Задайте питання юристу

921 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Антимонопольне право, 20 травня 2025, питання №137160 340₴

Чи можу я бути Фопом?

Доброго дня! Я працюю на другорядній посаді на 1/2 ставки в структурі, яка є частиною міністерства оборони України ( квартирно- експлуатаційний відділ) . Я не військовий, моя посада не відноситься до керівної і не потребує обовʼязкового декларування. Чи маю я право бути фопом і продавати вікна приватним особам у вільний від роботи час?

Відповіді юристів (4)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня. так маєте право, головне щоб не було конфлікту інтересів, тобто не пов'язували свою діяльність, як ФОП та працю у у вашому відділі, тобто складання будь яких договорів на постачання і т.д. тобто щоб квартирно-експлуатаційний відділ не співпрацював з вашим ФОП.

    Говорячи про право фізособи на ведення підприємницької діяльності насамперед слід керуватися ст. 42 Конституції України та п. 1 ст. 50 Цивільного кодексу України, з яких випливає, що:

    • підприємницька діяльність депутатів, посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом. Щоб ознайомитися із заборонами ведення підприємницької діяльності такими особами, вам необхідно відкрити відповідний закон. Крім того, варто звернути увагу на те, що навіть після звільнення, ця фізособа не має права на реєстрацію ФОП протягом визначеного законом терміну;
    • право на провадження підприємницької діяльності, яка не заборонена законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Тобто особа, яка має права та несе за свої дії відповідальність.
    Заборона на реєстрацію ФОП діє на:
    • фізичних осіб, позбавлених такої можливості за рішенням суду. Такі особи, у разі спроби провести реєстрацію ФОП, отримають відмову від держреєстратора;
    • фізичних осіб віком до 18 років. Реєстрація особами віком від 16 до 18 років можлива лише з дозволу батьків або опікуна;
    • фізичних осіб, які мають непогашену судимість за крадіжки, хабарництво та інші корисливі злочини;
    • фізичних осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування. Наприклад, це може бути керівник Офісу президента.
    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Вадиме!

    Якщо Ви не є посадовою особою органу державної влади або місцевого самоврядування, перелік яких визначений у пункті 1 частини першої статті 3 Закону України “Про запобігання корупції”, то не бачу в тому жодних проблем.

    Ваш трудовий договір (контракт) не містить обмежень щодо ведення підприємницької діяльності?

    Посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування відповідно до положень Закону України “Про запобігання корупції” не мають права займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, - звертають увагу в секторі з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДПС у Волинській області.

    Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності передбачено у статті 25 Закону «Про запобігання корупції».

    Обмеження щодо сумісництва та суміщення, поширюється виключно на осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Зокрема, вказаним особам забороняється:

    1) займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України;

    2) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

    Слід зазначити, що спеціальне законодавство дозволяє конкретизувати окремі положення цієї статті Закону.

    Зокрема, при застосуванні обмеження в частині зайняття «підприємницькою діяльністю» слід керуватися наведеним у статті 42 Господарського кодексу України визначенням підприємництва як самостійної, ініціативної, систематичної, на власний ризик господарської діяльності, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

    Стаття 25 "Закону України “Про запобігання корупції”". Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності

    1. Особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється:

    1) займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України;

    2) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді)), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України, крім випадку, передбаченого абзацом першим частини другої цієї статті.

    2. Особа, призначена (обрана) на посаду, зазначену в пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язана не пізніше 15 робочих днів з дня призначення (обрання) на посаду здійснити дії, спрямовані на припинення підприємницької діяльності та припинення її повноважень у складі правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, якщо особа здійснює функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляє інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді)), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

    У строк, визначений абзацом першим цієї частини, особі, призначеній (обраній) на посаду, зазначену в пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється здійснювати підприємницьку діяльність, брати участь у діяльності та прийнятті рішень відповідними органами з дня призначення (обрання) на посаду та отримувати будь-які доходи (винагороду тощо) у зв’язку із здійсненням підприємницької діяльності або перебуванням у таких органах.

    3. Обмеження, передбачені частиною першою цієї статті, не поширюються на депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі), присяжних, помічників-консультантів народних депутатів України, працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, Першого заступника Голови Верховної Ради України та заступника Голови Верховної Ради України, працівників секретаріатів депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України, працівників патронатних служб у державних органах, осіб, зазначених у підпункті "к" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону (крім осіб, зазначених в інших підпунктах пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону). Обмеження, передбачені пунктом 1 частини першої цієї статті, не поширюються на осіб молодшого начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в аварійно-рятувальних формуваннях та пожежно-рятувальних підрозділах у змінному режимі (за умови відсутності у таких осіб повноважень із здійснення заходів державного нагляду (контролю), реєстрації декларацій відповідності матеріально-технічної бази суб’єктів господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, ліцензування), науково-педагогічних, наукових працівників та здобувачів вищої освіти, зокрема військових навчальних закладів (закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти), залучених Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти на оплатній основі до проведення акредитації.

    Стаття 3 Закону України “Про запобігання корупції”. Суб’єкти, на яких поширюється дія цього Закону:

    1. Суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є:

    1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:

    а) Президент України, Голова Верховної Ради України, його Перший заступник та заступник, Прем’єр-міністр України, Перший віце-прем’єр-міністр України, віце-прем’єр-міністри України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, та їх заступники, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор, Голова Національного банку України, його перший заступник та заступник, Голова та інші члени Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Уповноважений із захисту державної мови, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим;

    б) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови;

    в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;

    г) військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій;

    ґ) судді, судді Конституційного Суду України, Голова, заступник Голови, члени, дисциплінарні інспектори Вищої ради правосуддя, керівник служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя та його заступник, посадові особи секретаріату Вищої ради правосуддя, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, посадові особи секретаріату цієї Комісії, посадові особи Державної судової адміністрації України, присяжні (під час виконання ними обов’язків у суді);

    д) особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України;

    е) посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Рахункової палати, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику;

    є) Голова, заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції;

    ж) члени Центральної виборчої комісії;

    з) поліцейські;

    и) посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим;

    і) члени державних колегіальних органів, у тому числі уповноважені з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель;

    ї) Керівник Офісу Президента України, його Перший заступник та заступники, уповноважені, прес-секретар Президента України;

    й) Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його помічники, радники, помічники, радники Президента України (крім осіб, посади яких належать до патронатної служби та які обіймають їх на громадських засадах);

    к) члени правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Пенсійного фонду, Наглядової ради Пенсійного фонду;

    л) службовці Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

    Для ведення підприємницької діяльності Ви можете обрати ФОП 2 або 3 групи на спрощеній системі оподаткування.

    Відкрити ФОП можливо дистанційно, скориставшись для цього автоматичною реєстрацією ФОП на порталі ДІЯ: https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop

    Після успішної реєстрації ФОП на порталі ДІЯ Вам потрібно буде зареєструватись в особистому кабінеті податкової. Для того їй знадобиться електронний ключ (ДІЯ підпис; електронний ключ, виданий в податковій; електронний ключ Приват Банка тощо). Саме через цей кабінет вона зможе подавати звітність.

    https://cabinet.tax.gov.ua/login

    Податкове навантаження на ФОПів у 2025 році

    ФОП ІІ групи:

    • Єдиний податок: 1600 грн.
    • Військовий збір: 800 грн (10% від мінімальної заробітної плати – 8000 грн).
    • Мінімальний ЄСВ: 1760 грн (22% від мінімальної заробітної плати).
    • Загальна сума податків: 4160 грн.

    ФОП ІІІ групи:

    • Єдиний податок:
      • 3% з ПДВ.
      • 5% без ПДВ.
    • Військовий збір: 1% від доходу.
    • Мінімальний ЄСВ: 1760 грн (22% від мінімальної заробітної плати).

    Звітність 2 та 3 групи ФОП.

    2 група у 2025 році подає річний звіт за 2024 рік до 02 березня 2025 року включно (підстава п. 296.2 і п. 49.18.3. Податкового кодексу). У Вашому випадку звіт Ви вже будете подавати у 2026 році.

    3 група подає щоквартальні звіти.

    По ЄСВ подається тільки річний звіт.

    На 3 групі ФОП єдиний податок потрібно сплатити протягом 10 календарних днів після граничної дати подання декларації.

    На 2 групі ФОП єдиний податок необхідно сплатити до 20 числа поточного місяця.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Вадиме!

    Якщо Ви не є держслужбовцем, то можете без проблем оформити ФОП і займатись продажем вікон.

    Відповідно до ст. 25 ЗУ "Про запобігання корупції" не мають право займатися підприємницькою діяльністю:

    • державні службовці,
    • військові посадові особи Збройних Сил України
    • інші особи зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 даного Закону.

    Квартирно-експлуатаційний відділ — це структурний підрозділ Міністерства оборони України, який займається забезпеченням житлово-комунальними послугами, інфраструктурою, майном тощо.

    В більшості випадків працівники КЕВ не є держслужбовцями, а відносяться до:

    • цивільного персоналу, або
    • працівників, що виконують функції обслуговування, або
    • працівників на контракті (не на посаді держслужби).

    Перевірити, чи є Ваша посада посадою державної служби, можна через:

    1. Штатний розпис та посадову інструкцію.
    2. Наявність запису в трудовій книжці про державну службу.
    3. Призначення відповідно до Закону "Про державну службу" (через конкурс, контракт держслужбовця тощо).
    4. Декларацію НАЗК

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Ви маєте право зареєструватися як фізична особа-підприємець (ФОП) і здійснювати підприємницьку діяльність (наприклад, продаж вікон приватним особам), якщо:

    1. Ваша основна посада не є державною службою або посадою, яка прямо забороняє займатися підприємництвом.

    Ви зазначили, що не є військовим і не займаєте керівну посаду. Якщо ви працюєте на посаді, яка не підпадає під обмеження Закону України "Про запобігання корупції" (зокрема, не є держслужбовцем або посадовою особою юридичної особи публічного права), то заборон на підприємницьку діяльність немає. Ваш трудовий договір (контракт) не містить обмежень щодо зовнішньої діяльності. Перевірте, чи немає заборони на додаткову діяльність у Вашому трудовому договорі.

    2. Ваша діяльність як ФОП не пов’язана з конфліктом інтересів або використанням службового становища.

    Наприклад, Ви не маєте права використовувати службові ресурси або вплив для просування свого бізнесу.

    Таким чином, Ви можете бути ФОП і займатися бізнесом у вільний від роботи час, якщо не порушуєте вищезазначені обмеження.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України