Задайте вопрос юристу

928 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Социальное обеспечение, 09 июня 2025, вопрос №138053 350₴

Пенсия родителям по утрате кормильца без вести пропавшего при особых обстоятельствах

Добрый день.При выполнении боевого задания , сын, в возрасте 30 лет, УБД, пропал без вести. Мне 60 лет. Я подал заявление на назначение пенсии по утрате кормильца.Пенсия была назначена в размере 50% от рассчитанной пенсии сына - 7823 грн.Вопрос - как в моем случае должна рассчитываться пенсия по утере кормильца (вроде 70% от денежного обеспечения пропавшего без вести при особых обстоятельствах)? Если вопрос решается через суд, готовы ли Вы представлять мои интересы?

Ответы юристов (4)

    Айвазян Юрій Климентійович
    24.9%

    Доброго дня, Олександре!

    Призначення пенсії особам, які втратили годувальника, може проводитися за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі – Закон № 1058) або Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі – Закон № 2262)»

    Для призначення пенсії за Законом № 1058 достатньо витягу з Єдиного реєстру зниклих безвісті за особливих обставин.
    Закон № 2262 в свою чергу передбачає, що родичі мають надати рішення суду про встановлення особи безвісти відсутнім.

    Різниця між цими двома законами - в розмірі пенсійних виплат і поданні обов’язкових документів. За законом № 2262 розмір пенсії нараховується згідно розміру грошового забезпечення зниклого безвісти військовослужбовця. Проте втрачається право на отримання щомісячної виплати від військової частини.

    За Законом № 1058, розмір пенсії розраховується відповідно до встановленого прожиткового мінімуму, тому сума пенсії буде набагато менше. Однак у цьому випадку людина не втрачає права на отримання щомісячної виплати від військової частини.

    1 ВАРІАНТ: Отримати рішення суду про встановлення факту безвісти відсутнього рідного військовослужбовця і отримувати пенсію по втраті годувальника відповідно розміру його грошового забезпечення, але втратити щомісячні виплати від військової частини.

    2 ВАРІАНТ: Отримувати мінімальний розмір пенсійних виплат по втраті годувальника, але продовжувати отримувати грошове забезпечення від військової частини за весь період, коли військовий вважається зниклим безвісті.»

    Тож, Ви повинні вирішити для себе, яким саме шляхом бажаєте йти. Якщо хочете отримувати 70% пенсії по втраті годувальника від суми грошового забезпечення прийдеться відмовитись від виплат військової частини та визнати сина безвісти зниклим у судовому порядку.

    Згідно зі ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника мають:

    1. Чоловік або дружина, батько чи мати, якщо вони:- є особами з інвалідністю;- досягли 65 років;- досягли пенсійного віку, передбаченого законом.2. Діти померлого або зниклого годувальника:- які не досягли 18 років;- які стали особами з інвалідністю до 18 років;- які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах — до завершення навчання, але не пізніше 23 років (перерва між навчанням -не більше 4 місяців).3. Члени сім’ї, які не працюють і доглядають за дітьми зниклого годувальника віком до 8 років.4. Утриманці зниклого годувальника, які були на його повному утриманні (за рішенням суду або за законом).5. Усиновлені зниклим військовим діти.6. Неповнолітні діти зниклого військового, які були згодом усиновлені іншими особами.

    Пенсія призначається через один місяць після внесення особи до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

    Якщо звернення на пенсію подано протягом 12 місяців із дня виникнення права, пенсія призначається з дня виникнення права. Якщо пізніше — з дня подання заяви.

    Якщо ви вже отримуєте пенсію, ви маєте право обрати лише один вид пенсії. Перехід на пенсію у зв’язку з втратою годувальника можливий за заявою.

    Пенсію у разі втрати годувальника призначають у розмірі:

    • на одного непрацездатного члена сім’ї – 50% пенсії за віком померлого годувальника;
    • на двох і більше непрацездатних членів сім’ї – 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.

    Відповідно до статті 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб":

    Пенсії в разі втрати годувальника сім’ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім’ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім’ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

    Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

    Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

    Батьки військовослужбовців, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку, безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, безпосередньою участю у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченням здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років - для чоловіків і не менше 20 років - для жінок.

    Для батьків і дружин (чоловіків) окремих категорій загиблих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом Кабінет Міністрів України може встановлювати інші умови призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    25.1%

    Доброго дня, пане Олександре!

    Прийміть мої щирі співчуття!

    Щодо пенсії по втарті годувальника, то існує два закони – два варіанти оформлення даних виплат.

    ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що члени сім’ї зниклого безвісти військовослужбовця набувають право на отримання пенсії через місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

    Для оформлення пенсії працівникам Пенсійного фонду необхідно надати витяг з Єдиного реєстру та документи, які підтверджують родинні стосунки.

    Розмір пенсії обраховується так: на одного непрацездатного члена сім’ї – 50% пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

    Оформити пенсію по втраті годувальника можна і за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , але у цьому випадку рідним необхідно зібрати більше документів.

    Згідно статті 30 даного Закону Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

    Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

    Розмір пенсійних виплат тут буде дещо іншим. Якщо право на неї має один непрацездатний член сім’ї, пенсія нараховується у розмірі 70% грошового забезпечення (зарплати) годувальника, тобто безвісти зниклого бійця. Якщо на неї претендують двоє і більше непрацездатних членів сім’ї – 50% грошового зарплати годувальника на кожного.

    Подайте письмову заяву до ПФУ з вимогою здійснити перерахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» . Якщо відмовлять, тоді потрібно звертатись до суду.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Добрый день.При выполнении боевого задания , сын, в возрасте 30 лет, УБД, пропал без вести. Мне 60 лет. Я подал заявление на назначение пенсии по утрате кормильца.Пенсия была назначена в размере 50% от рассчитанной пенсии сына - 7823 грн.Вопрос - как в моем случае должна рассчитываться пенсия по утере кормильца (вроде 70% от денежного обеспечения пропавшего без вести при особых обстоятельствах)? Если вопрос решается через суд, готовы ли Вы представлять мои интересы?

    Прийміть мої співчуття.

    Пенсія у зв’язку з втратою годувальника для батьків, якщо син був військовослужбовцем, УБД, і зник безвісти під час виконання бойового завдання, повинна призначатися відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей"..

    Стаття 36. Розміри пенсій в разі втрати годувальника

    Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:

    а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім’ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім’ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

    В деяких випадках призначають лише 50%, якщо органи ПФУ вважають, що зниклий безвісти не загинув, або якщо не встановлено безпосереднього зв’язку з участю в бойових діях.

    Тому, на мій погляд, Вам повинні виплачувати саме 70 % пенсії.

    Що можна зробити:

    1. З’ясувати правову підставу, чому призначено саме 50%, а не 70%. Для цього варто подати до ПФУ відповідне звернення.

    2. Якщо є підстава - оскаржити рішення Пенсійного фонду через суд.

    3. Підготувати адміністративний позов до суду про зобов’язання ПФУ призначити пенсію у розмірі 70%.

    З повагою! Щасти Вам!

    Корнійчук Євген
    50%

    Доброго дня, У разі загибелі чи зникнення безвісти військовослужбовця, члени його родини мають право на соціальні виплати — пенсію по втраті годувальника. Йдеться про тих родичів, які не можуть працювати і для яких заробіток військовослужбовця був основним джерелом фінансів для життя. Пенсія призначається, поки вони непрацездатні. А для людей пенсійного віку — довічно.

    Хто має право

    Діти, брати, сестри, онуки, якщо вони:

    • молодші 18 років
    • або старші 18 років, якщо отримали інвалідність до досягнення цього віку
    • або студенти денної форми навчання до 23 років, або діти-сироти до 23 років.

    Батьки та дружина/чоловік

    • якщо вони досягли пенсійного віку, або мають інвалідність.

    Дід і баба

    • якщо немає інших людей, зобов’язаних утримувати їх за законом.

    Член сім’ї

    • якщо він/вона не працює і доглядає дітей, братів чи онуків віком до 8 років померлого годувальника.
    Розмір пенсії

    Залежить від причини смерті годувальника.

    Якщо смерть настала через поранення, контузію, каліцтво або захворювання, пов’язане з перебуванням на фронті,

    призначається 50% або 70% від заробітку годувальника:

    70% — батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), одній дитині

    50% — коли право на пенсію мають два і більше непрацездатні члени сім’ї, крім батьків, дружини/чоловіка.

    Подайте заново заяву.

    Куди звертатися для оформлення пенсії

    Якщо годувальник не отримував пенсію — до уповноваженого органу (підрозділу), де він проходив службу (наприклад, Міноборони, Нацгвардії). Уповноважений орган має передати заяву до Пенсійного фонду.

    Якщо годувальник вже отримував пенсію — одразу до Пенсійного фонду.

    Які документи потрібні для оформлення
    • свідоцтво про смерть або рішення суду про визнання безвісно відсутнім
    • документи, що підтверджують родинні зв’язки
    • картка платника податків
    • витяг з наказу про виключення зі списків особового складу
    • документи про перебування на утриманні годувальника
    • інші документи, передбачені законодавством (висновок МСЕК про час настання інвалідності; довідки про навчання тощо).
    Скільки розглядається заява

    Пенсійний фонд має прийняти рішення впродовж 10 днів.

    Якщо рішення про відмову, повідомлення про причину має бути надіслане протягом 5 днів.

    У разі відмови отримайте письмове рішення, яке потім можна оскаржити до:
    • керівника територіального органу Пенсійного фонду
    • органу Пенсійного фонду вищого рівня
    • суду.

Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України