Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день.
Деканат факультету вимагає скан з Резерву+ для отримання диплома студентом заочного відділення. Чи правомірна ця вимога деканату?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Свытлана!
Законодавство містить певні вимоги щодо ведення військового обліку у закладі освіти, проте такі вимоги не містять посилання щодо пред'явлення військово-облікового документу, якщо мова йде про е-ВОД, задля отримання диплому. Якщо ж витребують саме скан із застосунку Резерв+, можливо, мають бажання перевірити чи не має військовозобов'язана особа порушення правил військового обліку та чи не перебуває вона у розшуку ТЦК. Проте, дана вимога також є неправомірною та немає жодного відношення до отримання диплому у зв'язку із здобуттям відповідного рівня освіти.
Отже, військово-обліковий документ Ви повинні були пред'явити при вступі до ВНЗ, а ВНЗ, в свою чергу, перевірити навність в Вас останнього та перебування Вас на обліку в ТЦК й на цьому крапка.
Ви виконали освітню програму, передбачену договіром із закладом освіти, в необхідному обсязі, тож, невидача диплому на підставі Вашої відмови пред'явити скан з Резерв+ буде порушенням Ваших прав.
Статтею 53 Конституції України встановлено, що кожен має право на освіту.
Конституційні норми є нормами прямої дії. Отже, якщо право на освіту порушується – є можливість оскарження дій ВНЗ у порядку:
Досудове врегулювання може здійснюватися шляхом подання скарг до Департаменту освіти та до МОН.
Судове врегулювання може відбуватися в рамках адміністративного судочинства, оскільки заклад освіти діє неправомірно.
Відповідно до ПОРЯДКУ організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-п#Te...:
"34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
Згідно із ПОРЯДКОМ замовлення, виготовлення, видачі, обліку документів про вищу освіту та додатків до дипломів європейського зразка https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0494-15#Text:
VIII. Виготовлення, видача та облік документів (дублікатів документів) про вищу освіту
1. Документи (дублікати документів) про вищу освіту виготовляються закладами освіти / вищими військовими навчальними закладами (закладами вищої освіти із специфічними умовами навчання) з дотриманням законодавства.
2. Інформація, що відтворюється в документах (дублікатах документів) про вищу освіту, формується з ЄДЕБО на підставі відповідних замовлень закладів освіти на формування інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту; повторної інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту; інформації, що відтворюється в дублікатах документів про вищу освіту, відповідно до Переліку.
3. Дублікат документа про вищу освіту виготовляє та видає заклад освіти за письмовою заявою особи, на ім’я якої було видано документ про вищу освіту, що подається нею особисто або через уповноваженого представника до закладу освіти (відокремленого структурного підрозділу), що видав документ про освіту.
Дублікат документа про вищу освіту виготовляється за формою, чинною на дату видачі дубліката.
У правому верхньому куті дубліката документа про вищу освіту, крім дубліката, що виготовляється відповідно до підпункту 5 пункту 1 розділу V, заклад освіти проставляє друкарським способом відмітку «Дублікат/Duplicate».
У дублікаті додатка до документа про вищу освіту відтворюється інформація, отримана з таких (одного або декількох) джерел:
архів закладу освіти;
ЄДЕБО;
залікова книжка, у якій міститься інформація про виконання особою освітньої програми закладу освіти та проходження атестації;
засвідчена в установленому порядку копія первинного додатка до документа про вищу освіту, дублікат якого замовляється;
офіційний лист відповідного компетентного органу, у якому підтверджено факт проставлення штампа «Apostille» або вчинення консульської легалізації, та у разі наявності - копії первинного додатка до документа про вищу освіту, дублікат якого замовляється.
4. Дублікати документів про вищу освіту державного зразка та додатки до них, видані за формами (зразками), що втратили чинність, виготовляються за формами, чинними на дату видачі дубліката.
5. Дублікати документів про вищу освіту та додатки до них, видані за встановленими зразками до дати набрання чинності Законом України від 17 січня 2002 року № 2984-III «Про вищу освіту», виготовляються за формами документів відповідного ступеня, чинними на дату видачі дубліката.
Замість диплома про вищу освіту та додатка до нього, виданого до запровадження ступеневої вищої освіти, видається дублікат диплома спеціаліста. Замість диплома про середню спеціальну освіту та додатка до нього, виданого до запровадження ступеневої вищої освіти, видається дублікат диплома молодшого спеціаліста.
6. Видачу дублікатів документів про вищу освіту заклад освіти здійснює протягом двадцяти календарних днів з дати отримання заяви від особи, на ім’я якої було видано документ про вищу освіту.
7. Документи про вищу освіту (дублікати документів) видаються випускникам або уповноваженим ними особам відповідно до законодавства.
8. Видача документів про вищу освіту (дублікатів документів) здійснюється на підставі наказу керівника закладу освіти та засвідчується в журналі реєстрації виданих документів про вищу освіту підписами як особи, яка видала такий документ, так і особи, яка його отримала. Відповідальна особа закладу освіти вносить до ЄДЕБО інформацію про видачу документа про вищу освіту протягом п’яти робочих днів від дати його видачі, що вказана в документі про вищу освіту. У разі невидачі документа в указану вище дату з незалежних від закладу освіти причин, інформація про видачу документа про освіту вноситься в ЄДЕБО відповідальною особою закладу освіти протягом п’яти робочих днів від дати його фактичної видачі.
9. Особи отримують можливість перевірки достовірності документів про вищу освіту в Реєстрі з дня, наступного за днем внесення відповідальною особою закладу освіти інформації в ЄДЕБО про видачу документа про вищу освіту відповідно до цього Порядку.
10. Документи про вищу освіту, інформацію про які анульовано ЄДЕБО, крім втрачених (загублених, знищених), протягом трьох робочих днів підлягають знищенню комісією у складі не менше трьох штатних працівників закладу освіти (у тому числі відповідальної особи закладу освіти), яка складає акт про знищення документів про вищу освіту, що затверджується керівником закладу освіти.
11. Облік документів (дублікатів документів) про вищу освіту, крім тих, що видані вищими військовими навчальними закладами (закладами вищої освіти із специфічними умовами навчання), здійснюється в Реєстрі документів про освіту.
12. Видача та облік документів (дублікатів документів) про вищу освіту вищими військовими навчальними закладами (закладами вищої освіти із специфічними умовами навчання) здійснюються в установленому законодавством порядку.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
СИТУАЦІЯ НЕОДНОЗНАЧНА.
ОТРИМАННЯ ДИПЛОМУ:
ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ ДИПЛОМУ ВИЗНАЧАЄ КЕРІВНИК ЗАКЛАДУ ОСВІТИ.
ПОРЯДОКзамовлення, виготовлення, видачі, обліку документів про вищу освіту та додатків до дипломів європейського зразка
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0494-15#Text
8. Видача документів про вищу освіту (дублікатів документів) здійснюється на підставі наказу керівника закладу освіти та засвідчується в журналі реєстрації виданих документів про вищу освіту підписами як особи, яка видала такий документ, так і особи, яка його отримала. Відповідальна особа закладу освіти вносить до ЄДЕБО інформацію про видачу документа про вищу освіту протягом п’яти робочих днів від дати його видачі, що вказана в документі про вищу освіту. У разі невидачі документа в указану вище дату з незалежних від закладу освіти причин, інформація про видачу документа про освіту вноситься в ЄДЕБО відповідальною особою закладу освіти протягом п’яти робочих днів від дати його фактичної видачі.
ххх
ДЛЯ ОТРИМАННЯ ДИПЛОМУ ВАМ НЕОБХІДНО БУДЕ НАДАТИ ОБХІДНИЙ ЛИСТ.
Обхідний лист - це документ внутрішньої діяльності ВНЗ в якому відображається заборгованість перед університетом, матеріальні та нематеріальні цінності та грошові кошти. Тому типова форма обхідного листа, порядок його заповнення законодавчо не встановлені. Кожний ВНЗ встановлює власну форму, що дає змогу отримати диплом. Порядок заповнення листа, права та обов'язки студента та ВНЗ встановлюються внутрішніми нормативними документами.
Диплом видається після успішного закінчення навчання у відповаідному закладі і повязан з реалізацією права на освіту.
Отож, ви можете через суд отримати диплом,
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Про який саме ВНЗ йде мова? У Вас є складнощі з формуванням е-ВОД з Резерв+?
Справа в тому, що законодавством, зокрема Порядком замовлення, виготовлення, видачі, обліку документів про вищу освіту не передбачено вимоги надавати Резерв+ для отримання диплому.
Але, кожен ВНЗ затверджує свій "Порядок оформлення обхідного листа та отримання оригіналів документів про освіту для здобувачів освіти" і в ньому може бути передбачена вимога надати ВОД та поставити відмітку від мобілізаційного відділу ВНЗ у обхідному листі.
Крім того, згідно з Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 (про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів), вищі навчальні заклади мають вести військовий облік своїх студентів (чоловіків, а у деяких випадках — і жінок з медичною або військовою спеціальністю) та надсилати у семиденний строк з дня видання наказу про завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів
Щоб посадові особи ВНЗ не були притягнуті до адміністративної відповідальності від Вас вимагають е-ВОД з Резерв+ , адже це необхідно для того, щоб надіслати відомості про Ваше завершення навчання до ТЦК, де Ви перебуваєте на військовому обліку.
Якщо Ви не хочете надавати скан з Резерв+, то:
1. Попросіть письмову відповідь деканату з посиланням на норму закону, яка нібито зобов’язує надавати скан з Резерв+.
2. Надайте альтернативу — наприклад, військово-обліковий документ, який зараз маєте на руках.
3. Якщо Вам відмовляються видати диплом без скану з Резерв+ — зверніться письмово до ректора з вимогою видати диплом згідно з законодавством, без незаконних додаткових умов.
4. У разі відмови — можна звернутися до МОН України, омбудсмена або подати адміністративний позов до суду.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіРеєстрація у "Резерв+" для військовозобов’язаних не обов’язкова.
Чи є обов'язок реєструватися у застосунку "Резерв+" усім?
У Кабміні зазначають, що є постанова, яка регулює використання "Резерв+" і надає йому статус електронного кабінету військовозобов'язаного. Це застосунок, який кожен має право використовувати, якщо має таке бажання. Тобто, держава не зобов'язує призовників чи військовозобов'язаних встановити собі цей додаток і ним користуватись.
"Резерв+” – це мобільний застосунок від Міністерства оборони України для військовозобов'язаних, у якому можна зручно та швидко оновити персональні дані (номер мобільного телефону, адресу електронної пошти, фактичну адресу проживання) без візиту до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦКтСП). У цьому мобільному застосунку громадяни можуть також отримати доступ до інформації про те, які дані щодо них є у реєстрі військовозобов'язаних, призовників та резервістів, який має назву “Оберіг”.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Добрий день.Деканат факультету вимагає скан з Резерву+ для отримання диплома студентом заочного відділення. Чи правомірна ця вимога деканату?
Я так розумію, що Ви вже завершили здобуття освіти? Звісно, що ця вимога є неправомірною, адже наразі взагалі відсутній обов'язок у військовозобов'язаних мати застосунок "Резерв+". Тобто це ПРАВО, а не ОБОВ'ЯЗОК, а відтак дуже дивно чути про такі вимоги з боку деканату факультету. Але варто подумати, як зробити краще, аби і собі не нашкодити, і не мати проблем із закладом освіти.
Підкажіть такі моменти:
1. Чи уточнювали Ви свої облікові дані протягом двомісячного строку у 2024 році?
2. Чи маєте Ви право на оформлення відстрочки від мобілізації? Справа в тому, що так чи інакше, але Ви будете відраховані із закладу у зв'язку із закінченням здобуття освіти. Про даний факт Ваш ВУЗ обов'язково має проінформувати ТЦК та СП, після чого з високою долею ймовірності Вас можуть оголосити в так званий адміністративний розшук. Це я до того, що можливо завантаження застосунку "Резерв+" вже не така і погана ідея, якщо Ви хочете уникнути судових тяганинь щодо витребування документа про освіту.
3. Який паперовий військово-обліковий документ Ви маєте?
4. Який Ваш вік?
Жоден Закон України не містить обов’язку студента надавати навчальному закладу довідку або скан з системи «Резерв+» для отримання диплома. Такий обов’язок не передбачений ні Законом України «Про освіту», ні Законом України «Про вищу освіту».
Диплом є документом про освіту, який видається на підставі успішного завершення навчальної програми та захисту кваліфікаційної роботи (якщо передбачено). Відмова у видачі диплома через відсутність застосунку Резерв+ - це порушення права на освіту, гарантованого Конституцією України (ст. 53).
Стаття 53. Кожен має право на освіту.
Повна загальна середня освіта є обов'язковою.
Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.
Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.
Заклад освіти, звісно, здійснює військовий облік здобувачів освіти, але така вимога є перевищенням повноважень адміністрації. Але проблема в тому, що навряд чи вищестоящі органи Вам допоможуть у захисті Ваших прав, особливо Міністерство освіти і науки, які курують такі неправомірні дії.
Попри зазначене вище, треба подумати, як зробити краще і яку стратегію обрати. Повторюся - я не бачу нічого страшного у застосунку Резерв+, особливо на даному етапі. Навпаки - рекомендую всім своїм клієнтам мати його для розуміння ситуації про свій військово-обліковий статус.
Ваші відповіді на мої питання значно допоможуть у наданні ствердної та предметної відповіді без зачитування нормативно-правових актів. Краще обрати тактику поведінки, яка буде максимально ДОЦІЛЬНА, чим я і займаюся в практиці.
З повагою! Щасти Вам!