Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 29 апреля 2025, вопрос №135191 650₴

Перетин кордону при супроводі інваліда 3_ГРУПИ (порушеннях правил перетину)

03.2024 перетнув кордон(супровід дружини 3 група відсутність парного органу). після цього дружина ***поверталась без мене тричі***.

Відстрочка не оформлена, ВОД-ПДФка є через дію - НА ОБЛІКУ (ВЛК нема, ЗВАННЯ нема, не оновлений взагалі).

Питання:
1. чи випустять знов якщо зїзджу до України?
2. Чи ризики Чи варто взагалі?
3. Якщо 1 і 3 - ТАК, Якісь поради як це краще зробити?
4. Чи зявились варіанти оформлення мого варіанту відстрочки дистанційно(укрпошти за кордоном нема)?

Ответы юристов (4)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Відстрочка не оформлена, ВОД-ПДФка є через дію - НА ОБЛІКУ (ВЛК нема, ЗВАННЯ нема, не оновлений взагалі).

    Питання:1. чи випустять знов якщо зїзджу до України?

    На мій поляд, із виїздом можуть бути проблеми. Все ж таки у практиці знаю багато випадків відмов у перетинанні кордону при порушенні громадянами нижчезазначеної норми:

    Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначені в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил, для виїзду за межі України, зобов’язані повернутися в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували.

    Тому гарантувати того, що Вас пропустять, я не можу. Все рівно додатково треба буде оформлювати відстрочку від мобілізації, обов'язково.

    2. Чи ризики Чи варто взагалі?

    На мій погляд, не варто ризикувати. Ви матимете право на відстрочку в Україні і зможете її оформити, але виїхати за кордон може бути проблематично.

    3. Якщо 1 і 3 - ТАК, Якісь поради як це краще зробити?

    Гадаю, що ризикувати не варто.

    4. Чи зявились варіанти оформлення мого варіанту відстрочки дистанційно(укрпошти за кордоном нема)?

    Можливо, але лише у випадку відправки документів з України через АТ "Укрошта". Спробувати відправити документи варто. Ви можете це зробити через свої родичів.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416)

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.

    16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі.

    Вона передбачає такий порядок оформлення відстрочки від мобілізації:

    "...58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    З повагою! Щасти Вам!

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    1. чи випустять знов якщо зїзджу до України?

    Згідно законодавства Вам повинні дозволити перетнути кордон. На практиці, це як лотерея. Якщо попадуться адекватні прикордонники - випустять, в протилежному випадку - оформлять відмову у перетині, яку Ви зможете оскаржити у судовому порядку.

    Якщо дружина прибуде до Вас за кордон і Ви разом повернетесь до України, то це звичайно збільшить шанси на успіх при наступному виїзді за кордон.

    Згідно пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які супроводжували осіб з інвалідністю для виїзду за межі України, зобов’язані повернутися в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували.

    Проте ні адміністративний, ні кримінальний кодекси України не передбачають відповідальності за те, що особа з інвалідністю поверталась до України без Вас.

    На сьогоднішній день в Україні передбачена відповідальність лише за незаконний перетин кордону, зокрема, перетин кордону поза пунктами пропуску (через ліс, річку, у багажнику автомобіля тощо), надання чужого документа при перетині кордону або їх підробка.

    Покарання за незаконний перетин кордону залежить від виду відповідальності та статті, за якою притягають до відповідальності. Це може бути штраф, обмеження волі або навіть позбавлення волі.

    Конкретний вид та розмір відповідальності за незаконний перетин кордону у військовий час передбачені у санкції відповідних статей КК України або КУпАПу.

    Стаття 204-1 КУпАП https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n2398 передбачає штраф та в певних випадках адміністративний арешт.

    Кримінальна відповідальність згідно статті 332-2 ККУ матиме місце, якщо перетинання державного кордону України здійснювалося:

    • з метою заподіяння шкоди інтересам держави, що можуть посвідчувати, зокрема, знайдені у людині документи, агітаційні листівки, зброя тощо;
    • особами, яким заборонено в’їзд на територію України, представників підрозділів збройних сил чи інших силових відомств держави-агресора.

    А так як Ви перетнули кордон законним шляхом – Вам хвилюватись не потрібно. Якщо на кордоні будуть здійснювати психологічний тиск та говорити, що Вам потрібно сплатити штраф – знайте, що діють вони протиправно.

    Наразі в законодавстві немає відповідальності за повернення до України пізніше від особи, яку супроводжували. Якщо в майбутньому такий закон приймуть – то на Вас він також ніяким чином не відобразиться, адже згідно статті 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».

    Єдиний неприємний момент - це можлива незаконна заборона при наступному виїзді за кордон.

    Прикордонники по базі даних можуть отримати інформацію коли та на якій підставі Ви виїхали за межі України. Якщо підставою для перетину було супроводження дружини - вони можуть перевірити коли вона поверталася на територію України. Якщо стане відомо, що вона вже поверталася раніше ніж Ви - вони це розцінять як порушення Правил та не дозволять виїзд при наступній спробі перетнути кордон.

    ПРОТЕ, прямо законодавство не обмежує Вас у праві повторного перетину кордону разом з особою з інвалідністю, навіть якщо Ви не виконали свій обов'язок повернутись вчасно. На практиці, до Вас можлива підвищена увага на пункті пропуску і незаконна відмова у перетині державного кордону, яку доведеться оскаржувати в судовому порядку.

    Наприклад, Чернівецький окружний адміністартивний суд у справі № 600/5030/23-а https://reyestr.court.gov.ua/Review/117828689 став на сторону громадянина і визнав протиправним та скасував рішення про відмову в перетинанні державного кордону. Суть справи заключалась в тому, що особа з інвалідністю повернулася раніше за супроводжуючого, а потім перетинала кордон з іншим родичем.

    Так як до Вас буде прикута особлива увага, Вам потрібно мати належні документи, які підтверджують право на перетин кордону. Якщо є можливість - оформіть відстрочку по інвалідності дружини.

    2. Чи ризики Чи варто взагалі?

    Звичайно ризик відмови у перетину кордону існує. При цьому наперед Вам ніхто не може гарантувати, що Вам дозволять виїзд. Все залежить від прикордонників на пункті пропуску.

    3. Якщо 1 і 3 - ТАК, Якісь поради як це краще зробити?

    Для перетину кордону - Вам обов'язково потрібно мати закордонний паспорт, військово-обліковий документ (бажано з оформленою відстрочкою), свідоцтво про шлюб та документ про інвалідність дружини.

    Якщо отримаєте відмову - її потрібно буде оскаржувати в судовому порядку.

    4. Чи зявились варіанти оформлення мого варіанту відстрочки дистанційно(укрпошти за кордоном нема)?

    На жаль, не з'явилися.

    Відстрочку в переважній більшості випадків оформлять за особистої присутності в ТЦК. Деякі ТЦК приймають рішення про надання відстрочки на підставі документів надісланих поштою. При цьому не обов'язково використовувати укрпошту. Можна й інших поштових операторів - головне, зафіксувати факт відправки (наприклад, мати квитанцію про оплату та повідомлення про вручення).

    Згідно пункту 58 постанови КМУ 560 За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.

    Крім того, є можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.

    Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

    Тому, якщо Ви подасте заяву про відстрочку поштою існують такі варіанти розвитку подій:

    1. Вам нададуть відстрочку.

    2. Вам відмовлять у відстрочці

    3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.

    В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Груздов Микола Ігорович

    Доброго дня!

    1. Перетнути кордон можна лише за фізичної присутності Вашої дружини як особи з інвалідністю третьої групи, сам факт наявності та здійснення догляду за особою з інвалідністю не надає Вам права самостійно перетинати кордон.

    Єдиний можливий варіант – коли Ваша дружина з інвалідністю вже перебуває за кордоном. Тоді потрібно надати відповідну довідку, що підтверджує перебування на консульському обліку в іншій країні.

    Проте, якщо Ваша дружина самостійно перетнула кордон самостійно і зараз перебуває за кордоном, то ДПСУ можуть не пропустити Вас назад, якщо Ви потрапите назад до України.

    Це узгоджується з нормами, які визначені постановою КМУ № 57 від 27 січня 1995 року, згідно якої під час воєнного стану перетинати державний кордон мають право ті громадяни України, які постійно доглядають за особами з інвалідністю I й II групи, супроводжують осіб з інвалідністю ІІ групи, дітей з інвалідністю ІІ групи та осіб, які потребують постійного догляду.

    2. Рекомендуємо в установленому порядку оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, подавши необхідний пакет документів до ТЦК та СП на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Щоб не ризикувати під час перетину кордону. Часто, підрозділи ДПСУ взаємодіють з ТЦК та СП для виявлення осіб, які підлягають мобілізації та можуть допомогати ТЦК та СП виявляти і вживати заходів щодо мобілізації осіб, які не мають права на відстрочку, тому ризикувати не варто.

    3-4. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5, це пряма норма пункту 58 постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 року.

    Тому для оформлення відстрочки, військовозобов'язаний, має з'явитися безпосередньо до ТЦК та СП.

    Наразі електронним кабінетом призовника, резервіста та військовозобов'язаного (Резерв+) не передбачено можливість оформлення відстрочки за цією підставою.

    Єдиним варіантом оформити зараз відстрочку без проблем - особиста явка до ТЦК та СП або подача заяви на відстрочки за допомогою застосунку Резерв+

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олеже!

    1. чи випустять знов якщо зїзджу до України?

    Існує ризик того, що не випустять, оскільки Ви мали обов'язок повернутись разом із дружиною в Україну. Тобто,, як такова відповідальність за несвоєчасне повернення у чинному законодавстві відсутня, але, якщо прикордонники перевірять інформацію по базі щодо виїздів та повернень в Україну Вашої дружини, відмова у перетині кордону можлива.

    Якщо Вам буде відмовлено у перетині кордону, Ви в обов'язовому порядку повинні отримати письмову відмову.

    Проте, навіть за умови відмови в одному пункті пропуску, Ви маєте право спробувати виїхати в іншому пункті пропуску. Тобто, законодавство не обмежує Вас у кількості спроб перетинання кордону на різних пропускних пунктах.

    Якщо все ж таки виїхати не вдасться, то Вам буде необхідно оскаржувати відмову прикордонників в адміністративному або судовому порядку.

    Громадянин, який не згодний з рішенням про відмову у перетині державного кордону, має право звернутися зі скаргою на це рішення до начальника органу охорону державного кордону, назва та адреса якого зазначені у рішенні.

    У скарзі мають бути зазначені:

    • прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання скаржника;
    • суть скарги, зокрема, зазначено про підставу для виїзду за кордон в період дії правового режиму воєнного стану в Україні та про те, які документи, що підтверджують підставу для виїзду за кордон, були надані громадянином під час здійснення прикордонного контролю;
    • вимога про скасування рішення про відмову у перетині державного кордону.

    Скаргу на рішення про відмову у перетині державного кордону можна подавати до начальника органу охорону державного кордону протягом одного року з моменту його ухвалення рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина з ним.

    Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» скарга розглядається та вирішуються у термін не більше одного місяця від дня її надходження; скарги, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.

    Справи про оскарження рішення про відмову у перетині державного кордону України розглядають адміністративні суди України.

    Адміністративна справа з приводу оскарження рішення про відмову у перетині державного кордону України, яке прийняте стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.

    Звернутися до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перетинанні державного кордону України можна протягом шести місяців з дня, коли позивач отримав відповідне рішення.

    Протягом п’яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви суддя вирішує питання про відкриття провадження в адміністративній справі.

    Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

    Рішення суду набирає законної сили після спливу тридцяти днів з дня його проголошення, якщо протягом цього строку учасники справи не подали апеляційну скаргу на це рішення.

    2. Чи ризики Чи варто взагалі?

    Залежить від того, з якою метою Вам необхідно їхати в Україну?

    Ви їдете по справах чи їдете із метою оформити відстрочку в ТЦК? Чи є обов'язковою ця поїздка?

    Врахуйте, що поки в Вас не реалізоване право на відстрочку, для ТЦК Ви є особою, яка підлягає мобілізації. Тобто, питання полягає у Вашому пересуванні по країні через блокпости тощо. Я не стверджую, що Вас заберуть на першому ж блокпості, але, Ви повинні розуміти, що такий ризик присутній допоки в Вас не оформлена відстрочка.

    3. Якщо 1 і 3 - ТАК, Якісь поради як це краще зробити?

    З приводу "1", то я відповів Вам вище. Якщо прикордонники відмовлять у перетині кордону на підставі того, що Ви своєчасно не повернулись із дружиною тричі й виїхати не вдасться у декільках пунктах, Вам прийдеться оскаржувати такі дії, що може зайняти немало часу, особливо, якщо мова буде йти про судове оскарження.

    4. Чи зявились варіанти оформлення мого варіанту відстрочки дистанційно(укрпошти за кордоном нема)?

    На жаль, ні. Через Резерв+ не доступна функція оформлення відстрочки для військовозобов'язаних, які мають дружину з ІІІ групою інвалідності.

    Тож, як і раніше відстрочку можна отримати в деяких ТЦК шляхом направлення заяви та підтвердних документів поштою. Проте, на жаль, й направлення документів у такий спосіб не гарантує Вам оформлення відстрочки, оскільки ТЦК може взагалі не відповісти, відповісти, що Вам необхідно з'явитись до ТЦК особисто або ж відмовити у наданні відстрочки.

    Ви матимете право оскаржити відмову ТЦК у наданні відстрочки у суді, проте, це також займе певний час, як мінімум 3 місяці.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України