Україні членів сім'ї;
- місце реєстрації фізособи, як суб'єкта підприємницької діяльності (ФОП).
Отже, невідповідність цим критеріям дозволяє змінити податковий резидентський статус та розглянути іншу країну як місце сплати податків.
ПІСЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН, ВИ ЗАЛИШИТИСЬ ПОДАТКОВИМ РЕЗИДЕНТОМ УКРАЇНИ, ЯКЩО БУДЕТЕ ПРАЦЮВАТИ НА УКРАЇНСЬКУ КОМПАНІЮ (ПРАЦЮВАТИ ФОП) АБО Є ЗАСНОВНИКОМ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ.
Громадянин України, який виїхав за кордон, але продовжує працювати на українського роботодавця віддалено (або є ФОП) або є засновником юридичної особи, може вважатися податковим резидентом України та іншої держави (такі випадки врегульовуються нормами Конвенції про уникнення подвійного оподаткування).
Український ФОП сплачує податок в Україні. Те саме стосується й виплати девідентів в Україні. Разом з тим, Податкова країни перебування може визначити різницю податків на доходи фізичних осіб, обов'язкову для сплати в країні перебування.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеПрошу - щасти Вам!
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Відкрити ФОП може будь-який громадянин України, якому виповнилось 16 років. Таке право має в т.ч. громадянин України, який мешкає за кордоном.
Для реєстрації ФОП потрібні такі документи:
Форма заяви на реєстрацію ФОП затверджена наказом № 3268/5 Мін’юсту.
Найпростіший спосіб зареєструватися ФОП – зареєструватися дистанційно через «Дію».
При реєстрації потрібно вказати види економічної діяльності (КВЕД), які планує здійснювати ФОП. КВЕД – це код, що визначає вашу діяльність для податкової.Їх може бути декілька. Підібрати КВЕДи можна за посиланням.
Відкрити рахунок для ФОП можна в українському або у закордонному банку. У кожного банку свої правила відкриття рахунків, і умови проходження ідентифікації/верифікації клієнтів. Тому, з цього питання краще поспілкуватися з представниками банків.
Як правило, ФОП застосовують спрощену систему оподаткування (єдиний податок), у якій існує три групи – з різними податковим навантаженням (ставкою податку) та вимогами/умовами для діяльності ФОП.
Якщо особа є громадянином України, зареєстрована як ФОП, – вона є податковим резидентом України, а отже, має сплачувати вчасно податки до держави та подавати податкову звітність.
Подвійне оподаткування — це обов’язок податкового резидента сплачувати відповідні податки до тих країн резидентами яких вони є. Тобто, якщо особа є податковим резидентом і України та Франції — вона зобов’язана сплачувати податки до бюджетів обох країн.
На сьогоднішній день між Україною та іншими державами діють 73 міжнародні двосторонні міжурядові конвенції (угоди) про уникнення подвійного оподаткування, згідно із цими Угодами, особа, яка сплачує податки до бюджету України, має право уникнути оподаткування (зменшити ставку ПДФО) в державі перебування.
Якщо особа є податковим резидентом держави з якою Україна підписала міжнародну угоду виникає необхідність звернутися до місцевої податкової та з’ясувати, який конкретний документ потрібен українцю, щоб підтвердити, що він є податковим резидентом України та сплачує в Україні податки.
Ознайомтесь з корисним посиланням:
https://www.prostir.ua/?library=yak-vidkryty-bizne...
https://taxer.ua/uk/kb/ukrainskyi-fop-shcho-take-p...
Дякую! Дуже допомогли!!
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеБудь-ласка.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, надаю відповідь на ваше запитання:
так ви маєте на це право, ви может відкрити ФОП.
Для ФОП-психолога найкраще підходить спрощена система оподаткування ІІ або ІІІ група. Чому спрощена, тому що на загальній системі потрібно сплачувати податок від чистого доходу, а це 18% – ПДФО (податок на доходи фізичних осіб), 1,5% – ВЗ (військовий збір), 22% – ЄСВ (єдиний соціальний внесок).
Розкажу Вам детальніше про кожну групу спрощеної системи оподаткування для ФОП-психолога, а Ви у свою чергу будете мати змогу обрати, яка Вам підходить.
Звітність та податки на ІІ групі спрощеної системи оподаткуванняФОП ІІ група – фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, виробництво та/або продаж товарів, платникам єдиного податку та/або населенню.
На ІІ групі спрощеної системи оподаткування ФОП зобов’язаний сплачувати:
Звітність на ІІ групі спрощеної ситеми оподаткування подається раз в рік.
- Декларація по ЄП – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року.
- Звіт з ЄСВ – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року.
Звітність та податки для ІІІ групи спрощеної системи оподаткуванняФОП ІІІ група – фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, виробництво та/або продаж товарів, платникам єдиного податку, населенню, юридичним особам як на загальній так і на спрощеній системі оподаткування.
На ІІІ групі спрощеної системи оподаткування ФОП зобов’язаний сплачувати:
Звітність на ІІІ групі спрощеної ситеми оподаткування:
- Декларація по ЄП (щокварталу) – протягом 39 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.
- Звіт з ЄСВ – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року.
КВЕДи для ФОП-психологаДля психолога найкраще підходить КВЕД – 86.90 «Інша діяльність у сфері охорони здоров’я». Даний клас включає діяльність психоаналітиків, психологів і психотерапевтів. КВЕД – 85.59 «Інші види освіти, н.в.і.у.».
Також, для психологів, які проводять консультації онлайн, семінари, є психологами-блогерами (здійснюють рекламу), проводять відповідні заходи та курси можуть зареєструвати КВЕДи:
63.11. «Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність» Цей клас включає забезпечення інфраструктурою для розміщення та перероблення даних та інших відповідних послуг, забезпечення клієнтів програмно-апаратними ресурсами, забезпечення клієнтів загальними засобами, пристосованими для режиму поділу часу, діяльність з перероблення даних клієнта.
63.12 «Веб-портали» Цей клас включає керування веб-сайтами, які використовують пошукові механізми з метою створення та підтримки великих баз даних Інтернет-адрес, зазвичай подібні сайти використовують зручний формат, керування іншими веб-сайтами, які функціонують у ролі порталів в мережі Інтернет, таких як сайти ЗМІ, які періодично поновлюють інформацію.
63.99 «Надання інших інформаційних послуг» Цей клас включає надання інформаційних послуг по телефону з використанням комп’ютерної технології.
73.11 «Рекламні агентства». Цей клас включає повний набір рекламних послуг (тобто за допомогою власних можливостей або на договірній основі), у тому числі консультаційні послуги, послуги зі створення продукту, виробництва рекламних матеріалів, їх купівлі.
73.12 « Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації» Цей клас включає надання реклами в засобах масової інформації (у засобах розповсюдження реклами), продаж або перепродаж часу та місця для різних видів реклами в засобах масової інформації (у засобах розповсюдження реклами).
82.30 «Організування конгресів і торговельних виставок». Цей клас включає організацію, просування і/або проведення різних подій, таких як бізнес-покази, збори, конференції та зустрічі, з організацією та наданням персоналу для роботи в місцях проведення подібних заходів або без надання персоналу.
85.59 «Інші види освіти, н.в.і.у.». Даний клас включає -освіту, не обумовлену будь-якими рівнями: академічне навчання, навчальні центри, які пропонують курси корекції, курси підвищення професійної кваліфікації, навчання мовам та навичкам спілкування.
РРО для ФОП-психологаВикористовувати РРО зобов’язані всі ФОП, які перевищили ліміт 1 млн 320 тис. грн. Отже, якщо ФОП отримав оплати на 1 млн 320 тис. грн. – має реєструвати РРО, проводити в подальшому через РРО операції та видавати клієнтам фіскальні чеки.
Відповідно до ч. 14 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» РРО не застосовується при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
Застосовувати РРО зобов’язані ФОП, які надають платні послуги в сфері охорони здоров’я. Як вже раніше зазначалося для ФОП-психолога підходить КВЕД 86.90 «Інша діяльність у сфері охорони здоров’я». І тут виникає питання у більшості ФОП, що робити і чи починати використовувати РРО.
Дане питання не один раз задавали податківцям. Податківці в індивідуальних роз’ясненнях консультують так (ІПК ДПС від 07.04.2021 р. № 1421/ІПК/99-00-07-05-01-06).
Психолог – фахівець, який має повну вищу освіту за напрямом підготовки “психологія”, а лікар-психолог – фахівець, який має повну вищу освіту за напрямком підготовки “Медицина”, спеціалізацію за фахом “медична психологія”, відповідно до п. 5 Порядку застосування методів психологічного і психотерапевтичного впливу, затвердженого наказом МОЗ від 15.04.2008 р. № 199.
Таким чином, податківці в консультації зазначили, що якщо ФОП веде діяльність як лікар-психолог, тобто надає медичні послуги, при наявності відповідної ліцензії застосування РРО є обов’язковим на загальних підставах, у тому числі при здійсненні розрахунків з застосуванням електронних платіжних засобів.
Якщо психолог надає виключно консультаційні, консультаційно-освітні послуги через мережу Інтернет, послуги надання доступу до розміщених на веб-сайті консультаційно – освітніх матеріалів, обов’язок застосовувати РРО не виникає.
Отже, станом на 2021 рік не потрібно використовувати РРО ФОП-психологам, які не перевищують ліміт 1 млн 320 тис. грн., працюють виключно з безготівковими розрахунками, надають консультаційні послуги, як психологи.
З 2022 року такого поняття, як ліміт 1 млн 320 тис. грн. вже не буде. Всі ФОП будуть зобов’язані використовувати РРО. Однак, ті ФОП, які приймають і будуть приймати оплати безготівково, зможуть працювати без РРО.
Насправді, для ФОП-психологів досить зручно і не складно використовувати ПРРО (програмний реєстратор розрахункових операцій). Клієнт оформляє замовлення, Ви фіксуєте та відправляєте електронний чек.
Місце провадження діяльності ФОП-психологаПри реєстрації ФОП можна обрати де саме Ви б хотіли ввести підприємницьку діяльність. Існує три варіанти: у межах всієї території України, за адресою реєстрації ФОП та інша адреса (робоча адреса).
Якщо ФОП-психолог планує здійснювати діяльність у заздалегідь не визначених місцях (надання консультацій через Інтернет, надання інших послуг) то при реєстрації ФОП потрібно вказати місце провадження господарської діяльності «у межах всієї території України».
Первинні документи, договори та офертаВідповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Первинними документами ФОП-психолога є:
Якщо ФОП-психолог надає послуги через мережу Інтернет, він може розмістити в себе на сайті договір публічної оферти.
Пропозиція укласти договір публічної оферти в електронному вигляді має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору, і виражати реальний намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов’язаною в разі її прийняття.
Таку пропозицію може бути зроблено шляхом:
Електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та його прийняття (акцепту) другою стороною. Акцепт – клієнт ознайомився з (офертою), замовив послугу, оплатив послугу.
Кому потрібна оферта?
Публічна оферта потрібна особі, що надає послуги, тобто власникам сайтів. Всі сайти в мережі Інтернет є постачальниками послуг. Якщо договір публічної оферти відсутній, надання послуг власником сайту (постачальником) нічим не врегульовано окрім закону, а це означає, що постачальник послуги буде нести максимальну відповідальність відповідно до чинного законодавства України за надані послуги.
Тому, для своєї безпеки рекомендуємо публікувати на власному сайті договір публічної оферти, у якому ви зможете прописати всі умови надання послуг.
Чи потрібна ліцензія ФОП-психологуДля ФОП-психолога, який надає консультаційні, інформаційно-консультаційні послуги, проводить курси, семінари, надає психологічну допомогу і підтримку, шляхом застосування своїх знань – не потрібно мати ліцензію.
Ліцензія необхідна для психотерапевтів, психіатрів, які мають знання у медицині та виписують пацієнтам медикаментозне лікування. Без медичної ліцензії категорично заборонено працювати з клієнтами/пацієнтами, які мають проблеми зі здоров’ям та потребують медикаментозного лікування.
Бувають ситуації коли психологи під час надання консультацій виявляють у клієнта психологічні розлади/розлади поведінки, які потребують призначення медикаментів. У такому випадку Ви можете розірвати договір публічної оферти з клієнтом, повернути йому кошти та запропонувати йому звернутися до психіатра/психотерапевта.
Тому, якщо Ви надаєте послуги психолога виключно консультаційного характеру та не втручаєтесь у здоров’я клієнта, Ви можете працювати без ліцензії.