Задайте вопрос юристу

922 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 27 мая 2025, вопрос №137515 450₴

Питання щодо відстрочки та законопроєкту №13193

Доброго дня!
Виникло питання щодо законопроєкту №13193 - https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56242
Я є студентом бакалаврату, 26 років. Поновився на навчання у 2024 році.
Я так розумію, що згідно цього законопроєкту, не матимуть права на відстрочку студенти ВНЗ, що здобувають той рівень, що вже здобувався раніше, як є і у моєму випадку.
Але тут повстає питання - у моїй довідці з ЄДБО (формі №9) пише, що я не порушую порядок здобування освіти і маю право на відстрочку, також зазначено, що довідка дійсна до кінця навчання (червня 2026 року), то якщо такий закон приймуть, то ця довідка автоматично стане недійсною? Чи нові правила будуть розповсюджуватись на нові довідки? Чи збережу тоді я право на відстрочку? Хіба закон має зворотню силу?
Дякую.

Ответы юристов (3)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Виникло питання щодо законопроєкту №13193 - https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56242Я є студентом бакалаврату, 26 років. Поновився на навчання у 2024 році. Я так розумію, що згідно цього законопроєкту, не матимуть права на відстрочку студенти ВНЗ, що здобувають той рівень, що вже здобувався раніше, як є і у моєму випадку. Але тут повстає питання - у моїй довідці з ЄДБО (формі №9) пише, що я не порушую порядок здобування освіти і маю право на відстрочку, також зазначено, що довідка дійсна до кінця навчання (червня 2026 року), то якщо такий закон приймуть, то ця довідка автоматично стане недійсною?

    Ні, довідка не почне зазначати про порушення послідовності, оскільки Ви поновилися на навчанні. Лист МОН від 03.06.2024 № 1/9758 "ПРО ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ В ЄДЕБО ДОВІДКИ ПРО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ" легалізує поновлення на навчанні. За такого сценарію не вважається порушенням послідовності.

    Але загалом потрібно розуміти наступне:

    Перше читання законопроєкту 13193 передбачає наступну умову для відстрочки.

    "...Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    "1) учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного статтею 15 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" , та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, та здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а також докторанти та лікарі (фармацевти) - інтерни, лікарі - резиденти. Норма цього пункту поширюється на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту";

    2) наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові працівники наукових установ і організацій, науковопедагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, та педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти. Норма цього пункту поширюється на відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки, а також на педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за мистецьким, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, спортивним, військово-патріотичним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.

    Але на даний момент зміни ще не прийняті. Все на рівні законопроєкту Верховної Ради України. Яких буде остаточний Закон - невідомо. Судячи з усього, жодного руху по ньому немає.

    Фактично законопроєкт 13193 передбачає наступні умови:

    1. Учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти отримують відстрочку лише у випадку, якщо початок навчання відбувся не пізніше року, коли особі виповнилося 25 років. Тобто якщо 01.09. особа мала 25-річний вік, відстрочка має надаватися.

    2. Вікові обмеження не стосуються здобувачів вищої освіти рівнів бакалавр, магістр, доктора філософії.

    3. І на тих, і на інших поширюється наступна умова:

    вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту".

    Звертаю увагу, раніше вживали слово "здобули", наразі перейшли до формулювання "...що здобувався раініше...".

    Багато питань щодо значення слів "розрахункового строку виконання освітньої програми". Кажучи простими словами, розрахунковий строк виконання освітньої програми - це час, за який студент офіційно має пройти всю програму навчання й отримати диплом. Інакше кажучи, це скільки років (або місяців) передбачено на навчання за цією програмою. Наприклад: якщо бакалаврат триває 4 роки - це і є розрахунковий строк виконання програми бакалавра; магістратура може тривати 1,5 або 2 роки - це теж її розрахунковий строк.

    Цей строк прописується в навчальному плані і використовується для того, щоб:

    • планувати навчальний процес;
    • визначати, коли студент повинен завершити навчання;
    • розраховувати академічне навантаження.

    Але якщо студент не вкладається в цей строк - є можливість продовжити навчання (наприклад, через академвідпустку чи інші обставини). Але академчна відпувстка, що вже офіційно, не надаватиме права на відстрочку від мобілізації.

    Якщо даний законопроєкт буде прийнятйи, надалі постає питання щодо внесення змін до листа МОН від 03.06.2024 № 1/9758 "ПРО ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ В ЄДЕБО ДОВІДКИ ПРО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ", яким розбролено алгоритм для визначення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

    Чи нові правила будуть розповсюджуватись на нові довідки? Чи збережу тоді я право на відстрочку? Хіба закон має зворотню силу?

    Нові правила будуть розповсюджуватися на ВСІХ, незалежно від дати вступу. Це потрібно розуміти. Хоч це опосередновано і говорить про недотримання статті 58 Конституції України, але такі реалії.

    Втім, на мій погляд, і з прийняттям законопроєкту 13193 Ви НЕ ВТРАТИТЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ.

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Віталію!

    Я так розумію, що згідно цього законопроєкту, не матимуть права на відстрочку студенти ВНЗ, що здобувають той рівень, що вже здобувався раніше, як є і у моєму випадку.

    Так, Ви праві. Згідно тексту законопроекту станом на зараз, відстрочку матимуть ті студенти, хто вперше здобуває рівень освіти вищий за той, який здобувався раніше.

    Тобто, головна зміна у нормі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" полягає у тому, що вислів "раніше здобутий рівень" змінюється на "що здобувався раніше".

    Але тут повстає питання - у моїй довідці з ЄДБО (формі №9) пише, що я не порушую порядок здобування освіти і маю право на відстрочку, також зазначено, що довідка дійсна до кінця навчання (червня 2026 року), то якщо такий закон приймуть, то ця довідка автоматично стане недійсною?

    Так, у Вашій довідці і повинно бути зазначено, що Ви не порушуєте послідовність освіти, оскільки Ви поновились до ВНЗ, а не вступили законово.

    Відповідно до листа МОН "Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти":

    "Разом з тим, не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти:

    1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання – за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє – за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання – за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє – за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)».

    Щодо Вашого питання з приводу "недійсності довідки", то, скорше за все, МОН буде розроблено новий алгоритм формування довідки ЄДЕБО, у якому будуть враховані вже прийняті зміни.

    Звісно, що це відбудеться тільки за умови того, що текст законопроекту залишеться без змін. Станом на зараз робити висновки зарано, оскільки навіть ще не було першого чітання. Законопроект вже довший час знаходиться у статусі "надано для ознайомлення".

    Чи нові правила будуть розповсюджуватись на нові довідки? Чи збережу тоді я право на відстрочку? Хіба закон має зворотню силу?

    Закон не має зворотньої сили. Проте, повірте, що дана норма Конституції України не буде застосована у цьому випадку, так само, як і не була застосована при минулих змінах, коли багато чоловіків втратили право на відстрочку, хоча і вступали до закладів освіти ще до прийняття змін у законодавстві.

    В цілому, наразі зробити якісь висновки та надати Вам відповіді на всі Ваші запитання неможливо. Тож, потрібно почекати того моменту, коли стане зрозуміло, як саме буде відбуватись процесс надання відстрочки вже після змін у законодавстві, або хоча б до дото моменту, коли стане ясно, що законопроект залишеться саме у такому вигляді.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, відповідно до ст.58 Конституції України визначає один з найважливіших принципів права: закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тобто вони не можуть застосовуватися до подій, що відбулися до їх прийняття. Це означає, що навідь , якщо законопроект буде прийнято, ви не втратите право на відстрочку, на той період який вам був надано. Лише після спливу терміну діючої відстрочки у разі прийняття змін, можуть виникнути проблеми для подальшого оформлення відстрочки у за новими правилами.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України