Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 28 апреля 2025, вопрос №135144 340₴

Чи можна змінити ТЦК без його відвідування

Доброго дня. Мене забронювала організація, на якій я працюю в м.Києві. Прописка - м.Харків, де і отримав приписне. Влк немає.
Після отримання бронювання, я, через Резерв + подав заяву на отримання направлення на ВЛК. Мені прийшло направлення в м.Харків. Чи можна змінити на м.Київ і що для цього потрібно зробити?
Дякую

Ответы юристов (12)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня. Мене забронювала організація, на якій я працюю в м.Києві. Прописка - м.Харків, де і отримав приписне. Влк немає. Після отримання бронювання, я, через Резерв + подав заяву на отримання направлення на ВЛК. Мені прийшло направлення в м.Харків. Чи можна змінити на м.Київ і що для цього потрібно зробити?Дякую

    На жаль, але змінити місце проходження медичного огляду ВЛК Ви не можете. Ви перебуваєте на обліку в ТЦК та СП м. Харкова, а тому проходите ВЛК за направленням цього ТЦК.

    Аби пройти ВЛК по місцю проживання, Ви маєте стояти на обліку в одному з ТЦК м. Києва. Для цього Ви маєте оформити ВПО та стати на військовий облік.

    З повагою!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Володимире!

    На жаль, направлення на ВЛК і повинно було прийти Вам у місті Харкові, оскільки комісія проходить за місцем Вашого перебування на військовому обліку. Тобто, керівник Харківського ТЦК у жодному випадку не зможе направити Вас на ВЛК у місті Києві. Як також, законодавством не передбачено анулювання або скасування направлення на ВЛК. Відповідний документ прирівнюється до повістки на проходження ВЛК.

    Крім того, у разі Вашої неявки за сформованим направленням в Резерв+ існує ризик притягнення Вас до адміністративної відповідальності.

    Отже, станом на зараз, Вам потрібно пройти ВЛК у місті Харкові. Після того стати на облік в ТЦК міста Києва, аби у подальшому взагалі не мати проблем із Харківським ТЦК, оскільки останній може надсилати Вам повістки за місцем реєстрації.

    На коли в Вас призначений медичний огляд?

    Відповідно до Постанови КМУ №560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період":

    "74-1. Для формування направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на таке направлення кваліфікований електронний підпис у день його формування.

    "74-3. У разі коли військовозобов’язані та резервісти самостійно виявили бажання пройти медичний огляд, вони можуть подати запит засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    За наявності підстав для проходження медичного огляду направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі формується з використанням відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, протягом одного календарного дня з дня подання військовозобов’язаним або резервістом такого запиту з урахуванням вимог абзацу першого пункту 74-1 цього Порядку.

    Сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів направлення надсилається до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    Сформоване на запит військовозобов’язаного або резервіста направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду вважається отриманим таким військовозобов’язаним або резервістом у день надсилання цього направлення в електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    У сформованому направленні на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду зазначаються інформація згідно з вимогами законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

    У разі коли військовозобов’язаному або резервісту було надіслано або вручено повістку з метою проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби і таким військовозобов’язаним або резервістом в межах строку прибуття за такою повісткою було подано запит про формування в електронній формі направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, вважається, що з часу отримання в електронній формі направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду військовозобов’язаний або резервіст підтверджує отримання повістки про виклик з метою проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. У такому випадку військовозобов’язані та резервісти можуть не з’являтися у строк та місце, зазначені в повістці для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби".

    Після отримання бронювання, я, через Резерв + подав заяву на отримання направлення на ВЛК. Мені прийшло направлення в м.Харків. Чи можна змінити на м.Київ і що для цього потрібно зробити?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Володимир Клиент 2 часа назад

      Період проходження з 29 квітня 2025 на 14 к.д. діє.

      Підкажіть, будь ласка, чи можуть мене мобілізувати, якщо попаду на блок пост чи прохожих тцк?

      Якими законами керуватися, щоб захистити себе в разі чого?

      Дякую

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Не бачу підстави для Вашої мобілізації, оскільки Ви маєте бронювання, що підтверджується зарахуванням Вас на спеціальний облік в ТЦК та інформацією, наявною у Єдиному державному реєстрі.

        Тож, максимум, що можуть зробити ТЦК, якщо виявлять, наприклад, порушення правил військового обліку - це видати Вам повістку.

        Якщо ж Ви перебуватимете у так званому "розшуку ТЦК" (черона стрічка у Резерв+), то вже в такому разі працівники поліції мають право Вас затримати та доставити до ТЦК, але тільки задля складання протоколу та постанови з приводу притягнення Вас до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку або мобілізаційного законодавства.

        Щодо проходження ВЛК, то станом на зараз у своїй практикі я поки що не зустрічався із притягненням до адміністративної відповідальності військовозобов'язаних, які сформували направлення на проходження ВЛК самостійно та не пройшли комісію. В роз'ясненнях МОУ з цього приводу зазначається, що неявка за таким направленням не потягне за собою відповідальності, хоча, з іншого боку, відповідне направлення підписується керівником ТЦК та має застереження щодо непроходження ВЛК...

        Оскільки Ви заброньовані, тобто маєте діючу відстрочку, то обов'язку проходити ВЛК в Вас немає згідно із пунктом 63 Постанови КМУ №560. Виключення становлять тільки обмежено придатні громадяни, проте, з урахуванням того, що Ваш паперовий ВОД - це приписне, Ви є придатним до проходження військової служби.

        Відповідно до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

        "У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов’язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

        У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

        У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

        Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності. Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

        У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення."

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    НАЖАЛЬ, ВЛК МОЖНА ПРОЙТИ ТІЛЬКИ ПО МІСЦЮ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.

    Як проходили ВЛК при реєстрації в одному місті та роботі в іншому:
    1. Місце проходження ВЛК:Якщо чоловік зареєстрований в одному місті, а працює в іншому, військово-лікарську комісію (ВЛК) потрібно проходити за місцем реєстрації.
    2. Правила переміщення:Якщо військовозабовязаного затримали за місцем роботи, його можуть доставити до місцевого ТЦК для проходження медичної комісії. Якщо з’ясується, що він не підлягає призову, він зможе пройти ВЛК у своєму ТЦК.
    3. Рішення ТЦК:Проходження ВЛК відбувається за рішенням начальника ТЦК та соціальної підтримки. Неправильне прохання про зміну місця проходження ВЛК без відповідних підстав може бути визнано порушенням правил військового обліку.
    Загальні правила
    • Призов на військову службу дозволений незалежно від місця перебування на військовому обліку.

    Не можна просто обрати місце проходження ВЛК, яке є зручнішим, оскільки це потребує формальних підстав та погоджень.

    Вйськовозобов'язані не можуть самостійно обирати, де їм зручно пройти ВЛК, тому що це відбувається винятково за рішенням начальника ТЦК та СП.

    Просто прийти і сказати, що людині зручно пройти ВЛК у Києві, а не в Харкові неможливо. Бо тоді це буде вважатися зміною правил військового обліку. Наприклад, Київський ТЦК просто так не може взяти на облік громадянина з Харкова та внести його дані про ВЛК, тому що для цього потрібні підстави.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    ВЛК потрібно проходити лише в тому ТЦК, де Ви перебуваєте на військовому обліку.

    Згідно пункту 81 постанови КМУ 560 У разі призову військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів ПЕРЕД їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    Тобто, Ви повинні пройти ВЛК в м. Харків. Якщо Ви хочете пройти ВЛК у м. Київ, то спочатку Ви повинні стати на військовий облік у ТЦК м. Києва, а потім сформувати або отримати в них направлення на ВЛК

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    16 січня 2025 року набрала чинності постанова КМУ «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації» від 31.12.2024 №1558.

    Зміни вносяться до:

    1. Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 №154;
    2. Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487;
    3. Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №559;
    4. Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560.

    З цікавих змін, що внесені до Порядку № 1487:

    в абзаці другому пункту 34 слова і цифри «, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія» виключити;

    Також слід буде оновити Правила військового обліку, наведені в додатку 2 до Порядку № 1487:

    «8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 71 частини першої статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;».

    Карпенко Андрій Володимирович

    18 травня 2024 року було внесено зміни до закону “Про військовий обовʼязок та військову службу”. Відповідно змінились умови зняття та постановки на військовий облік. Наразі постановці на військовий облік підлягають призовники та військовозобовʼязані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України. А зняттю з обліку підлягають військовозобовʼязані та призовники, які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік в іншому районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за новим місцем проживанняВзяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється тільки за їх особистої присутності.Для взяття на облік військовозобовʼязаний особисто зʼявитись до районного ТЦК та СП та подати заяву про взяття на облік та додати військово-облікові документи. Відповідно у військовому квитку або іншому військово-обліковому документі проставляється печатка про взяття на облік. Паралельно такі відомості вносяться в реєстр військовозобовʼязаних “Оберіг”.До ЦНАПу і органу реєстрації для зміни реєстрації місця проживання можливо зʼявитись із військово-обліковим документом, в якому буде проставлена печатка про взяття на військовий обліку у даній місцевості.

    Якщо призовник не повідомить ТЦК про зміну місця проживання, це може бути розцінено як порушення військового обліку. За це передбачений штраф за статтею 210 КУАП у розмірі від 17 тисяч до 25,5 тисячі гривень (під час дії воєнного стану).

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ. ВОЛОДИМИР! Вам уже є 25 років? Вам хтось порадив пройти ВЛК чи це Ваше самостійне рішення? Ви уточнювали свої облікові дані та зазначали адресу фактичного проживання в м. Києві, а не в м. Харкові?

    На жаль направлення формується лише за місцем перебування на обліку в ТЦК і змінити це неможливо без зміни місця перебування на обліку, якщо цього не хоче відповідний ТЦК.

    Проте, жодне з районних у м. Києві ТЦК не зацікавлене у Вашому обліку, адже Вас неможливо мобілізувати, а ця система спрямована перш за все не на виконання формальностей, а на виконання плану по мобілізації.

    Якщо військовозобов’язаний сам бажає пройти огляд на придатність і не з’явився, сповіщення в Резерв+ залишається актуальним протягом 30 днів. Після цього запит треба подати повторно — і в застосунок надійде сповіщення з тією ж або оновленою інформацією.

    Згідно з роз"ясненням Міністерства оборони

    https://armyinform.com.ua/2025/02/02/yak-v-rezerv-...

    https://mod.gov.ua/news/elektronni-napravlennya-na...

    Якщо людина має бронювання чи відстрочку, її не повинні направляти на ВЛК.

    Виняток становлять люди зі статусом «обмежено придатний» — всі вони мають пройти повторний огляд ВЛК у визначені законодавством строки. Тож людина зі статусом «обмежено придатний» може отримати повістку на проходження ВЛК — і в такому разі мусить з’явитись до ТЦК, навіть якщо має бронювання чи відстрочку.

    Оскільки бронюванню по закону підлягають тільки військовозобов"язані (особи віком від 25 років або зараховані у категорію військовозобов"язаних до цього віку - після строкової служби, визнання обмежено придатним тощо), то Ваше бронювання може бути визнане ТЦК незаконним. Просто "криворукі" розробники Резерв+ із Міністерства оборони не знають законодавства і не передбачили такі нюанси у технологічних рішеннях програми.

    Тобто, фактично існує можливість бронювання осіб, які по законодавству не можуть бути заброньовані.

    Внаслідок наведеного існує ризик мобілізації після постановки на військовий облік військовозобов"язаних з мотивів невизнання попереднього бронювання, як наданого до прийняття на облік військовозобов"язаних.

    Тому до цього треба підходити дуже виважено.

    Перш за все нагадаю, що за новими правилами бронювання Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

    Тому ВЛК Вам проходити не треба було не для цілей постановки на облік.

    Згідно з останнім абзацом пункту 69 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. № 560, Процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв’язку з бронюванням та відстрочки, передбаченої підпунктами 16-23 пункту 1 додатка 5, не передбачає направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    {Пункт 69 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024}

    ТОМУ, на жаль обрання ТЦК та ВЛК (мед.заклад) в якому можна пройти ВЛК - на жаль обмежено наразі місцем перебування на обліку.

    Направлення на ВЛК не по місцю обліку можливе лише для ВПО та при бажанні це зробити в РТЦК під час фізичного звернення із заявою про постановку на облік за місцем фтичного проживння особи, яка підлягає після 25 років взяттю на облік військовозобов"язаних.

    Згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 (редакція від 16.01.2025 р.)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...

    Пункт 22. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.

    Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.

    {Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024}

    Пункт 23. Призовники, військовозобов’язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов’язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад”, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

    Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

    ТОБТО РЕЗЕРВ+ при постановці на облік військовозобов"язаних не допоможе. Це вирішується і досі шляхом явки в ТЦК і написання заяви про прийняття на облік військовозобов"язаних.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    • Володимир Клиент 3 часа назад

      Мені 33 роки. Уточнив дані вчасно, фактичну адресу - вказав м. Київ.

      Пройти ВЛК - це було моє рішення, підказали колеги, типу, якщо є бронювання, але немає Влк, то можуть бронь анулювати.

      • Турчин Ярослав Олексійович

        Я Вам процитував законодавство. Вже для "дуже розумних працівників в ТЦК" прописали конкретно і прямо, що Процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв’язку з бронюванням та відстрочки, передбаченої підпунктами 16-23 пункту 1 додатка 5, не передбачає направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

        Останній абзацо пункту 69 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. № 560,

        {Пункт 69 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024}

        Не знаю звідки колеги взяли таку інформацію і як можуть так легко радити, не маючи в цьому питанні жодних знань та хоча б практичного досвіду.

        Якщо ТЦК почне розбиратися у Вашій справі та зрозуміє, що Ви призовник, а не військовозобов"язаний - то можуть дійсно зняти бронь як незаконно надану. І потім не факт, що роботодавець встигне Вас перебронювати наново до вручення бойової повістки.

        Тож Вам краще про ВЛК забути, бо Ви її всеодно не зможете пройти ніде окрім Харкова, а туди ще треба з Києва доїхати через блокпости де в кожному ТЦК плювати на усі інші і де полюють на мобресурс, щоб виконати план.

        Через 30 днів направлення анулюється. Відповідальності за непроходження ВЛК за власною ініціативою - немає. Тож Вам краще цим не перейматися.

        Бронь можуть зняти лише з обмежено придатних, які до 30.06.2025 р. не пройдуть перекомісію. Бо у них тоді буде порушення правил військового обліку.

        Якщо у Вас приписне посвідчення, а не тимчасове посвідчення замість військового квитка із записом про обмежену придатність у воєнний час - то це Вас не стосується.

        Згорнути
      • Турчин Ярослав Олексійович

        Або бронь знімається чи не надається через ДІЮ якщо у особи є порушення правил військового обліку. Тож щоб ці порушення не отримати в ТЦК, краще про себе зайвий раз не нагадувати. ТЦК бачить статус бронювання і не чіпає поки що. Краще щоб так і було.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України