Задайте вопрос юристу

921 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Наследство, 23 мая 2025, вопрос №137367

Что входит в наследуемое имущество после смерти сожителя в гражданском браке?

Прожили в гражданском браке около 15 лет( 2010-2025гг.). Приразвода с первым мужем и до сожительства с новым гражданским мужем мне была подарена квартира, гараж, машина, а также значительные денежные средства. Сожитель, ,расторгнув брак, всё оставил бывшей жене, кроме б/у машины и гаража. За время совместного проживания в гражданском браке нами была совместно куплена квартира в равных долях. Я такжекупила себе автомобиль за свои собственные средства, зарегистрировала его на себя, пользовалась им единолично. Может ли наследница (дочь) моего сожителя претендовать на какую-либо часть этого авто! Кроме того, на моих счетах в банке лежат мои личные средства. Имеют ли право дети сожителя претендовать на деньги на моих счетах, оформленные на моё имя и принадлежавшие мне ещё до нашего сожительства. Причитается ли мне что-либо из денежных средств,лежащих на его счетах, в частности на счетах, где накапливалась арендная плата за аренду совместно приобретённой квартиры на протяжении нескольких лет? Спасибо заранее за ответ

Ответы юристов (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юлія!

    Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них права на спадкування за законом у першу чергу на підставі ст. 1261 ЦК (п. 21 постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику в справах про спадкування»).

    Разом з тим у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України).

    Таким чином, для отримання права на спадкування у випадку смерті жінки чи чоловіка, які проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою, потрібне звернення особи до суду для встановлення факту проживання однією сім’єю зі спадкодавцем не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

    У цьому контексті варто пам’ятати про положення ст. 1258 ЦК України, відповідно до якого спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Отже, перед зверненням до суду щодо окресленого питання варто врахувати, чи є у померлого інші потенційні спадкоємці, до яких черг спадкування за законом вони належать, чи приймають вони спадщину, чи є підстави для усунення їх від права спадкування.

    У ситуації наявності у спадкодавця спадкоємців першої, другої чи третьої черги за законом або ж оформлення ним заповіту на іншу людину, визнання в судовому порядку факту проживання зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини не надасть зацікавленій особі права на спадкування.

    Разом з тим встановлення факту проживання однією сім’єю може надати їй підстави для застосування положень ст. 74 СК України, відповідно до яких: якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 СК України.

    У зв’язку з цим особа, яка проживала з померлим однією сім’єю, але не перебувала у шлюбі з ним, має право вимагати і визнання права власності на майно померлого як частку у праві спільної сумісної власності чоловіка та жінки, які проживали без реєстрації шлюбу, та виключення такого майна зі спадкової маси.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України