Задайте питання юристу

938 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 21 липня 2025, питання №139753 700₴

Відстрочка при вступі/поновлені в університет

Доброго дня, мені 21, я обмежено придатний(військовозабов'язаний). Я закінчив школу в 2020 році, здав ЗНО та поступив на бакалавра в університет (А), не закінчивши 2 курс, 05.05.2022 я відчислився за особистим бажанням. В 2024 здав НМТ та поступив в університет (Б) та а отримав довідку ЄДБО, де вказано, що "Ні, порушує" послідовність освіти, провчився 1 місяць та відчислився знову(01.10.2024).Тепер я хочу знову поступати в цьому(2025 році)..

Мені обов'язково потрібно поновлятись в університет (Б)? Та чи не помішає відчислення 2022 року мені у відстрочці, бо є таке:
Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, ст. 23, п. 10:
"Відстрочка надається здобувачам освіти, які навчаються на денній формі у ЗВО... якщо вони вперше здобувають відповідний рівень освіти або були поновлені на навчання протягом 1 року після відрахування."
Виглядає так, наче я обов'язково мушу поновлятись в університет (Б) для отримання відстрочки. Цікаво, чи не діє відчислення 2022 року на цей закон, бо де-факто я поновлюсь цього року та поновлення буде менш, ніж через 1 рік від останнього відчислення.

Бо деякі адвокати/юристи мені стверджують, що я можу поступати будь-куди(не обов'язково в університет (Б)), бо згідно пункту першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації має здобувач вищої освіти, який навчається за денною формою здобуття освіти і здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
І по факту я не маю вищої(бакалавра) освіти взагалі та не можу зара зрозуміти на який закон мені дивитись, бо маю бажання поступати не в університет (Б), але якщо це буде необхідно для відстрочки - поступлю туди.

Також розумію, що після вступу потрібно буде писати в МОН щодо виправлення помилки з послідовністю освіти або навіть подавати на них в суд.

Відповіді юристів (4)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Андрію!

    Якщо Ви плануєте оскаржувати довідку ЄДЕБО у судовому порядку, то Ви можете поновлюватись або повторно вступати до будь-якого ВНЗ, адже з логічних міркувань Ви не порушуєте послідовність здобуття освіти.

    Не отримавши диплом бакалавра - Ви не здобули відповідний освітній рівень, тому при повторному вступі до бакалаврату Ви повинні мати право на відстрочку, адже здобуватимете рівень освіти, який є вищим за раніше здобутий (середня освіта).

    На жаль, на даний час, формування довідки відбувається згідно алгоритмів на підставі рекомендаційного листа МОН https://mon.gov.ua/npa/pro-osoblyvosti-formuvannia... (не є нормативно-правовим актом, має лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлює правових норм) і відрахування з ВНЗ розцінюється як здобутий рівень освіти. В їхньому розумінні для збереження послідовності освіти - студент повинен ПОНОВЛЮВАТИСЬ у першому закладі освіти.

    Якщо підете до ТЦК із довідкою ЄДЕБО, де вказано про порушення послідовності здобуття послідовності освіти - Вам відмовлять у відстрочці, направлять на ВЛК, а потім вручать повістку на відправку.

    Тому, щоб мати право на відстрочку Вам потрібно поновлюватись на бакалавраті університету А або оскаржувати статус про порушення у судовому порядку.

    Згідно пункту 1 частини 3 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за РАНІШЕ ЗДОБУТИЙ рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

    Для оформлення відстрочки Вам необхідно надати ТЦК :

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    2. Довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    3. Військово-обліковий документ.

    Як бачите, головним документом для оформлення відстрочки є саме довідка з ЄДБО, яка формується відповідальними особами ВНЗ.

    Якщо в довідці буде зазначено, що послідовність освіти зберігається (запис "Так, не порушує") - тоді Ви можете сміливо йти до ТЦК та оформлювати відстрочку.

    Якщо в довідці з ЄДБО зазначено, що Ви порушуєте послідовність освіти - Ви можете спробувати оскаржити дане рішення ВНЗ у судовому порядку

    Для оскарження довідки ЄДБО Вам потрібно звернутись Окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, ДП “Інфоресурс” (далі - відповідачі), в якому зобов`язати їх внести зміни до довідки ЄДЕБО.

    Перед зверненням до суду Вам потрібно звернутись до МОН та ДП "Інфоресурс" з листом щодо коригування даних у ДОВІДЦІ ЄДЕБО. Якщо Вам відмовлять - тоді цей лист прикладіть до позовної заяви.

    Загалом перелік документів для звернення до суду виглядає наступним чином - позовна заява, копія довідки ЄДБО, виписка з ЄДЕБО (https://info.edbo.gov.ua/check-person/), лист-відповідь на Ваше звернення до ДП "Інфоресурс" та МОН, копії документів про здобуту освіту.

    Вже є достатньо судової практики, де суд стає на сторону здобувача освіти, з одним із таких рішень можете ознайомитись за посиланням - https://reyestr.court.gov.ua/Review/122036300

    На час оскарження довідки з ЄДЕБО - Ви не маєте права на відстрочку. Проте, можна буде подати клопотання про забезпечення позову, тобто щоб на час розгляду справи ТЦК не мало права Вас мобілізувати, але чи задовольнити дане клопотання - суд вирішує на власний розсуд.

    Загалом у Вас є такі варіанти розвитку подій:

    1. Оскаржити довідку з ЄДЕБО у судовому порядку. При цьому вступати можете до будь-якого ВНЗ.

    2. Якщо буде можливість ПОНОВІТЬСЯ на бакалаврат університету А.

    3. Знайдіть іншу підставу для відстрочки, яка передбачена статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    Якщо підете до ТЦК із довідкою ЄДЕБО, де вказано про порушення послідовності здобуття послідовності освіти - Вам відмовлять у відстрочці, направлять на ВЛК, а потім вручать повістку на відправку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Андрію!

    Мені обов'язково потрібно поновлятись в університет (Б)? Та чи не помішає відчислення 2022 року мені у відстрочці, бо є таке:Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, ст. 23, п. 10:"Відстрочка надається здобувачам освіти, які навчаються на денній формі у ЗВО... якщо вони вперше здобувають відповідний рівень освіти або були поновлені на навчання протягом 1 року після відрахування."

    Якщо Ви повторно вступите на бакалавра, то у довідці ЄДЕБО буде зазначено, що Ви порушуєте послідовність освіти.

    Посилання, яке Ви наводите не міститься у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Ваша підстава для відстрчоки виглядає наступним чином:

    Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;».

    Згідно із частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»:

    Рівнями освіти є:

    • дошкільна освіта;
    • початкова освіта;
    • базова середня освіта;
    • профільна середня освіта;
    • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • фахова передвища освіта;
    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

    Проте, є лист МОН, яким визначений алгоритм формування довідки ЄДЕБО та яким відрахування прирівнюється до вже здобутого рівня освіти, незважаючи на відсутність в Вас диплому бакалавра.

    Згідно вищезазначено листа МОН "Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти":

    "в іншому випадку (коли у порівнянні з даними про здобуту освіту послідовність рівнів не порушено) здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, – якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує», а якщо інформація відсутня – «Так, не порушує».

    3 Разом з тим, не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти: 1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання – за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє – за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання – за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє – за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)».

    Виглядає так, наче я обов'язково мушу поновлятись в університет (Б) для отримання відстрочки. Цікаво, чи не діє відчислення 2022 року на цей закон, бо де-факто я поновлюсь цього року та поновлення буде менш, ніж через 1 рік від останнього відчислення.

    Так, для того, аби у Вашій довідці було зазначено "Так, не порушує" Вам необхідно поновитись у закладі освіти. Проте, є також питання з приводу того, що Ви двічі були відраховані. Тобто, Ви можете поновитись у ВНЗ А, але при тому в ЄДЕБО все одно залишеться запис про відрахування у 2024 році у ВНЗ Б. Тож, цілком імовірно, що у довідці ЄДЕБО все одно буде зазначено "Ні, порушує" навіть після поновлення.

    Бо деякі адвокати/юристи мені стверджують, що я можу поступати будь-куди(не обов'язково в університет (Б)), бо згідно пункту першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації має здобувач вищої освіти, який навчається за денною формою здобуття освіти і здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».І по факту я не маю вищої(бакалавра) освіти взагалі та не можу зара зрозуміти на який закон мені дивитись, бо маю бажання поступати не в університет (Б), але якщо це буде необхідно для відстрочки - поступлю туди.

    Так, відповідно до Закону Ви маєте повне право на відстрочку, оскільки не здобули рівень освіти бакалавр. Проте, Ви не зможете реалізувати Ваше право, оскільки в довідці ЄДЕБО буде зазначено, що Ви порушуєте послідовність освіти. ТЦК Вам відмовить у наданні відстрочки 100% й через Резерв+ оформити останню також не вдасться.

    Згідно із Законом України "Про вищу освіту":

    Стаття 7. Документи про вищу освіту.

    1. Документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.

    2. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями:

    диплом молодшого бакалавра;

    диплом бакалавра;

    диплом магістра;

    диплом доктора філософії/доктора мистецтва.

    Стаття 6. Атестація здобувачів вищої освіти

    1. Атестація - це встановлення відповідності результатів навчання (наукової або творчої роботи) здобувачів вищої освіти вимогам освітньої програми та/або вимогам програми єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

    2. Атестація осіб, які здобувають ступінь молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра, здійснюється екзаменаційною комісією, до складу якої можуть включатися представники роботодавців та їх об’єднань, відповідно до положення про екзаменаційну комісію, затвердженого вченою радою закладу вищої освіти (наукової установи).

    Заклад вищої освіти на підставі рішення екзаменаційної комісії присуджує особі, яка успішно виконала освітню програму на певному рівні вищої освіти, відповідний ступінь вищої освіти та присвоює відповідну кваліфікацію.

    Стаття 5. Рівні та ступені вищої освіти.

    2. Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти:

    1) молодший бакалавр;

    2) бакалавр;

    3) магістр;

    4) доктор філософії/доктор мистецтва".

    Також розумію, що після вступу потрібно буде писати в МОН щодо виправлення помилки з послідовністю освіти або навіть подавати на них в суд.

    Саме так. Ви можете вступати у будь який інший ВНЗ або ж поновлюватись у ВНЗ А, проте, Вам все одно не вдасться уникнути звернення до суду.

    Отже, після того як Ви вступите, або поновитесь у ВНЗ А, Вам прийдеться звернутись до МОН із заявою про виправлення даних, що містяться в ЄДЕБО з приводу порушення Вами послідовності здобуття освіти. У відповідь Ви отримаєте відмову.

    Аби Ви зрозуміли про що йде мова наводжу цитату МОН зі стандартної відповіді на адвокатський запит (заяву військовозобов'язаного):

    "Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти.

    Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.

    Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти Іванов 10.09.2015 поновлений з іншого закладу вищої освіти на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Університету, відрахований 10.06.2017. 08.07.2024 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Університету. Таким чином, Іванов здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує», що відповідає дійсності."

    З даною відмовою необхідно буде звертатись до окружного адміністративного суду за місцем Вашої реєстрації із позовною заявою про визнання відмови протиправною та зобов'язання МОН внести виправлення в ЄДЕБО, аби у Вашій довідці було зазначено "Так, не порушує".

    По строкам - розгляд справи у суді першої інстанції - 2-3 місяці. Після рішення суду дається 30 днів на подання апеляційної скарги або з Вашого боку, або з боку МОН (залежить від того, на чию користь буде рішення суду). Тобто, весь процесс може зайняти приблизно півроку з урахуванням апеляції.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    З ІНФОРМАЦІЄЮ В ЄДЕБО "НІ, ПОРУШУЄ" ВСЕ РІВНО ДЛЯ ТЦКСП БУДЕТЕ ВИ ПОНОВЛЮВАТИСЬ ЧИ ВСТУПАТИ В НОВИЙ ВНЗ - ВИ НЕ БУДЕТЕ МАТИ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    ВАМ НЕОБХІДНО БУДЕ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ ДОВОДИТИ ВАШЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    Конституція України (ст. 53) гарантує кожному право на освіту. Водночас, ст. 65 Конституції покладає обов’язок захищати Вітчизну. Тому законодавець встановив механізм відстрочок як спробу збалансувати ці два права.

    Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» право на відстрочку від мобілізації мають:здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури і вступили на навчання до досягнення ними 25-річного віку.

    ВАШЕ ТРАКТУВАННЯ СТ. 23, ЦЕ ПРОЕКТ ЗАКОНУ, КОТРИЙ ЩЕ НЕ ПРИЙНЯТИЙ.

    Додатком 5 до Постанови Кабінету Міністрів України 560 визначено перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”:

    Для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів окрім самої заяви про надання відстрочки, це:

    • довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

    Інформація про студентів та аспірантів зберігається в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Починаючи з 16 травня 2024 року для оформлення відстрочки до ТЦК слід подати довідку, сформована в ЄДЕБО. Ця довідка видається закладом освіти на підставі даних, внесених до ЄДЕБО. Також відстрочку можна отримати через застосунок "Резерв+" у випадку, якщо дані студента (аспіранта) містяться у ЄДЕБО.

    Що робити студенту, якщо порушено право на відстрочку?:

    Перевірити відповідність формі навчання. Подати документи до ТЦК та СП.

    У разі відмови:

    • Отримати письмову відмову ТЦК;
    • Звернутися до адміністративного суду із позовом.
    • Подати заяву до Офісу Омбудсмана.

    ОТЖЕ:

    В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ ДОВОДЬТЕ ВАШЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    Аналіз судової практики дає підстави зробити висновок, що ефективний спосіб судового захисту порушених прав здобувачів освіти щодо не надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути різні, або «по великому колу» з поданням позову про внесення змін до довідки ЄДЕБО до Міністерства освіти і науки України та технічного адміністратора, або «по скороченому» шляху – з позовом про надання відстрочки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, навіть, з довідкою ЄДЕБО «Ні, порушує послідовність». Головне – максимально повно зібрати докази, правильно виписати правову аргументацію, врахувати всі можливі негативні наслідки для здобувача освіти і вжити необхідних процесуальних заходів для їх уникнення.

    ОЗНАЙОМТИСЯ:

    https://unba.org.ua/publications/print/10060-vidst...

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Враховуючи Вашу ситуацію - єдиним варіантом дійсно виступає поновлення на навчанні. Якщо Ви були відраховані з ВНЗ, а потім в ньому ж поновлюєтесь на навчання на той же самий освітній рівень, право на відстрочку зберігається. Якщо не поновлюватися, а вступати до закладу освіти заново, тоді Ви також можете отримати право на відстрочку, але виключно в судовому порядку. Позитивна практика є і її доволі багато, але це займе чимало часу. Про такі справи я писав на сайті: https://uristy.ua/ua/blogs/perse-risenna-sodo-oska...

    Не буду коментувати колег, які рекомендують Вам вступати заново. Все ж таки у негативному досвіді Ви переконалися минулого року, нічого доброго в цьому немає.

    03 червня 2024 року о 18.55 год Міністерство освіти і науки публікує новину - "ДОВІДКА ПРО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ ВІДТЕПЕР ДОСТУПНА ДЛЯ ФОРМУВАННЯ В ЄДЕБО".

    До новини додано за окремою вкладкою лист МОН від 03.06.2024 № 1/9758 "ПРО ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ В ЄДЕБО ДОВІДКИ ПРО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ".

    ВАЖЛИВО: здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання.

    До прикладу:

    здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття освітнього ступеня бакалавра, а у 2023 році був відрахований. У 2024 році поновився для продовження навчання для продовження здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено «Так, не порушує».

    здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено «Ні, порушує».

    наявні інші записи про навчання зі статусом «Скасовано запис про навчання» (якщо запис було створено помилково).

    НАЙГОЛОВНІШЕ (те, про що я думав):

    Якщо Ви вступили на ОС бакалавра або магістра, були відраховані з цього рівня за певних причин, потім повторно були зараховані (не поновлені або переведені), ПОСЛІДОВНІСТЬ за логікою МОН ПОРУШУЄТЬСЯ.

    Виходячи листа МОН, при повторному вступі у Вашій довідці за таких умов буде зазначено "Ні, порушує". Але я нагадаю, що це всього-на-всього лист МОН, який не має юридичної сили. Більше того, він навіть не зареєстрований в Мін'юсті.

    Тому Ви маєте такі варіанти:

    1. Поновитися в закладі освіти (за умови, що це взагалі можливо).

    2. Вступити повторно, але потім подавати позов до суду про оскарження формулювання "Ні, порушує".

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України