Задайте вопрос юристу

921 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 28 апреля 2025, вопрос №135138 350₴

Навчання в аспірантурі та виїзд закордон

Доброго дня! Навчаюсь в аспірантурі, отримав запрошення на підвищення кваліфікації закордоном, офіційне запрошення. Чи маю я змогу виїхати закордон і які документи для цього потрібно подати? Вуз не може з цим допомогти бо жодного разу процедуру ще не проходив.

Ответы юристов (6)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня! Навчаюсь в аспірантурі, отримав запрошення на підвищення кваліфікації закордоном, офіційне запрошення. Чи маю я змогу виїхати закордон і які документи для цього потрібно подати? Вуз не може з цим допомогти бо жодного разу процедуру ще не проходив.

    На жаль, але здобуття освіти не надає права особі на виїзд за кордон.. Наявність офіційного запрошення не грає тут якоїсь позитивної ролі.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    -6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил.

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Артеме!

    На жаль, відповідно до Правил перетину державного кордону громадянами України Ви не маєте права виїзду за кордон, оскільки виїзд військовозобов'язаних, які мають оформлену відстрочки у зв'язку із навчанням, законодавством не передбачений.

    Відповідно до Постанови КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України":

    "2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил".

    Згідно тієї ж Постанови КМУ №57 виїзд можливий за програмою академічної мобільності тільки для наступної категорії громадян":

    2-19. У разі введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 22 років, які за денною формою здобуття освіти здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування) в закладах вищої освіти України державної або комунальної форми власності та які згідно з Порядком реалізації права на академічну мобільність, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2015 р. № 579 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 66, ст. 2183; 2022 р., № 42, ст. 2290), є учасниками програм освітньої академічної мобільності і прямують на навчання в іноземні заклади освіти, здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України, наявності підтвердних документів.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович 26 дней назад

    Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта

    Вітаю!

    ВАМ ТРЕБА СКОРИСТАТИСЯ ПРАВОМ НА АКАДЕМІЧНУ МОБІЛЬНІСТЬ.

    Академічна мобільність – це можливість учасників освітнього процесу (студентів, викладачів та ін.) навчатися, викладати, стажуватися чи проводити наукову діяльність в іншому закладі вищої освіти або науковій установі на території України чи поза її межами (ст.1 Закону України «Про вищу освіту»). Право студентів та науково-педагогічних працівників на академічну мобільність регулюється Законом України «Про вищу освіту», Положенням про порядок реалізації права на академічну мобільність затвердженим постановою КМУ від 12 серпня 2015 р. № 579 (у редакції від 21.05.2022), а також Положенням про академічну мобільність учасників освітнього процесу Вашого навчального закладу.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Сама по собі відстрочка по аспірантурі - не дає право виїзду за кордон.

    Згідно п.2-6 Правила перетинання державного кордону громадянами України У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил.

    Згідно п. 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

    Проте, Ви можете рекомендованим листом звернутись до МОН та Голови ДПСУ з проханням надати Вам індивідуальний дозвіл на виїзд з України.

    Згідно частини 6 статті 14 ЗУ "Про прикордонний контроль" За наявності підстав гуманітарного характеру, для забезпечення захисту національних інтересів або у зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань іноземцям, особам без громадянства або громадянам України, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону України, Голова Державної прикордонної служби України або особа, яка виконує його обов’язки, може дозволити перетнути державний кордон.

    Виїзд за межі України в умовах воєнного часу здійснюється згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України затверджених постановою КМУ 57.

    Згідно пункту 13 Правил Під час здійснення прикордонного контролю уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону використовують бази даних Держприкордонслужби про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби, яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені та втрачені паспортні документи, а також інші передбачені законом бази даних.

    Інформація про громадян, яким уповноваженою службовою особою Держприкордонслужби або Головою Державної прикордонної служби надано дозвіл на перетинання державного кордону, вноситься до відповідної бази даних.

    Проте, Вам на пункті потрібно буде довести мету поїздки. І тому, не виключено, що, навіть, маючи дозвіл від Голови ДПСУ прикордонник Вам відмовить у перетині кордону вказавши, що Ви не надали підтверджуючі документи. Ще однією проблемою може бути те, що даний взагалі дозвіл не внесуть в базу даних.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олексійович
    100%

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, АРТЕМЕ! Стажування, участь у наукових конференціях, дослідницька робота - в законодавстві наразі часто має загальну назву - академічна мобільність. Порядок академічної мобільності визначає заклад вищої освіти, який в рамках угоди про співпрацю з іноземним закладом освіти її організовує для студентів.

    Наприклад.

    Зразки договорів Ви можете подивитись на сайтах закладів вищої освіти.

    Ось наприклад, Львівський національний університет імені Івана Франка

    https://international.lnu.edu.ua/wp-content/upload...

    Національним Технічним Університетом «Харківський Політехнічний Інститут»

    https://www.kpi.kharkov.ua/ukr/wp-content/uploads/...

    Зразок договору з Сумським державним університетом у форматі WORD за посиланням.

    Для науково-педагогічних працівників:

    https://document.sumdu.edu.ua/template/doc?id=fe88...

    Для студента:

    https://document.sumdu.edu.ua/template/doc?id=3004...

    На жаль, оскільки рівень компетентності прикордонників та юридична грамотність досить низькі (їх не для цього готували, юридичної освіти вони не мають... деякі взагалі ніякої освіти окрім шкільної не мають) - то можлива свавільна відмова у перетинанні кордону.

    Порядок академічної мобільності, впроваджений у своїй діяльності Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди

    http://hnpu.edu.ua/sites/default/files/files/Nauka...

    Таке положення в 2024 році запровадив Київський столичний університет імені Бориса Грінченка

    https://kubg.edu.ua/images/stories/Departaments/vd...

    А це Порядок оформлення академічної мобільності у Національному університеті "Одеська юридична академія" (в якій захищався під час війни екс-головнокомандувач ЗСУ В. Залужний)

    https://onua.edu.ua/ua/poriadok-oformlennia-mizhna...

    Таке Положення існує в Хмельницькому національному університеті.

    https://khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/normatyvni...

    А також зразок Угоди, який використовує у своїй діяльності Запорізький національний університет. Положення про академ.мобільність за посиланням - https://sites.znu.edu.ua/international-relations/l...

    Як бачите - практика вже є. Я навів зразки документів закладів освіти, які мають гарну репутацію в академічній спільноті України.

    Додатково додам Положення ДНУ «Центр інноваційних медичних технологій НАН України», яке регулює академічну мобільність аспірантів у медичній галузі.

    https://cimt.com.ua/aspirantura-ta-internatura/pol...

    УМОВИ та ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ.

    Ваша підстава перетину кордону визначена пунктом 2-19 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724) (зі змінами від 13.03.2025 р.).

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    Так згідно з пунктом 2-19 Правил № 57. У разі введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 22 років, які за денною формою здобуття освіти здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування) в закладах вищої освіти України державної або комунальної форми власності та які згідно з Порядком реалізації права на академічну мобільність, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2015 р. № 579 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 66, ст. 2183; 2022 р., № 42, ст. 2290), є учасниками програм освітньої академічної мобільності і прямують на навчання в іноземні заклади освіти, здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України, наявності підтвердних документів.

    Підтвердними документами для здобувачів освіти закладів вищої освіти України державної або комунальної форми власності, які є учасниками програм освітньої академічної мобільності, є:

    • довідка від закладу вищої освіти України щодо направлення учасника програми освітньої академічної мобільності для навчання в іноземному закладі освіти із зазначенням підстави співробітництва, строку навчального семестру за кордоном, відсутності за результатами двох останніх семестрів (півріч) негативних оцінок і фактів перескладання заліків і екзаменів та підтвердження рівня володіння здобувачем освіти мовою викладання в іноземному закладі освіти;
    • копія договору академічної мобільності, засвідчена закладом освіти України в установленому порядку;
    • е-квиток студента (учня), перевірений засобами Порталу Дія за допомогою електронних пристроїв шляхом зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора;
    • військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Здобувачі освіти закладу вищої освіти України державної або комунальної форми власності, які є учасниками програм освітньої академічної мобільності, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше строку навчального семестру.

    {Правила доповнено пунктом 2-19 згідно з Постановою КМ № 366 від 02.04.2024}

    Договір про академічну мобільність мав би перш за все бути укладеним з закладом освіти в Україні, в якому Ви навчаєтесь та за посередництва якого реалізуєте програму академічної мобільності за кордоном.

    ОСЬ ОФІЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ на цей рахунок.

    Пункти 11, 12 та 15 Положення про порядок реалізації права на академічну мобільність передбачають укладення договору про участь у програмі академічної мобільності. Наявність такого договору є інструментом забезпечення прав та дотримання обов’язків учасників академічної мобільності, а також уникнення суперечностей по закінченню перебування особи за програмою академічної мобільності та повернення до основного ВНЗ.

    Які сторони повинні підписати договір про академічну мобільність?

    Договори укладають вітчизняні учасники академічної мобільності (студенти, аспіранти, докторанти, науково-педагогічні, педагогічні, наукові працівники) та вітчизняні вищі навчальні заклади (наукові установи), у яких вони (учасники академічної мобільності) навчаються/працюють/провадять наукову діяльність до початку реалізації академічної мобільності.

    Якщо студент за індивідуальним запрошенням їде на навчання/стажування до іноземного закладу, чи повинен базовий університет із тим закладом укласти Договір?

    Ні, вітчизняний ВНЗ не укладає договір із іноземним ВНЗ (науковою установою), де учасник освітнього процесу перебуватиме за програмою академічної мобільності. Договір укладають учасник освітнього процесу (учасник академічної мобільності) і вітчизняний ВНЗ, у якому навчається/працює особа.

    Яку інформацію повинен містити договір?

    Це залежить від виду та форми академічної мобільності, а також від того, хто є учасником мобільності.

    Рекомендується включати у договір між вітчизняним здобувачем вищої освіти та вітчизняним вищим навчальним закладом (науковою установою) наступну інформацію:

    Якщо договір між студентом-бакалавром/магістром та ВНЗ

    • Навчальний рік реалізації академічної мобільності, період проведення академічної мобільності (семестр, місяць), вид/форма академічної мобільності;
    • Персональні дані учасника академічної мобільності:
      1. ПІБ;
      2. рівень вищої освіти/освітньо-кваліфікаційний рівень (бакалавр/магістр), що здобувається;
      3. факультет, напрям підготовки/спеціальність; рік навчання.
    • Інформацію про вищі навчальні заклади/наукові установи:
      1. Вітчизняний ВНЗ/наукова установа (сторона, яка відправляє учасника академічної мобільності);
      2. Іноземний (або вітчизняний у разі внутрішньої мобільності) ВНЗ/наукова установа (сторона, яка приймає учасника академічної мобільності)
    • Орієнтовну інформацію про навчальну програму в іноземному ВНЗ/науковій установі:

    МОН України рекомендує узгоджувати, за можливості, навчальні програми до початку реалізації програми академічної мобільності з метою визначення можливості або неможливості виконання програми навчання в основному ВНЗ.

    • Підтвердження учасником академічної мобільності, що він/вона уважно ознайомилися із академічною програмою іноземного ВНЗ перед заповненням цієї частини договору;
    • Інформацію про тип документу, який учасник академічної мобільності отримає після завершення програми академічної мобільності (диплом, сертифікат, академічна довідка тощо);
    • Фінансові умови участі у програмі академічної мобільності (повне фінансування участі у програмі академічної мобільності = студент не отримує стипендію у вітчизняному ВНЗ; часткове фінансування участі у програмі академічної мобільності = ВНЗ зберігає виплату стипендії учаснику академічної мобільності);
    • Підписи завідувача кафедри/декана/проректора з міжнародної діяльності/начальника відділу міжнародного співробітництва/ректора, а також підпис учасника академічної мобільності;
    • Іншу інформацію, яку ВНЗ/наукові установи вважають за необхідне додати у договір.

    Якщо договір між аспірантом/докторантом та ВНЗ/науковою установою

    • Навчальний рік реалізації академічної мобільності, період проведення академічної мобільності (семестр, місяць), вид/форма академічної мобільності;
    • Персональні дані учасника академічної мобільності:
      1. ПІБ;
      2. освітньо-науковий/науковий рівень (аспірант/докторант), що здобувається;
      3. спеціальність; рік здійснення підготовки.
    • Інформація про вищі навчальні заклади/наукові установи:
      1. Вітчизняний ВНЗ/наукова установа (сторона, яка відправляє учасника академічної мобільності);
      2. Іноземний (або вітчизняний у разі внутрішньої мобільності) ВНЗ/наукова установа (сторона, яка приймає учасника академічної мобільності).
    • Інформація про дослідницьку програму в іноземному (або вітчизняному у разі внутрішньої мобільності) ВНЗ/науковій установі:
      1. Тема та короткий зміст дослідження;
      2. Керівник дослідження у вітчизняному ВНЗ/науковій установі, керівник дослідження в іноземному ВНЗ/науковій установі;
      3. Опис дослідницької діяльності впродовж програми академічної мобільності.
    • Документ, який учасник академічної мобільності отримає після завершення програми академічної мобільності (диплом, сертифікат тощо);
    • Фінансові умови участі у програмі академічної мобільності (повне фінансування участі у програмі академічної мобільності = аспірант/докторант не отримує стипендію у вітчизняному ВНЗ; часткове фінансування участі у програмі академічної мобільності = ВНЗ зберігає виплату стипендії учаснику академічної мобільності);
    • Підписи керівника програми/завідувача кафедри/декана/проректора з міжнародної діяльності/начальника відділу міжнародного співробітництва/ректора, а також підпис учасника академічної мобільності;
    • Інша інформація, яку ВНЗ/наукові установи вважають за необхідне додати у договір.

    Якщо договір між науковим, педагогічним та науково-педагогічним працівником та ВНЗ (науковою установою)

    • Навчальний рік реалізації академічної мобільності, період проведення академічної мобільності (семестр, місяць), вид/форма академічної мобільності;
    • Персональні дані учасника академічної мобільності:
      1. ПІБ;
      2. Факультет, кафедра, посада;
      3. Науковий ступінь/вчене звання.
    • Інформація про вищі навчальні заклади/наукові установи:
      1. Вітчизняний ВНЗ/наукова установа (сторона, яка відправляє учасника академічної мобільності);
      2. Іноземний (або вітчизняний у разі внутрішньої мобільності) ВНЗ/наукова установа (сторона, яка приймає учасника академічної мобільності).
    • Інформація про програму академічної мобільності в іноземному (або вітчизняному у разі внутрішньої мобільності) ВНЗ/науковій установі:
      1. Опис діяльності наукового, педагогічного, науково-педагогічного працівника впродовж програми академічної мобільності.
      2. Документ, який учасник академічної мобільності отримає після завершення програми академічної мобільності (диплом, сертифікат тощо);
      3. Фінансові умови участі у програмі академічної мобільності (повне фінансування участі у програмі академічної мобільності = науковий, педагогічний, науково-педагогічний працівник не отримує оплату праці у вітчизняному ВНЗ; часткове фінансування участі у програмі академічної мобільності = ВНЗ зберігає оплату праці учаснику академічної мобільності на строк до шести місяців);
      4. Підписи завідувача кафедри/декана/проректора з міжнародної діяльності/начальника відділу міжнародного співробітництва/ректора, а також підпис учасника академічної мобільності;
      5. Інша інформація, яку ВНЗ/наукові установи вважають за необхідне додати у договір.

    Більш детально за посиланням на сайті МОН України. https://mon.gov.ua/osvita-2/vishcha-osvita-ta-osvi...

    В будь-якому разі, Ви за академічною мобільністю маєте законне право перетину державного кордону і його обмежити ніхто на законних підставах не може.

    Якщо відмовляють на одному пункті пропуску - це не заважає спробувати виїхати через інший, адже на полі відсутності чіткого правового регулювання - важливе значення має особистісний фактор особи, що здійснює пропуск.

    Звісно, що теоретично можуть відмовити з будь-яких надуманих підстав, чи взагалі без підстав. Ситуація щодо кордону неоднозначна і кожним прикордонним законом тлумачиться по-своєму.. залежно від думки керівника такого прикордонного загону чи навіть наявності негласних вказівок з Києва не випускати навіть дітей 16-17 річних... Нажаль це факт, що підтверджується і судовою практикою. Одні прикордонники випускають людину з одним пакетом документів, він повертається потім до України, пробує виїхати з тими ж документами вже через інший пункт пропуску і його не випускають. Бо у конкретного прикордонника - своє уявлення.

    Пробуйте домовитись без скандалів. Якщо зрозумієте, що не вийде 100 %, то натякніть, що збитки понесені зірваним навчанням внаслідок неправомірної відмови у перетині кордону - Ви будете вимагати стягнути з прикордонної служби, яка в порядку регресу стягне їх із зарплатні такого прикордонника.

    Також у разі відмови, Вам необхідно отримати письмове Рішення про відмову у перетинанні державного кордону України, за формою, затвердженою Наказом МВС України від 05.06.2023 № 457. Це обов'язкова умова. Не видати таке рішення прикордонники не можуть, хоча судячи з практики деяких людей, можуть бути спроби ввести в оману, що таке рішення не видається. У разі відмови надати рішення можна оскаржувати такі дії посадової особи шляхом вимоги проінформувати безпосереднього керівника пункту пропуску. Так само можна фіксувати протиправні дії на диктофон телефона та / або на відео...

    Крім цього, ефективним є дзвінок на гарячу лінію Адміністрації ДПС України - +38(044) 527-63-63 (міський номер для дзвінків з України та із за кордону) або на багатоканальний номер 1598 (для безкоштовних дзвінків з мережі фіксованого зв"язку або мобільних оператрів зв"язку на території України). Телефони є цілодобовими.

    Також можна звернутися через Телеграм бот служби "Довіра" ДПСУ. https://t.me/DPSUkr

    Ви маєте знати, що Рішення про відмову складається у 2-х екземплярах, а тому варіант, коли вам просто дають сфотографувати оригінал недопустимий. У вас має бути 1 примірник в оригіналі!!!

    Обов’язково потрібно перевірити на правильність усі відомості вказані у Рішенні про відмову. Зокрема Ваші дані, дані пункту пропуску та посадової особи, яка його прийняла. У формулювання підстав відмови бажано не лізти, тому що чим кривіше воно сформульовано прикордонниками, тим краще для Вас і Вашого юриста.

    Часто виникає запитання громадян чи потрібно підписувати Рішення про відому у виїзді за кордон. Це не обов’язково, але якщо Ви отримуєте свій примірник, то підписати треба і в цьому немає нічого страшного. Єдине, що з моменту отримання Рішення почнеться відлік строків на оскарження цього рішення і скаргу можна буде подати протягом 30 днів. З іншого боку, навіть якщо Рішення ви не отримуєте і відповідно не розписуєтесь на місці, то в подальшому, коли Ви отримаєте рішення і захочете подати скаргу, можуть виникнути проблеми із строками.

    Адміністрація ДПСУ скоріше за все займе позицію відносно пропуску вами строку на оскарження. З цим звісно можна боротись, але це додаткова проблема яка потребуватиме багато часу на її вирішення.

    Після отримання Рішення, потрібно невідкладно писати і подавати Скаргу на Рішення про відмову в перетинанні державного кордону України. Скарга подається на ім"я Начальника органу охорони державного кордону. Моя думка така, що скаргу краще писати і подавати за підтримки юриста, тому що тут важливо дуже добре обґрунтувати позицію громадянина, який має намір виїхати за кордон і переконати ДПСУ, що така позиція правильна.

    Хоча, як правило, звісно нікого Ви не переконаєте, бо у них на усе одна позиція - "Вони Боги, вони праві, а всі інші - дурні і гуляти вийшли".

    У випадку незадоволення Скарги начальником, потрібно оскаржувати таке рішення в судовому порядку.

    Завжди раджу йти паралельно і не чекати відповіді з Державної прикорднної служби, а йти до суду. Якщо скаргу задовільнять, це може бути підставою для суду визнати факт примирення сторін. З іншого боку, Ви точно не пропустите строк оскарження, адже дуже часто в адміністративних судах скорочують строк позовної давності після досудового оскарження - з 6 до 1 місяця і потім залишають позовні заяви без розгляду - за пропущеним строком звернення.

    Звісно мною описані крайні випадки, які все ж інколи трапляються. Тож краще бути обізнаним та попередньо готовим, ніж коли протиправна поведінка військовослужбовця АДПСУ застане зненацька.

    Хай щастить в успішній реалізації планів!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Це не можливо.

    Відповідно до ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 №3857-XII, перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред`явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.

    Порядок та умови перетинання громадянами України державного кордону врегульовано Правилами перетинання державного кордону громадянами України, що затверджені ПКМУ від 27 січня 1995 р. № 57.

    Згідно п. 2-6 Правил:

    У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил.

    Пункт 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    "1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;

    2) наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;"

    Натомість згідно п. 2-19 Правил у разі введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 22 років, які за денною формою здобуття освіти здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування) в закладах вищої освіти України державної або комунальної форми власності та які згідно з Порядком реалізації права на академічну мобільність, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2015 р. № 579 , є учасниками програм освітньої академічної мобільності і прямують на навчання в іноземні заклади освіти, здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону України, наявності підтвердних документів.

    Підтвердними документами для здобувачів освіти закладів вищої освіти України державної або комунальної форми власності, які є учасниками програм освітньої академічної мобільності, є:

    довідка від закладу вищої освіти України щодо направлення учасника програми освітньої академічної мобільності для навчання в іноземному закладі освіти із зазначенням підстави співробітництва, строку навчального семестру за кордоном, відсутності за результатами двох останніх семестрів (півріч) негативних оцінок і фактів перескладання заліків і екзаменів та підтвердження рівня володіння здобувачем освіти мовою викладання в іноземному закладі освіти;

    копія договору академічної мобільності, засвідчена закладом освіти України в установленому порядку;

    е-квиток студента (учня), перевірений засобами Порталу Дія за допомогою електронних пристроїв шляхом зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора;

    військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Здобувачі освіти закладу вищої освіти України державної або комунальної форми власності, які є учасниками програм освітньої академічної мобільності, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше строку навчального семестру.

    Розглянте цей варіант.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України