Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
922 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Если девушка незаконно пересекла границу через Беларусь (насколько мне известно, в таком случае ей ставят штамп и депортируют, например, в Польшу) или через Румынию, сможет ли она потом беспрепятственно въехать обратно в Украину? Также слышал, что можно получить два загранпаспорта — так ли это, и поможет ли это как-то в данной ситуации?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (10)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Зможе перетнути.
Право на повернення в Україну має кожен громадянин України, незалежно від його місця перебування. Це право закріплено в Конституції України.
Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону є адміністративним правопорушенням. Стаття 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штраф за його скоєння від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Інша відповідальність відсутня.
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Вадиме!
Звичайно, може. У відповідності з нормами міжнародного права, зокрема, Протоколом № 4 к Європейської конвенції про захист прав людини, будь який громадянин не може бути позбавлений права в'їзду у своюкраїну. Це значить, що Державна прикордонна служба України не може заборонити дівчині поверненутись на свою Батьківщину.
Те саме зазначено у статті 33 Конституції України:
"Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.".
В той самий час не треба забувати, що за певних обставин дівчина може бути притягнута до відповідальності, якщо вона незаконно перетнула кордон України з Белорусію, не маючи на те поважних причин.
Наприклад, може бути:
Важливо! Втім, в кінці згаданої статті зазначено:
"Чинність цієї статті не поширюється на випадки повернення в Україну без встановлених документів громадян України, які стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, а також на випадки прибуття в Україну іноземців чи осіб без громадянства з наміром отримати притулок чи бути визнаними в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, якщо вони звернулися із заявою про надання притулку чи заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відповідно до Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".".
". Кримінальна відповідальність за ст 332-1 КК України, якщо це пов'язано з виїздом та в'їздом на ТОТ):
"1. Порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави -караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
3. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.".
Отже, для того, аби надати Вам більш конкретну відповідь на це питання, треба проаналізувати всі обставини в'їзду дівчини до Беларусії з України і далі в ЄС. Наприклад, з якої частини України дівчина потрапила до Беларусії? Це була ТОТ чи контрольована територія! І так далі...
Так, громадянин України може мати два закордонних паспорти одночасно, і це абсолютно законно. Така можливість передбачена Законом України "Про єдиний державний демографічний реєстр".
Стаття 4 згаданого Закону України дозволяє:
"Оформлення другого (додаткового) паспорта громадянина України для виїзду за кордон допускається у разі обґрунтованої необхідності".
Другий закордонний паспорт оформлюють, коли:
Проте наявність двох закордонних паспортів ніяким чином не впливає на ситуацію з незаконним перетином кордону
З повагою, адвокат Айвазян.
Пересекла незаконно границу помогая мужу, получила штамп в паспорте Белоруссии.
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПеретнула кордон з контрольваної території України чи з ТОТ? Це принципово важливо!
з контрольваної території України
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіТоді, скорше за все, це буде адміністративна відповідальність за ст. 204-1 КУпАП у вигляді штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОЕ УТРО, ВАДИМ! А в чём незаконность пересечения? Вы имеете в виду выезд с временно оккупированных территорий через РФ, Беларусь в Польшу или через пункт Терехова в Латвии? Потому как я сомневаюсь, чтоб девушка переплывала Тису или бродила по болотам Припяти в сторону границы Беларуси с Киевской или Черниговской областью.
Нарушением является исключительно умышленный выезд за пределами пункта пропуска на подконтрольной Украине территории, где пограничный контроль осуществляется. Если пограничники сбежали и не осуществляют охрану юго-восточной границы - граждане не обязаны сидеть на ТОТ и быть заложниками. Каждый имеет полное право выехать или въехать на территорию своего места жительства или наличия собственности по существующим правилам.
И такие действия вменяться в вину не могут.
В любом случае штраф пограничников по ст. 204-1 КУпАП (3400-8500 грн.) можно обжаловать в судебном порядке, т.к. отсутствие вины и умысла - исключают ответственность. А если человек 3 года не может от государства получить поддержку и выезжает, то это явно исключает вину. Т.к. государство похоже забывает, что именно у него ОБЯЗАННОСТЬ перед гражданами. а не наоборот.
Служба внешней разведки Украины на своём официальном сайте даёт такое разъяснение по поводу выезда.
Враховуючи складну ситуацію на кордоні з росією, яка розв’язала війну проти нашої держави, пункт пропуску «Колотилівка – Покровка» не працюватиме невизначений термін.
Тож для повернення на підконтрольну Україні територію громадянам, які мають закордонний паспорт, варто обирати шляхи через такі країни як Литва, Латвія, Естонія, Грузія чи Туреччина.
Варто зауважити, що до українців з російської сторони будуть застосовуватися фільтраційні заходи. Із ризиками можна ознайомитися тут.
Якщо ж громадяни України обрали шлях повернення через територію білорусі (підтримує країну, що розв’язала збройну агресію проти нашої держави), то також варто бути готовими до фільтраційних заходів. Про ризики, які існують в рб для українців – читайте тут.
Пам’ятайте – безпека має бути пріоритетом, тож під час повернення на підконтрольну Україні територію рекомендуємо користуватися тільки надійними маршрутами, що дозволять мінімізувати ризики порушення ваших прав та свобод.
https://szru.gov.ua/news-media/news/yak-vyikhaty-z...
Если Вы завуалированно уточняете информацию планируя выезд с Украины "через Тису", то искренне не советую такой путь.
В любом случае если речь идёт о лицах мужского пола, то заезд в Украину до окончания мобилизации - будет следствием силовая бусификация с перспективой быть отправленным на войну в окопы.
Если вопрос касается особы женского пола, то кроме штрафа за такое ничего не грозит. Разумеется в страну впустят, т.к. не имеют права не впускать своих граждан в страну не лишив гражданства, как в ситуации с Михаилом Саакашвилли, которого подбрасывали полякам в своё время. отобрав паспорт.
Если же отвечать на Ваш вопрос по двум паспортам, то да -такое право есть.
Гражданин Украины имеет право получить и иметь на руках сразу два действующих паспорта гражданина Украины для выезда за границу. При этом в отличии от многих стран ЕС, типа Румынии, Венгрии и т.д. нет требования доказывать необходимость двух паспортов для частых командировок, путешествий и т.д.
Вот такую официальную информацию Государственной миграционной службы Украины разместило на своём сайте Министерство внутренних дел Украины по этому поводу 03.02.2025 г.
https://mvs.gov.ua/news/ci-dozvoleno-mati-dva-diiu...
"Згідно з чинним законодавством, кожен громадянин України має право мати два діючих закордонних паспорта. Якщо, наприклад, людина подає документи на новий закордонний паспорт, при цьому старий є чинним, то вона має право залишити його.Паспорт визнається недійсним, вилучається та анулюється у разі якщо:- у разі зміни інформації , внесеної до паспорта - закінчився термін його дії;- непридатності паспорта для подальшого використання.- виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта для виїзду за кордонКрім цього, бувають випадки, коли недійсний паспорт для виїзду за кордон потрібен особі з певних причин (наявність візи або якщо такий паспорт є підставою для отримання/продовження дозвільних документів на проживання в іноземній державі).У цьому випадку недійсний паспорт може не вилучатися за заявою особи, якій належить документ. Паспорт анулюється працівником шляхом пробиття не менш як двох отворів у машинозчитуваній зоні та повертається особі, після чого дані про його недійсність вносяться до відомчих інформаційних систем.Нагадуємо, що закордонний паспорт видається:- на чотири роки – особам, які не досягли 16-річного віку;- на десять років – особам, які досягли 16-річного віку.Звертаємо увагу, що якщо особа змінила прізвище це не підстава для відмови у поверненні паспорта анульованого за заявою особи.
Державна міграційна служба України"
Удачи Вам!
С уважением, юрист Ярослав Турчин
Пересекла незаконно границу помогая мужу, получила штамп в паспорте Белоруссии.
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіТогда максимум что грозит при возврате - это штраф. ТО есть административная ответственность.
Хотя после окончания военного положения может вообще амнистия будет для такой категории лиц.
В любом случае возвращаться в Украину до окончания войны - такая себе затея, т.к. делать особо нечего там.
С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (временно обитающий в г. Гамбург, Германия)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Вадиме!
Так, зможе.
Проте, за перетинання адержавного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України дівчині загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу за статтею статтею 204-1 КУпАП - штраф від 3400 до 8500 грн.
Водночас згідно статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 204-1 КУпАП може бути накладено протягом трьох місяців з дня їх виявлення, але не пізніше року з дня їх вчинення.
Тобто, якщо пройшло більше року після перетину кордону поза пунктом пропуску, то справу про притягнення до адміністративної відповідальності не можуть відкривати, адже сплили строки притягнення до адміністративної відповідальності.
Стаття 247 КУпАП передбачає, що
Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі;
10) проходження військової служби особою, щодо якої розпочато провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210 і 210-1 цього Кодексу.
Так, українським законодавством дозволено мати два діючих закордонних паспорта, але це не спростовує факт незаконного виїзду і не дає гарантій уникнути наслідків, якщо державні органи дізнаються про порушення.
З повагою, юрист Дерій В.О.!